Завтра на Рівненщині вшановуватимуть героїв Гурбенського бою

Завтра, 3-го травня в урочищі Гурби Здолбунівського району відбудуться заходи з нагоди відзначення 72-ої річниці Гурбенського бою - Божественна Літургія в Свято-Воскресенському чоловічому монастирі на Повстанських Могилах, Панахида біля Пантеону Слави Героїв.

 

10:00 год. – Божественна Літургія  в Свято-Воскресенському  чоловічому монастирі на Повстанських  Могилах в урочищі Гурби.

12:00 год. –  панахида біля  Пантеону Слави Героїв Гурбенського бою.

12:30 год. – урочиста церемонія покладання квітів до  Пантеону Слави Героїв Гурбенського бою та виступи аматорських творчих колективів Здолбунівського, Рівненського, Острозького,  Демидівського районів і міста Кузнецовськ.

– Книжкова толока: твори письменників Рівненщини; просвітянська бібліотека; бібліотечка літературного музею Уласа Самчука.

– Частування кулішем.

– Протягом дня відвідувачів прийматиме музей-криївка УПА.

– Кожен з відвідувачів матиме змогу скуштувати джерельної води із джерела св.Варвари, що знаходиться неподалік монастиря.

– Працюватимуть торговельні точки з продажу патріотичної символіки.

Довідка: Бій під Гурбами — бій між військами НКВС і силами УПА, що відбувся з 21 по 25 квітня 1944 року біля урочища Гурби на півдні Здолбунівського району і охопив частину сучасних Дубенського та Острозького районів Рівненщини і Кременецького та Шумського районів Тернопільщии.

Вранці 21-го квітня, вояки УПА почали рити шанці та вкопувати гармати. Було розгорнуто польовий шпиталь. Спираючись на дані розвідки, командування УПА віддало наказ, згідно з яким усі приготування мали бути завершені до 6.30 годин вечора 23 квітня.

Перша спроба радянських військ знищити повстанців відбулася 23-го квітня. Найбільше військ радянське командування сконцентрувало в районі села Антонівці. Наступ також відбувався і з інших боків, але мобільні повстанські загони відступали, та наносили несподівані удари з флангів, внаслідок чого війська НКВС понесли значні втрати. Фланговими ударами військам НКВС вдалося потиснути фланги упівців, внаслідок чого повстанці опинилися у "мішку". З наказу командування УПА, війська повстанців перегрупувались наступним чином: в лісах, недалеко від сіл Гурби, Святе, Мощаниця та в урочищах Чернява, Грабовець і Межові гори.

Першу лінію оборони займали відділи командира "Мамая" (по лінії річки Понура та села Замишівка), "Докса" (Мощаниця-Чернява-Святе), "Яструба", "Сторчана" та кілька інших загонів особливого призначення (лінія Святе - Мости – Грабовець - Гурби).

Другу лінію оборони займали загони "Довбенка", "Бувалого" і "Непитайла". Резерв складали відділи командира "Панька", "Залізняка", "Чорногори" і "Андрія".

Згідно зі звітами до повстанського штабу під час зіткнень 23 квітня, НКВС-івці втратили 250 осіб убитими, зокрема: під Антонівцями – біля 50 осіб, на лінії Кирилівка – Обгів – близько 80 осіб, на лінії Обгів - Ступно – 40 осіб, біля с. Москалівки – близько 30 осіб, в засідках — близько 50 осіб. Втрати повстанців склали 39 осіб вбитими та 30 пораненими. Окремо відзначалась перевага НКВС на всіх відтинках у солдатах та озброєнні.

В ніч з 23 на 24 квітня повстанці перегрупувались та окопались. Вночі війська НКВС спробували захопити позиції повстанців, попередньо провівши артобстріл, однак їхні спроби виявилися марними. Після короткої паузи, війська НКВС за допомогою танків організували другу атаку вже на усіх відтинках повстанчої оборони, однак і вона виявилась невдалою.

Однак втрати понесли загони "УПА-Північ", зокрема курінь командира "Ясеня".

Нарешті, о 6 годині ранку 24-го квітня командування НКВС вирішило розпочати генеральний наступ. На цей раз головні сили було спрямовано на північ від села Гурби.

Після артилерійського обстрілу позицій УПА, о 12 годині НКВС-івці "стіною" рушили на повстанців. Також сильний наступ почався зі сторони сіл Мости та Хижаки. Радянські війська змогли наблизитись до відділу командира "Мамая" на 300 м, однак їх було відкинуто. Через кілька годин, радянське командування віддає наказ про повторний наступ.

