Рівненський прокурор перешкоджає працювати журналістам через незнання законів

Необхідність цієї публікації виникла через те, що деякі представники правоохоронних органів, судді, прокурори, адвокати і прості громадяни не знайомі з чинним законодавством і протизаконно вимагають від журналістів припинити фото, аудіо та відео фіксацію.  

Прокурор Рівненської обласної прокуратури Тарас Салайчук вимагав від колегії Рівненського апеляційного суду заборонити аудіо-запис відкритого судового засідання журналістом сайту «ВСЕ». Свою позицію він намагався обґрунтувати посилаючись на старий кримінально-процесуальний кодекс.

Фото із соціальної мережі "Однокласники"

Заслухавши думку учасників процесу, а також, журналіста - суд ухвалив рішення: дозволити аудіо фіксацію.

Тим часом, хочемо нагадати, що аудіофіксація журналістом відкритого судового засідання не потребує окремої ухвали суду. 

Якщо судове засідання здійснюється відкрито, очевидно, що розголос даної справи не несе загрози для порушення таємниці слідства, відтак будь-яка стороння особа має право бути присутньою в залі судового засідання під час розгляду справи.

Крім того, частина 6 статті 27 КПК України передбачає, що "Кожен, хто присутній в залі судового засідання, може вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіо записуючі пристрої. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, а також проведення звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури допускаються на підставі ухвали суду, що приймається з урахуванням думки сторін та можливості проведення таких дій без шкоди для судового розгляду".

Таким чином, застосування диктофону у залі суду журналістом сайту «ВСЕ»  були правомірними і для цього не було потреби в окремій ухвалі суду. Окрім того, хочеться нагадати розпорядним у суді, що після завершення судового розгляду справи і виходу суду до нарадчої кімнати журналіст має право фото-відео зйомку осіб, присутніх у залі судового засідання. Це обґрунтовується положеннями частини 1 статті 307 Цивільного кодексу України, яка передбачає: "Фізична особа може бути знята на фото-,  кіно-,  теле-  чи  відеоплівку  лише  за  її  згодою.  Згода  особи на знімання її на фото-,  кіно-,  теле- чи відеоплівку  припускається,  якщо  зйомки проводяться відкрито на вулиці,  на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру". А отже, усіх учасників процесу можна фіксувати під час перерви, адже відкрите судове засідання є заходом публічного характеру.

У частині 2 ст.34 Конституції України сказано, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.

 Частина 1 ст.25 Закону України - журналіст під час виконання професійних обов'язків має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів.

Пункт 3 ч.2 ст.26 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» -  журналіст має право відкрито здійснювати записи, в тому числі із застосуванням будь-яких технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом.

Частина 3 ст.21 Закону України «Про інформаційні агентства» - журналіст інформаційного агентства має права та виконує обов’язки, визначені чинним законодавством України про пресу, телебачення і радіомовлення.

За перешкоджання законній професійній діяльності, в тому числі, щодо права на використання техніки передбачена відповідальність,

Згідно ст.171 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення права обіймати певні посади на строк до трьох років.

Тому, будь-які випадки, підстави для обмеження права на використання техніки повинні ґрунтуватися лише на законі.

Також, згідно ч.1 ст.307 Цивільного кодексу України згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. У таких випадках журналіст не зобов’язаний запитувати згоду на фото, відео та аудіо фіксацію у осіб які знаходяться не у себе вдома.

Коментарі

Ага. У такому випадку в Рівному живуть лише нацисти і шовіністи. А нормальних людей, як і нормальних журналістів - немає?

Припускається. Тобто аж до моменту заборони. Тобто "Забороняю зйомку!" припиняє припушення про згоду.
Проте це все - до закону.
А до роботи - чхайте.
Бо!
Знов таки ж до закону, судді мають право розглянути таке питання "з урахуванням думки сторін та можливості проведення таких дій без шкоди для судового розгляду".
Проте, відмовити можуть лише на підставі ст. 34 Конституції, тобто "в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя."
Та є й "інші" судді. В такому випадку передбачувано виписується заява про відвід судді та скарга до ВККС.

Хторсь тут тебе питав,смердючий БОТ?

Журналіст як на мене повинен бути особою не політичною та не отримувати зарплату від політиків, він також повинен виконувати свою роботу незалежно, а не в один бік.

Виходячи із цього роблю висновок, що при наймні в рівному взагалі немає журналістів, є провладні писаки та опозиційні писарі наймити.

То твої герої-кат Каганович і Жердинський-кат?

Я еще добавлю по этому процессу. 3.12 прокурор настаивал ,чтобы киевских журналистов совсем удалили из зала, потому что "потерпелому "Салько это не нравиться!

А кажуть прийде нове покоління і у нас все зміниться, ДЗУЗЬКИ, портрібно вигнати старих щоб ні в кого було вчитись порушувати Закони та вчиняти корупційні дії!!!!

ще три роки тому, деякі судді вимагали залишати у камері схову ручки і блокноти та всі речі в т.ч. сумочку :).
Якщо пам'ятаєте справу американця Каліхмана. Судове засідання відбувалося у суді на П. Могили. Нажаль я вже не пам,ятаю хто був суддею, але вона вимагала залишити блокнот і ручку у камері схову... )))) Правоохоронців, суддів, адвокатів, прокурорів навчать журналісти, якщо самі не хочуть вчитися.

Вони не будуть судити за це, вони можуть ухвалити неправомірне рішення вилучити із залу суду особу, яка на їхню думку без поваги ставиться до судді. Через це, потрібно чітко та спокійно пояснювати свою позицію. Якщо, все ж суд, ухвалює неправомірне рішення про заборону записувати на диктофон, то не потрібно ставати "позу", а скаржитися голові суду і якомога сильніше надати це розголосу. Ми повинні їх виховувати.

Валентино, особисно я так і роблю. Звісно можна було би, покласти собі на коліна диктофон і тихенько записувати і ніхто би не помітив. Я диктофон кладу на стіл, відкрито, щоби бачили і щоби запитали. Більшість суддів самі повідомляють про те, що можна записувати, але не можна без окремого клопотання знімати на фото-відео. Разом із тим, майже ніхто не знає, що журналіст МАЄ ПРАВО знімати на фото-відео у коридорах суду та під час перервви - це обгрунтовується законом. Якщо вони не здатні вчитися, то навчити їх повинні ми - журналісти. 

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.