Полковник КДБ судиться з рівненським СБУ, щоб приховати правду про вбивство Ніла Хасевича?

Завтра, 26 липня, полковник КДБ, причетний до вбивства українського художника, громадського та політичного діяча, члена ОУН Ніла Хасевича, Борис Стекляр оскаржуватиме в суді можливість доступу до своєї особової справи в архіві. Про це повідомляє інтернет-сайт «Четверта влада».

За словами начальника управління Інституту національної пам`яті Ігоря Кулика, близько півроку тому голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович надіслав звернення в архів СБУ з проханням ознайомитися з особовою справою Бориса Стекляра. Адже є закон про доступ до архівів, згідно якого ця інформація з 91-го року є відкритою і доступною.

Полковник КДБ Борис Стекляр

Зокрема, у 1-ій статті  Закону України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» йдеться, що «дія Закону України "Про захист персональних даних" не поширюється на відносини щодо отримання архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років.».

Ніл Хасевич (автопортрет)

Також, у 8-ій статті цього ж закону зазначено, що «архівна інформація репресивних органів про штатних або позаштатних працівників репресивних органів є відкритою, доступ до такої інформації не може бути обмежений з будь-яких підстав.»

Пам'ятники Нілу Хасевичу: ліворуч - у Рівному, праворуч - на місці загибелі біля села Сухівці

– І після цього почалися цікаві події, – каже Ігор Кулик. – Оскільки справа знаходиться у Рівному, в місцевому архіві СБУ, раптом з`являється судовий позов від Бориса Стекляра до СБУ у Рівненській області з проханням утриматися від будь-яких дій, тобто НЕ надавати для ознайомлення його справу. В той же час закон «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» – єдиний для всіх і не містить виключень у питанні доступу до інформації, чи ми говоримо про жертв тоталітарної системи, чи про тих, хто сам був активним діячем репресивного апарату. Тому прийняття закону дає змогу отримати доступ і до інформації про колишніх штатних чи позаштатних працівників КГБ.

Журналісти спробували сконтактувати з УСБУ у Рівненській області, щоб почути їхню точку зору на цю справу. Однак прес-секретарка управління і юрист наразі у відпустках. Працівник, який наразі виконує обов`язки юриста, сказав, що про судову справу знає, але пояснювати щось відмовився.

Тут і нижче - гравюри Ніла Хасевича

Також у відкритому доступі відсутні контакти Бориса Стекляра, тож почути його точку зору нам поки не вдалося. Однак у своєму судовому позові до управдіння СБУ чоловік посилається на те, що рокриття інформації порушуватиме, на його думку,  закони «Про захист персональних даних» та «Про інформацію» (нагадаємо, дія Закону України "Про захист персональних даних" не поширюється на відносини щодо отримання архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років. - авт.).

«Я неодноразово звертався до керівництва Управління СБ України із заявами про заборону надання інформації та оприлюднення матеріалів моєї особової справи, оскільки відповідно до п.2.с.11 Закону України «Про інформацію» не допускається збирання, зберіганн, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров`я, а також адрема, дата та місце народження.» - йдеться в судовій заяві Бориса Стекляра.

Як йдеться на сайті України молодої, «у книзі «Со щитом и мечом», що побачила світ у 1988 році у львівському видавництві «Каменяр», нарис відомого московського кадебістського літератора Теодора Гладкова «Прийшов із війни лейтенант» призначався для прославлення одного з чекістів — Бориса Стекляра. 

Борис Стекляр добре пам’ятає травневий ранок 1951 року, коли отримав, очевидно, найнезвичніше для себе завдання: «Це «добро» нам прислали із Москви, — пояснив полковник. — Суть справи полягає в тому, що цей альбом з провокаційною метою нині широко розповсюджується на Заході. Його підкидають у посольства, журналістам-міжнародникам, делегатам сесії Генеральної Асамблеї ООН... Нам доручено терміново розшукати автора альбому і покласти край його антирадянській діяльності».

Спеціально створеній опергрупі допоміг випадок: в одному із захоплених бункерів знайшли зашифровані документи — грипси. Найзначнішою знахідкою КДБ стала не здобута вибухівка та зброя, а записка, яку вдалося розшифрувати. Її зміст був короткий: «Заготували для вас п`ять кілограмів паперу, вишневе дерево».

Гравюра Ніла Хасевича: місцевість дуже схожа та околиці села Сухівці (Рівненського району) де й загинув художник-повстанець

Хоч імені Ніла Хасевича в записці не було, кадебісти відразу здогадалися, кому те все могло знадобитися. Врешті, після низки допитів, арештів, аналітичних напрацювань було виявлено місце перебування Ніла Хасевича — криївку на хуторі за кілометр від села Сухівці, що неподалік селища Клевань. У криївці їх цікавив лише один повстанець — Хасевич.

