Рівненські політики рвуться до влади через громадські організації

У Рівному випробовують нові політичні технології. В час коли партії себе зарекомендували не найкращим чином, чимало відомих місцевих політиків роблять ставку на громадські організації. Охочих посісти місця в міській раді гріє досвід сусіднього Львова. Там громадська організація "Самопоміч" фактично посадила у мерське крісло Андрія Садового. Давайте подивимось, які ж громадські організації Рівного можуть повторити цей успіх.

 

Ще років з три тому громадські діячі побивались, що в Україні низький відсоток громадсько-активних людей. За різними підрахунками - не більше 3 відсотків. Куди нам до «Європи», де їх більше п’яти? Після сплеску активності часів помаранчевої революції чимало організацій через брак волонтерів та коштів стали "вмирати". Більш-менш активними в місті залишились тільки Фундація Регіональних Ініціатив та Громадянська мережа «ОПОРА».

Ви спитаєте: за рахунок чого може жити громадська організація? За рахунок грантів і членських внесків. Ну, ще благодійні кошти. Однак за стандартами діяльності ГО має продукувати різноманітні проекти, подавати їх на конкурси різноманітних фондів та реалізовувати в життя. Так працює система у Європі. У нас же дуже успішних громадських активістів навіть встигли охрестити «грантоїдами».

Впродовж останніх двох років у Рівному кількість активних громадських організацій почала зростати. Це геть інші організації, не схожі на ті, які існували донині. Сильні фінансово та кадрово, однак без натяку на незалежність. Жодних публічних звітів за джерела фінансування чи реалізації грантових програм ніхто не бачив. А от витрати…

У цих організаціях працюють успішні, забезпечені і впливові люди. І шукають вони тут не грошей, а популярності і електоральних рейтингів. На фоні тотальної зневіри до політичних партій люди можуть переключити свої симпатії на громадські організації. Про це чи не в один голос говорять багато українських політтехнологів. Спробуємо проаналізувати, які громадські організації Рівного потенційно можуть стати трамплінами для стрибка у владу.

Cамопомічний контроль

Чи не найяскравіше останнім часом зарекомендувала себе громадська організація "Рівненський громадський контроль". То й не дивно, адже її грамотна стратегія роботи не придумана заново. Більш- менш обізнаний громадський діяч чи журналіст знайде принаймні з десяток спільних рис у "Контролю" з львівською громадською організацію "Самопоміч". Її ефективна робота посадила Андрія Садового в крісло мера Львова. Схожості в стратегії двох організацій не випадкові. Рівняни просто злиз..., тобто перейняли, досвіт роботи колег з сусідньої області.

А чому б ні, коли це дозволяє провести декілька депутатів у міську раду в найгіршому випадку, а в кращому - навіть поборотися за крісло мера. В обох організаціях навіть схожа кольорова гама символіки. За виключенням того, що львівський – простіший і краще читається. Натомість розробники рівненського логотипу дещо перемудрували. 

Концепція "Самопомочі" заснована на допомозі мешканцям міста у вирішенні їх "маленьких" проблем - комунальних, юридичних організаційних. А ще у постійному підштовхуванні чиновників виконувати свою роботу. Вирішені ж проблеми потім висвітлюються в ЗМІ. Мовляв активісти-організатори, то такі собі добрі феї, які змушують щурів-чиновників наводити красу в місті і будинках.

У структурі "Самопомочі" є контактний центр, юридична служба, ресурсний центр, телеканал, газета та інтернет-сайт. Активно просувають організацію і в соціальних мережах.

Ту ж саму схему розпрацьовує і "Рівненський громадський контроль". Тут  вже є контактний центр, виходить телепередача на "Рівне 1" та ефіри на "РадіоТрек". Кажуть, що невдовзі з'явиться й друкований "бойовий листок".

Засновником "Рівненського громадського контролю" є відносно молодий лідер фракції "Фронту змін" у Сарненській районній раді Дмитро Якимець. Спитаєте, до чого тут Сарни? За інформацією з власних джерел, спочатку впливовий та креативний міський голова Сарн Сергій Євтушок, товариш Дмитра Якимця, вирішив поширити власний вплив на обласний центр. Все починалось майже рік тому з активних полум’яних блогів на рівненських сайтах. Пізніше в соціальних мережах з'явився "Громадський контроль". У свої роботі Дмитро знайшов союзника - рівненського політтехнолога, який активно співпрацював з рівненським "Фронтом змін", Олексія Ороса. Який, до речі, ще рік тому був одним із засновників інформаційного сайту "Таке-інфо".

