Посібник щодо захоплення влади в Україні

Цю статтю написав ще в травні 2009 року політтехнолог Сергій Гайдай. Я її прочитав у вересні 2009 року. Тоді Президентом був Віктор Ющенко, прем'єр-міністром Юлія Тимошенко, спікером Арсеній Яценюк, а лідером опозиції Віктор Янукович. Зізнаюсь, тоді все прочитане здавалось маячнею. Зараз - дувує схожість з реальністю. Відразу попереджу тих, хто не любить "много букофф", тут їх справді багато. Якщо вірити статистиці "Ворду" - 91 521. Для вас порада, читайте віддразу з кінця, з розділу "Четвертий рік. Узяти владу на місцях!". Але якщо ви занудись в євромайданівському наметі очікуючи інформації про автограф-сесію Януковича. Чи вам набридло гратись в революцію сидячи перед "Фейсбук". Відкривайте і читайте. Не пошкодуєте, і думаю це піде вам на користь.

Вступ

Днями знайомий літератор, автор відомої книжки про особливості українського національного характеру, спитав, чи маю я зброю. На його думку, у майбутньому соціальному хаосі, який неминуче очікує Україну, зброю повинен мати кожен пристойний громадянин. А ще він радив негайно запасатися гасом, поки його можна знайти в магазинах, і зберігати у заміському будинку в сталевих каністрах. Як людина з досвідом, літератор стверджував, що запас гасу та гасова лампа – речі дуже цінні, особливо, якщо нас очікує кілька років без електрики. І взагалі пора перебиратися за місто – там простіше прогодувати себе та сім’ю. Та й оборону від банд мародерів організувати реальніше, ніж у місті.

Інший мій знайомий (соціолог із Донецька) похвалився – почав будувати дім у Криму. Це велика удача. Коли Україна розвалиться (а на його думку, станеться це років через три), Крим відійде до Росії. Війська на півострів уведуть так само, як в Осетію – рішуче й швидко. Для «захисту» російських громадян, яких уже тепер – повен Севастополь. Йому завжди подобалася Росія, тож він сподівається стати незабаром її жителем. Причім не простим біженцем, а заможним громадянином імперії – відразу з будинком…

Ви, напевно, думаєте, що я перебільшую? Ні. Розмови ці абсолютно реальні, й аж ніяк не рідкісні. Так мислять не тільки прості громадяни – це і думки людей знаючих, експертів і професіоналів. Але ж нам дуже не хочеться вірити, що буде саме так. Ніхто такого в країні не допустить, і загроза українського хаосу дивом пройде боком.

Саме так далекого 1913 року на південному узбережжі Криму російська інтелігенція сиділа в кав’ярнях, пила коньяк і їла татарські чебуреки. Ласкаве Чорне море, білокам’яні палаци між кипарисами, пані в капелюшках з собачками на тінистих алеях парків. Розмови про долю Батьківщини. До того, що існують революціонери, вже звикли. Народні хвилювання та військові поразки 1905-го – в минулому. Імперія як ніколи сильна. Економіка держави зміцнюється. І ніхто не може повірити, що через кілька років велика війна закінчиться загальним хаосом – жахіттями всенародного бунту, голодом, розстрілами, пожежами поміщицьких садиб і горами трупів на фронтах громадянської війни. І не багатьом із них пощастить вижити у цьому краху великої імперії, утікши в еміграцію.

Дві кризи на одну країну – це занадто

Сьогодні немає війни. Замість неї – світова економічна криза, наслідки якої не надто відрізняються від воєнної розрухи. Зупинка виробництв, інфляція, армія безробітних, пусті продуктові крамниці, зубожіння бідних і бідність тих, хто раніше себе таки забезпечував. Спочатку слабкий, а згодом сильніший бандитизм. І все могутніший гнів населення, що породжує готовність до дії.

Багато хто має невиразні побоювання, що двох криз водночас – економічної та політичної – Україна може і не пережити. І вже всі погоджуються, що у державі – класична революційна ситуація. Верхи не можуть – низи не хочуть. Український політикум щодня демонструє власну професійну безпорадність. А люди, які ще вчора з надією голосували за нього на чергових та позачергових виборах, сьогодні більше не хочуть вірити в «український прорив» Тимошенко. Вони вже давно забули так і не виконані Ющенком: «Бандитам – тюрми!» А «закон один для всіх», що його обіцяв схильний до п’яних дебошів Луценко, насправді виявився неписаним для самого міністра МВС. І вже не надто віриться, що з Януковичем і Ахметовим прийде стабільність. А найрозумніші здогадуються, що і Яценюк – це зовсім не нове, а таке ж породження старої політичної системи, як і всі решта. І тим паче викликає сміх твердження, що країні потрібен Литвин.

Україні необхідні принципово нові політики. Тепер це – основна тема розмов найзвичайнісіньких громадян на роботі, рибалці, по телефону, вдома, на кухнях і в товариствах. Серед українських інтелектуалів – нова мода збиратися компаніями для обговорення, як краще відправити на звалище історії нинішнє покоління. Те, яке ось уже декілька років морочить голову своєму народові, демонструючи нездатність керувати цією країною. Те, яке, не маючи жодного стратегічного плану побудови держави, краде, обманює, плює на інтереси тих, хто його вибирав, свариться між собою навіть тоді, коли досягнення домовленостей – єдиний спосіб урятувати країну і себе від краху.

Барикади чи мирний переворот?

Найрадикальніші громадяни згадують про народні суди і трибунали, забастовки та барикади. Свій «Союз меча й орала», де засідають «змовники», тепер уже є ледь не в кожній політтусовці, що себе поважає. Можна сміливо стверджувати, що більшість українців уже давно – учасники «тихого» путчу зі повалення не тільки влади, а водночас і опозиції, бо не бачать між ними різниці. Найпопулярніше питання інтернет-користувачів на прес-конференції Президента Ющенка: скільки грошей потрібно зібрати його колишнім виборцям і заплатити йому, щоби він звільнив місце біля керма української влади…

І ось уже ідею підтримали на вулиці. У Житомирі – студентська акція. Прості громадяни кидають у скарбничку молодих пікетників дріб’язок – збирають на квитки для Ющенка, Тимошенко, Януковича й інших, щоби вони покинули країну. Мине ще трохи часу, і лозунги можуть змінитися. Народ вимагатиме не дати антинародному класу політиків безкарно вислизнути з країни. І тепер вже точно посадить усіх, кого слід, на лавку підсудних. За минулі роки список сильно зріс.

У такій ситуації ймовірний і мирний сценарій зміни влади. Нове покоління соціально активних громадян, бачачи безпорадність і аморальність нинішньої еліти, активно піде у політику і, скориставшись виборами, змінить на всіх рівнях тих, хто завів державу в глухий кут. Ви в це вірите? У це вже не вірить ніхто. Ми врешті засвоїли важливий урок: сьогодні вибори нічого не змінюють. Українські політики хвацько переробили виборче законодавство, відрізавши можливість новачкам приходить до влади. Громадяни навіть не встигли вчасно цього зрозуміти. Тепер тільки декілька партійних лідерів контролюють сходи нагору. Або ти в їхніх списках – або за бортом політики. Самостійно, без партії, домовившись із виборцями якогось територіального округу тепер не можна.

Ліквідувавши мажоритарну систему виборів на всіх рівнях, від Верховної Ради до міськрад (коли голосували не за партію, а за конкретного кандидата), нинішні політики вбили не тільки відповідальність народних обранців перед виборцями – вони зачинили двері у політику перед новим поколінням українських громадян. Незабаром молоді й активні здогадаються, що коли потрапити в політику мирним шляхом неможливо, то єдиний спосіб – тумаками вигнати тих, хто не хоче піти по-доброму. Відмінивши вибори в округах, наша політична еліта захлопнула покришку на котлі, в якому сама вариться. А якщо, боячись вийти на вибори, Тимошенко домовиться із Януковичем, що Президента вибиратимуть у Верховній Раді, цілковито відсторонивши український народ від управління державою, – вибух неминучий. Бо це останній клапан, куди могла виходити пара народного невдоволення.

Нові та старі: знайдіть три відмінності

Мені як спеціалістові з політичної реклами та виборчих технологій усе частіше доводиться давати коментарі журналістам і відповідати на запитання політизованих колег і знайомих: хто і як змінить теперішню владу? На які виборчі технології буде попит? Чи відбудеться ще один Майдан? Хто стане нашим новим Президентом? Які партії опиняться у парламенті? Хто відповідатиме за країну в найближчому майбутньому?

Можливо, це суспільні рухи, що ростуть як гриби, на кшталт «Дістали!» або «Геть усіх!»? А може, це «Свобода» Тягнибока, яка так переконливо заявила про себе у Тернополі? Чи партії або ж партійки на шталт «Великої України»? Вони пишуть маніфести середнього класу, статті про помилки чинної влади. Публікують сценарії переходу до справедливого облаштування українського суспільства. Вони гудять автомобільними клаксонами, активно обговорюють сценарії зміни влади на інтернет-форумах, харизматично промовляють у телевізійних ток-шоу. Всі вони в один голос заявляють: нинішні політики – банкрути! Пора їх змінити! Народ – «за». Усі підтримують! Та це ще не голосування на виборах.

Мене запитують – нове покоління політиків, здатне замінити «старичків», які всім набридли, вийде з рядів цих «протестувальників»? Вони візьмуть владу і врятують Україну? Я втомився відповідати – ні, це безперечно не вони. Бо ніхто з новачків не має реальної програми приходу до влади в Україні. Наївна впевненість, що варто провести серію акцій протесту – і тебе негайно підтримають виборці. На майбутніх виборах новобранці загубляться серед нової порції свіжих політичних проектів. Їх доля – набрати непрохідні два з половиною проценти голосів своїх прихильників. А якщо трипроцентний бар’єр вдасться подолати – що далі? Загубитися невеликою жменькою депутатів серед маси давно набридлих облич знову вибраних б’ютівців, регіоналів із литвинівцями і комуністами? Навіть якщо станеться диво і нових буде більше. Проженуть поганих нинішніх? Добре. А що далі? Вони знають, що робити з цією країною? Як будувати нову державу, як управляти економікою в умовах кризи? Крім закликів «Геть!» наразі нічого немає.

І найголовніше: коли спостерігаєш за цим парадом організаторів обуреної громадськості, виникає відчуття, що вони не надто відрізняються від тих, які уже п’ятнадцять років перебувають при владі. Та ж нездатність домовлятися – рух «Дістали!» вже розділився на дві гілки, що конкурують одна з одною. Брак соціального чуття і стратегічного відчуття часу. Відсутність детального проекту, де були б відповіді на запитання, яку Україну вони будуватимуть. Такого проекту, щоби кожен, ознайомившись, повірив і захотів. Ні. Вся річ лиш у тім, щоби забрати з арени нинішніх політиків. Де гарантії, що нові будуть кращі від старих? Їх немає. Тобто якщо вони прийдуть до влади, їх добрі наміри закінчаться і почнеться облаштування їх особистих політичних доль. А це ми вже протягом п’ятнадцати років спостерігаємо в нашій політиці.

Інститут часу

Щоби отримати відповіді на питання про те, хто і як міг би прийти на зміну сьогоднішній девальвованій політичній і державній еліті, я звернувся до доброго знайомого. Працює він в Інституті часу у групі вчених-дослідників – хроносерферів. Це невелика глибоко законспірована група спеціалістів. Їх праці засекречені не тільки для звичайних громадян – про них нічого не знають і більшість державних чиновників найвищого ешелону. Дуже вже великий ризик від їхніх відкриттів для нашої реальності. Та і те дуже маленьке коло державних кураторів цієї програми самі недооцінюють їхні результати (або просто не знають, що з цим скарбом робити). Можна стверджувати, що про програму майже забули – тільки фінансування, хоч і невелике, якимсь дивом все ще є. Розробки, над якими трудяться в Інституті часу, почалися ще за Союзу і тривають ось уже третє десятиліття. Сьогодні у них ще немає такого обладнання, яке дозволяло б людині вільно мандрувати у часі – ні в минуле, ні, тим паче, у майбутнє. Але інформацію, зображення, деякі невеликі матеріальні артефакти вони вже іноді дістають із потоків часу.

Ми зустрілись, як завше, на лавочці одного з київських бульварів. Андрій (так звати мого друга з Інституту часу) трохи спізнився. Хвилювався, щоби ніхто не стежив – береженого Бог береже. З ним мені просто пощастило. Колись ми жили на одному подвір’ї і відтоді дружили. Про свою роботу він обмовився випадково, в пориві професіонального хвастання, щоби підкріпити свої аргументи під час запеклої суперечки про долю Батьківщини з тих, які нерідко виникали у нашій компанії. Потом дуже хвилювався, але поступово заспокоївся і навіть став за невелику плату «зливати» факти, що мене цікавили. Зарплата наукового працівника невелика, а сім’ю годувати треба. Якось за три дні до отруєння Ющенка я дуже здивував друзів і колег, розповівши їм, що на майбутнього Президента буде скоєно замах. А через два роки я скористався зі свого контакту з Андрієм для прогнозу результатів виборів 2006-го. Передбачив передвиборний ривок Тимошенко і невдачу Литвина в інтерв’ю на «Українській правді». Андрій дуже злякався і протягом року уникав спілкування зі мною. Але згодом заспокоївся, і наша епізодична співпраця тривала.

