Рівненський погляд на вибори до Бундестагу-2013. ПІДСУМОК

Нашим політикам на місцевому і всеукраїнському рівні варто було б повчитися у німців. До школи суспільної демократії слід відправити й українських виборців. Такого висновку дійшов журналіст «ВСЕ», який за виборами до Бундестагу у 2013 спостерігав безпосередньо з Берліна.

У попередніх матеріалах ми проаналізували виборчу систему в Німеччині, роботу місцевих виборчих комісій. Також під пильним аналізом опинились і виборчі кампанії партій

Золото партії

Що ж стосується системи виборів, то вона схожа з українською. Все відбувається за змішаним принципом.  Депутатів мажоритарників обирають у 299 округах по всій Німеччині. Друга половина депутатів обирається за партійними списками. Загальна чисельність депутатів може становити більше 600 депутатів. Причому ця кількість може збільшуватися на виборах. Німці пояснювали за якою схемою збільшується кількість депутатів-списочників, однак все не так просто. Уявляю як би в Україні роздули штат депутатів, якби їх кількість жорстко не була зафіксована законом.

На відміну від України ні партіям, ні кандидатам не потрібно вносити жодних грошових застав до участі у виборах. Навпаки, партіям, які набрали більше 0,5 відсотка голосів на виборах, держава виплачує 75 центрів за кожен другий голос. Таким чином впливові партії відбивають частину витрати на вибори. А ці витрати суттєво менші ніж в Україні. Так, на останні вибори до Бундестагу в 2009 році всі партії витралили близько 80 мільйонів евро. Всі партії! А у нас деякі кандидати примудрялися витратити на кампанію в одномандатному виборчому окрузі  більше мільйона доларів. В день виборів вдалося поспілкуватися з одним із кандидатів та тепер уже колишнім депутатом Бундестагу від Соціал-Демократичної партії. Він, приміром, витратив на вибори з партійної каси лише 60 тисяч євро. Його конкурент від християнських демократів витратив 300 тисяч. Відчуваєте різницю? Тут кандидати доносять свої меседжі та програму, а не продукують тисячі листівок з брехнею.

Світські партії

Діяльність німецьких партій прозора і публічна. Вони під пильним наглядом громади. Контроль за витратами, контроль за програмою... у випадку фіксації порушень – скандал. І, як наслідок, втрата електоральної підтримки. Цього німецькі політики бояться найбільше. Тому  лідери поважних партій не розкидаються гучними заявами, щоб не провокувати скандали.

Всю завбачливість та публічність діяльності однієї з німецьких партій вдалось оцінити на партійному корпоративі в день виборів. "Свято партії" проходить у форматі світських вечорів, де кожен може поспілкуватися з активістами політичної сили та кандидатами. Ніякої охорони чи дорогих броньованих машин. Я побував на такому святі у Соціал-демократичної партії. Варто зазначити, що успіхи чи перемоги у результаті виборів сприймаються набагато простіше. Адже у німецьких депутатів Бундестагу не стоїть на кону власне життя, або збереження бізнесу чи інші власні інтереси. А одразу після оголошення результатів вони думають про майбутні вибори, а не посипають голову попелом з фразами «Все пропало!».

Дільниці довіри

Найбільш цікавим виглядає саме голосування. Спочатку кожному виборцеві має прийти запрошення на вибори. Після цього він вирішує: голосувати йому на дільниці чи поштою. Так так! Я не помилився. Якщо німець хоче голосувати поштою, йому у спеціальному листі надсилають документ з печаткою, який дозволяє голосування, та бюлетень. Він ставить позначки, розкладає кожен документ в окремий конверт однієї бандеролі й відправляє її поштою на дільницю. Без спеціального документу з печаткою це бюлетень буде не дійсним. Якщо ж хочеш голосувати на дільниці, то просто в день виборів йдеш туди з паспортом і документом від комісії. Пред’являєш їх, отримуєш бюлетень і голосуєш.

До речі, про сам бюлетень: він надрукований на звичайному папері, ніяких тобі водяних знаків чи відривних листочків. Він лише адаптований для голосування незрячих людей, які використовують спеціальний накладний картонний шаблон з шрифтом Брайля. На одному бюлетні розміщені і кандидати-мажоритарники, і партії. У нас же для цього друкують декілька бюлетенів. Німці більш ощадливі до паперу і більше довіряють своїм виборцям.

Дільничні комісії у Німеччині теж розміщаються в школах, садочках та інших державних установах. Однак членів комісії тут набагато менше. Зазвичай їх шість-вісім чоловік. Один – зустрічає виборців та видає їм бюлетні, другий перевіряє потім всі документи, а ще один пильнує за виборчою скринькою. Решта просто можуть їх змінювати - за потреби. До речі, на дільниці лише одна непрозора скринька, та і кабінок зі шторками, як у нас, немає. Зазвичай, це трьохстворчата штора, яка дозволяє відгородитися виборцю для голосування. Так от, все побудовано на законослухняності та взаємній довірі. Не те, що у нас – надцять ступенів захисту, охорона, спостерігачі, камери і ніякого толку.

Німці дуже швидко рахують голоси, а потім без поліції та зайвих заходів безпеки відвозять до комісії в міській ратуші. Бо нікому і в голові не прийде на цьому етапі проводити якісь фальсифікації чи порушення. Адже це автоматично означає суспільний скандал та ув’язнення для тих, хто здійснює порушення.

І ще. За свою роботу в комісії німці отримують більш ніж символічну винагороду від держави – 30-50 євро.

Меркель forever

За підсумками парламентських виборів у Німеччині, блок ХДС / ХСС набрав близько 43%  і зовсім трохи не дотягнув до абсолютної більшості в парламенті, який би дозволив повністю сформувати уряд.

При цьому партнер Меркель по правлячій коаліції - Вільна демократична партія, навпаки, абсолютно провалилася і з результатом 4,8 % за партійними списками і 2,4 % по одномандатних округах до складу майбутнього парламенту не потрапляє.

Таким чином, деяка інтрига залишається. Головний конкурент блоку Меркель - Соціал -демократична партія Німеччини набирає 25,7 % голосів, партія «Ліві» - 8,6%, «Союз 90/Зелені» - 8,4 %. Всього до парламенту пройшло чотири політичних об'єднання. Тепер члени Бундестагу повинні створити парламентську більшість, щоб сформувати уряд і обрати канцлера.

Чому так?

Після спілкування з багатьма політичними та громадськими діячами, в Німеччині я дійшов одного висновку. Справді, з точки зору України на німецьких виборах велике поле для вчинення порушень та фальсифікацій. І якби такою системою користувались українці – це був би колапс для країни. Якби… Вся різниця в вихованні та століттями культивованій законослухняності та громадянській позиції. Громада у Німеччині не дасть чинити порушення, а українці своїй владі дозволяють все. Зайвий показник суспільної свідомості – 75-відсоткова явка на виборах до Бундестагу.

Не влада винна у проблемах українців, а самі українці. 

З Берліну,

журналіст сайту "ВСЕ" Юрій Дюг

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.