Журналістів не пускатимуть на сесії Рівнеради

Міські обранці Рівного всіляко намагаються вплинути на висвітлення журналістами їх сесійної діяльності. Нині депутати хочуть ввести зміни до Регламенту Рівненської міської ради, які передбачають акредитацію для присутності працівників ЗМІ на засіданнях сесії міськради. Без них, нібито, журналістам у сесійну залу – зась.

Один із рівненських журналістів прийшов на сесію Рівнеради не на початок, а посеред засідання. Хотів зробити кілька фотографій і піти далі у справах. Зважаючи на те, що засідання вже тривало, він, відповідно, вже не проходив акредитацію, тож перепустку не отримав. Підійшовши до дверей сесійної зали, працівник ЗМІ зустрів перепону у вигляді міліціонера. Страж порядку відмовився впустити його на сесію без перепустки. Журналіст по телефону викликав наряд міліції, так як правоохоронець грубо порушив його права та перешкоджав виконанню журналістських обов’язків. Дії правоохоронця-порушника підпадають під статтю 171 Кримінального Кодексу України "Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів" п.1 п.2. і світить йому за це обмеження волі на строк до трьох років.

Викладену вище ситуацію ми лише змоделювали. Однак незабаром саме так може й трапитись, коли депутати Рівнеради приймуть відповідне рішення.

Остання сесія міської ради Рівного запам’яталась присутнім скандалом навколо земельних питань. Зважаючи на широкий розголос, поспостерігати за тим, як роздають землю, прийшла велика кількість жителів міста. Це були як депутати облради і їхні помічники, так і громадські активісти. Також була присутня велика кількість активістів однієї з політичних сил та бійців спецпідрозділу "Беркут".

Аби хоч якось контролювати вхід до сесійної зали тих, хто не є міськими депутатами, працівники апарату виписували перепустки. До того ж, за словами керівництва Рівного, перепустки видавали для того, аби на сесію не пройшли провокатори, і для того, щоб вистачило стільців тим, хто дійсно має бути на сесії. Така ситуація виникла вперше за історію існування Рівнеради з часів Незалежності.

Рішення по скандальним земельним проектам тоді так і не прийняли. Однак після цієї сесії міські депутати намагаються закритися від громадськості. На сесії внесли зміни до Регламенту ради і результати голосування стали закритими для журналістів та громадськості. До речі, відміну даного рішення мають розглядати у суді.

Нині ж депутати хочуть ще одне ноу-хау для своєї роботи. Точніше для  роботи журналістів. Мова йде про знову ж таки Зміни та доповнення до Регламенту Рівненської міської ради 6 скликання. Проект рішення вже розглянули на засіданні постійної депутатської комісії з питань бюджету і фінансів.

"2.3. Представники друкованих, електронних засобів масової інформації, теле- та радіокомпаній мають право бути присутніми на пленарному засіданні Рівнеради, акредитувавшись у працівників відділу інформаційно-аналітичного забезпечення.

Порядок акредитації та діяльності представників засобів масової інформації у Рівнераді регламентується окремим Положенням, яке затверджується рішенням Рівнеради.

Рішенням Рівнеради може бути позбавлено акредитації представника засобу масової інформації на визначений термін або без такого", - дані правила існують нині.

Такий порядок фактично полягає у тому, що журналіста за його проханням вносять до бази електронної розсилки прес-служби Рівнеради. А перед сесією журналіста просто вносять у список присутніх на засіданні ради і видають проекти рішень.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Рівнераду окупували півсотні міліціонерів. ФОТО

Тепер депутати хочуть внести поправку. Відповідно до нововведення порядок реєстрації, діяльності представників засобів масової інформації та використання під час пленарних засідань фото-, відеотехніки у Рівнераді координує відділ інформаційно-аналітичного забезпечення.

Не зрозуміло чому прес-служба (а відділ інформаційно-аналітичного забезпечення по факту нею і являється) має КООРДИНУВАТИ використання журналістами під час пленарних засідань фото-, відеотехніки. Для цього існує Закон України "Про інформацію".

Далі ще цікавіше. Представники друкованих, електронних засобів масової інформації, теле- та радіокомпаній мають право бути присутніми на пленарному засіданні Рівнеради, зареєструвавшись та отримавши перепустку у працівників відділу інформаційно-аналітичного забезпечення, - так хочуть прописати правила роботи журналістів під час сесій Рівнеради.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сесія Рівнеради: демарш «Батьківщини» і «Беркут» в кабінетах ДОПОВНЕНО

Якщо порівняти із нині існуючим Регламентом - новий варіант, ніби, нічого суттєво і не змінює. Виникає логічне питання: НАВІЩО?

Про сумніви стосовно доцільності нововведень говорять і самі депутати. З цього приводу відбувся цікавий діалог між міськими обранцями та журналістами під час засідання депутатської комісії з питань бюджету. До речі, під час розгляду одного із питань даного заходу, голова комісії Едуард Галайчук несподівано і сухо сказав журналістам: "Зверніть увагу - ми вас не вигнали. Тут же мова про персональні дані". Можна було б припустити, що депутат так специфічно жартує, адже юридичних підстав виганяти журналістів із зали він не мав. Напевно, це таки був жарт. Однак ніхто із журналістів не засміявся. Напевно, з почуттям гумору у журналістів не все гаразд.