Він уже неодноразово пояснював мені: матеріального втілення майбутнього, на відміну від минулого, насправді немає. Замість цього є енергоінформаційний простір, у котрому зафіксовано безліч різних сценаріїв майбутніх подій. Який із них матеріалізується, точно передбачити неможливо. Але відділ аналітики інституту з високою точністю навчився вибирати найбільш імовірні сценарії. І що ближчий у часі відрізок, над яким вони працюють, то точніші результати. Тому матеріальних образів або предметів із майбутнього, на відміну від минулого, отримати не вдається. Але інформацію або зображення дістати з цього простору можна. Пригадую, як він здивував мене, подарувавши фотографію моєї майбутньої дитини, до народження якої залишалося п’ять років.

Цього разу я пояснив, що мені потрібен якийсь документ із найближчого майбутнього – років так десять-п’ятнадцять уперед. Бажано не дуже об’ємний, але з більш-менш повним викладом інформації про те, що відбуватиметься в нашій країні від подій теперішніх і до вказаного мною періоду. Зрозуміло, що йшлося про той варіант сценарію майбутнього, який пройде з найменшими соціальними потрясіннями і найбільшим успіхом для України. Знати, що буде у випадку соціального хаосу, не дуже хотілося – і так зрозуміло. А ось позитивні варіанти – завжди дефіцит. Я пояснив, що це може бути або стаття, або доповідь про політичну кризу в Україні 2008 року.

Узявши гроші, Андрій пішов, пообіцявши щось роздобути. Відчувалося, що йому теж було цікаво отримати таку інформацію. Уже через тиждень я тримав у руках три десятки листків із текстом – роздруківку реферату з Інтернету, датовану 2034 роком, скачану із сайту, який пропонував українським студентам-політологам реферати з новітньої історії України. На титульному листі я прочитав заголовок: «Соціальні, політичні й організаційні фактори, які забезпечили прихід БПУ до влади в Україні в період Великої світової кризи. Аналіз перших п’яти років».

Цей документ я наводжу нижче з деякими скороченнями, а також із власними коментарями. Прізвища багатьох учасників, назви міст та інших населених пунктів змінено, щоби не завдати непоправного хроносценарного збитку тим людям, чиї долі можуть змінитися, якщо інформацію про них буде розкрито завчасу.

«Соціальні, політичні й організаційні фактори, які забезпечили прихід БПУ до влади в Україні у період Великої світової кризи. Аналіз перших п’яти років»

Біля джерел Братства

На початку ХХІ століття в Україні склалися всі передумови для виникнення нової політичної еліти. Країна, втомлена неефективним державним управлінням і світовою економічною кризою, ледь дихала. Цілком природною відповіддю на ситуацію стала поява нових партій і рухів, які бажали змін. Але оскільки здебільшого вони грали «на коротко», намагаючись виплисти на соціальній обстановці, сприятливій для протесту, то існували недовго. Пошумівши в публічному просторі, вони щезали так само швидко, як і з’являлися.

На їхньому тлі непомітно, здавалося б, відбулося створення партії «Братство патріотів України». Її ядром стали шестеро людей. Лідером цієї групи був Андрій Цимбал, на той час – мер Яркова. У Яркові – крупному районному центрі однієї з центральних областей України – проживало 150 тисяч мешканців. Крісло мера Андрій Цимбал отримав непросто. Виграти перші вибори йому не дозволили місцеві чиновники, які згуртувалися навколо колишнього керівника міста. Через суд Цимбала зняли з участі у кампанії практично за день до голосування – нібито за перевищення розмірів виборчого фонду. Його прізвище поспішно викреслювали з уже надрукованих виборчих бюлетенів, і хоча суд порушив декілька статей закону, оскаржити його рішення так і не вдалося. Судова вседозволеність у ті роки в Україні була нормою. Так закінчився політичний романтизм Андрія Цимбала, народжений під час Помаранчевої революції на Майдані за рік до цього.

До свого 33-річчя він мав досвід керівника невеликої будівельної компанії, а потім депутата Ярківської міськради. До других виборів довелося готуватися ґрунтовніше та професійніше – створити свою міську суспільну організацію, випускати упродовж року газету і зібрати команду прихильників не тільки у міськраді, а й у інших органах ярківської влади. Перемога не була легкою, хоча агітація виборців минула доволі успішно. Цимбал уже мав досвід першої виборчої кампанії, популярність і образ борця з місцевою чиновницькою мафією. А ось відстоювати результати виборів довелося на всіх виборчих дільницях.

Цього разу в виборчій кампанії брав участь київський товариш Цимбала – Віталій Богомазов. На той час він мав досвід роботи в декількох загальнонаціональних виборчих кампаніях. Богомазов (помічник-консультант народного депутата від партії «Наша Україна», за освітою юрист, у минулому працював у штабі Ющенка) зумів організувати і підготувати не лише агітаторів серед місцевої молоді, а й членів виборчих комісій зі спостерігачами для кожної виборчої дільниці. Вони і вирішили долю ярківських виборів.

Брати-засновники

Віталій Богомазов і Андрій Цимбал відтоді часто зустрічались у Києві, багато дискутували й обмінювалися думками про те, що відбувалося в українській політиці та житті держави. Поступово в їхній команді з’явився київський адвокат Олексій Різниченко, який виграв декілька гучних правозахисних справ. Різниченко привів у їхню групу економіста Володимира Польового. Польовий – найстарший з усіх засновників БПУ, який прославився тим, що на зорі незалежності запропонував свій план лібералізації української економіки. Але таке само, як аналогічні «500 днів» Явлінського в Росії, план Польового в Україні проігнорували. І Володимир Польовий зайнявся викладацькою роботою в Українському економічному університеті. Згодом у групу ввійшли літератор Юрій Водичко, колишній офіцер підрозділу СБУ «Альфа» Олександр Болдирев і аналітик медіа-холдингу «Смарт-медіа» Сергій Ситник.

Ця група почала регулярно збиратися для обговорення політичних питань, різноманітних ідей і проектів як у Києві, так і в Яркові. На ці збори часто запрошували друзів і знайомих – журналістів, економістів, бізнесменів, експертів у різних галузях. На той час такі зібрання у вузькому колі отримали назву «Сейм-клуб», бо влітку їх часто проводили на березі ріки Сейм в околицях Яркова як своєрідні політичні пікніки.

Ідея створення партії, як і її назва, виникли з розуміння того, що країну треба рятувати – у прямому значенні слова. І якщо порятунок держави і є для когось важливий, то тільки для її справжньої еліти. Суть будь-якої національної еліти – забезпечення виживання і конкурентоспроможності нації та країни. Тому справжня еліта – це завжди спілка патріотів. Кучмо-ющенківська політична «еліта», зацікавлена тільки в поділі національних ресурсів, забезпечити виживання України не могла і не хотіла. Тому ні патріотами, ні справжньою елітою їх не можна було назвати. Точніше, політикум того періоду варто називати правлячим класом, причім класом антинародним.

До літа 2006 року семеро осіб – Андрій Цимбал, Віталій Богомазов, Володимир Польовий, Олексій Різниченко, Юрій Водичко, Олександр Болдирев і Сергій Ситник – вирішили присвятити себе створенню нової партії. На їхнє розуміння, саме партія могла стати єдино можливим інструментом приходу до влади для порятунку української держави, яка швидко руйнувалася. На той момент жоден із них не був гравцем великої української політики. Це були типові представники середнього класу, які зуміли побудувати свою долю й відбутися у професії, бізнесі, науці, забезпечити собі гідний рівень життя наперекір нелояльності держави – як і весь, на той час нечисленний, український середній клас.

Усі вони були переконаними патріотами України. Патріотизм вони розуміли як свідомо вибрану безумовну готовність докладати власних зусиль для виживання, розвитку та забезпечення конкурентноздатності своєї країни. Як нерозривний зв’язок особистої долі із долею України. Країна і держава в їхньому розумінні були розділені. Відчувати патріотизм можна було тільки щодо країни, а бути патріотом держави не мало жодного сенсу. Держава – лиш інструмент управління й розвитку для країни, до якого завжди потрібно ставитися критично, з готовністю змінювати його на більш ефективний. Патріотизм також не передбачав переважання країни або нації над будь-якими іншими країнами та націями. Це ідеологічно відрізняло їх від націоналістичних рухів, які тоді саме активізувалися в Україні.

Рівень освіти, сукупні знання всіх майбутніх соратників-засновників БПУ в гуманітарних науках, політиці, економіці, державному адмініструванні та пропагандистській практиці були достатніми для започаткування роботи зі створення партії, яка принципово відрізнялася від усіх партій, що існували тоді. Хоча в процесі їм довелося ще чимало всього опанувати та багато чому навчитися.

Перший рік. Спочатку була ідея

Перший рік засновники БПУ присвятили розробці ідеології партії та створенню великого плану побудови нової української держави. Згодом цей план став відомий як «Інноваційна супердержава Україна-Русь». Хоча здавалося, що часу на зміну влади залишилося дуже мало, було вирішено, що «Братство патріотів України» протягом перших двох років не прив’язуватиме свою діяльність до виборів і політичних подій в Україні того періоду. Чому? Бо для участі в боротьбі за владу потрібен головний ресурс – підтримка достатньої кількості прихильників. У щойно створеної партії ще не було – і не могло бути – прибічників. А для того, щоби вони з’явилися, треба було зрозуміти, яким чином їх залучити, як вони стануть членами партії, задля яких ідей і яких завдань підуть у БПУ. Понад те, із самого початку було очевидно, що така «підпільна» діяльність не приверне до партії особливої уваги властей. А отже, багато що можна буде робити вільно, без серйозної протидії з боку державного апарату.

На розробку всіх замислів, планів і документів знадобився майже рік напруженої роботи. Це вимагало від засновників партії достатньо волі та стратегічного мислення, яке дозволяло б вести політичну гру «на довго». Перший рік став періодом внутріпартійних зустрічей, дискусій і проектної роботи. Перед партією постали питання, на які треба було знайти відповіді. Що ми робимо? Для чого? Яка країна нам потрібна? Як зробити те, що ми хочемо? Це була постійно відкрита дискусія, де все фіксували, а згодом аналізували й проговорювали знову і знову.

Так народжувався проект «Інноваційна супердержава Україна-Русь». З’являлося розуміння, якою повинна бути українська держава і що необхідно для цього зробити. Зустрічі не були закриті – потрапити в клуб міг кожен, хто відчував потребу зробити щось для країни. Випадкові люди відсіювалися самі, розуміючи, що швидких «дивідендів» від участі в «Братстві патріотів України» не буде. Понад те, партія сама вимагала від своїх прибічників певних вкладень: часу, вкладів (хоч і невеликих) на оргвитрати, розумових зусиль і конкретних дій.

«Біблія» Братства

Книга «Інноваційна супердержава Україна-Русь» виникла спочатку як набір текстів, присвячених різноманітним аспектам державного будівництва. Це були проекти, присвячені облаштуванню освіти, податкової системи, різних галузей економіки, зовнішньої політики, системи державної безпеки в майбутній державі. Із часом тексти перетворилися у книгу про те, якою повинна бути Україна. Яку державу можуть отримати українці у майбутньому. Яке місце у сучасному світі вона повинна зайняти. Який шлях нашої держави до цивілізаційного успіхи.

Книгу задумували як доступну та зрозумілу більшості читачів. Її мусили читати найширші верстви населення. Групу майстрів тексту, які за три місяці написали основний зміст книги, очолив Юрій Водичко. Саме завдяки їх роботі сьогодні основні положення плану знає більшість українців. Книга легко читалася, була захопливою. У майбутній українській державі хотілося жити кожному, хто прочитав книгу «Інноваційна супердержава Україна-Русь». При всій утопічності задуму, план складався з цілком реалістичних елементів. А найголовніше – було зрозуміло, від загального до деталей, яким чином і в які терміни вдасться збудувати країну, що заважає це зробити і як слід діяти прихильникам цього плану.

Це сьогодні ідеї, викладені в книзі, стали частиною нашого життя. А тоді про те, що Україна може зайняти достойне місце у великій світовій грі, більшість українців навіть не мріяли. У період великої політичної та світової кризи складно було повірити, що в України є всі можливості для інноваційного ривка. Але саме криза стала тим стимулом, який дозволив виробити ідеологію інноваційної нації.

Розвинуті держави в той період зараховували Україну до категорії держав третього світу. Її розглядали як бідну країну зі слабким державним апаратом і корумпованою елітою, якій для виживання треба бути залежною від економічно розвинутих Європейського Союзу й Америки. Ніхто не враховував могутнього потенціалу, який дістався країні від радянської імперії – кадровий і науковий потенціал, систему освіти, промислову інфраструктуру, а також вигідне географічне розташування й унікальні природні ресурси. Але найголовніше – українці, не перебуваючи у клубі так званих «країн золотого мільярда», могли відмовитися від більшості правил, які явно чи потаємно керували так званим цивілізованим світом.

Це тепер з Україною світові доводиться рахуватися як із лідером новітніх енерготехнологій, як із найкрупнішим виробником електротранспорту. Країною, яку інші держави називають світовим військовим спецназом. Країною, яка, додавши до своєї назви втрачену раніше історичну частину і ставши Україною-Руссю, повернула собі право бути колискою слов’янської цивілізації. Десять років тому складно було повірити, що, покінчивши із залежністю від світової валюти й енергоресурсів Росії, поставивши бар’єр економічної експансії транснаціональних компаній, Україна не тільки не втратить, а й зможе виграти в своєму розвитку. Сьогодні з нами рахується – а багато в чім і залежить – весь світ.

