«Палкий» привіт для рівненського Євромайдану

На стоянці догорав «Мерседес». Навколо ще метушились пожежники, фотографували та опитували свідків правоохоронці. Я стояв і думав: «кому вигідно спалити машину Хахльова?». Перші думки – саме вони часто бувають самими правильними.

 

А думки було дві: спалили заради самопіару або для того, щоб налякати чи покарати. Останнім часом Олексій Хахльов розгорнув бурхливу громадсько-політичну діяльність і став одним з лідерів рівненського Євромайдану. Тож «доброзичливців» серед нинішньої влади (та й опозиції) на Рівненщині може знайтись чимало. Тож хочу поділитись з вами своїми думками. Наперед зазначу, що все нижче написане, це лише моя суб’єктивна думка і плід моєї журналістської уяви.

Самопіар

Спалене авто – це непоганий привід засвітитись у ЗМІ. Так часом вчиняють політики, однак це рідко доводять. Ця версія вочевидь багато кому сподобається. Так само, як і версії, що Євромайдан фінансує Держдеп США, а автомайданівець Дмитро Булатов побив себе сам.

Найближчі 2-3 дні в різних засобах масової інформації, від загальнонаціональних до регіональних, тема спаленого авто євромайданівця буде топовою. Тим більше, що євромайданівець має родинні стосунки з третім президентом України. Хороший піар, але дорогий. Тим більше, як стало відомо, згорівший «Мерседес» НЕ був ЗАСТРАХОВАНИЙ. От скажіть, якби ви планували спалити свою машину, ви б подбали про те, щоб вона була застрахована? Так отож…

Опозиційні «розборки»

Ця тема теж дуже популярна нині в українських ЗМІ. І не будемо цю версію скидати з рахунків і ми. Тож хто з місцевої опозиції, і головне навіщо, міг би піти на такий крок? Хахльов безпартійний, але активно займається політикою. Він трохи сплутав карти опозиції ще на виборах 2012 року. Щоправда, це справи давні. Під час акцій протесту Олексія Хахльова можна було часто бачити в компанії нардепа від ВО «Батьківщина» Миколи Кучерука та ударівця Анатолія Сидорука. Та й з місцевими керівниками «Свободи» в Олексія Володимировича схоже нормальні стосунки. Революція, так би мовити, всіх помирила.

Та й навіть, якщо дати волю фантазії та цинізму, то партійним партнерам по протесту ні до чого зараз шкодити Хахльову. Зайвий піар, так би мовити. Хоча це виключно моя суб’єктивна думка.

Привіт від "системи"

Рівно тиждень тому в області сталась непересічна подія: переговори протестуючих з владою області в особі голови Рівненської облдержадміністрації Василем Берташем. Як безпосередній учасник подій, хотів би розкрити одну маленьку деталь, яка передувала перемовинам. Василь Берташ, заручившись присутністю представників церкви та двох «бойових» нардепів від Партії регіонів, призначив переговори у 601 кабінеті в будівлі ОДА. Тим хто не знає – це зала в якій керівник області проводить свої наради.

Антураж виглядав так: Василь Берташ на своїй території і на чолі столу. Поруч нього нардепи регіонали і святі отці. Протестуючим відводилось місце в кінці столу. Однак євромайданівці та депутати облради від опозиції наполягали на проведенні переговорів в кабінеті 301. Це зала, де проходять засідання депутатських комісій та всілякі заходи обласної ради. І там немає технічної можливості когось посадити на чолі столу. Зрештою Василю Михайловичу довелось пристати на вимогу протестуючих і спуститись на тертій  поверх.

Далі тривали довгі перемовини, головуючим на яких був депутат облради Роман Василишин. В результаті переговорів було досягнуто домовленості призначення молодого депутата Михайла Кириллова головою Рівненської облради, в обмін на звільнення протестуючими будівлі облдержадміністрації. Вже наступного дня, на сесії, Партія регіонів спробувала зірвати домовленість проваливши голосування по кандидатурі Кириллова. Однак через порушення в процедурі голосування і тиск опозиції і протестуючих Берташ був змушений дати команду своїм депутатам голосувати «за».

Яке це має відношення до спаленого авто? Можливо й ніякого, а можливо – безпосереднє. Того ж дня, Михайла Кириллова запросили у прямий ефір з керівником області на місцевому державному каналі. Однак новообраний голова на нього не поїхав. Як стало відомо з поінформованих джерел, причиною відмови була банальна втома після важкого дня. Однак пообіцяв прийти в студію за першої ліпшої нагоди і за попередньою домовленістю. Можливо, Кириллов просто не хотів йти в ефір непідготовленим.

Чи не вперше за останні кілька років місцева владна команда отримала публічний удар по іміджу. Беззаперечність і повнота влади регіональної команди на Рівненщині була поставлена під сумнів. Деякі депутати облради почали «по тихому» шукати контакту і прихильності в новообраного голови і його команди. Не останню роль в якій грає саме Олексій Хахльов. Спалене авто, це МОЖЛИВО є не що інше, як такий собі «палкий» привіт відразу трьом адресатам.

Перший – це самі депутати від Партії регіонів. Ця подія мала б продемонструвати їм «хто в хаті господар». І тим самим відбити бажання тікати з біло-блакитного корабля.

Другий міг бути для новообраного голови Михайла Кириллова, щоб трохи збити його молодий реформаторський запал. Так, новообраний голова облради все ж обмежений у владі. Заступниками в нього залишились старі «кадри» Берташа: Михайло Кривко та Олександр Чуприна. Та й депутатська більшість в облраді все ще підконтрольна голові облдержадміністрації. Однак новий голова облради має повноваження по формуванню апарату ради, де працюють рідні і наближені до рівненських регіоналів. І  навряд чи в них є багато шансів залишитись на своїх посадах.

Третій привіт може адресуватись не скільки самому Хахльову, як тим, хто навколо нього та власне активістам Майдану. Мовляв: «дивіться, що ми йому зробили і уявіть, що ми можемо зробити з вами». Якщо це так, то навряд чи охолодить революційних запал, скоріше навпаки – зіграє роль каталізатора. Так само як до того стали поштовхом до радикалізації протесту спроби розігнати протест та прийняти «диктаторські закони».

Яка з вищеописаних версій найближча до істини, хай кожен вирішує сам. Зрештою, можливо, ще будуть й інші версії і припущення. Звісно, важливо, як відреагують на подію влада, новообраний голова облради та самі протестуючі. Але тепер зрозуміло одне, протест на Рівненщині, чим так пишались ми до сьогоднішнього ранку, перестав бути спокійним і мирним. І відповідальність за це лежить на тому, хто придумав додати в сьогоднішній світанок трохи вогню.

Читайте також:

На Рівненщині майданівцям почали палити авто. ФОТО-ВІДЕО

Кілька тисяч рівнян штурмом захопили приміщення ОДА

Новим головою Рівненської облради став опозиціонер Михайло Кириллов