Звернімося до нарису «Прийшов із війни лейтенант»: «Операцію із захоплення Зота капітан Стекляр призначив на 4 березня 1952 року... «Виходьте! Інакше закидаємо гранатами!» — крикнув Стекляр. Відповіддю було мовчання. Отже, переговори не відбулися. Чекіст витягнув із сумки гранату РГД і шепнув командиру відділення... Сержант точно на півметра, не вище, підняв важку ляду... Цього вистачило, щоб метнути в лаз гранату. Глухо прогримів під ногами вибух... Почекавши трохи, капітан дав сигнал солдатам підняти затичку і знову наказово вигукнув: «Хто живий — виходьте! Інакше пустимо гранати в хід». Ніхто не вийшов... Живих у бункері не виявилося. При світлі акумуляторного ліхтаря Стекляр побачив три трупи. Один без ноги — це був Зот. У руці бандит стискав автомат».

На Стекляра після загибелі чекали винагороди.»

Судовий розгляд справи, під час якого Борис Стекляр спробує заборонити розкривати свою архівну справу, розпочнеться завтра, об 11.30 в Рівненському окружному адмінсуді. Суддя - Жуковська Л.А. За словами начальника управління Інституту національної пам`яті Ігоря Кулика, Інститут теж долучиться до цієї судової справи, однак до завтрашнього засідання вони цього ще не встигнуть зробити.

Коментарі

Мій дід служив в польовій розвідці. Теж ходив за лінію фронту "за язиком". Вижив в блокадному Ленінграді. Але після війни він не вбивав українців, які боролись за свою незалежність.

І жив, до речі за 5-7 кілометрів від того хутора де група Стекляра убила Хасевича. До речі, Хасевич був одноногим калікою. Велике геройство убити каліку...

http://obozrevatel.com/crime/52409-zarabatyival-na-pensiyu-v-seti-vyiloz... Зарабатывал на пенсию: в сети выложили архив офицера КГБ о борьбе с ОУН

ваш чиннний СБУ-шник ходив сотню разів за лінію фронту, під обстрілом по мінному полю, повзком в багнюці? а потім ще треба було упіймати озброєного німця, і ЖИВИМ ! доправити \назад. Ви знаєте що розвідників шо поверталися без язика відправляли відразу під трибунал ? а . тепер ви його судите. Він в кінці листопаду Одер перепливав А скількох німців убив ваш Хасевич чи Бандера? задрипані "історики" вчепилися до старого 93 річного діда. Герої .. нічого не скажеш. А він сам особисто йшов у бій проти ваших озброєних бандерівців. Він воїн! а ви лайно

я незнаю звідки в Стєхова ця інформація, можливо Кузнєцов або інші агенти в німців рознюхали, можливо від полонених німців або бандерівців У будьякому випадку Стєхова уже не спитати, а Борису Єфимовичу я не буду дзвонити бо вже пізно.Мерзотника Хасевича було страчено справедливо. Цього виродка навчили малярству в Варшаві, а як воно віддячило? Я давно кажу треба гнати українців з Польщі поганою мітлою, вони це ледачі і невдячні пияки. Просрали свою державу а тепер як таргани лізуть в іншу. Львів занедбали, поїдьте в Краків і порівняйте зі Львовом. З бурштином ладу не можуть дати, у нас в Гданську бурштин видобувають, всі на тому збагачуються і влада і люди і немає жодних кримінальних розборок. Українці вам не соромно ? Промисловість занедбали, арміяходить в сконхенді і воює тільки автоматими та гранатами. Ви гірше Кенії. А тепер вчепилися до старого діда ніби через нього так погано живете. Я скажу вам більш, ваш дійсний начальник СБУ зробив більше зла для держави Україна ніж полковник КГБ Стекляр. Що Стекляр нажив, двокімнатну квартиру та пенсію у 2000 гривень, навіть власного авто не має. Зато чинний голова СБУ, має два особняки в Омеляні, безліч квартир по місту і в Києві зареєстрованих на родичів та друзів. Колекцію годинників, золота, угорський і російський паспорти (інформація 100% вірна), та ще безліч всякого майна. Те ж саме з прокурорами, суддями, депутатами. Слабо їх взяти за яйця ?

трохи помилився ти в посаді Сергія Стехова, яку він обіймав в загоді "Побєдітєлі". І ти серйозно ото зараз, що комісар партизанського загону, завдянням якого було прикриття Кузнєцова знає такі деталі спецоперацій іноземних розвідок? Геть забрехався. Хоча якби те, про що ти пишеш було б правдою, то Стехов це міг знати в двох випадках: якщо він працював на німецьку розвідку, або на бринаську (польську).

Ти пиши ,пиши побільше. В суді над військовим злочинцем, вбивцею дітей та калік , знадобиться....

ну звичайно, забув тебе попрохати свычку потримати. По друге я його поросив під запис, він не відмовив. Інформацію про вбивство польских агентів він отримав від політрука партизанського загону "Побєдітєлі" - Стехова. Ще будуть питання?

і це все розповів Стекляр?  Він це знає від британських розвідників чи може від офіцерів СС? Та й не міг ти вчора спілкуватись зі Стеклярем. Тим більше, він не говорить при увімкненому диктофоні.

Не гарно брехати)))

Лёша а когда ты стал националистами. Чи немного показали.

Ніл Хаснвич зовні схожий на Сашка Журваля з гурту ОтВінта, і долі схожі ...

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.