Того ж року було випущено невеликий перший тираж книги – для внутріпартійних обговорень і доопрацювання. Сьогодні екземпляри книжки з першого тиражу вже є справжньою бібліографічною рідкістю. Також результатом першого року роботи став план партійного будівництва, який розробив Віталій Богомазов. Це був опис оргструктури партії та плани із партійного будівництва на наступні п’ять років. Його мета – створити партію, яка принципово відрізнялася б від тих, які виникали в Україні упродовж першого десятиріччя незалежності.

Інтернет на службі партійного будівництва

Партійне керівництво вирішено було здійснювати на основі прямого зв’язку з кожним членом партії. Це був перший досвід використання в Україні Інтернету для партійного управління. Для цього протягом першого року партбудівництва було створено необхідне програмне забезпечення.

Групою ІТ-спеціалістів, які взялися за розробку, керував Вадим Лакиза – саме той, який сьогодні відомий як автор книги «Про що мовчать ІТ-компанії. Керівництво для тих, хто не хоче стати дійною коровою для ІТ-шахраїв». Цю скандальну працю про ошуканство в ІТ-бізнесі та необхідність змінити правила гри для ІТ-компаній в Україні перевидавали уже тричі. Але 2009-го вона була ще новинкою, тож Вадима знало тільки вузьке коло ІТ-спеціалістів.

Лакиза та його команда створили просте й надійне програмне забезпечення для партійного будівництва «Братства патріотів України». Наприкінці першого року ці роботи було завершено і їх тестував перший актив партії у пілотному варіанті.

Мій коментар із минулого

Більшість сучасних українських політиків не здатні до серйозних змістотворчих робіт. Як, зрештою, і ті, які намагаються прийти їм на зміну. Річ не тільки в тім, що вони цього не вміють. Вони не вважають за потрібне писати утопії, проекти та плани, презентувати якісь соціально-інжинірингові замисли. Навіщо? Адже реальний мотив їх участі у політичному житті – аж ніяк не робота над долею країни, а облаштування долі власної. А план побудови особистого благополуччя виборцям не покажеш.

Інша річ – вибори. Діалог із електоратом потребує демонстрації великих і спокусливих обіцянок. Усе обмежується невеликою програмою, де, як під копірку, керівники виборчих кампаній намагаються написати загальні плани про підвищення рівня життя, високі пенсії, повернення вкладів, соціальну справедливість, вступ до НАТО чи дружбу з Росією, статус російської мови або захист української... Все викладають короткими лозунгами – по суті, рекламними повідомленнями. Так легше презентувати свої обіцянки недосвідченому виборцеві. Довгих програм ніхто не читає. Усі розуміють – писати таке політикам належиться, зате виконувати цього ніхто не планує.

Українці на диво легко вибачають своїм лідерам не виконані обіцянки. Тому сьогодні в нашій країні немає політиків, які хоч б раз не збрехали своїм виборцям. Найбільш «просунуті» вже не просто пишуть програми – іноді вони справді імітують Великі Плани. Пригадуєте «Український прорив»? Гарна ідея. Шкода лиш, що в ній немає нічого, крім яскравого заголовка. Чи хтось читав зміст? Не думаю. Там (під заголовком, звісно) написано якийсь текст – але дуже нудно й банально. Зовсім не тягне на Прорив. Виборці голосували за гарну назву – цього, властиво, від них і чекали. Виконувати те, що написано в основному тексті, ніхто не планував. Наші політики часто кажуть про перезавантаження країни, про національну ідею – але реального змісту у всьому цьому немає. Є тільки назви.

У 2006 році я з цікавістю очікував виходу книги «План розвитку країни» партії «Віче». Отримавши видання, не зміг прочитати далі перших двох сторінок. А я ж майже повірив, що це плід серйозної роботи великого колективу людей, небайдужих до долі країни! Книжка не стала подією, її не прочитав середній клас. А знаєте, чому? Бо написана вона була не як реальний план, який автори готові були здійснити, – такий план, щоби всім захотілося взяти участь у його виконанні. Книгу писали до виборів. Поспішали. Текст – абсолютно неможливо читати. Головним був не зміст, а сам факт – у партії «Віче» є така книжка.

Через рік я якось відкрив її на середині й здивовано виявив, що там є цікаві думки. Можливо, у партії «Віче» забракло коштів на команду професіоналів – майстрів тексту, які могли б написати все те саме, але цікаво й захопливо? Думаю, річ не в цім – якби план справді був такий важливий для його творців, ми побачили б ще не один його варіант. І більшу пропагандистську кампанію на його основі – незалежно від того, є у країні вибори чи ні. Видання передавали б із рук у руки. Цитували б і обговорювали. Але книжку «Віча» видали до виборів. Як і сама партія, створена тільки «під вибори». Коли вони минули, проект закінчився. Тепер ніхто не пам’ятає ні про «Віче», ні про якийсь План... Тобто і партія, і її проект – просто імітація з метою отримати голоси виборців.

Українські політики за п’ятнадцять років так і не знайшли часу на створення Великого Українського Плану. Не залучили потрібних фахівців, не вистраждали його у внутріпартійних, експертних, загальнонародних дискусіях. А без такої Великої Ідеї, Великої Української Мети не може бути жодної політичної еліти.

Другий рік. Закладання фундаменту великого партбудівництва

Другий рік у «Братстві патріотів України» минув під знаком будівництва партійної оргструктури та запуску великої агітаційно-пропагандистської кампанії. У партійному ядрі відбувся розподіл сфер відповідальності. Фактично за підсумками року «Братство патріотів України» отримало власну модель майбутнього уряду.

Маленька система з великими можливостями

Зазвичай політики, які ставили собі за мету прихід до влади в країні, стикалися з уже існуючою системою державного управління. Вона або влаштовувала їх – і тоді вони просто ставали її частиною, або ні – і тоді ставало очевидним, що потрібно змінювати все. Але в цьому випадку навіть призначення на ключові посади представників однієї команди вирішувало дуже мало. У цих людей не було підготованого апарату виконавців, та й самі вони не завжди мали необхідний досвід роботи. І навіть попри благі наміри, такі політики у підсумку підкорялися вже дійсним, створеним колись правилам гри. Система швидко перетворювала їх на свої «гвинтики». Або відторгала, перетворюючи на «невдах» і «білих ворон».

Добре знаючи це, керівництво партії «Братство патріотів України» вирішило підготувати і створити власну систему майбутнього державного управління. Вони розуміли, що з приходом до влади існуючий порядок потрібно буде суттєво переробити, а з цим може впоратися тільки інша, більш підготована і злагоджена система, нехай і менша за розмірами.

Діяльність партії розділили на кілька напрямів. Кожен із них очолив окремий керівник, який поставив перед собою цілі, узгоджені на загальній нараді. Було розроблено плани, намічено завдання та терміни їх виконання. Керівники напрямів почали формувати власний актив і апарат. У майбутньому саме очільники напрямів партійної діяльності мали очолити нове керівництво країни. Свій досвід вони набували тут же – розвиваючи партію. І система відповідальності була доволі проста: від ефективності їхніх дій залежала доля Братства, доля справи всього їхнього життя, якою вони вирішили займатися, а в кінцевому результаті – і доля країни. Це було найвищою ставкою і мотивацією.

Логічно було вирішено, що лідером партії стане харизматична людина, яка володіє найкращими якостями публічного оратора і зуміє повести за собою. Єдиним, хто мав досвід публічної політичної боротьби, був Андрій Цимбал. Та й засновники партії вважали, що головним ініціатором створення Братства був саме він. Чинному мерові Яркова було дуже складно поєднати свою роботу в адміністрації районного центру з діяльністю зі створення БПУ. Але вихід знайшли – центральний офіс партії розмістили саме в Яркові. Саме сюди на початках перебралися всі, хто починав партійне будівництво.

Ярків як дзеркало всеукраїнських перетворень

Місто Ярків зіграло особливу роль у становленні БПУ. Більшість голів міських адміністрацій, яких у той період на ці посади вибирали жителі українських міст і містечок, проходили практично однаковий для всіх шлях. Спочатку – активні обіцянки благополуччя місцевій громаді, критика старого мера та міської влади, перемога на виборах, а потім… жодних видимих змін у житті городян, політичне протистояння у міськраді, падіння рейтингу. Нові вибори, нові обіцянки – і новий цикл розчарувань.

Андрій Цимбал усього цього зумів уникнути. За перші два роки йому вдалося зробити те, що було не до снаги всім попереднім міським властям. Усе почалося з капітального ремонту міських доріг. Іще до початку великої економічної кризи йому вдалося залучити в місто кредитні засоби на програму створення нових автошляхів. Досвід будівельника та безкомпромісний характер дозволили йому особисто контролювати роботи, тому засоби й матеріали не розікрали. Мешканці Яркова отримали дороги, яким могли позаздрити навіть кияни. Із бюджету міста відновили вуличне освітлення. Ярків став першим в Україні провінціальним містом, у якому за два роки всі вікна замінили на пластикові. Це потребувало чималих засобів із міського бюджету, однак вони окупилися вже через три роки – затрати на опалення скоротили на 30%.

Особливим проектом була реконструкція будівлі міської адміністрації Яркова. Зазвичай у цей період такі споруди мали вигляд неприступних фортець, які добре охороняють, і прості мешканці потрапляли туди не часто. Будівля Ярківської міської адміністрації перетворилася на відкритий офіс із прийому громадян. Скляні перегородки, спеціальні чергові адміністратори, які приймали ярківчан, електронні табло з інформацією про просування черги, комп’ютерні інформаційні довідники. Тепер так облаштовано практично всі українські адміністрації територіальних громад, а тоді це було дуже незвичним явищем, особливо у провінції.

Ярків став першим українським містом, яке цілком перевели на систему незалежних синтез-газових котелень СКБ Сухіна. Нині вже нікого не дивують електростанції й котельні Сухіна, які стали основою створення незалежної енергетики України-Русі. А тоді про програму «Мала енергетика України», яку розробив український конструктор Євгеній Ілліч Сухін, знало тільки вузьке коло експертів. У період Кучми і Ющенка не було жодного державного чиновника, котрий міг би зрозуміти, які вигідні для країни ці розробки.

Ярківська адміністрація підписала договір із СКБ Сухіна про переоснащення міських котелень синтез-газовими топками. КБ Сухіна разом із адміністрацією Яркова створило комунальне підприємство із обслуговування та забезпечення сировиною цих котелень. Також було укладено аналогічний договір про будівництво й обслуговування трьох синтез-газових електростанцій. Нині в Україні енергетики вже почали працювати з посадками технічного лісу. А тоді як сировину в Яркові використовували деревину від санітарних чисток лісу та сільськогосподарську солому. Було створено єдиний сировинний центр у десяти кілометрах від міста. Таким чином, комунальні тарифи в Яркові за кілька років керівництва Цимбала не тільки не зросли – вони стали нижчими.

Головну мету було досягнуто – Ярків став острівцем соціально-управлінського здорового мислення у країні, де влада демонструвала свою безпорадність на всіх рівнях. У майбутньому це нерідко ставало доказом того, що ідеї плану БПУ «Інноваційна супердержава Україна-Русь» реальні, і все, що потрібно для їх здійснення, – це масова підтримка прибічників і заміна української влади, яка вже віджила своє. Якщо на перших виборах Цимбала підтримали близько 27% ярківчан, то вже через два роки його прибічниками стало 76% жителів міста.

Хто платить, той і замовляє «політику»

Далі було сформовано економічну раду партії, яку очолив Володимир Польовий. Перше фінансування забезпечили грошові внески засновників партії та їх оточення, та цих коштів було недостатньо для розгортання всеукраїнської агітаційної програми і великого партійного будівництва. Завданням ради стало забезпечення достатнього й регулярного фінансування партбудівництва і незалежної життєдіяльності партії протягом усього часу її існування.

У ті часи українська олігархія за допомогою фінансування політикуму країни контролювала фактично всі політичні процеси в Україні. Корумпованість української «еліти» також давала російській владі та російському промисловому капіталу безліч важелів впливу на українську державу. Багато українських політиків жили коштом російського грошового забезпечення. Відробляти своє утримання їм доводилося, лобіюючи російські державні й економічні інтереси.

«Братство патріотів України» не могло бути виразником інтересів ні держав Заходу, ні Росії. Також треба було стати незалежним і від інтересів власної олігархії, яка за перші 15 років існування незалежної України перетворилася на антинародний клас, для якого не існувало інтересів ні національних, ні державних, а лише корпоративні.

Фінансовий фундамент незалежності

Основою для отримання реальної незалежності могла бути тільки незалежність фінансова. Вирішили зробити ставку на збір членських внесків та власну комерційну діяльність. Обсяг членських внесків напряму залежала від числа дійсних членів партії. А комерційну діяльність Братства почали зі створення всеукраїнської мережі «Народний адвокат» (сьогодні її знає кожен українець), яку очолив Олексій Різниченко. До того часу в нього та його колег був достатній досвід управління адвокатською фірмою. Але такі фірми тоді обслуговували переважно великі комерційна компанії, а ринку приватних юридичних послуг практично не було.

