Кому належить Рівненщина?

На минулій сесії Рівненської обласної ради було представлено п’ятьох нових депутатів, обраних на проміжних виборах. Ці достойники зайняли місця п’ятьох своїх попередників: четверо з яких стали народними депутатами, а один – помер. Ще перед виборами, лідери опозиційних партій проголошували ідею зміни керівництва обласної ради, у випадку перемоги на всіх п’яти округах опозиціонерів. У підсумку опозиція перемогла лише в одному окрузі. Але попри все спробуємо проаналізувати як зміниться розподіл сил, після приходу нових депутатів.

Обласна рада, це представницький орган місцевої територіальної громади, який має представляти інтереси виборців. Але днями, мій знайомий фінансист обізвав нашу облраду «акціонерним товариством». Голову Рівненської облради Юрія Кічатого було прирівняно до голови спостережної ради, а от голову облдержадміністрації Василя Берташа – до голови правління.

Але що ж таке «акціонерне товариство». Визначення знаходимо в інтернет-інцеклопедії «Вікіпедія»: «Акціонерне товариство — один з різновидів господарських товариств. Акціонерним товариством визнається комерційна організація, статутний капітал якої розділений на визначене число акцій, що засвідчують права та обов'язки учасників товариства (акціонерів). Акціонерні товариства створюються в формі публічних або приватних товариств».

В принципі порівняння області з АТ цілком прийнятне. Тому, спробуємо розібратись, хто ж тут головний і в кого «контрольний пакет акцій» Рівненщини.

В 2010 році на Рівненщині більшість голосів набрали, так звані, опозиційні партії, але в облраді керують інші. По факту, більшість має Партія регіонів.

ВО "Батьківщина" - 18,2%

Партія регіонів - 14,1%

Політична партія "Наша Україна" - 7,4%

ВО "Свобода" - 6,3%

Народна Партія - 6,2%

Політична партія "Фронт Змін" - 4,7%

Політична партія "Сильна Україна" - 3,0%

Це стало можливим завдяки змішаній системі виборів, коли половина ради обиралась за списками партій, а інша – в мажоритарних округах. Набравши меншість голосів за партію, регіонали компенсували чисельність своїх депутатів в округах. За результатами виборів склад Рівненської обласної ради виглядав так (перше число - кількість депутатів, друге - відсотків голосів у раді):

Партія регіонів - 29 депутатів - 36,3%

ВО "Батьківщина" - 18 депутатів - 22,5%

Народна Партія - 8 депутатів - 10,0%

Політична партія "Наша Україна" - 6 депутатів - 7,5%

ВО "Свобода" - 5 депутатів - 6,3%

Політична партія "Сильна Україна" - 5 депутатів - 6,3%

"Всеукраїнський патріотичний союз" - 3 депутати - 3,8%

Політична партія "Фронт Змін" - 3 депутати - 3,8%

Єдиний Центр - 1 депутат - 1,3%

Партія "Відродження" - 1 депутат - 1,3%

Українська Народна Партія - 1 депутат - 1,3%

Таку табличку можна знайти на сайті Центральної виборчої комісії в розділі «Місцеві вибори» за 2010 рік.

Але, щоб точніше розуміти розстановку сил і те, хто ж насправді контролює більшість в Рівненській обласній раді розглянемо іншу таблицю. А саме - склад фракцій і депутатських груп (взято з офіційного сайту Рівненської обласної ради).

Партія регіонів - 28 депутатів - 35,0%

Депутатська група "Батьківщина" - 19 депутатів - 23,7%

Депутатська група "Рівненщина" - 13 депутатів - 16,3%

Народна Партія - 9 депутатів - 11,3%

"Всеукраїнський патріотичний союз" - 6 депутатів - 7,5%

ВО "Свобода" - 5 депутатів - 6,2%

З Партією регіонів все ясно – це найнадійніший актив нинішнього голови Рівненської облдержадміністрації Василя Берташа. Якщо сказати геть грубо і просто, то це ті бійці, які у випадку коли Берташ скаже стрибати, не будуть задавати зайвих питань, а просто уточнять «на яку висоту».
Найближчі партнери рівненських регіоналів – Народна партія. Про тісні зв’язки цих двох партійних груп можуть свідчити відразу кілька фактів. Найперше – голова фракції НП в Рівненській облраді Юрій Благодир став народним депутатом України за списком Партії регіонів. По друге – на довиборах в облраду регіонали в двох округах підтримали висуванців Народної партії (Демидівський район – Володимир Віннічук та Гощанський – Іван Ткачук).