Однак повернемось до впровадження перепусток. Доповідала по питанню "Зміни та доповнення до Регламенту Рівненської міської ради 6 скликання" одна із працівниць виконкому Рівнеради.

Дехто з депутатів не міг зрозуміти тонкощі запланованих змін. Коли ж  виразної відповіді на свої питання так і не отримали, звернулись до журналістів, аби дізнатись їхню думку з приводу введення перепусток.

- А що ви хочете почути? – відповіла голові комісії Едуарду Галайчуку журналіст сайту "ВСЕ". – Є Закон України "Про інформацію". Там чітко вказано, що журналіст має право безперешкодно заходити у приміщення органів влади та відвідувати відкритті заходи, які там проводять.

- Добре. Тоді давайте будемо вам безперешкодно видавати ці перепустки, - сказав депутат Рівнеради Віталій Першогуба.

- А для чого, - парирувала йому журналіст порталу "OGO.ua". – У нас є журналістські посвідчення, то відповідно до них і пропускайте.

Настала пауза, після якої депутати ще трохи подискутували і не знайшовши спільного рішення з даного питання, проголосували за відправлення питання на розгляд сесії.

До речі, пан Першогуба перед цим заявив, що журналісти заважають депутатам працювати, бо, мовляв, відсуваючи стільці, щоб встати, вдаряють їх. Зауважимо, що відбувається як раз таки навпаки. Коли журналісти займають свої місця у сесійній залі і починається сесія, то встають вони зі своїх місць лише під час перерви. Аби журналіст захотів вийти із зали має бути дійсно важливий привід. На відміну від них, депутати виходять у коридор постійно – поговорити по телефону, на перекур чи з іншої потреби. І якраз таки міські обранці стукають журналістів по колінах стільцями, коли відсуваються від столу.

Ще одне звинувачення в сторону журналістів, яке прозвучало на засіданні бюджетної комісії – через велику кількість працівників ЗМІ у залі не вистачає місць і частина присутніх змушена стояти. Дійсно, гостра проблема із браком вільних стільців виникає лише під час сесій, на яких мають розглядати резонансні питання. Саме так склалось під час сесії, на якій мали голосувати за 67 скандальних земельних ділянок. Якби того дня місця в залі не зайняли правоохоронці у цивільному та партійні активісти - місця для 5-7 журналістів знайшли б. 

До речі, серед міських обранців є і два журналісти-телевізійники - Олександр Курсик та Павло Шамшин. Цікаво, коли дійде до розгляду цього питання, чи стануть вони на захист своїх колег, чи все ж партійна дисципліна перевершить здоровий глузд та мораль?

Довідка:

Кримінальний Кодекс України:

Стаття 171. Перешкоджання законній професійній
                 діяльності журналістів

     1. Умисне   перешкоджання   законній  професійній  діяльності
журналістів -

     карається штрафом до п'ятдесяти  неоподатковуваних  мінімумів
доходів  громадян  або  арештом  на  строк  до шести місяців,  або
обмеженням волі на строк до трьох років.

     2. Переслідування   журналіста   за   виконання   професійних
обов'язків,  за  критику,  здійснюване службовою особою або групою
осіб за попередньою змовою, -

     карається штрафом  до  двохсот  неоподатковуваних   мінімумів
доходів громадян або обмеженням волі на строк до п'яти років,  або
позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років

Закон України "Про інформацію":

Стаття 25. Гарантії діяльності засобів масової інформації
                та журналістів
 

     1. Під час виконання  професійних  обов'язків  журналіст  має
право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням
необхідних технічних засобів,  за винятком випадків,  передбачених
законом.

     2. Журналіст  має  право безперешкодно відвідувати приміщення
суб'єктів  владних  повноважень,   відкриті   заходи,   які   ними
проводяться,  та  бути  особисто  прийнятим  у  розумні  строки їх
посадовими  і  службовими  особами,  крім   випадків,   визначених
законодавством.

Коментарі

Ви несете марення сивої кобили. Я зараз в Європі. Вчора був у бундестазі. Журналісти тут маю безперешкодний доступ до органів влади. ніякої акредитації. 

Народ, заспокойтесь, кругом у Європі вже давно є акредитація... ми ж у Європу йдемо???

Потрібно терміново створити комітет міської рати по визначенню справжності журналіста, і відпиляти шматок бюджету на це

Як написала Зоряна Щира "це палка двох кінців" - і це справді так.Що поганого у тому,коли журналісти будуть присутні на сесіях?Нічого, якщо це справді журналісти і якщо вони не пишуть "для когось".

Де такі імбіцили беруться?) На максимка працюєте? ботяра

Бо зараз мало чесних журналістів, особливо з дрібних інтрнет видань і газет. які за гроші чорне зроблять білим, а біле чорним, продажні люди продаються за пару злот, як Іуда.

Тут палка з двох кінців, але чому журналістити пишуть лише про свої права? А обов'язки? На сесійну залу під виглядом журналіста може прийти будь-хто з незрозумілими намірами. Так що ще потрібно подумати чи це мінус, чи це плюс.
А про об'єктивність карще взагалі не згадувати...бо свобода слова переростає, нажаль, у свободу брехні...

В нас свобода слова, але головне чи ті журнаілсти будуть писати по чесному, а не так заангажовано , як зараз пишуть.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.