Книгу про повстанця з Рівненщини можна знайти в електронному вигляді

Рівненський історик Ігор Марчук та студен Ярослав Переходько написали  книгу про курінного УПА Степана Трофимчука. Він мав псевдо «Недоля». Був родом із містечка Тучин. Пройшов військовий вишкіл у легіоні «Роланд». Створював повстанські відділи на Волині та Поліссі. Степана Трофимчука  разом із іншими повстанцями НКВСівці привселюдно стратили в Рівному на початку 1945 року.

Одного із співавторів книги, завідувача відділу «Інститут дослідів Волині» Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігоря Марчука свого часу зацікавила незвична кримінальна справа, яку завели на цього повстанця. Тим часом для іншого співавтора, студента Ярослава Переходька, який є земляком  Степана Трофимчука, цей нарис став справою сімейною - матеріали про курінного збирав ще дід.

 «Так склалося, що я вивчав кримінальну справу, заведену на Степана Трофимчука. Вона дуже цікава. Річ у тім, що там є відомості фактично про те, як формувався його світогляд. Так, курінний УПА розповідав слідчим, як його виховували батьки, як мобілізували у польську армію. Це було якраз тоді, коли Німеччина напала на Польщу. Потім він потрапив у полон і працював на промисловому підприємстві. Пізніше проходив дуже ґрунтовний  вишкіл у легіоні «Роланд». Насправді із Волині там було небагато людей. У кримінальній справі нема відомостей про те, як формувався курінь. Але це дуже цінне джерело інформації. Річ у тім, що на момент затримання Степана Трофимчука в руки радянських карально-репресивних органів потрапляло мало повстанських командирів. Тому курінного для допитів вивезли в Київ. Натомість слідчий на диво достовірно записав інформацію, - коментує співавтор книги,  завідувач відділу «Інститут дослідів Волині» Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор Марчук. – Потім мені розповіли про студента Ярослава Переходька, який написав наукову роботу про Степана Трофимчука, що перемогла в конкурсі. Мене попросили її допрацювати».  Таким чином з’явилася книга. Частину фотографій до неї надали жителі Тучина. Цікавинкою цього видання стало те, що його можна знайти і в електронному вигляді на сайті «Diasporiana».

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.