Іншим акціонером, пробачте - партнером Василя Берташа в сесійній залі є «Всеукраїнський патріотичний союз». Від самого початку ця партія, яка існує скоріше у віртуальному просторі ніж в реальності, використовувалась, як спосіб висування близьких до влади кандидатів, які все ж бажають зберігати візуальний нейтралітет. Однак, варто лише придивитись до персоналій, як відразу стає зрозумілим хто контролює цей актив. Для прикладу, ректор Національного університету "Острозька академія" Ігор Пасічник на парламентських виборах був довіреною особою кандидата в народні депутати, першого заступника голови Рівненської ОДА, регіонала Анатолія Юхименка. Інший депутат з ВПС Петро Дубас, який очолює ПАТ «Рівнегаз», а фірми підконтрольні чи близькі до нього виграють більшість будівельних тендерів в області. Депутат Роман Василишин колись керував областю і довгий час тісно працював з регіоналом Миколою Сорокою та нинішнім керівником області Василем Берташем. І цей список можна продовжувати.

Трохи складніша ситуація з депутатською групою «Рівненщина». До неї увійшли депутати з фракцій «Наша Україна», «Сильна Україна» та кілька позафракційних, які або були обрані від своїх партій в одиночному вигляді, або з різних причин виключені з рідних фракцій.

З депутатами від «Сильної України» все більш-менш зрозуміло. Після того, як її лідер Сергій Тігіпко здав, чи як було офіційно сказано, об’єднався з Партією регіонів, перед депутатами від СУ постала дилема - вливатись в ПР чи залишатись міноритарними акціонерами великої депутатської компанії (які ні на що не впливають - авт.) чи спробувати грати власну гру об’єднавшись з такими ж дрібними акціонерами. Щодо депутатів від «Нашої України» то їм чи не найважче. Їхня партія знаходиться в стані «скоріше мертва ніж жива», а електоральні перспективи примарні. Одним з небагатьох факторів, який ще тримає фракцію цілою є її голова Олексій Кособуцький. Його здатності інтригувати і вести політичну гру можуть позаздрити й серйозні столичні політики.

Створення групи «Рівненщина» дало можливість його членам зберігати патріотичне обличчя, що дуже важливо в націоналістичній західноукраїнській області та отримати так звану «золоту акцію». Адже у Партії регіонів разом з народниками та ВПС разом є 43 голоси, а це контрольний пакет акцій. Однак це за умови 100% явки підконтрольних депутатів. Але в житті трапляються різні моменти і в  цих моментах депутати з «Рівненщини» є далеко не зайвими при прийнятті потрібних рішень.

А що ж опозиція? В чистому вигляді депутатська група «Батьківщина» (до якої входять й депутати від "Фронту змін") мають 19 депутатів, і ще 5 має ВО «Свобода». Разом це всього лишень 30 відсотків акцій, якщо вже до кінця називати все бізнесовими термінами. Та й ті не всі дисципліновані і підконтрольні своїм власникам, пробачте – керівникам партійних структур. Серед них знайдуться чиновники та фінансово вразливі підприємці.

Та й зі «Свободою» не все до кінця ясно. Галаслива поведінка і шумні акції не завдають обласній владі помітного «головного болю». А в самій фракції «Свободи» з п’яти депутатів: один депутат з партії (Степан Молчан) виключений з партії, ще один - рідко буває на сесіях облради (боксер Андрій Котельник).

В такій  ситуації у керівника області та місцевих регіоналів Василя Берташа немає навіть найменших загроз в повноправному контролі над Рівненщиною. Повний контроль над виконавчою владою в області і повний вплив на обласну раду. Така собі Україна в мініатюрі. Не даремно після свого призначення на посаду голови Рівненської облдержадміністрації Василь Берташ назвав себе «гарантом Конституції в області». Чи то свідомо, чи то «по Фрейду» провівши аналогію з Президентом України.

У цій історії залишаються питання. Хто тут справжні «акціонери» і хто відповідатиме за фінансові показники і економічний стан нашої з вами Рівненщини?

Коментарі

Випадково на очі потрапив цей список:
Менеджмент і редактори державних і комунальних ЗМІ (3):
Андрій Велесик, генеральний директор Рівненської обласної державної телерадіокомпанії (РОДТРК)

Василь Бурченя, головний редактор газети Рівненської обласної ради «Вісті Рівненщини»

Людмила Мошняга, головний редактор газети Рівненської міської ради «Сім днів»

Менеджмент і редактори приватних ЗМІ (5):
Андрій Смусь, заступник директора ТРК «Сфера-ТВ»

Микола Кульчинський, директор «Радіо Трек» (106,4fm)

Валентина Шах, головний редактор газети «Рівне вечірнє»

Ірина Ничипорук, редактор газети «Рівненська газета» ВД «ОГО»

Юліана Тет, редактор порталу ogo.ua ВД «ОГО»