Спочатку цю діяльність вирішили поєднувати із партійним будівництвом і агітаційно-пропагандистською роботою. По всій країні – там, де з’являлися активні члени партії – створювали приймальні «Народного адвоката». Вони були не тільки регіональними офісами Братства, а й приймальними для звичайних громадян із забезпечення юридичних і нотаріальних консультацій і послуг. У таких приймальнях працювали, здебільшого як добровольці, члени партії з юридичною освітою. Послуги вони надавали платні, та вартість їх була невисока і доступна більшості громадян України.

Поступово ця діяльність почала приносить прибуток, який ішов у казну партії. Особливу увагу звертали на невеликі районні центри – саме там якісних юридичних послуг для населення катастрофічно бракувало. У сільській місцевості існував величезний попит на юридичну допомогу із питань отримання, володіння та захисту виділених державою земельних паїв. У роки кризи потребували консультацій ті, які користувалися банківськими послугами – кредитуванням і зберіганням грошей на депозитах. Тоді у країні були сотні тисяч судових процесів, пов’язаних із виплатами процентів за кредитам та депозитних дивідендів. Державна машина, яка активно зневажала права власних громадян, породжувала величезний попит на захист цих прав.

За перші два роки «Народному адвокату» вдалося, окрім українських мегаполісів, охопити своїми прийомними 158 районних центрів України з населенням від 30000 мешканців. Тоді ж у казну партії почали надходити внески рядових членів партії. Ще кілька комерційних проектів – мережа кінотеатрів «Наше кіно», соціально-політична газета «Насправді» і мережа бістро-кафе «Розумні розмови» – вступили в стрій значно пізніше.

Усе це дозволило забезпечити фінансування БПУ незалежно від політичних інвесторів, які контролювали тоді українську владу. Вони витрачали значні засоби як на оплату лояльності депутатського корпусу, так і на чергові та позачергові вибори, які тоді активно проводили в українській державі. Суми ці обчислювалися мільйонами доларів США і використовувались дуже неефективно. Економічна рада БПУ отримала доходи незрівнянно менші, однак застосування їх було значно ефективнішим. Ось цифри, які варто порівняти.

Наприклад, такий процес, як вибори мера Києва і депутатів Київради, що тривав не довше трьох місяців, потребував від інвесторів того періоду бюджетів від 10 млн до 50 млн доларів США. Натомість за перший рік існування БПУ на партійне будівництво було витрачено 3 мільйони гривень, що становило 367 000 доларів США за курсом того часу. Протягом другого року – 10 мільйонів гривень (1 млн доларів США), а упродовж третього та четвертого – по 30 мільйонів гривень (3 млн доларів США). І вже з третього року існування БПУ все фінансування йшло лише з прибутків партійної економічної ради.

Службу безпеки партії очолив Олексій Болдирев. На першому етапі основним місцем його праці став кадровий контроль всередині партійної структури, побудова системи інформаційного захисту й інформаційної розвідки, а також формування власних силових структур. У партії з’явилася кадрова картотека. Олексій Болдирев приглядався до новачків, які входили у партію, аналізував їхні мотиви, відповідав за дотримання партійної дисципліни. Водночас почалося формування бойових загонів БПУ та їх підготовка для охорони майбутніх партійних заходів. До кінця другого року силова структура Братства нараховувала 143 особи. Ці люди працювали в відділі інформаційного захисту та розвідки, у відділі кадрової безпеки та в системі бойових загонів.

Агітація та пропаганда

Зібравши групу майстрів тексту, публіцистів, журналістів, ілюстраторів, кінопродюсерів, Юрій Водичко очолив партійну раду пропаганди. Тепер у розпорядженні Братства була книга «Інноваційна супердержава Україна-Русь», вона і стала основою партійної агітації. Для інформаційного забезпечення перших пропагандистських заходів команда Юрія Водичка видала 10-тисячний тираж книги «Інноваційна супердержава Україна-Русь».

На другому році партбудівництва рада пропаганди «Братства патріотів України» запустила у виробництво фільм «Україна. Змова антинародного правлячого класу», а до кінця року – і стрічку «Україна. Змова нової еліти». Фільми знімали у жанрі науково-популярного кіно, у них було викладено основні ідеї книги «Інноваційна супердержава Україна-Русь». У першій стрічці критикували систему влади, яка склалася в Україні, аналізували істинні причини створення такої системи і те, кому вона вигідна. У фільмі розкривали інформацію про те, якими засобами, хитрощами, обманом і лукавством ця система створила себе, відтворює і захищає. Стрічка доказувала необхідність зруйнувати цю систему. Другий фільм демонстрував необхідність виникнення у нації суперідеї і пояснював, якою ця надідея може бути для України. Йшлося про необхідність виникнення в державі істинної еліти і про неминучість її приходу до влади.

Кіногрупу очолив режисер-документаліст Ігор Малахов. Він мав дві освіти – історичну та режисерську, саме тому вибір упав на нього. Один із перших його документальних проектів – «Своя доля. Сон» – вийшов в Україні ще наприкінці 1990-х. Глядачі запам’ятали його як перший історичний документальний кінопроект незалежної України, створений на основі величезної кількості хронікальних матеріалів, які зібрав Малахов і його команда в кіноархівах колишнього СРСР. «Своя доля. Сон» дозволяв глядачам упродовж години побачити події та обличчя України з початку і по 20-ті роки ХХ століття. Уся ця інформація була раніше не доступна широкому загалу.

Тепер Ігореві Малахову поставили завдання знову зняти документальні фільми про Україну. Але тепер – не про її минуле, а про її ймовірне майбутнє. У книжки та фільмів «Братства патріотів України» в українському Інтернеті був власний сайт. Це був не партійний ресурс, а сайт, спеціально створений для того, щоби кожен охочий, зайшовши в мережу, міг скачати книгу, фільми, задати питання їх авторам і висловити власну думку.

До середини року вийшов маніфест «Братства патріотів України». Перше його видання було випущено як невелику брошуру. Все це доповнювали публіцистичні статті та робота пропагандистської команди на форумах та в блогах українського Інтернету.

У всеукраїнській пропагандистсько-агітаційній роботі, яку партія розпочала на другому році свого існування, головним оратором став Андрій Цимбал. Він знав відповіді на питання, на які не могли відповісти більшість українських політиків того періоду – що вони особисто вже зробили для країни на даний момент? Де докази того, що все, чого він і його партія пропонують народу, – здійсненне? Перетворення в Яркові й були такою відповіддю.

Соціальна мережа «Патріот»

У пропагандистській кампанії важливо створити власний незалежний спосіб масової комунікації. Основні українські ЗМІ того періоду були підконтрольні владі та українській олігархії. І для їх використання треба були потрібні капітали. ПБУ їх не мала. Тому й вирішили, що сама партія стане основним інструментом пропагандистської кампанії «Братства патріотів України». Програмне забезпечення партійного управління передбачало використання Інтернету. Тоді в Україні вже існували незалежні соціальні мережі пострадянського світу – «Однокласники» і «В контакті». На той час їхня авдиторія становила біля 40 мільйонів користувачів у кожній, 25% з яких жили в Україні. Соціальна мережа «Патріот» на їх тлі не була особливо помітна, але влаштована аналогічно.

Вступити в мережу міг кожен охочий. Реєстрація була безплатна. Учасниками мережі переважно ставали соціально активні та політизовані молоді українці й українки з покоління тих, хто народився наприкінці 1980-х – на початку 1990-х років. Основним мотивом участі в мережі стало обговорення ідей патріотизму, зміни української влади, книги «Інноваційна супердержава Україна-Русь», фільмів і основних ідей «Братства патріотів України».

Протягом трьох місяців кожного учасника мережі вважали «гостем». Згодом йому пропонували стати постійним членом товариства. Такий статус передбачав, що учасник поділяє базові ідеї БПУ, готовий стати членом партії й оплачувати свою участь у співтоваристві. Оплата не була значною – всього 10 гривень у місяць. Тоді середньомісячна зарплата українського громадянина становила 750 гривен, тому оплата була по кишені навіть студентам. З іншого боку, ці внески частково покривали витрати на утримання соціальної мережі «Патріот», а водночас демонстрували серйозність намірів учасника. Партія не потребувала «інтернет-дрочерів» і флудерів, які засмічували кожен вільний політичний форум. Потрібні були люди дії.

Усі члени партії, які до того часу складали її актив, у тім числі й лідери, стали активними учасниками мережі «Патріот». Участь у мережі для членів партії була обов’язковою. Реєстрація заміняла партійні квитки й карточки обліку. Строгість реєстрації з повним заповненням анкет й оплата участі – чудовий показник того, наскільки серйозні наміри претендента. Всі, хто не бажав приймати ці правила, з мережі йшли. Якщо в «Однокласниках» основним мотивом учасників був пошук друзів дитинства і юності та подальше зав’язування нових контактів в оточенні друзів, а «В контакті» – спілкування за інтересами, то основний мотив входження учасників у мережу «Патріот» забезпечувала сама українська влада.

Політика – не справа «вибраних»

Для багатомільйонної армії соціально активної української молоді, особливо провінційної, щаблі соціальної кар’єри та прихід у політику протягом перших років нашого століття було перекрито самим облаштуванням політичної системи в країні. Пропорційний принцип виборів за партійними списками поширився на вибори всіх органів влади в країні, в тім числі місцеві ради. Його в сучасній Україні-Русі давно відмінено, а тоді він не залишав шансів новому поколінню українців легітимно та власними силами прийти в українську владу. Вибори в сільські, районні, міські, обласні ради, депутатство у Верховній Раді, будь-яка політична кар’єра – все це віддали в руки політичних лідерів декількох партій і блоків, які перебували при владі в той період. Ці партії не представляли інтересів соціальних груп українського суспільства і не давали змоги новим людям будувати свою політичну кар’єру.

Соціальна мережа «Патріот» декларувала можливість кожному громадянинові України взяти реальну участь в управлінні державою. Саме тут можна було стати членом майбутньої еліти країни і, відмовившись від ідей власного збагачення, присвятити життя державному будівництву. Це був реальний шанс для тих, хто не мав грошей, щоби купити місця в списку тієї чи іншої партії й не бажав будувати свою політичну долю в задушливих коридорах тогочасної влади, демонструючи дива політичного кар’єризму та особистої відданості партійному керівництву.

Мережа «Патріот» і партія «Братство патріотів України» декларували прихід до влади нового покоління політиків на основі підтримки ідей книги «Інноваційна супердержава Україна-Русь», партійної дисципліни та партійної роботи, особистих зусиль із агітації та залучення прихильників. Мережа гарантувала успішну політичну кар’єру, яка залежала тільки від особистих здібностей і роботи рядових членів партії, а не від лояльності політичному керівництву БПУ. І це виявилося непоганим стимулом для тих, хто вирішив стати членом братства. Звісно, в партію приходили і задля покращення особистого добробуту. Та сама система побудови БПУ виштовхувала таких геть із рядів партійців або перековувала, перетворюючи в соратників.

Розумні розмови

Агітаційно-пропагандистську кампанію, яка почалася на другому році існування БПУ, будували здебільшого завдяки першому ешелону учасників руху, робітників «Народного адвоката» та комерційних систем БПУ в регіонах. Основна частина кампанії складалася з організації сотень політичних дискусійних клубів. Особливу увагу було присвячено обласним і районним центрам. Тут, далеко від столиці, роботу вели особливо активно. В українській провінції соціально активним людям бракувало подій з їх особистою участю і достовірної інформації про політичні процеси, які відбуваються у країні.

Клуби організовували як закриті покази фільмів «Україна. Змова правлячого антинародного класу» й «Україна. Змова нової еліти» та закриті обговорення книги «Інноваційна супердержава Україна-Русь». Організовували покази й обговорення перші члени партії. Їхнім завданням було зібрати соціально активних громадян, друзів і знайомих, небайдужих місцевих інтелектуалів, знайти приміщення й організувати захід.

Дуже часто такі клуби відбувалися в мережі провінційних кафе «Розумні розмови». На засідання особисто приїжджали лідери партії, і перегляди зазвичай переростали в багатогодинні дискусії, в тім числі відповіді на запитання, особисте спілкування, роздача пропагандистської літератури БПУ. Річний план пропагандистської кампанії склали проведення біля 200 таких клубів по всій Україні. Кожен такий політ-клуб додавав у соціальну мережу «Патріот», а згодом і в партію, нових прихильників. Ця програма перетворила лідерів партії у професійних агітаторів, лекторів і ораторів. Ці зустрічі дали їм чудовий гарт у публічній комунікації й зворотній зв’язок від тисяч українських громадян.

До третього року життя «Братство патріотів України» налічувало біля півтисячі членів по всій території України.

Мій коментар із минулого

Більшість українських політиків, кажучи про прихід до влади, насправді не хочуть змін. Основна їхня мета – просто стати членами вже існуючої системи, а згодом жити і працювати за її законами. Однак уже сьогодні Україні справді потрібна заміна всієї її порочної політичної системи. Але перемогти чинну систему, ввійшовши в неї одиночкою або невеликою групою «знизу» (навіть за підтримки тих, хто за вас голосує), – неможливо.

