Рівненська революція: гопак на граблях

Учорашній день, 4 березня 2014 року, справив на мене особисто незабутнє враження. Саме він підтвердив незмінність і неминучість історичних процесів, в якому б столітті вони не відбувались. Для мене, як для історика за освітою – це вкрай важливо і цікаво. Для Рівненщини – це доленосні події, які визначатимуть її подальше майбутнє. Революція, в якій би країні і в який би періодд часу не відбувалась, має свої передумови, симптоми те результат. Щоб перреконатись в цьому - варто лише відкрити підручник з історії. Нинішні події якраве тому підтвердження.

 

Два слова про геополітику

Перед тим, як перейти власне до рівненських подій, варто розставити кілька крапок і акцентів на геополітичній мапі. Так от, Путін вдруге програв в Україні. Він програв на київському Майдані та програв в Криму.

У першому випадку українці встигли повалити режим Януковича до закінчення Олімпіади в Сочі. Якби не встигли, то Янукович сидячи в Києві в статусі президента, попросив би військової допомоги у Росії, як у "гаранта цілісності України та партнера і союзника»". І це було б зовсім інше кіно. В цьому випадку у Європи і США були б зв’язані руки. А у Володимира Путіна відкрита дорога на Київ російським військам. За день-два їхні танки стояли б вже на вулицях Рівного, а бійці Самооборони та Правого сектору облаштовували б криївки у волинських і карпатських лісах. Перебільшую? Можливо, але не надто сильно.

Скажете, що Віктор Федорович, який досі вважає себе президентом і так попросив про допомогу? Так, попросив, але з російського міста, в той час, коли в Києві легітимізували нову владу (максимально дотримуючись законних процедур і Конституції), і її фактично визнали світові держави, почавши з нею діалог. Але Путін кадровий розвідник і в нього був план "Б".

Думаю цим запасним планом був якраз Крим з виходом на схід і південь України. Сценарій схожий до грузинського. Спровокувати сутички і кровопролиття, і прикриваючись "захистом громадян Росії" та бажанням українців в південних і східних областях приєднатись до Росії, окупувати частину України. Для цього було все: агресивно налаштовані до росіян татари, українські військові частини в Криму укомплектовані (ще з часів  президентства Кучми) вихідцями із західної України та завезені з Росії провокатори. Але й план "Б" не спрацював.

Татари виявились розумнішими і не пішли на конфлікт, а "бандерівці" та українські солдати проявили неабияку витримку. Росія розгубилась, як ті російські солдати в захопленому аеропорту Бельбек, на яких строєм пішли українські військові без зброї, але з бойовими прапорами та співаючи Гімн.

Жорстка реакція світу, обвал на фондовій біржі акцій російських компаній (за один день Росія втратила більше, ніж витратила на сочинську Олімпіаду) змусили Путіна відступити. Протистояння не перейшло в кровопролиття, проросійські мітинги на сході і півдні захлинулись в атипутінських протестах. А до українських військкоматів масово пішли чоловіки різного віку записуватись в армію. Так, російські війська ще в Криму, але це тому, що не існувало плану на випадок поразки. Тому вся операція перейшла в стадію поступового затухання. Війни не буде! І з цим твердженням переходимо до справ рівненських.

Партійна доцільність

Якщо сьогодні задати питання: "Чому люди вийшли на Майдан?", то можна отримати багато відповідей. Хтось - проти хабарництва, коли платити потрібно навіть за те, щоб влаштуватись на роботу вчителькою чи санітаркою. Я вже не кажу про посади більш цікаві та серйозні. Хтось - проти свавілля правоохоронних структур і суддів. Хтось - проти тиску влади. І є ще десятки, а може й сотні варіантів відповідей. На одній з барикад Майдану було написано: "Поймите, нас достало!". І це якраз є об’єднана концентрація всіх можливих варіантів відповідей. Люди повстали проти системи.

Як будувати нову - поки ніхто точно не знає, але кожен знає як не треба. І це теж вже велике досягнення. А ще досягненням є злам у свідомості людей. Для них влада втратила ореол священної недоторканості, а чиновники перейшли в статус найманих менеджерів, які живуть за наші гроші. Та революція свідомості схоже торкнулась лише українських громадян, але не надто зачепила політиків. Така думка прийшла в голову вчора. В даному випадку мова про місцевих політиків з ВО "Свобода". Але відразу хотів би зазначити, що це саме стосується й "Батьківщини", УДАРу та інших партій, котрі причетні чи були причетні до влади.

Днями на Рівненщині з’явився новий голова облдержадміністрації. Ним став заступник голови Рівненської обласної організації ВО "Свобода" Сергій Рибачок. Окрім того він ще є викладачем політології в "Острозькій академії" та помічником нардепа-свободівця Олега Осуховського.