На цей раз в бій кинуто кавалерію, яка мала зайти з флангів та вклинитись між куренями упівців, поки повстанці відбивали атаку радянських танків. Кавалерія виконала своє завдання, розбивши війська повстанців на дві частини. Однак командування УПА, вчасно використавши резервний курінь командира Залізняка, стабілізувало ситуацію, відкинувши кавалерію ворога.

Після невдалої атаки кавалерією в бій вступила радянська піхота. Новомобілізовані бійці під командуванням командира "Яструба" не витримавши натиску, почали відступати, при цьому не маючи змоги повідомити бійців "Сторчана". Слід за "яструбцями" почали відступати й відділи "Залізняка", які були запасною лінією "сторчанівців". Внаслідок чого ворог прорвався на південний відтинок та оточив бійців "Сторчана".

Курінний "Сторчан" зі своїм відділом був змушений вступити у нерівний рукопашний бій, внаслідок чого увесь повстанський курінь було знищено, загинули сам "Сторчан", четверо старшин та 60 повстанців.

Тим часом повстанцями було створено другу лінію оборони. Зі звіту про перебіг бою учасника бою начальника оперативного відділу — майора Миколи Свистуна ("Ясеня"):

"Щоб забезпечити південну сторону, перекинув я сот. „Андрія“ з півн.-зах. сторони на південь, на Гурбенську Гору (год. 11), які геройськи держалися до 18 год., коли більшовикам удалося висунути їх танками зі свого становища. Тут оборонні становища скріпили к-р „Довбенко“, „Бувалий“, „Балабан“. В цей час, коли окружені „сторчанівці“ боролися, я підготовляв контрнаступ з півночі, що мав виконати курінний Доксу, але на зайняте командиром „Доксом“ становище не було кого дати. Своїх відділів не міг я зірвати зі становища, бо ворог наступав зі всіх сторін…".

Реконструкція

Бій тривав на всіх відтинках оборони і тільки ввечері радянським військам удалося оточити понад 1,5 тис. повстанців у так званий «гурбенський котел» та захопити Гурбенську Гору.

Командування УПА, обмежене у набоях і продовольчих запасах, ухвалює рішення про прорив оточення. Польовий шпиталь було розформовано. Легкопоранені бійці долучилися до бойових загонів, а важкопоранені, разом з цивільним населенням, розділилися на кілька груп, які мали просочитися через лінію фронту, поки основні сили відвертали на себе увагу військ НКВС. Трьом сотням з різних куренів було доручено забрати гармати.

Вранці 25-го квітня повстанці трьома групами, з боєм почали виходити з оточення в районі села Буща. Для знищення сил повстанців радянське командування відіслало туди 5 танків та кілька сотень піхоти. Для знищення противника, бійці УПА відслали вперед ударну групу під командуванням старшого лейтенанта Кузьмича, підрозділ якого входив до складу з'єднання Бувалого.

Бій почався у самому селі, коли кулеметники повстанців почали обстріл позицій НКВС. Повстанці зуміли відбити частину села, однак подальше просування було зупинене танками. Залишки куреня Сторчана та курінь Мамая, які йшли іншою дорогою, досягли Бущі і вступили у бій. За допомогою трофейних протитанкових рушниць повстанці знерухомили один з танків, та знищили його гранатами. Було пошкоджено ще один танк і війська НКВС відступили.

Усім куреням УПА вдалося вирватися з оточення, хоча деякі, як-от курені Мамая та Довбенка, зазнали значних втрат (самого Мамая було вбито). Курені Довбенка та Бувалого відійшли в Суразькі ліси, курінь Мамая прорвався на північ і перейшов залізничний шлях Здолбунів – Шепетівка, а відділи Ясеня та Докса відступили у напрямку Клевані.

Традиційно, вшанування українських вояків, котрі загинули у Гурбенському бою, відбувається на третій день Паски.

Ключові слова: 

Коментарі

це вже перебор. я памятаю слова старої бабці . моєї сусідки яка на початку 90-х як по радіо і в газетах писали про упа а вона все те пережила. то сказала " може десь і була та упа. а у нас то тільки бандерівці" То для мене найважливіший коментра і досі залишається

Пане Юрію, Ви вважаєте таке гасло доречним на вашому малюнку?
Воно мабуть сприяє консолідації української нації та примиренню суспільства.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.