Система дуже сильна. У неї є тисячі хитрощів і способів, щоби зберегти себе і нейтралізувати реформаторів. Для початку вона пропонує «побавитися в демократію», запропонувавши всім охочим систему виборів за своїм графіком і своїми правилами. Новачки старанно дотримуються цих правил, ще не набравшись сил і досвіду, гарячково намагаються втиснутися в чинний графік виборів, створюють нові політичні проекти до чергових і позачергових виборів. Частині з них вдається стати новими гвинтикам створеної задовго до них машини державного управління. І вона швидко перетворює новачків у вірних слуг. Так руйнують усі благі наміри, великі задуми, грандіозні плани.

Змінити систему може тільки інша, не менш сильна система. Яка настільки сильна й розумна, що спочатку може приховати власну небезпеку для старої системи, набрати силу поза офіційними політичними й державними структурами. А тоді, навіть зігравши за правилами старої системи, – повністю її знищити. Створення такої нової системи і є основним завданням політиків нового покоління. Такою системою може стати нова партія, яка потрібна не тільки для зміни чинної влади. Вона повинна стати інструментом побудови нової держави.

Третій рік. Партія росте

Весь третій рік був присвячений удосконаленню партійної оргструктури та розширенню рядів партії. Відділ пропаганди випустив другий тираж книги «Інноваційна супердержава Україна-Русь» – 100 тисяч екземплярів. Усіх їх було продано зусиллями членів партії протягом третього року. Для кожного члена партії продажа книги стала партійним завданням. В середньому кожен член БПУ за рік повинен був продати біля десяти книг. Видання було доповнено і перероблено за результатами перших обговорень на дискусійних клубах. Прибуток від продажу книги пішов у казну БПУ.

За результатами дискусій другого року було знято третій фільм: «Україна-Русь – інноваційна супердержава». Фільм показував, якою державою стане Україна, якщо буде здійснено план БПУ. Тепер режисер фільму Ігор Малахов зібрав велику команду. На створення фільму було витрачено чималий бюджет. Задіяні професійні актори та команда із створення комп’ютерної графіки та спец-ефектів. Особливу увагу звернули на доступність сприйняття фільму широкою авдиторією. Фільм був цікавий як звичайним глядачам, так і експертам. Він тривав 1 годину 20 хвилин. Але картинки майбутнього були настільки реальні й так детально пропрацьовані, що кількість скачувань цього фільму українцями в Інтернеті стало рекордним – 732 000. Відділ пропаганди випустив тираж у 100 тисяч компакт-дисків із записами всіх трьох фільмів. Їх не тільки продавали партійцями у комплекті з книжкою – їх міг отримати кожен, хто приходив на засідання дискусійних клубів.

Нові дискусійні партійні клуби, які організовували дійсні члени партії, прокотилися хвилею по всій Україні. Вже тисячі українців знали: є така партія – «Братство патріотів України», і її головна мета – створення нової еліти, прихід до влади і побудова нової держави. Це породжувало притік нових членів у соціальну мережу «Патріот», які з часом ставали членами нової партії.

Партійна кар’єра: рівні можливості для всіх

На другому році партійного будівництва було цілковито відпрацьовано систему партійної кар’єри. У соціальній мережі кожен член партії мав власний профайл-анкету. Від кожного партійця потребували старанного і детального її заповнення. Для кадрового відділу такий профайл заміняв партійний квиток, персональну карточку й особову справу. Звісно, насправді партійцям, які перейшли на третій ступінь, видавали пластиковий партійний квиток і невеликий партійний значок – але це була тільки формальність, данина традиціям. Введення ж власного профайлу було обов’язковим.

Всередині кожного профайлу, крім особистих даних, фотографій, повідомлень, списку партійних зв’язків, участі у форумах, партійних дискусіях й інтернет-курсах, був щоденник завдань партійця. Саме він був основним елементом партійного росту кожного члена БПУ. Щоденник завдань розділяли на обов’язкові й добровільні. Обов’язковими були: плата членських внесків, участь у партійних заходах (зустрічах, дискусійних клубах), поширення і продаж партійної пропагандистської літератури.

Обов’язкові завдання виконували всі члени партії без винятку, від лідера і вищого керівництва до рядових членів у регіонах. Добровільні завдання пропонували на вибір. Основним добровільним завданням була агітація і залучення прихильників. І хоча пропагандистську кампанію для рядових членів вважали добровільною, саме вона визначала просування по партійній кар’єрній драбині. Залучаючи прихильників, кожен член БПУ вів їхній облік, заносив їхні прізвища, адреси й телефони у власну базу. Центральна рада партійного контролю перевіряла реальність кожного прибічника і збирала бази воєдино. У майбутньому кожен член партії, постачаючи своїм прихильникам партійну електронну газету, роздруковував її на принтері в необхідній для себе кількості, скачував для своїх підопічних фільми, запрошував їх на партійні зустрічі та заходи.

Саме кількість реальних прихильників і визначала партійний рейтинг і «вагу» кожного члена партії. Бали додавали за виконання інших обов’язкових і добровільних партійних завдань, але основним була таки кількість загітованих прихильників у кожного партійця. Прибічниками не вважали членів партії, хоча за кожного нового залученого члена партії, партієць отримував додаткові бали.

Залежно від набраних балів і кількості залучених прихильників у партії було визначено п’ять рангів. Нульова ступінь або початковий ранг – кандидат у члени партії. Три місяці участі в партійних заходах, виконання обов’язкових партійних завдань і виплати внесків – і кандидат стає членом «Братства патріотів України» першого рангу. Другий ранг вимагав мати в особистій базі прихильників 10 осіб. Третій ранг – залучення 100 прибічників. Четвертий – 1000. П’ятий ранг – 10000 прихильників.

Претендувати на вибрання у сільські та селищні ради могли партійці, тільки починаючи з третього рангу. В обласні та міські ради – з четвертого. Входити до виборчого списку партії на випадок виборів до Верховної Ради могли тільки члени партії п’ятого рангу. Всі суперечки щодо місць у виборчому списку або висування кандидатур на пост голови міської ради або адміністрації від партії вирішували не з допомогою партійного керівництва чи грошей, а через оцінку кількості прихильників у особистій базі кандидата. Усе вирішував особистий пропагандистський потенціал кожного партійця. Хоча у партії був і фінансовий механізм, який відображав систему рангів всередині структури. Залежно від рангу кандидата, збільшувалися його партійні внески. Член партії першого рангу платил 10 гривен у місяць, другого рангу – 20 гривен, третього – 50, четвертого – 100, п’ятого рангу – 200 гривен щомісяця.

Важливою відмінністю Братства від усіх партійних структур того часу було положення про партійним апарат. Його члени не були членами партії. Вони працювали в керуючій кампанії, яку було створено спеціально для обслуговування партійної структури. Їх роботу оплачували, кожен спеціаліст отримував зарплату, але брати участь у політичній кар’єрі ніхто з них не мав права. А отже, ніхто не міг потрапити до влади в обхід партійних процедур, використовуючи свою близькість до партійної верхівки і власні адміністративні важелі.

Якщо ж працівник апарату бажав стати членом партії, його звільняли з апарату і він проходив усі щаблі партійної кар’єри, із найпершої. Чисельність цього апарату була невелика – із дві сотні спеціалістів. Такою вона є и по нині. Спеціальний пункт статуту забороняє збільшувати цю кількість. Тому в братстві не було и немає «кабінетних генералів», закулісних інтриг і апаратних змов, властивих традиційним українським партіям. Робітники партійного апарату БПУ – це просто наймані спеціалісти, праця яких оплачується залежно від їх кваліфікації.

Братство виходить у широкий ефір

Ідеї і пропагандистська робота «Братства патріотів України» стали помітні в суспільному житті України до третього року їх існування. Діяльність лідерів партії стали відображати ЗМІ. Уперше лідера партії Андрія Цимбала в якості мера Яркова запросили на політичне ток-шоу Савіка Шустера, колись найпопулярніше в країні. Харизматичність і підготованість Цимбала як публічного оратора відразу викликала симпатії глядачів. Досвід дворічної пропагандистської роботи у всіх регіонах країни був не даремний. Членів партактиву БПУ почали запрошувати на інші канали, в різні програми і ток-шоу.

Журналістам подобалася така гра: молоді маргінали регулярно виставляли добре відомих політичних зірок – завсідників телеефірів – цілковитими дурнями. Це не було складно. Польовий ораторський і дискусійний гарт, відсутність потреби дотримуватися «табелі про ранги» і незалежність від загальноприйнятого політичного етикету були серйозною перевагою ораторів БПУ в інтелектуальних поєдинках із маститими політиками.

Спочатку їх порівнювали з відомим наприкінці 1990-х років минулого століття російським політиком Володимиром Жириновським. Та незабаром стала очевидною основна відмінність. В Андрія Цимбала і його соратників, на відміну від Жириновського, була не тільки необхідна енергія для суперечки. Вони щиро вірили в зміст своїх ідей, і готові були за них боротися. Їхній зростаючій популярності сприяла і загальна обстановка в державі. Більшості українців політики того періоду вже відверто набридли. Для кожного жителя країни все очевиднішим ставало те, що політикум неморальний, непрофесійний і нездатний впоратися з тими викликами, які ставили перед Україною час, світи і світова криза.

Інформаційна підготовленість, ораторське мистецтво – все це робило Андрія Цимбала і його товаришів цікавими для тележурналістів і преси, а головне – для глядачів і читачів. До кожного телеефіру і прес-інтерв’ю верхівка БПУ старанно готувалася. І це давало свої плоди. Спочатку власники і керівники телеканалів і видань не усвідомлювали небезпеки, яку становили члени БПУ. Їх не вважали серйозними конкурентами чинній системі. І ще впродовж трьох років заборони та бойкоту на їх присутність к ЗМІ не існувало. Інформаційна блокада почнеться пізніше, коли претензії на захоплення влади в країні і зростання прихильників братства стане очевидним для тогочасної влади. Поки ж головним завоюванням свого виходу в ЗМІ члени БПУ вважали зростання їх популярності у всій країні.

До того ж, саме в цей період вдалося налагодити ефективну співпрацю з регіональним телебаченням і пресою. Вони, на відміну від центральних, не були розбещені підкупом і увагою політиків вищого ешелону. Деколи просто викликавши інтерес, а інколи і за невелику оплату на регіональних телеканалах можна було організувати інтерв’ю з лідерами БПУ або місцевими членами партії. Іноді в ефірі обласних телеканалів транслювали фільми. Інколи регіональні газети передруковували статті з електронної мережевої газети «Патріот України» або матеріали партійного сайту. Все це визначило зростання популярності і довіри до ПБУ у всій країні.

Перші результати і нові цілі

На третій рік свого існування, у вересні, партія провела свій III з’їзд. Це був перший відкритий з’їзд БПУ. До цього відбулося два закриті з’їзди, в яких брали участь тільки лідери і первинний актив партії. Було вирішено, що на III з’їзд «Братства патріотів України» приїдуть 500 делегатів зі всіх регіонів. Причім їх мали обирати за персональним внутріпартійним рейтингом, який залежав від кількості особисто залучених прихильників. Кожного учасника з’їзду делегувала тисяча партійців нижчих рангом з його міста чи району.

На III з’їзді БПУ було прийнято рішення не брати участі у майбутніх президентських виборах. Нато малою була підтримка БПУ серед населення України. Також було вирішено не підтримувати нікого з тодішніх кандидатів у Президенти. Оптимальною позицією для патріота України вважали проігнорувати вибори Президента, агітувати своїх пприхильників не приходити до виборчих урн, продемонструвавши таким чином нелегітимність будь-якого кандидата відт антинародного класу, який правив країною упродовж перших двох десятиліть її незалежності.

Замість участі у виборах Президента України, на з’їзді було вирішено розпочати підготовку до участі в других виборах – у місцеві органи влади. Цих виборів не обговорювали настільки активно, як президентську виборчу кампанію. Але, як показали подальші події, для БПУ вони стали першим щаблем на шляху до взяття влади в державі. Братство оголосило місячний внутрішньопартійний кадровий конкурс для кандидатів на посади мерів міст і кандидатів у депутати обласних і міських рад. Повернувшись зі з’їзду, кожен делегат зібрав усіх однопартійців, від яких його делегували, і провели власні партійні збори. Тут обговорювали матеріали з’їзду і узгодили програму подальших дій. Усі матеріали з’їзду були доступні членам партії через соціальну мережу «Патріот».

Соціально напружена обстановка в країні, масове розчарування в чинних політиках, криза, яка все глибше вражала економіку України, з яким не міг впоратися новий уряд – усе це породжувало благодатний ґрунт для поповнення рядів партії. Для соціально активного прошарку українців не було іншого способу порятунку своєї країни. Особиста активна участь у державному будівництві і управлінні, у політичних процесах, які відбуваються у державі, могло забезпечити тільки членство в БПУ.

До кінця третього року стрімке зростання числа БПУ дало партії 54 тисячі членів, кожен з яких відзвітував про наявність у його персональному списку від десятка до тисячі прихильників. Загальна кількість прибічників «Братства патріотів», врахованих у партійній базі даних, досягла мільйона осіб. Крім того, самі ідеї БПУ, які все активніше обговорювало суспільство, та зростаюча популярність лідерів ПБУ завдяки їх участі у політичних дискусіях на телебаченні та інтерв’ю у ЗМІ, прибавляли тисячі нових прихильників.

Наприкінці третього року свого існування партія була здатна цілком самостійно фінансувати власну діяльність, використовуючи тільки членські внески партійців.