Останнім часом "Рівненський громадський контроль" асоціюється ще з одним екс-фронтівцем та нардепом від "Батьківщини" Юрієм Вознюком. Політик дуже активно розвиває свою присутність у медіа, його контролю приписують газету "Рівненська правда". Рядові активісти "Батьківщини" у відкриту говорять, що газету фінансує Юрій Вознюк. І саме йому приписують активну підтримку, в тому числі й фінансову, "Рівненського громадського контролю". Злі язики говорять, що нардеп перехопив ініціативу в Сергія Євтушка, але мер Сарн не пішов на відкритий конфлікт.

Відчуйте різницю

У чому відмінність між "Самопоміччю" і "Рівненським громадським контролем"? Андрій Садовий в той час був не тільки обличчям "Самопомочі", а й засновником декількох ЗМІ. А це означає що піар-компанія в засобах масової інформації обходилась дешевше. Як кажуть - все своє.

Рівненським послідовникам "Самопомочі" громадська активність влітає в чималу копієчку. Подивіться прайси на рекламу телеканалу "Рівне 1" та помножте на солідну тривалість телепрограми "Громадський контроль". Додайте вартість радіоефіру і приплюсуйте ціну площ в друкованих ЗМІ. І так щотижня. Непогані інвестиції для молодої громадської організації. "ОПОРА" і ФРІ кусайте лікті…

Попри все вище написане, хлопці з "Контролю" роблять хорошу справу, адже звертати увагу на буденні проблеми мешканців міста – це тренд політичного сезону. Щоправда й тут є нюанси. За словами одного з міських чиновників, дехто з політиків, які стоять за "Рівненським громадським конролем" має доступ до планів робіт комунальників. Зазвичай, як стерджував співрозмовник, сюжети телепрограм знімаються саме там, де найближчим часом комунальні служби мають проводити ремонти. І вже в ЗМІ, це подається, як результат діяльності громадських активістів.

Не візьмемось давати оцінки такій громадській активності, однак переконані, що у підсумку після майбутніх місцевих виборів у міській раді може з'явитись фракція "Рівненського громадського контролю".

Комуністичний громадський рух

На відміну від Дмитра Якимця, власник рівненського "Льонокомбінату" Олег Червонюк не став дистанціюватися від бізнесу і політики та зображати зразкового громадського діяча. А побудував такий собі розвинутий соціалізм при окремо взятому підприємстві.

Якщо номінально на льонокомбінаті працює трохи більше 300 людей, то Громадський рух "Льонокомбінат" налічує більше тисячі людей. Це юридично. Адже стати його учасником може чи не кожен рівнянин. Записався та й все. Втім, Олег Червонюк покращувати життя членів руху й не обіцяв. Навпаки товариство почало діяти, як славнозвісні "бойові бабки Червонія" - тільки цивілізованіше. Вони не раз пікетували адміністрацію та митницю відстоюючи інтереси підприємства. Піші походи з прапорами та транспарантами завжди справляли враження масовості та волі народу.

Поки що ця "рать" в плані піару працювала лише на одну людину – власника Рівненського льонокомбінату та кандидата в нардепи Олега Червонюка. Щоправда після трагічних подій, коли син власника "Льонокомбінату" влітку у Хмельницькому збив на смерть людину політичне майбутнє Червонюка під питанням. Втім, судячи з останніх новин, пан Олег таки може спробувати себе у мерських виборах у Рівному. А якщо грамотно підсвітить кілька облич з громадського руху, то можна ще й поборотися за місця в сесійній залі Рівнеради.

Асоціація МіЧудобудівельників

Ще однією активною та політично заточеною організацією в місті є «Асоціація будівельників Рівного» на чолі з колишнім депутатом та бізнесменом Ігорем Мічудою.

 

Цей гречний чоловік був депутатом Рівнеради попереднього скликання, після цього зосередився на бізнесі. Зараз його ім’я пов’язують з «ударівцем» та членом міськвиконкому Олексієм Муляренком.

Навесні 2013 року Мічуда вирішив повернутися в активну політику. Кампанія на довиборах в обласну раду була не дуже вдала, адже депутат не тільки програв, а й власноруч знеславив своє їм`я відвертими фото в соцмережах. А попутно на виборах почав завзято використовувати для піару «Асоціацію». Тобто не за призначенням. Всі роки існування вона об’єднувала будівельників та захищала їхні права. Тепер же взяла вектор на міську політику. Із рекламою Асоціації замайоріли навіть сірникові коробки. Чесно, сам бачив!

Однак у силу «Асоціація будівельників Рівного» її керівник схоже вірить мало, адже вже записався у лави нової партії «Вся Україна» та став агітувати за вступ України до Європи. Тим часом сама «Асоціація будівельників» зависла між громадськістю і політикою.

Військовий поступ

Нещодавно потрапила на очі ще одна організація «Громадський поступ». Щоправда запам’яталась вона не своєю роботою, а упертим бажанням донести до громадян своє бачення розвитку міста. Власне, привернули увагу пости в соціальних мережах та статті в газетах. Замовні чи ні – судити не буду.