З одного боку призначення дещо дивне. Пана Сергія мало знають на Рівненщині, однак навряд чи це є перепона для призначення. Тим більше, що за інформацією з достовірних джерел, Рівненська область була віддана саме "Свободі" по партійній квоті. Запитаєте: чому саме він? Дозволю висловити власне припущення.

Олег Осуховський, вочевидь просто вирішив не ризикувати депутатським мандатом. Новий керівник області може просидіти в кабінеті не більше трьох місяців, до обрання нового президента. І в парламент буде вже не повернутись.

Голова фракції "Свобода" в облраді Олексій Бучинський вже зараз за півкроку до парламенту. У виборчому списку 2012 року він був під 31 номером, а в парламент пройшло 26 свободівців. Після призначень в новий уряд від значка нардепа Олексія Андрійовича вже сьогодні відділяє лише три сходинки. А ще не всі призначення відбулись.

І третя, чи не найголовніша причина, це сам Сергій Рибачок. Відданий Олегу Осуховському партієць, що зумів стати у рівненській "Свободі" таким собі "сірим кардиналом", який реально впливає на прийняття рішень. Одним словом – знову партійна доцільність. Та це лише початок.

Відразу після призначення керівника Рівненщини, відбулось призначення головного міліціонера області. І уявляєте, ним теж став "свободівець". У 2012 В'ячеслав Чайка балотувався від ВО "Свобода" в народні депутати. Його призначення викликало хвилю обурення людей, які активно брали участь у революційних подіях.

Ні, особисто проти Чайки ніхто нічого не має. Проти - самого однопартійного принципу формування влади в області. Все так само, як робили "регіонали" віддаючи владні кабінети лише однопартійцям чи представникам свого сателіту - Народної партії.

Перші словесні перепалки між активістами і "свободівцями" почались на засіданні президії Рівнненської облради. Активісти обурювались спробам повернути тотальні повноваження голові облдержадміністрації. При тому, що не так давно той же Олексій Бучинський активно виступав за те, щоб забрати всі повноваження в голови ОДА (тоді ще Василя Берташа) та передати облраді. Однак Президія облради та голова облради Михайло Кириллов відмовились від такої пропозиції. Залишивши голові облдержадміністрації тільки повноваження для виконання державних функцій. А управління обласним майном та призначення керівників комунальних підприємств залишили в компетенції облради. Пізніше це рішення переважною більшістю голосів підтримала й обласна рада.

Найбільше активістів Майдану, присутніх на засіданні Президії облради обурила фраза Олексія Бучинського, що потрібно вже закінчувати з такою демократією, сказана під час бурхливої дискусії. Активісти пообіцяли боротись із будь-якими спробами знову встановити однопартійність в керівництві, незалежно від того, про яку партію йтиметься: "Батьківщину, УДАР чи "Свободу". І вимагали, щоб призначення керівників відомств відбувалось за погодженням з громадою нт обласними депутатами. Такі ж думки звучали й на сесії Рівненської облради.

Саме це пізніше стало приводом для протистояння в приміщенні УМВС в Рівненській області. Тут намагались представити особовому складу міліції нового керівника відомства В'ячеслава Чайку. Активісти вимагали від новопризначеного начальника написати рапорт про відставку і вийти на рівненський Майдан в якості кандидата на посаду. І лише після погодження з громадою і обласними обранцями приступати до керівництва.

Чи не головним каталізатором протесту стало те, що новий очільник міліції, як і новий керівник обласної адміністрації, належить до ВО "Свобода". Як зазнавалось вище, він навіть був кандидатом в депутати від партії Олега Тягнибока. Схоже Рівненщина знову має всі шанси отримати "однопартійну" владу. Тільки тепер замість "регіоналів" Рівненщиною керуватимуть "свободівці".

Після тривалої словесної перепалки в коридорі обласного управління міліції, В’ячеслав Чайка погодився вийти на Майдан, але відмовився писати рапорт про відставку. Щоправда цього дня на майдані Незалежності не було заплановано ніякого Віче. Однак близько шостої новопризначений начальник УМВС прийшов до сцени Майдану у супроводі депутатів і активістів "Свободи". На майдані були присутні здебільшого прихильники "Свободи" та "Правого сектору". Знову зчинився галас. У момент, коли на сцені виступав керівник місцевої організації "Правий сектор" Ярослав Гранітний вимкнулась апаратура. Нібито, хтось перерізав дріт. Активісти Майдану звинувачували в цьому "свободівців". Зрештою всі потроху розійшлись, а В’ячеслав Чайка пообіцяв прийти на Віче, заплановане на неділю. І пообіцяв написати рапорт про відставку, якщо рівненський Майдан того зажадає.