Мій коментар із минулого

Сьогодні в Україні політикою керують крупні політичні інвестори. Вони оплачують усе, що потрібно для існування українського політичного класу – виборів, утримання партійного апарату, голосування і лобі у парламенті. Такий механізм дозволяє будь-кому, хто готовий витрачати свої гроші, по-суті, керувати країною. З цього успішно користають не тільки українські фінансово-промислові групи, а й наші західні й російські сусіди, купуючи свій вплив в українській політиці. Прийнято вважати, що інтереси простих людей в нашій політиці ніхто і ніколи не буде представляти. У простих громадян, у народу просто немає для цього грошей.

Водночас два міфи стоять на сторожі антинародного класу, який захопив українську владу. Перший міф: для взяття влади потрібні великі гроші. І політичні інвестори сьогодні дійсно витрачають на вибори багатомільйонні бюджети. Так, без засобів і ресурсів владу не перемогти. Але кількість грошей, які необхідні, щоби організувати переконливий діалог зі своїми прихильниками й виграти вибори, завищують у рази. Викресліть із бюджету все, що буде вкрадено і витрачено на «відкати» крупними і дрібними штабними щурами – і сума зменшиться майже вдвоє. Заберіть із бюджету неефективні, невиправдано затратні «технології» – безглузду рекламу, замовні публікації в ЗМІ, використання «адмінресурсу», «купівлю» голосів – і сума знову зменшиться.

Залиште тільки те, що працює напряму, забезпечуючи комунікацію з вашими виборцями, і тільки те, що ви напевно контролюєте. Зацікавте і залучіть переконаних прихильників. Якщо таких наразі немає, витратьте час і гроші на їх пошук, вербовку, агітацію. І ви знову зекономите. Створіть штаби не з тих, хто має одну мету – «освоїти» ваш бюджет і просто заробити, незалежно від результату; найміть на роботу професіоналів, спеціалістів з організації виборів, агітаційно-пропагандистської роботи, соціальних управлінців, які довели свою ефективність. Відмовтесь від імітаторів і шаманів, «психологів», «іміджмейкерів», НЛП-маніпуляторів, що заповнили нішу політичного консультування – і зі значно меншими витратами ви обіграєте тих, хто має великі гроші.

Другий міф: у простого люду немає грошей на політику. Насправді – є! Треба тільки переконати простих громадян у необхідності вкласти «свої кровні» в політику, і зуміти зібрати їх докупи. Пригадуєте, як збиралися в похід наші предки часів козацької вольниці? З кожного села – по двоє-троє озброєних вершників. Зустрівшись на перехрестях степових доріг, вони зливались у десятки та сотні, і до Запорізької Січі прибувало багатотисячне військо. Пригадуєте, як у роки Другої світової війни народи багатьох країн, у тім числі й Радянського Союзу, збирали кошти на оборону? Як відправляли на фронт танкові колони й ескадри, збудовані на народні кошти, зібрані по карбованцю, по копійці?

Якщо прихильників багато, якщо у них є справжній мотив і зацікавленість, то навіть невеликі членські внески, посильні для більшості громадян, зібрані воєдино, можуть гарантувати новій силі ефективну агітаційну роботу. І в результаті – її прихід до влади. А головне – ця нова сила не буде виконувати замовлення окремо взятої фінансово-промислової групи. Вона буде захищати інтереси своїх прихильників і виборців. Тих, які своїми кровно заробленими гривнями оплатили її прихід до влади.

Четвертий рік. Узяти владу на місцях!

Цей рік став вирішальним для «Братства патріотів». У січні того року, безпосередньо після новорічних святкувань, в Україні відбувалися чергові вибори Президента. Явка виборців була рекордно низькою за всю історію президентських виборів в Україні – 53%. На відміну від подій Помаранчевої революції, країна не була розділена на два цивілізаційні табори – «біло-синій» і «помаранчевий». За президентське крісло боролися декілька претендентів. Крім основних двох – чинного прем’єра Юлії Тимошенко і кандидата от Східної України Віктора Януковича – були два новачки – Арсеній Яценюк і Сергій Тігіпко. Віктор Ющенко, попередній Президент, хоч і брав участь у цих виборах, цілковито втратив підтримку своїх прихильників і не мав жодних шансів і впливу на ці вибори.

Передвиборна президентська кампанія була коротка. Фінансова криза не дозволила нікому з кандидатів вести довгу передвиборну агітацію. Політичні інвестори не змогли оплатити витрати виборчих штабів у тих же обсягах, які були в попередні, докризові роки.

Арсеній Яценюк, який мав найвищі шанси на перемогу з числа новачків, так и не зміг вийти у другий тур. Багато в чім через технологічно слабку кампанію і помилки його виборчого штабу. Він і його команда вели кампанію переважно в ЗМІ. Виборчий штаб Яценюка не мав розвинутої дієздатної мережі агітаторів в українській провінції. Особливо в невеликих містах і сільських районах – саме там, де українські виборці завжди відчували подієву нудьгу й інформаційний голод. Ці так звані «недоагітовані» виборці з провінції, для яких, крім телевізійної реклами, важливий особистий контакт із кандидатом або його представником. За оцінками фахівців, ці виборці могли б забезпечити необхідний запас голосів, який міг стати вирішальним для проходу Яценюка у другий тур. Але саме на них штаб Яценюка и не робив ставки.

Окрім того, у Яценюка не було соціально значимого для українських громадян центрального повідомлення. Його підвело намагання сподобатися всім – і орієнтованим на Захід виборцям, і прихильникам дружби з Росією; загравання з середнім класом і з бюджетниками; обіцянки, важливі для працездатних громадян і пенсіонерів. Усе це зробило Яценюка в очах виборців просто політиком, який розумно говорить, єдиним достоїнством якого стала його молодість і критика інших кандидатів. Значну частину його голосів забрав інший кандидат у Президенти – фінансист й економіст Сергій Тігіпко. Експерти вважали, що його участь у виборах – вдалий хід команди чинного прем’єра. Його виборча кампанія була спровокована й оплачена Юлією Тимошенко, яка таким чином намагалася не допустити участі у другому туре президентських виборів її конкурента Арсенія Яценюка.

У другому турі, цілком очікувано, зустрілися Юлія Тимошенко та Віктор Янукович. Переміг Янукович. Але його відрив від Тимошенко був настільки незначний, що легітимність нового Президента довелося доказувати у судових процесах, які затяглися на півроку. Все це тільки поглибило безперервну політичну кризу в країні.

Президент новий, проблеми старі

Новий Президент Віктор Янукович не міг повністю представляти інтереси всіх громадян України. З перших днів перебування на посту глави держави він мав непримиренну опозицію в парламенті, яку очолювали соратники прем’єра Тимошенко. Комуністи, не отримавши від нового Президента обіцяних місць і портфелів, разом із фракцією поміркованих депутатів спікера Володимира Литвина і групою депутатів, яких очолював тодішній міністр МВС Юрий Луценко, приєднались у Верховній Раді до фракції прем’єра Тимошенко. Це давало противникам нового Президента більшість голосів у парламенті й змогу формувати уряд.

Сама Тимошенко як керівник уряду протидіяла будь-якому з починань Януковича, використовуючи весь свій досвід протистояння з попереднім Президентом Ющенком. Президент Янукович і його партія добре розуміли – новому Президентові необхідний привід для розпуску Верховної Ради і нові вибори.

Вже через рік після президентських виборів навіть для виборців Януковича стало очевидно, що новий Президент, який раніше постійно критикував чинну владу, нічим не відрізняється від Тимощенко і Ющенка. Він так само, як і вони, не здатен управлять державою під час світової кризи, не здатен об’єднати навколо себе еліту країни для виживання нації. Країна потребувала нових лідерів.

Перша битва за владу

На четвертий рік діяльності БПУ, навесні в Україні проходили чергові вибори в органи місцевого самоуправління. Традиційно партії, представлені у Верховній Раді, в той період не надавали місцевим виборам великої ваги. Тоді в державі саме розгорнувся чергова політична криза – протистояння між Президентом Януковичем с одного боку, урядом і парламентською опозицією на чолі з Тимошенко – з іншого. Цей конфлікт грозив перерости в нові позачергові вибори до Верховної Ради. Тож політичним функціонерам було не до виборів в українській провінції.

Економічна криза поглиблювалася, що також не дозволило основним політичним партіям фінансувати виборчі кампанії в тисячах сіл, селищ, міст і містечок. У цій кампанії основні політичні гравці з центру покладалися на ініціативу своїх місцевих представників. Але саме цієї ініціативи на місцях у них и не було. З цього і скористалися лідери «Братства патріотів України». Вони успішно провели передвиборну кампанію на місцевих виборах, не зустрівши серйозного спротиву центральної власди.

З одного боку, на цих виборах представники БПУ змогли безболісно отримати перший досвід участі в боротьбі за владу. Нехай навіть ця влада була поки ще місцевою. Але часто саме від неї залежало життя простих українських громадян. Розумний і чесний мер або дієздатна міськрада інколи могли зробити для своїх жителів значно більше, ніж уся Верховна Рада й уряд разом узяті. Приклад Яркова і мера Андрія Цимбала у цьому випадку були дуже показові.

З іншого боку, на випадок перемоги на місцевих виборах партія «Братство патріотів України» ставала серйозним претендентом на перемогу в боротьбі за центральну владу. Лозунг «Взяти владу на місцях!» став внутрішнім девізом партії на початку четвертого року її існування.

Торік восени політрада партії, за результатами кадрового конкурсу, визначить 37 українських міст – 36 районних центрів із населенням від 30 до 150 тисяч, і один обласний центр із населенням у 400 тисяч мешканців. Тут партія висувала своїх кандидатів у мери і сформувала списки кандидатів у депутати міських рад. Міста вибирали, зважаючи на два критерії – ті, де число прихильників було найвищим, і де у партії були конкурентноздатні претенденти на посади в міській владі, які «дозріли» для такої роботи і участі у виборах. Місце у списку або висування на пост міського голови визначала політрада відповідно до кількості прихильників у особистому списку кожного кандидата. Андрій Цимбал балотувався на пост міського голови Яркова на другий термін і ставив собі завдання привести в міськраду найбільшу фракцію від БПУ.

Особливе місце серед міст, у яких БПУ вела кампанії з виборів міського голови, займав Кіровоград. Це був єдиний обласний центр, де БПУ мав кандидата в мери. Депутат кіровоградської міськради Олександр Дануца ще до вступу в «Братство патріотів України» балотувався на пост глави міської адміністрації. Тоді, два роки тому, йому було всього 27 років, і він брав участь у виборах за підтримки партії Ющенка «Наша Україна». Уже тоді він показав сенсаційний для Кіровограда результат, обігравши більш маститих суперників і ледь не став новим мером. Але з відривом усього в декілька сотень голосів переможцем на виборах було визнано представника комуністів. Ця кампанія прославила Олександра Дануцу серед кіровоградців і дала змогу поповнити з часом свою особисту базу прихильників до 24300 осіб. До початку нових виборів він уже був членом політради БПУ і мав п’ятий ранг члена партії.

Крім того, партія «Братство патріотів України» сформувала свої списки для участі у виборах у всі обласні ради країни. Для координації дій у різних містах було сформовано центральний виборчий штаб усієї кампанії. Місцем його розташування знову став Ярків. Тут, у центрі України, далеко від столиці, де партія мала найвищу підтримку населення, працювати було і безпечніше, й зручніше.

Стратегія і тактика перемоги

Виборчу кампанію штаб БПУ провів за всіма правилам ведення військових операцій. З єдиною стратегією, концентрацією необхідних для перемоги ресурсів і необхідною партійною дисципліною. Насамперед всередині партії відбулася мобілізація – тисячі членів БПУ призвали для участі в цій кампанії. Всі вони стали єдиною командою агітаторів, котрих не довелося наймати на роботу зі сторони.

Іще на початку року, коли всі інші політичні сили країни були втягнуті у президентську передвиборну гонку, БПУ почала виборчу кампанію у місцеві органи влади. Члени партії, котрі жили в містах, де БПУ у виборах не брала участі, виїхали в міста, де партія ще мала поборотися за місця в міських і обласних радах і посади міських голів. Ця операція у штабі БПУ отримала назву «патріотичний десант». Усі члени партії на місцях мали прийняти своїх соратників, які приїхали з інших регіонів, і розмістити їх у себе чи в сусідів і друзів. По-перше, це економило засоби виборчої кампанії. По-друге, близьке особисте знайомство і необхідність ділити життєвий простір зі соратниками по боротьбі за владу згуртували партійні ряди.

Таким чином, у кожному місті, де партія вела виборні кампанії, в розпорядженні виборчих штабів опинилися близько тисячі добре навчених партійців-агітаторів. Кожен із них міг особисто загітувати до сотні прибічників із числа місцевих жителів. Такою силою не володіла жодна політична сила в українській глибинці.

Восени та взимку попереднього року з допомогою партійної соціальної мережі«Патріот» було проведено дистанційне навчання виборчим технологіям. Найняті партією тренери з масових комунікацій, юристи, спеціалісти в області пропаганди і організації масових агітаційних заходів у кілька етапів навчали членів партії основам майстерності агітатора, ораторським навикам, методикам ведення дискусій, організаційній роботе із забезпечення виборної кампанії.

