У Рівному презентували виставку, присвячену Чорнобильській трагедії

Тридцять років тому сталась одна з найжахливіших трагедій людства - вибух на Чорнобильській АЕС. 
Рятувати увесь світ від радіації кинулись пожежники, міліціонери та військові.  В результаті вони отримали ураження, хвороби, а дехто загинув у бою з невидимим ворогом. Міста, у яких колись проживали люди, в один момент спорожніли та опинились у тридцятикілометровій зоні відчуження.

Подвиг Героїв Чорнобиля не забувають і донині, влаштовують фотовиставки, показують фільми, все для того, щоб люди пам'ятали, яку страшну трагедію пережила наша країна.

Сьогодні відомий фотомитець Олександр Харват презентував виставку "Чорнобиль: чорна биль, чорний біль". На ній зібрані світлини, зроблені в зоні відчуження.

На виставку завітали, зокрема, ліквідатори аварії, а також люди, які проживали у Чорнобилі.

- Коли ми звідти їхали - нам сказали не брати з собою ніяких речей, бо, мовляв, за декілька днів повернемось. Чорнобиль ми залишали з мамою та сестрою, а тато був серед ліквідаторів наслідків аварії. Мені було майже п'ять років. Ми стояли у Києві на вокзалі та не знали, що далі робити. Раптом до мами підійшов якийсь чоловік та запропонував переночувати у нього вдома. Після того ми поїхали до бабусі, а потім переїхали жити в Рівне. Спочатку було важко адаптуватися. Батьки не могли знайти роботу, та й взагалі люди боялися з нами говорити. Мені довго снився будинок, мої ляльки. Останнього разу я там була у 15 років,  побачила свої іграшки, дім. Дуже важко переживати такі емоції. А ще через цю трагедію вся наша родина роз'їхалась по різних містах країни, - розповіла колишня жителька Чорнобилю, а тепер рівнянка Марина Шумарова.

Чоловік, який брав участь у будівництві 4 реактора, запевняє, що все робили згідно з проектом, без "халтури".

- Так трапилось, що я спочатку брав участь у будівництві Чорнобильської АЕС, а потім ліквідовував на ній наслідки вибуху. Будували реактор якісно, згідно з проектом, без жодної "халтури". Трагедія сталась через людський фактор - через невдалий експеримент, який захотіла зробити тодішня влада.  Реактором управляють комп'ютери, і вони були доволі потужні. Проте тоді їх відімкнули, реактор почав працювати під ручним керуванням. Персонал там був кваліфікований, проте експеримент не вдався, вони поспішали його завершити, щоб швидше повідомити "верхівку" про результати. Думаю, що зараз на такі експерименти ніхто не погодився б. Про те, що трапилось, людям не повідомляли. Інформація була секретною. 9 травня 1986 року я приїхав на ліквідацію аварії, ми робили трубопровід, щоб відкачувати з реактора воду. Ліквідатори робили все можливе і неможливе, адже трагедія могла набути ще більших масштабів, - розповів ліквідатор аварії, учасник ГО "Ветеранів ліквідації Чорнобильської аварії" Григорій Петрович.

Виставка супроводжувалась грою оркестру, який створював атмосферу, що допомагала пройнятися світлинами.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.