Рівне-Берлін: виборчі війни за місця в Бундестазі

Стати політиком в Німеччині без партії  практично не можливо. Найперший  відбір тут проходить ще на стадії становлення політичних сил. Сьогодні ми з вами коротко проаналізуємо відмінність побудови партійної системи Німеччини та України. Спірні моменти роз’яснив голова окружної виборчої в Берліні Герт Басен.

Почнемо з того, що майже всі успішні політики мають політичну приналежність. Як і в Україні, балотуватись може кожен громадянин. Однак успіху він на виборах він не здобуде без підтримки партії. Кандидати без партійної приналежності проходили до Бундестагу в останнє в 1949 році.  Тому свої кандидатури на виборах виставляють не так багато самостійних кандидатів.

Рівненський погляд на вибори в парламент Німеччини. ФОТО

 

Демократичні розклади

З партіями все теж не так просто. Для того, щоб створити партію треба багато часу. А для участі в партії  у виборах – вона має підтвердити свою значимість та задекларувати не менше 200 тисяч партійців. Тільки після цього виборчі комісії зареєструють до участі у народному волевиявленні.

Що ж стосується партій, то тут партійна система чітко структурована. Найбільшою партією на даний момент є ХДС/ХСС, лідером якої є чинний канцлер Ангела Меркель. Головними конкурентами та другою за рівнем підтримки виборців є Соціал-демократична партія на чолі з Пеер Штайбрюк. Достатньо впливовим є Партія зелених, ліберали та Ліва партія. Новинкою цьогорічних виборів стала Партія Піратів та Альтернатива для Німеччини (євроскептики). Решта партій суттєвої підтримки не мають. Це вам не українська система, де під кожні вибори створюється з десяток партій-маріонеток, а виборчий бюлетень з багатьма десятками партій друкують ледь не метрової довжини.  

В принципі детальнішу довідкову інформацію про партії ви можете знайти в Інтернеті.

Реклами багато

Хочу виправити деякі тези попереднього матеріалу. Політичної реклами у Берліні багато.  Якщо порівняти за обсягом площ – то майже як у нас. Нею заповнені майже всі вільні рекламні площини.  Інше питання, що розташована цивілізовано. І не заважає мешканцям міста.

А це креативна реклама. Агітки, які вішають на кермо велосипедів.

Рекламні війни – Кривава Ангела.

Часто рекламу конкурентів заліплюють невеликими анти агітками.

Золото партії

Що ж стосується системи виборів, то вона схожа з українською. Все відбувається за змішаним принципом. Депутатів мажоритарників обирають у 299 округах по всій Німеччині. Друга половина депутатів обирається за партійними списками. Загальна чисельність депутатів може становити більше 600 депутатів. Причому ця кількість може збільшуватися на виборах. Німці пояснювали за якою схемою збільшується кількість депутатів-спосочників, однак все не так просто. Уявляю, як би в Україні роздули штат депутатів, якби їх кількість жорстко не була регламентована законом.

На відміну від України, ні партіями, ні кандидатам не потрібно вносити жодних грошових застав до участі у виборах. Навпаки партіям, які набрали більше 0,5 відсотка голосів на виборах держава виплачує 75 центрів за кожен другий голос. Таким чином впливові партії відбивають частину витрат на вибори. А ці витрати суттєво менші ніж в Україні. Так, на останні вибори до Бундестагу в 2009 році всі партії витралили в районі 80 мільйонів евро. Всі партії! А у нас деякі кандидати примудрялись витратити на кампанію в одномандатному виборчому окрузі більше мільйона доларів. В день виборів вдалося поспілкуватися з одним із кандидатів та тепер уже колишнім депутатом Бундестагу від Соціал-Демократичної партії. Він приміром витратив на вибори з партійної каси лише 60 тисяч євро. Його конкурент від християнських демократів витратив 300 тисяч. Відчуваєте різницю. Тут кандидати доносять свої меседжі та програму, а не продукують тисячі листівок з брехнею. 

Рівненський погляд на вибори в парламент Німеччини. ФОТО

Продовження циклу матеріалів читайте вже завтра.

З Берліну,

журналіст сайту "ВСЕ" Юрій Дюг

Коментарі

Стаття типу, побував за гроші Хахльова у Німеччині, так ще і попіарюсь на цьому. З цієї статті, можна зробити висновок, що її автор поганенький політичний аналітик, якщо чесно, то дуже поганенький. Ну що за критерії оцінки партійної системи? Прочитайте кілька наукових праць, а потім розповідайте вдавайте з себе експерта з партології

Маєш в Рівному не завершену справу-де відповіді Хомка на запитання рівнян?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.