Інтернет дозволив, з одного боку, зекономити засоби, необхідні, щоби зібрати людей в одному місці, а також витрати на поїздки тренерів по регіонах. Із другого боку, з допомогою мережі можна було легко проконтролювати засвоєні знання і рівень підготовки кожного партійця. Наприкінці навчання кожен кандидат у мери, депутати міської чи обласної ради, мобілізовані агітатори і спостерігачі на виборчих дільницях пройшли всередині соціальної мережі завершальне тестування.

Єдиний план дій – запорука успіху

Пропагандистська рада партії розробила для всіх партійців, які брали участь у виборах, єдині методологічні інструкції, котрі розіслали всім членам партії по Інтернету, через соціальну інтернет-мережу «Патріот». Також був сформований єдиний пакет агітаційної літератури, візуальних і аудіоматеріалів, який став доступний усім виборчим штабам партії на місцях.

Кожен штаб мав внести в єдині форми агітаційоних матеріалів свій зміст, залежно від регіональних особливостей. Друк, розміщення у ЗМІ та поширення агітматеріалів стало завданням для кожного штабу. Основний зміст агітаційних матеріалів – програми необхідних змін, передвиборні зобов’язання, плани розвитку регіонів – розробили на основі аналізу перетворень, які вже провів у Яркові мер Андрій Цимбал. Таким чином, програми кандидатів від БПУ мали реальну практичну основу, а досвід роботи БПУ в місцевій владі Яркова поширився і в інші регіони України.

Тур лідерів партії на чолі з Андрієм Цимбалом по всіх обласних центрах, а також по містах, де БПУ брала участь у місцевих виборах, уже не мав ознак камерних, закритих дискусійних клубів. Лідери партії збирали великі зали, куди члени партії запрошували  сотні прибічників. На зустрічах із виборцями обговорювали проблеми регіонів і необхідність підтримати кандидатів від БПУ, які здатні ці проблеми вирішити.

Економічна рада партії розробила єдиний фінансовий план виборчої кампанії. Кожна область, кожне місто, в яких БПУ вела кампанію, отримали власний бюджет на організацію передвиборної агітації. Жорсткий контроль ради за всіма розходами дозволив використовувати ці засоби максимально ефективно.

Служба безпеки партії вперше розробила і застосувала систему захисту від фальсифікацій у день голосування. Члени партії стали спостерігачами на виборчих дільницях. Їх підтримували групи швидкого реагування, сформовані з бійців охорони партії, яких очолив Олександр Болдирев і досвідчені юристи. Вдалося взяти під контроль практично всі міста, де кандидати від БПУ йшли в міські ради і претендували на посади міських голів.

Продумана стратегія, толкова організація, ефективна агітація силами партійців, захист голосів своїх прибічників на виборчих дільницях дали свої плоди. У всіх містах БПУ здолала 3-відсотковий бар’єр і створила свої фракції в міськрадах. Так само депутати від БПУ пройшли у всі обласні ради України. Із 34 міст, у яких партія висунула своїх кандидатів на посаду міського голови, перемогли 25 осіб. Серед них і Олександр Дануца, котрий у 30 років став новим мером Кіровограда.

Результати цієї кампанії стали однією з політичних сенсацій того року, який виявився багатим на подобні сюрпризи. Відтоді БПУ стала серйозним конкурентом для основних політичних сил, представлених у Верховній Раді. Середній результат проходження в міські ради становив близько 20%, в обласні – 6%. Таким чином, у кожній міськраді 34-х районних центрів було від 5 до 25 депутатів від БПУ. А в обласних – близько 20 депутатів-партійців в кожній області.

Всеукраїнські телеканали почали активно запрошувати у свій ефір лідерів і членів БПУ. Однак через якийсь час власники центральних каналів установили негласну заборону на інформацію про БПУ, і робота зі ЗМІ цілком перемістилася на обласний і районний рівні.

Перемога на виборах у місцеві органи влади дала Братству дуже важливу рису. Тепер для українців це була не просто групка політичних романтиків, котрі знають, як потрібно облаштувати життя в Україні і критикують чинну владу. Тепер це була партія, здатна перемагати на виборах.

До літа цього року загострилося протистояння президента Януковича і уряду на чолі з Тимошенко. Адміністрація президента прийняла рішення про розпуск Верховної Ради і припинення повноважень чинного уряду. Депутати від Партії регіонів, які підтримували президента, склали свої мандати. Верховна Рада втратила свою легітимність. На жовтень того ж року були призначені позачергові вибори до Верховной Ради України.

Активна виборча кампанія, яку провело БПУ в українській провінції, катастрофічне падіння рівня життя простих українців, розчарування в політиках, котрі перебували при владі, спровокували новий притік у партію членів. До літа четвертого року свого існування БПУ нараховувало 120 400  активних соратників і було найбільшою політичною силою в Україні за кількістю реальних членів партії. А партійна база прибічників зросла до відмітки в 4 мільйони осіб.

У червні цього року Братство патріотів України оголосило про проведення позачергового четвертого з’їзду. Після заслухання звітів депутатів про підтримку партії в регіонах, було прийнято рішення про участь у майбутніх парламентських виборах. До того часу Братство патріотів мало численну мережу агітаторів по всій країні. Це були члени партії, добре навчені, які тільки-но пройшли «закалку» виборами в місцеві ради і налаштовані на нові перемоги. 

Парламентська виборна кампанія розпочалася влітку. Із допомогою інтернет-мережі «Патріот» уже нових членів партії навчили основам пропаганди й агітації, роботі на виборчих дільницях із захисту результатів виборів.

Ідеологія об’єднання й оновлення

Партія йшла на вибори із радикальним лозунгом: «Наведемо лад у країні!». Своєю метою Братство патріотів України оголосило зламування старої політичної системи зсередини. Пропагандистська рада партії розробила необхідний пакет агітаційних матеріалів. Виборцям пропонували цілком конкретний набір дій, що включав два основні пункти: покарання всіх, хто має стосунок до розкрадання і присвоєння ресурсів країни; прийняття законів, котрі перекривають шлях у велику політику тим, для кого влада – тільки особистий бізнес-проект у масштабах країни.

Партія пропонувала звільнити й заборонити працювати в органах влади всім, хто мав стосунок до старої політичної системи; змінити виборне законодавство – повернення до виборів депутатів верховної влади по округах; зміну податкового законодавства – прийняття Податкового кодексу, який закріпив би сенсаційні пільги середньому й малому бізнесу і багатократне збільшення податків на надприбутки; скорочення державного чиновницького апарату зі строго фіксованою кількістю держчиновників; перерозподіл влади на користь регіонів, а не центру; передачу права розпоряджатися всіма українськими землями територіальним громадам, а не призначеним центральною владою адміністраціям. И все це – для того, щоби припинити в країні політичну кризу, і як наслідок – вийти з кризи економічної. Прийняття нової Конституції мало дати початок побудові нової країни. Тієї, яку члени Братства Патріотів називали  Інноваційна наддержава Україна-Русь.

За чотири роки пропагандистської кампанії чимало виборців в Україні дізналися про ці ідеї і стали їхніми прибічниками. Агітаційна кампанія щодо виборів у Верховну Раду лягла на вже підготовлений ґрунт. Характерною особливістю партії стало те, що її ідеологія мала рівну кількість прибічників як на заході України, так і на сході. Вперше в Україні виникла політична сила з ідеологією, яка не розділяла країну на два табори, а робила її однієї нацією. Пропагандистська машина партії, збудована за попередні роки, запрацювала на повну потужність. Партія не тільки зуміла через свої мережі дійти до кожного виборця, але й збудувала систему захисту результатів голосування на кожній виборчій дільниці.

Голосування у жовтні цього року стало «холодним душем» для старих політичних сил. Нова партія, яка до цього проявила себе тільки на місцевих виборах, із першої спроби пройшла до парламенту. І не просто здолала 3-відсотковий бар’єр, а набрала найбільшу кількість голосів. За Братство патріотів України проголосувало більш як 8 мільйонів виборців, що становило 34,1% голосів. Партія президента Януковича набрала 25,3%, блок прем’єра Тимошенко – 14,2%. У Верховну Раду також пройшли комуністи з переможним для них результатом – 9,4% і блок екс-спікера Литвина – 8,3%. Із результатом у 4,1% до парламенту пройшла і партія з націоналістичною ідеологією – «Cвобода», очолювана Тягнибоком,  а також «Єдиний центр», що набрав 3,5% голосів. Ця партія чиновників, як і блок Литвина, практикувала під час передвиборної кампанії масовий підкуп виборців. Решта партій так і не досягли 3-відсоткового бар’єра і залишилися за стінами Верховної Ради.

Добре розуміючи загрозу, яка виникла з боку Братства патріотів, чию програму радикальних змін підтримувало все більше населення України, старі політичні сили до кінця року  сформували парламентську більшість. До неї увійшли фракції прем’єра Тимошенко, президента Януковича, а також чиновницькі партії Литвина і «Єдиний центр».

Новий уряд по своїй суті був колишнім. Прем’єр-міністром України залишилась Юлія Тимошенко, а портфелі міністрів дісталися соратникам президента Януковича. Посаду спікера Верховної Ради знову зайняв Литвин. У парламентській опозиції опинилися Братство патріотів України, націоналісти зі «Свободи» і комуністи. Готові відстоювати своє право на владу, старі вороги – блок прем’єра Тимошенко і партія президента Януковича, разом із чиновниками з «Єдиного центру» і Блока Литвина – несподівано стали соратниками. Для їхніх виборців ставало все очевиднішим, що ці політичні сили, по суті, нічим не відрізняються одна від іншої. В Україні розпочалася нова політична епоха – епоха приходу до влади нової політичної еліти. Для більшості населення України це ставало вже очевидним.

Мій коментар із минулого

Нині українські політичні сили освоюють простір влади у напрямку від центру – до регіонів. Спочатку вони приходять у центральну владу, а потім уже створюють свої структури на місцях. Але ж побудова політичних систем від зворотного – від провінції до центру – більш логічно й надійно. Регіональний успіх – чудовий фундамент для взяття і утримування влади в країні. Ні, я не про Партію регіонів – її успіх був і залишається містечковим і поширюється лише на окремий регіон. Він визначений їхньою присутністю в Києві. Програють у центрі – «посипляться» і в себе, в рідних Донецькій і Луганській областях.

Справжній регіональний успіх для сили, що претендує на українську владу, – це ціла система роботи в місцевій владі: в селах, селищах, містах і містечках по всій країні. Основні українські політичні сили приділяють мало уваги виборам у місцеві органи влади, в мери, голови сіл і селищ. А ці вибори для України – як праймеріз в Америці. Це індикатор стану підтримки тієї чи іншої сили в регіонах – індикатор значно важливіший, ніж соціологічні дослідження. Ситуація з програшем БЮТ у Тернополі – наочне тому підтвердження. Щоправда, і успіх «Свободи» Тягнибока поки що тягне тільки на містечковий рівень, як і успіх Партії регіонів. Якщо в «біло-голубих» він – лише на сході, то у «Свободи» – винятково на заході.

Мене часто запитують, за яких умов Віталій Кличко міг би премогти в боротьбі за крісло мера Києва? Я впевнений: причина його невдач у цій царині – зовсім не в прорахунках виборчих кампаній. Річ у тім, що з боксерського рингу в мери не приходять. У таку можливість можуть повірити лише найбільш недосвідчені виборці. А це, загалом, молодь. Ставки на такий нестійкий електорат недостатньо для перемоги. Щоби завоювати серця основної частини виборців, потрібно показати свій справжній і поступовий шлях у політику. Відійти від образу боксера (нехай і найсильнішого у світі) і стати такою ж значимою фігурою в політиці – ось завдання, яке Кличко так і не вирішив.

Регіональний успіх – це чудова технологія, причому значно ефективніша, ніж крикливі салогани і красиві портрети на рекламних щитах. Насамперед потрібно перемогти на виборах у невеликому містечку. Це набагато простіше, ніж боротьба за столицю – особливо для такої відомої людини, як Кличко. Із прицілом на Київ, це може бути Бориспіль, Бровари чи Ірпінь. Ставши мером одного з цих міст, потрібно показати ефективне управління. Довести до ладу комунальне господарство, дороги, екологію, підняти рівень життя городян. Збудувати хороший спортивний центр, дитячі майданчики, заснувати щорічний турнір зі світовими «зірками», наприклад, боксерський. Стати улюбленцем більшості жителів міста. Ось тоді кияни самі захочуть «переманити» такого мера до себе.

Українська провінція – неоране поле для українських контреліт. Це чудовий плацдарм для апробації своїх агітаційних сил і політичних амбіцій. Тут і виборець більш лояльний, не перенасичений політичною рекламою і політичними шоу. Тут і протидія маститих конкурентів значно менша. Ті, хто йде у владу не як у бізнес-проект, для отримання швидкого надприбутку, а хоче змінити країну на краще, повинні починати свій похід у владу тільки з провінції.

П’ятий рік. Зламати стару політичну систему і взяти всю владу в країні!

П’ятий рік партії був роком жорстокої боротьби Братства патріотів із політичними опонентами вже на рівні найвищої влади – у Верховній Раді України. 

Плани партії після парламентських виборів не змінилися. Україні була потрібна зміна існуючої політичної системи. Партія оголосила своєю головною метою зміну системи легітимним шляхом. Однак пакет законодавчих змін, які декларувало Братство патріотів України, у ситуації, що виникла, не міг бути прийнятий у парламенті. Більшість у Раді і ключові посади в країні все ще займав антинародний правлячий клас на чолі з Януковичем і Тимошенко. Вони добре розуміли, що оголошена опозиційним Братством патріотів України програма змін – це погибель для них.