Очолює організацію заступник командувача армійського корпусу з логістики Ігор Пюрко. Цікаво, що за версією публікації в «Рівне Вечірнє» його розглядали у якості кандидата на посаду начальника міської комуналки. Ще в складі керівників "Поступу" можна помітити військового журналіста Олександра Гайна та екс-директора Рівненського правового ліцею Світлану Алєксєєвич.

Ймовірно варто очікувати активності організації напередодні виборів на користь тих чи інших кандидатів.

Захисники Рівного

Найбільш скандальною і відомою за останній місяць стала неофіційна організація громадських активістів «Захистимо Рівне».

До неї увійшла низка найдосвідчених громадських діячів. Зокрема всі вони об’єднались у захисті землі центрального парку від захоплення рестораном «Ліон». Разом провели не один пікет, зчинили скандали на сесії та у виконкомі Рівного. А потім таки домоглись демонтажу літнього майданчика ресторану. Чи було таке об’єднання випадковим і чи співпрацюватимуть його учасники надалі – наразі невідомо.

Однак з точки зору піару ефективність такого скандального формату дуже висока. Адже учасники стали героями численних постів в соцмережах, публікацій в газетах та сюжетах телебачення. Навіть самого мера змусили вибачитися. І все абсолютно безкоштовно! Хороший результат. Чи об’єднуватимуться захисники надалі та братимуть курс на міську раду –  питання відкрите. Принаймні деяким відставним політикам у складі «Захистимо Рівне» дуже цього хочеться.

Мода на організації

Матеріал поки залишимо без підбиття підсумків. Адже на громадській ниві організації найближчим часом ростимуть, як гриби після дощу. І багато з місцевих політиків та депутатів планують завести свою «ручну» громадську організацію. На всяк випадок… А раптом спрацює…  А саме через них спробують впливати на електоральні симпатії рівнян. 

Коментарі

А взагалі Дюг -молодець. Давно пора мочити тих пустодзвонів, а то як тільки вибори пройшли і го розтали...

Молодец все эти диячи от кошельков будут скоро мочить партии за деньги неплохой бизнес.Чем закончится неизвесно.

Точно! Старію, память вже не та)

"Із рекламою Асоціації замайоріли навіть сірникові коробки. Чесно, сам бачив!"- це ж як потрібно дивитись , що спутати цукор з сірниковою коробкою.

вилити півлітра в каналізацію це не перемога, це марнотратство

а як же "Твереза Україна"? на її рахунку не менш важливі перемоги!

Не згоден, бо містом повинні керувати мешканці. До прикладу приведу США - там люди навіть свої власні кошти можуть дати за якісь проекти, котрі хочуть втілити в життя. і Заставляють допомагати у цьому їм владу. От візьмемо Нью Йорк і те, як мешканці там ініціювали створення і створювали ХАЙ ЛАЙН парк. Була колія, котра проходила мостом через весь район, мешканці захотіли перетворити її на парк і зробили це з допомогою влади. Це і є завдання ГО - тобто самих громадян, перетворювати на краще наше місто і наше життя. Ось тут історія про це. http://lifeglobe.net/entry/4266
І таких прикладів багато. Наприклад озеленення вулиці Городоцької у Львові.

Юра, те що ти написав це не завдання ГО. Це має робити влада. Інколи це роблять квазіГО, ті що потім підуть на вибори.

Вкрай погано в області та й у місті з ГО...
ГО повинно налічуватися десятками в яких в складі дійсно багато активних активістів, вони вирішували б безліч повсякденних проблем, співпрацювали б з владою, бізнесом, грантами ітп ітд не будучи самими повязаними з владою.
Наприклад група рівнян створила ГО, котра займається міні проектами щодо часткового поліпшення, озеленення зовнішнього вигляду Рівного. До складу входили б і студенти-інженери, дизайнери. Створювали б на суспільних засадах міні проекти, от припустимо від "АМІГО" до "СЛОВА" уздовж пішеходної вулички виготовити та поставити дешеві лавочки, провести невеличке кущове озеленення і зробити таку-собі відпочинкову зону в центрі. Домовилися б зі спонсорами, наприклад зі спонсорами, будь то ТМ "РІВЕНЬ", "РЕНОМЕ" ітп про виготовлення іменних рекламних лавочок, буд матеріалів, а з міською владою про погодження проекту, допомозі в робочій силі, з іншими спонсорами, меценатами, грантами про закупівлю кущів і ґрунту.
ВСЕ, центр міста змінився на краще!
Таких прикладів ГО багато, тільки в нас люди не активні і їхня хата скраю, щодо того, як розвивається місто(((

А от ДЗУСЬКИ повині сказати люди. А люди в нас таких люблять і за них голосують.

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.