«Кидалово» від Януковича: Як олігархи зароблять на Євромайдані

Віктор Янукович у Москві підписав кілька документів і отримав від Володимира Путіна, тобто від Росії, кредит і знижку на газ. Однак, українці навряд чи матимуть з цього зиск. Хоча саме завдяки Євромайдану український народ й «вибив» у Путіна поступки для Януковича.

 

В сім’ю...

Отож, давайте розберемось, що саме отримав Янукович у Москві. Тут свідомо пишу не «Україна», а саме Янукович. Підписані в Росії угоди в переважній більшості відобразяться на благополуччі «сім’ї» нинішнього президента, а ніж на добробуті країни.

Отже, найбільше досягнення - це тридцятивідсоткова знижка на газ. Тепер Україна платитиме за блакитне паливо приблизно стільки, скільки платили і платять інші країни, які купують газ у «Газпрому» - 268 доларів за тисячу кубометрів. Перемога? Можливо. Відновлення ринкової справедливості? Це більше схоже на правду.

Однак, як завжди буває у стосунках із Росією, є свої «але». Нова газова угода - це короткий повідок для української влади. Згідно з домовленістю, ціна на російський газ може переглядатись щоквартально. Це значить, що якщо Путіну не сподобаються якісь дії української влади - ціни відразу можуть змінитись. І це лише одне «але», а є ще й інші.

Для прикладу, якщо українські споживачі, почувши про 30-відсоткову знижку на газ, сподіваються на зменшення вартості комунальних платежів – то даремно. Справа в тому, що основними споживачами російського газу є підприємства металургійної та хімічної промисловості. Якщо по прізвищах, то це Віктор Пінчук, Рінат Ахметов, Дмитро Фірташ і ще декілька дрібніших. Так, отже власне саме українські олігархи зможуть більше заробити маючи знижку на газ.

Окрім того, як пишуть ЗМІ, в схемі постачання газу має з’явитись новий посередник. Найчастіше говорять про структуру, яка належатиме Курченку. Про цього "золотого хлопчика", який ні звідки став мільярдером, писалось багато. Єдине, що нас цікавить в даному випадку, це те, що Курченко –  «сім’я». Так, Олександр Янукович стане ще багатшим, регулярно відраховуючи на свої закордонні рахунки суми з п’ятьма-шістьма нулями.

Щодо кредиту в 15 мільярдів доларів для України - тут теж все цікаво. Росія надасть кредити Україні, розмістивши частину своїх резервів в цінних паперах українського уряду. Облігації передбачають п’яти відсотковий прибуток та дворічний термін погашення. Простіше кажучи, Росія позичає Януковичу гроші на два роки під 5 відсотків річних(!).

Що натомість? Точніше, що в заставі цього щедрого кредиту? З огляду на інтереси Росії і ті документи, які були підписані в Москві, можна припустити, що Путіна цікавить космічна галузь і енергетика. Простіше кажучи, в заставі кредиту можуть опинитись "Південмаш", "Турбоатом", КБ "Антонова" та ще кілька державних підприємств з цього сектору економіки.

Противірусне від Путіна

Як би це парадоксально не звучало, але підписані у Москві угоди, які принесуть олігархам і "сім’ї" нові надприбутки, - результат Євромайдану. Саме тривалі акції протесту вочевидь змусили Володимира Путіна розщедритись. Для чого? Причин відразу кілька.

По-перше, потрібно було рятувати Януковича на посаді президента. Оскільки, якби в країні революційним шляхом змінилась влада, то Росія мусила б надовго забути про Україну. З огляду на короткотерміновість московських угод, в Росії просто взяли паузу. Янукович їх явно не влаштовує, як партнер, але його треба зберегти до 2015 року, щоб встигнути підготувати когось іншого в боротьбі за президентське крісло. Хоча сам Віктор Федорович, навряд чи буде осторонь процесу. Але це тема іншої статті.

По-друге, для Володимира Путіна барикадна січ в центрі Києва є не просто подразником, а й загрозою його владі в Росії. Уявіть, що в результаті Євромайдану Україна таки дотисла б владу і змусила йти в Євросоюз. Уявіть, що росіяни, які з народження відчувають свою вищість над українцями раптом усвідомили б що владі можна диктувати свою волю. Навряд чи Путіну потрібні ці проблеми. А так все нормально, можна показувати картинку Майдану, який все одно не зміг вплинути на владу і на політичний курс країни.