Капкан для "Свободи"

Злі язики стверджують, що екс-голова Рівненської облдержадміністрації Василь Берташ теж доклав зусиль до призначення В’ячеслава Чайки. Нібито, новий очільник міліції має стати гарантом безпеки керівника рівненських "регіоналів". Кажуть саме тому Василь Берташ спокійно прийшов на сесію облради, оскільки був впевнений, що йому нічого не загрожує. Це може бути не більше, ніж спробою кинути тінь на місцевих "свободівців". Однак у правдивості таких звинувачень ми зможемо переконатись вже найближчим часом.

Олег Осуховський, ще будучи депутатом Рівненської облради звинувачував Василя Берташа в мільйонних зловживань бюджетними коштами. Під час парламентської виборчої кампанії, в ефірі місцевого телеканалу "Рівне-1" Олег Осуховський демонстрував папки з документами, які, нібито, доводять причетність керівництва області і впливових місцевих політиків до масштабних корупційних схем. Тепер саме час дати хід цим документам.

ВО "Свобода" має свого керівника області, свого керівника обласного УМВС та генерального прокурора. Одним словом є все, щоб притягнути Василя Берташа і його соратників до кримінальної відповідальності.

Якщо цього не буде зроблено вже найближчим часом, то тоді є два варіанти. Або звинувачення були безпідставними, продиктовані лише популізмом і бажанням попіаритись перед виборами. В такому випадку Олегу Осуховському, Олексію Бучинському та іншим "свободівцям" доведеться вибачитись перед Василем Берташем. Або ж дійсно є домовленість з головним "регіоналом" області про гарантії безпеки. В такому випадку потрібно буде задавати питання про ціну таких гарантій.

Все стане на свої місця вже найближчим часом. Стане зрозуміло, чи нинішня політична еліта зробила висновки з подій на Майдані та помилок минулої влада. Чи продовжуватиме повторювати дії своїх попередників, намагаючись станцювати гопак на розкладених навколо граблях. Поки що реальніше останнє. От тільки як відреагує на це народ, який нещодавно скинув диктатора і не забув як розливати по пляшках коктейль Молотова?

Коментарі

есть подозрение, что после урегулирования вопросов с рашкой, начнется новый майдан, а то все не так как надо, изменения явно не соизмеримы заплаченой цене...

Те, що ви кажете, заперечити важко. Але ж потрібно пам"ятати і класичне: "Не має нічого більш постійного як тимчасове". Вже стільки раз народ переживав розчарування, що більше цього допускати категорично не можна. У важкі часи довіра - понад усе. А витраманими ми були вже занадто довго, що підтвердив Майдан. Звісно без галасу, але потрібно бути обачними.

Можливо я - ідеаліст. Та мені здається, що саме сьогодні, як ніколи, актуальний принцип "Проти всіх". Хто працював в умовах важкої форми "грипу корупції" незараженим залишитися реально не зміг. Можливо і були одиниці із дуже сильним імунітетом..... Тож, чи варто ризикувати? І так дуже багато проблем. Та й Майдан - не партійна ініціатива. Із 46 млн. вважаю можна обрати достойних, щоб не танцювати гопака на граблях і почати все з чистого листа.

Автору статті і всім люстраторам- дайте людям працювати,їх призначили у складний для країни час на перехідний період, менше галасу і припущень!!! Не соромте область і місто розборками щодо призначень, допомагайте їм задля спільного блага. ми зараз маємо не про призначення галасувати,а бути витриманими, як офіцери в Криму. Тихо і спокійно наводити порядок без корупційних схем.

Цікаво, власником чого зараз раптом стане рибачок або осух- може того будинку Київстар?..
Навпаки треба зробити в той мисливський будинок нові опудала -з берташа,з осуха та з того нового мєнта чайки, який вже охороняє на ланцюгу риго-свободівців

Хороша стаття. Хочеться почути від нових очільників - про їх наміри. Наприклад - перші кроки такі, резутьтати очікуються такі-то і тоді-то. Середня перспектива (2-3 місяці) - такі кроки - такі очікувані результати. І хай вже сьогодні "підписуються" під цими словами, і кажуть, що вони залишуть посаду, якщо не дотримають слова. Якщо почнуть викручуватися - що які тут обіцянки в такий воєнний час - можна процитувати слова Фрека Андервуда з фільму "Карточный домик" - "Природа обещаний такова, что они не воспреимчывы к объязательствам". Також в доповнення цієї статті можна процитувати другу фразу з цього ж фільму: "А где принималось это решение? Почему я не принимал участие в обсуждении?". Ы ще, прохання до Олексія Кривошеєва - задати принагідно від імені ЗМІ новим очільникам питання: Які критерії при виборі людей на керівні посади? Виключно політична лояльність, а на все інше можна закрити очі? Тоді все зрозуміло(((( Якщо є інші критерії - то які вони? Чи ці критерії оцінюються в нових кандидатах?...

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.