Журналісти і керівники середньої ланки державних і комунальних ЗМІ (17):
Світлана Березнюк, старший редактор ТВО «Новини» РОДТРК

Юрій Шарманський, ведучий новин «Рівне ФМ» РОДТРК

Валентина Ілліна, заввідділу ТВО «Телемовлення» РОДТРК

Богдана Джигирей, заввідділом новин радіо «Рівне ФМ» РОДТРК

Максим Коломис, старший редактор відділу ТВО «Телемовлення» РОДТРК

Алла Сищук, заввідділу ТВО «Новини» РОДТРК

Олексій Бухало, завідувач відділу документалістики ТВО «Телемовлення» РОДТРК

Наталія Васильєва, директор творчо-виробничого об?єднання «Новини» РОДТРК

Тетяна Климчук, ведуча програм ТВО «Новини» РОДТРК

Оксана Жужельська, старший редактор ТВО «Новини» РОДТРК

Сергій Титаренко, головний редактор ТВО «Новини» РОДТРК

Володимир Струс, ведучий програм ТВО «Новини» РОДТРК

Орест Гринюк, заступник головного редактора ТВО «Новини» РОДТРК

Галина Шепель, головний редактор ТВО «Телемовлення» РОДТРК

Марина Фурс, завідувач відділом редакції газети Рівненської міської ради «Сім днів»

Олександр Поліщук, журналіст газети Рівненської міської ради «Сім днів»

Сергій Снісаренко, завідувач відділом редакції газети Рівненської міської ради «Сім днів»

Журналісти і керівники середньої ланки приватних ЗМІ (18):
Жанна Пінчук, кримінальний оглядач, редактор онлайн-новин «Рівне вечірнє»

Світлана Федас, журналіст «Рівне вечірнє»

Влад Ісаєв, журналіст «Рівне вечірнє»

Андрій Матвіїв, журналіст «Рівне вечірнє»

Дмитро Леонтіюк, кореспондент ТРК «Рівне-1», член НСЖУ

Алла Ліхачова, редактор служби інформації Радіо «Трек»

Андрій Звиник, кореспондент служби інформації Радіо «Трек»

Олексій Кривошеєв, журналіст «ОГО»

Олександр Мельничук, кореспондент ВД «ОГО»

Юрій Дюг, журналіст ВД «ОГО»

Катерина Щербаченко, журналіст ВД «ОГО», коректор

Валентина Романюк, власний кореспондент «Радіо Свобода» в Рівненській та Волинській областях

Ольга Міхньов, керівник відділу інформаційних програм ТРК «Рівне-1»

Анна Махно, кореспондент відділу інформаційних програм ТРК «Рівне-1»

Олександр Туз, кореспондент відділу інформаційних програм ТРК «Рівне-1»

Олександр Курсик, власний кореспондент телеканалу «1+1» в Рівненській області, депутат Рівненської міської ради від ВО «Батьківщина»

Тетяна Вуйлова, власний кореспондент газети «Експрес» в Рівненській області

Катерина Ярова, редактор служби інформації ТРК «Сфера-ТВ»

Інші працівники ЗМІ (7):
Дмитро Шамшин, оператор 1-ї категорії ТК РТБ (РОДТРК)

Денис Коломис, оператор 1-ї категорії ТК РТБ (РОДТРК)

Валерій Трусік, заступник головного режисера РОДТРК

Сергій Сафта, оператор 1-ї категорії ТК РТБ (РОДТРК)

Ярослав Катеринчик, головний оператор РОДТРК

Микола Мельничук, оператор 1-ї категорії РОДТРК

Артем Лаговський, оператор 1-ї категорії ТРК «Рівне-1»

Піарщики, представники медіа-організацій, чиновники, політики, редактори та кореспонденти партійної преси (7):
Дмитро Тарасюк, представник Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення в Рівненській області, голова Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України;

Олександр Джигирей, прес-секретар РОО УНП, кореспондент всеукраїнського тижневика УНП «Народне слово»

Сергій Степанишин, головний редактор газети «Волинь»

Світлана Сирота, головний редактор Рівненського тижневика «Льонокомбінат»

Олег Тищенко, випусковий редактор газети «Рівне час» (партійна газета НРУ)

Сергій Штурхецький, голова Координаційної ради РОГО «Рівненський медіа-клуб», депутат Рівненської обласної ради ВО «Батьківщина»

Сергій Кричильський, заступник редактора газети «Волинь» (екс-депутат УНП)

І це далеко не всі представники ЗМІ:(((
Це ж скільки потрібно вкрасти,що вас всіх прогодувати?

Оцю змішану систем потрібно якнайшвидше знищити...бо і надалі люди голосцуватимуть за лдних, а правитимуть інші

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.