По-третє, барикади в центрі Києва, це ще й загроза режиму Лукашенка в Білорусі. Вже сьогодні в соцмережах білоруси із заздрістю говорять про події на Євромайдані. І про те, що українці не боячись утисків, арештів і кийків «Беркуту» змушують владу себе слухати. Навіщо російському президенту подібні проблеми в підконтрольній Білорусі?

Для Володимира Путіна важливо тримати свій народ в стані політичної апатії. Інакше, якщо росіяни повірять в себе і свої сили, то Володимир Володимирович навряд чи втримається на троні. Як писав класик: "российский бунт - тупой и беспощадный". Саме тому для путінської влади важливо, щоб київський Майдан зазнав поразки, і щоб цей вірус не потрапив в організм російського суспільства.

Все тільки починається

З усього інформаційного поля останніх кількох днів можна зробити висновок, що Віктор Янукович перейшов в статус "кульгавої качки". Так в США називають президента в кінці другого терміну правління. Коли людина ще є главою держави, але по суті вже мало що вирішує, бо за кілька місяців буде новий президент.

Те, що чиновники і політики ЄС вийшли на Майдан і навіть працювали там волонтерами, говорить про те, що Януковича вони більше не вважають партнером. Скоріш за все Захід вже придивляється на кого робити ставку на майбутніх президентських виборах.

Якщо взяти до уваги короткотерміновість угод підписаних в Росії - у Москві теж розуміють, що Янукович навряд чи виграє вибори 2015 року. А значить якихось стратегічних питань з ним теж навряд чи будуть вирішувати. Вочевидь Володимир Путін найближчим часом теж займатиметься пошуком (або створенням) нового кандидата в президенти України, який би відповідав інтересам Росії.

Тільки не варто з усього вище написаного робити висновок ніби то Євромайдан зазнав поразки. Ні, навпаки - це одна з найбільших перемог українського суспільства за 22 роки Незалежності. Як би це не звучало пафосно, але на Майдані справді народилась новітня українська нація. Яка вже не ділиться за мовою чи кольором прапора. Східняки спокійно тепер реагують на чорно-червоний прапор і гасло "Слава нації! Смерть ворогам!". Західняки ж вже не обурюються почувши, коли українець говорить російською. Як писав мій колега журналіст Віталій Портніков: найстрашніше для Путіна, це чути російською мовою гасло "Слава Украине!".

Євромайдан показав більшості українців, що ми здатні впливати на ситуацію, змушувати владу реагувати. Так, поки що це не ті реакції, які б можливо всім хотілось бачити, але це вже реакції. Майдан ще не закінчився. І чесно кажучи, поки не готовий спрогнозувати варіанти розвитку подій. Але в дечому переконаний: попереду ще багато роботи. Потрібно тренуватись і тренувати владу, щоб в майбутньому вона не лише рефлексувала на волю народу, а й враховувала і виконувала її.

За три тижні українці "вибили" у Путіна 30-відсоткову знижку на газ і короткостроковий кредит. Тепер, потрібно змусити Януковича отримати у Заходу безвізовий режим. Нещодавно почув цікавий вислів: "коли в Росії на площу виходить ОМОН - все закінчується, коли в Україні на лощу виходить "Беркут" - все тільки починається". У нас з вами все тільки починається.

Коментарі

люди в комнтах все правильно пишуть, підтримую
( Опубліковано Киев Срд, 18/12/2013 - 15:03 )
( Опубліковано ОИ Срд, 18/12/2013 - 15:06 )

Скидка на газ и кредит не решает проблему Украины. А главная проблема- это коррупция во всех эшелонах власти. Эти деньги очень скоро будут разворованы чиновниками и понадобятся новые. И снова Янукович поедет с протянутой рукой по миру, и так будет бесконечно пока власть не поймет воровать у своего народа- это обрекать всю страну на нищету и бесконечной попрошайничество.

Все понимаю,но не понимаю где выход? хряк как кидал народ так и продолжает кидать... Все таки надо было,когда на Майдан выходило тыс 500 людей смести раз и навсегда мразь а так качели продолжаются и будет все хуже и хуже..(((

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.