Нова криза

Протиріччя між Тимошенко і Януковичем і фінансово-промисловими угрупованнями, які стояли за ними, розгорілися з новою силою. У державі знову не було проведено антикризових дій. Українцям остаточно стало зрозуміло, що ні президент Янукович, ні прем’єр Тимошенко не спроможні вивести державу з глибокої депресії.

Економіка країни практично зупинилася. Інфляція знову, як і в середині 90-х років минулого століття, переросла в гіперінфляцію. Армія безробітних росла. Спорожніли полиці продуктових магазинів. Як і в минулі радянські часи, люди почали вишиковуватися в черги за продуктами першої необхідності. Рівень злочинності невпинно зростав. Частішими стали випадки погромів магазинів і підпалів автомобілів у ході масових акцій протесту в соціально-неблагополучних районах на заході України. Акції протесту, забастовки, захоплення робочими підприємств, які зупинилися після оголошення про їхнє банкрутство і скорочення персоналу, – все це стало масовим явищем.

Середній клас у більш благополучних містах і селах почав об’єднуватися в добровільні загони самооборони. Такі озброєні загони охороняли приватні будинки, дачі, городи, магазини від усе більш організованих банд мародерів, які, появившись, гастролювали по країні.

Навесні цього року лідер Братства патріотів Андрій Цимбал заявив: аби навести лад у країні, потрібно повернути пряме народовладдя. Прийняти необхідні закони пропонували з допомогою загальнонародного референдуму. Але існуючий закон про референдум не дозволяв цьому механізму стати справді ефективним. Був потрібен новий закон про референдум. А також зміна чинної Конституції. Андрій Цимбал оголосив прийняття такого закону першочерговим для країни. Позаяк Верховна Рада блокувала прийняття нової Конституції, українцям запропонували розпустити існуючий парламент і обрати новий.

Для проведення необхідних перетворень Братству патріотів було потрібно не менш ніж 300 депутатів у Верховній Раді України. Це і стало новою метою партії на виборах. Ініціатором розпуску Верховної Ради стали депутати від БПУ. У березні вони склали свої повноваження. Їхньої кількості – 155 осіб – було достатньо, аби припинити роботу українського парламенту. Позачергові вибори були призначені на літо того ж року.

Битва за країну

Братство патріотів приступило до своєї третьої виборчої кампанії, практично не міняючи лозунгів. «Змінити антинародний правлячий клас – навести лад у країні!» До того часу партія володіла не лише самою дієздатною мережею агітаторів по всій країні, а й мала підтримку регіональної влади. Частину з них було обрано від БПУ рік тому, решта переходили на її бік уже в ході нової виборчої кампанії, орієнтуючись на підтримку місцевих жителів.

Пропагандистсько-агітаційна машина БПУ запрацювала з новою силою, заманюючи у свої ряди все більше прибічників. 300 депутатських мандатів народних депутатів для Братства патріотів – ось що могли гарантувати реальні зміни в Україні. За три місяці кампанії цей лозунг знали всі жителі країни.

Жорстока протидія з боку президента Януковича і прем’єра Тимошенко тільки посилювала мобілізацію прибічників ПБУ. Інформаційна блокада і компромат із боку влади проти Братства патріотів України були малоефективні. Виборці як ніколи не довіряли діючій владі і всьому, що від неї ішло.

Партії не тільки вдалося провести широку агітаційну кампанію по всій країні, спираючись на своїх членів, місцевих активістів і прибічників. Вона також спромоглася захистити виборчі дільниці від масових фальсифікацій. Влітку цього року було обрано нову Верховну Раду VIII скликання. Високий рейтинг довіри серед українців і низька явка допомогли БПУ, електорат якого був краще мобілізований, отримати 53,4% голосів. Результати виборів для влади були плачевні. За Блок Тимошенко проголосувало 8,3% виборців, за партію Януковича –18,1%. До парламенту пройшли комуністи з 10,5% голосів, і з результатом 4,2% – «Свобода» Тягнибока.

Таким чином, основну мету Братства патріотів України було досягнуто. Партія отримала 304 місця у Верховній Раді. Слідом за цим БПУ сформувала власний уряд. Андрій Цимбал зайняв посаду прем’єр-міністра України. Ключові посади в уряді посіли члени політради ПБУ. Міністром  МВС став Олександр Болдирев. Упродовж місяця він замінив практично все керівництво міністерства членами Ради безпеки Братства патріотів. Трирічна підготовка бойових загонів партії не була даремною.

Головним завданням нового складу МВС стало наведення ладу в країні і недопущення силового блокування роботи уряду і Верховної Ради. Президент Янукович – хоча й мав у своєму розпорядженні Міністерство оборони, СБУ і прокуратуру – реальну владу в країні втратив. Армія була як ніколи слабка, вона ще потребувала відродження, а в прокуратура й СБУ не мали реальних силових важелів. Корумповані суди, збентежені своєю долею, зайняли позицію очікування, підігруючи новому прем’єр-міністру і його більшості у Верховній Раді.

Наприкінці літа, маючи необхідну кількість голосів у парламенті, партія відправила у відставку президента Януковича. Спецпідрозділи МВС, які терміново сформували на базі Служби безпеки БПУ, блокували Адміністрацію Президента, відправили Януковича під домашній арешт. а слідом за ним – і ключові фігури президентської адміністрації, Міністерства оборони й СБУ. Також під контроль узяли три загальнонаціональні телеканали.

Спецоперація із блокування можливої протидії старої влади була проведена за одну ніч і отримала назву «Ніч відплати патріотів». Зранку, після успішного завершення операції, у прямому телеефірі до нації звернувся Андрій Цимбал. Він оголосив про тимчасову передачу всієї повноти влади у країні новому прем’єр-міністру і уряду. Цього ж ранку екс-прем’єр Юлія Тимошенко разом із кількома лідерами своєї партії покинула Україну й вилетіла до Москви, де зробила заяву про те, що в Україні відбувся державний переворот. До кінця року країну також покинули кілька одіозних представників олігархічних українських кланів, котрі побоювалися  кримінальних переслідувань із боку нової влади.

Враховуючи масову народну підтримку дій прем’єра й уряду, Євросоюз і Росія утрималися від прямих оцінок подій, що відбувалися в Україне, зробивши загальні заяви про те, що вихід із політичної кризи – це внутрішня справа країни. Восени того ж року депутати від БПУ внесли зміни до Конституції щодо процедури проведення референдумів. Результати референдумів тепер мали силу прямої дії. Ні Президент, ані парламент не мали права оспорити чи заблокувати рішення, які прийняли на референдумі більшість виборців.

Восени того ж року на загальнонаціональному референдумі були прийняті перші зміни в політичному устрої України. Країна стала на шлях системних перетворень і виходу з кризи. Наступний рік став роком початку побудови  нової держави на основі плану, який схвалили більшість українців. Країни, котра нині відома світові як інноваційна супердержава Україна-Русь.

Мій коментар із минулого

Якось обговорюючи можливі вибори, я сказав, що вони нині нічого не вирішують – необхідний державний переворот. Мої знайомі при словах «державний переворот» добряче злякалися. У їхньому уявленні переворот – це потрясіння, стрілянина, безлад і розруха. Цьому нас навчила історія Великої жовтневої революції.

Цей міф як ніколи вигідний правлячому класу. Як неефективно і злочинно вони не правили б країною – народ не повинен хотіти реалізувати своє священне право на повстання. Громадяни повинні боятися будь-яких переворотів. І тоді правлячий клас може почуватися безкарним. 

Державний переворот можна назвати й інакше – зміною влади, заміною старої політичної системи на нову, зміною політичних еліт, кардинальним перетворенням державної системи. Отож, якщо за це візьмуться  професіонали, справді досвідчені й мотивовані люди, його можна буде реалізувати без особливих потрясінь для громадян країни. Для цього потрібні лиш воля, чіткий план, мудре керівництво, підтримка більшості громадян і правильно вибраний час. Що вже не раз відбувалося у світовій історії.

Висновки

Головним фактором, який забезпечив прихід БПУ до влади в Україні, стала побудова першої в Україні партії нового типу. Партії, створеної на основі над-ідеї, яку підтримали більшість громадян країни.

Ідеологія партії не опиралася на регіональні українські особливості, які розділяють країну. Вона була однаково прийнятна для всіх жителів України, об’єднуючи їх у єдину націю.

Партія ґрунтувалася на принципово новому організаційному устрої, де апарат був виведений за рамки політичної кар’єри. Крім директивно-вертикального управління, були створені горизонтальні зв’язки й елементи самоорганізації членів партії.

Партія зробила ставку на багаторічну професіональну пропагандистсько-агітаційну роботу.

Партія зуміла обіграти діючу владу, використовуючи правила, які створила сама ж влада, граючи на слабкостях цих правил і нейтралізуючи їх сильні сторони.

Партія зуміла створити власну управлінську систему, яка замінила у вирішальний момент державну.

Партія збудувала систему для створення нової політичної еліти України.

Післямова

Перегорнувши останній аркуш цього реферату, я зателефонував Андрію. Наша чергова зустріч відбулася в кафе у центрі Києва. Я почав розпитувати Андрія, наскільки ймовірний сценарій майбутнього, який я отримав із цього документа. Деякі події, описані в документі, збігалися з нинішньою дійсністю. Але ключових фактів, котрі я вже мав би помітити, у сучасності я, на жаль, не знаходив. Не було навіть їхніх слідів.

На жаль, сказав Андрій, є такий закон хронопотоку –  зміни з позитивними для соціуму результатами мають менший коефіцієнт імовірності, ніж варіанти з негативними наслідками. Пояснення тут просте. Для досягнення позитивних результатів потрібна значно більша кількість енергії і ресурсів.  А потоки часу практично завжди зісковзують в енерго-економні варіанти.

– Отже те, про що я прочитав, практично не має шансів на реалізацію в майбутньому? – запитав я. 

– Ну ти ж сам просив позитивний сценарій, а не найбільш імовірний, – відповів Андрій. – Тож я тобі такий і дістав. Щиро кажучи, знаючи, ким ти працюєш, такі детальні документи з найбільш імовірного сценарію я й не рішився б тобі показати – раптом утнеш щось епохальне з невідомими наслідками. А так і корисне можеш почерпнути, і особливої небезпеки для історії людства не буде.

– Скажи, – спитав я у свого знайомого, – а чим тоді ця інформація відрізняється від звичайної видумки чи фантастики?

– Фантастика або видумка практично ніколи не може бути реалізована. А те, що я тобі показав, – уже реальність, але з майбутнього. Один з її варіантів. Просто він може відбутися, а може й ні.

– А я, наприклад, дізнавшись необхідні відомості й алгоритми можливих майбутніх подій, можу змінити реальність? Ну хоч би наблизивши її до описаного варіанта?

Андрій задумався.

– Можеш, – нарешті сказав він, – але не суттєво. Ти ж людина досвідчена в тому, що стосується політики і процесів, які пов’язані зі зміною влади. Покажи цей документ тим, хто може бути зацікавлений в такому розвитку подій, – запропонував Андрій. – Тільки одна умова: ніяких координат і контактів Інституту нікому не повідомляй. Це строго заборонено. Я підкажу тобі, що з документа потрібно забрати, щоби не завдати непоправимої шкоди конкретним людям, їх долям та історії загалом. А рештою не гріх і скористатися. Зрештою, наш інститут з такою метою і створювали. Тільки от практично ніхто толком і не користується. Описаний варіант подій, звісно ж, навряд чи збудеться. Ми зараз вивчаємо найбільш імовірний сценарій – у ньому події розвиваються зовсім по-іншому.

– І в чому різниця?

– Ну, взагалі я не дуже хотів би тобі про це розповідати, – уникаючи прямої відповіді сказав Андрій. – Хіба що так, у загальному. Боюся, що об’єднання нашого правлячого класу – Тимошенко і Януковича – в боротьбі проти народу відбудеться значно раніше, ніж на горизонті з’явиться яка-небудь нова, добре організована політична сила, здатна за нас вступитися. Та й вибори Президента, у звичному для нас розумінні, не відбудуться. Зрештою, нинішні політики влади однаково не втримають, але й без бою її не віддадуть.

– Це як? – поцікавився я.

– Зараз це вже не важливо. Якщо є бажання, – ти знаєш, що робити. Моделі розвитку подій із цього реферату, який потрапив у наш час із майбутнього, цілком можуть виявитися тим імпульсом, котрий запустить нові варіанти подій. Та й я тобі ще зможу допомогти.

– Яким чином? – поставив я останнє запитання.

– А ти дій! І якщо будеш діяти ефективно, я зможу помітити в ході наших досліджень зміни в енерго-інформаційних полях майбутнього. З’являться  нові варіанти подій. Це дасть тобі впевненість у тому, що ти все робиш правильно. Загалом, працюй!

Він засміявся і пішов. А я замислився. Коли краще податися до Яркова – відразу завтра чи почекати до вихідних?

 

Сергій Гайдай (політтехнолог)

Травень 2009 року

Ключові слова: 

Коментарі

Мдааа....не кожному хватить терпіння це прочитати. І діло тут не в масштабності статті.. Просто аж стільки "неймовірного" написано, що складається враження буцімто вашу редакцію під шумок окупували прибічники опозиції!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.