Бурштинова сесія Сарненської райради: про арсенал зброї, розслідування стрілянини та ультиматум ВРУ

Більше двох з половиною годин обговорень, дискусій і одноголосне рішення – Верховна Рада України має прийняти закон «Про бурштин». Так сьогодні пройшла позачергова сесії Сарненської районної ради. На ній депутати прийняли звернення до ВРУ з вимогою легалізацію видобутку бурштину впродовж місяця, інакше, районні обранці кажуть, що поїдуть пікетувати до будівлі Верховної Ради.

 

Контроль за перебігом розгляду звернення та прийняття рішення по ньому доручили народному депутату України по цьому округу Миколі Кучеруку. Також депутати звернулися до своїх колег з інших районів, у яких незаконно добувають бурштин з пропозицією об’єднати зусилля та прийняти аналогічні рішення. 

Як проходила «бурштинова сесія» Сарненської райради, про що говорили депутати, які секрети з приводу подій 9 травня відкрили правоохоронці та про, що поки що мовчать – далі у матеріалі. 

Бурштинова війна в Сарнах: як це було 

Бурштинові війни на Сарненщині примусили всіх оперативно реагувати на ситуацію. Відтак, сьогодні депутати Сарненської райради зібралися на позачергове засідання сесії. Розпочалася сесія із гімну та привітання "Слава України".

Районні обранці на засіданні розглянули всього одне питання - Про  звернення  депутатів Сарненської районної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо невідкладного прийняття Закону України «Про бурштин». Проте його обговорення затягнулося більш, ніж на дві з половиною години. На засідання сесії прийшли також представники міліції, прокуратури та СБУ.

Першим слово взяв голова Сарненської районної ради Микола Драганчук, який зазначив, що наразі проблема незаконного видобутку бурштину набрала серйозних обертів і ситуація, яка виникла 9 травня на Сарненщині не має більше повторитися. 

Далі виступив депутат Сарненської райраради Микола Костецький, який зазначив, що зараз на Сарненщині склалася ситуація, яка схожа на другий Слов'янськ.

- Думаю, видобуток бурштину впродовж багатьох років кришували правоохоронці. Зараз місцеві не хочуть ділитися з "кришою" і тому повстали. Ті, хто "кришували" цей бізнес не хочуть просто так від нього відмовлятися, адже це шалені кошти, які йдуть у кишені ділків. А колишні очільники області і міліції Василь Берташ та Василь Лазутко давно мають сидіти. Адже, хіба стіни в будівлі Рівненської ОДА викладені законно видобутим бурштином? Так, зараз люди незаконно видобувають бурштин, але це сталося тому, що їх до цього змусили, бо немає законодавства, яке б легалізувало видобуток бурштину. Тому, звернення, яке сьогодні винесено на засідання сесії райради - це крик душі депутатів і надіюся, що нардепи підтримають його і приймуть закон "Про бурштин". Якщо треба, то депутати Сарненської райради поїдуть до Верховної ради і вимагатимуть від нардепів прийняти цей закон. Адже нових керівників області також вже зацікавив бурштин. Тому, напевне, настав час сказати, що давайте разом будемо отримувати користь від бурштину, а не лише окремим ділкам, - зазначив Микола Костецький.      

 

У свою чергу начальник Сарненського райвідділу міліції Павло Шкодич заявив, що люди, які приїхали на Сарненщину 9 травня на чолі з нардепом Володимиром Продивусом були озброєні. Також автомати та пістолети були у їх автомобілях. 

Проте Павло Шкодич додав, що лише близько 10% відповідей з приводу ситуації, яка виникла 9 травня, є у Сарнах. Та коротко розповів, як розгорталися ті події.

- 9 травня до міліції надійшло повідомлення, що одному з мешканців Сарненського  району нанесли тілесні ушкодження. Виїздом на місце слідчо-оперативної групи було встановлено, що чоловіку нанесли вогнепальне поранення невідомі особи. Також стало відомо, що туди прибула група осіб, озброєних зброєю. Деякі з них відкрили вогонь по автомобілю місцевих мешканців, поранивши одного з пасажирів. Після цього нанесли тілесні ушкодження двом іншим потерпілим. За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 115 ККУ (замах на вбивство). По цьому кримінальному провадженню проводяться всі необхідні слідчі дії, вилучені речові докази. Один із потерпілих також вказав на особу, яка стріляла. Це був мешканець Житомирської області. Його затримали, 10 травня йому було оголошено про підозру за ч. 2 ст. 115 ККУ (замах на вбивство. Його допитали ц якості підозрюваного, але від дачі показів та пояснень він відмовився, посилаючись на ст. 63 КУ. Того ж дня потерпілі дали свідчення, що саме він стріляв у мешканця Сарненщини. Сам підозрюваний свою причетність до цього злочину заперечив. 12 травня відбулося судове засідання щодо обрання йому міри запобіжного заходу. Було обрано – тримання під вартою або ж як альтернатива застава сумою у 121 тисячу 800 гривень. Таке рішення було прийнято Сарненський районним судом, - повідомив Павло Шкодич. 

Також Павло Шкодич розповів, що ці люди приїхали на Сарненщину на автомобілях зареєстрованих у Київській та Житомирській областях. 

- Згодом 14 осіб було затримано за допомогою місцевих мешканців на території мисливського угіддя. Більшість з них це мешканці Житомирської області. Також серед них мешканці Вінницької та Хмельницької областей. У них було вилучено цілий арсенал зброї. Наприклад, у нардепа Володимира Продивуса було вилучено три автомати та два пістолети. Ще в одного з затриманих – два автомата, пістолет та мисливська рушниця, в іншого – автомат, ще в одного автомат і пістолет, в когось – мисливська рушниця. Крім того, було вилучено чимало зброї з їх автомобілів та відправлено на експертизи. Наразі слідство з'ясовує, як і звідки бойовики приїхали у Сарненський район, - зазначив Павло Шкодич.

Старателям гарантують безпеку?

Тим часом голова Сарненської райради Микола Драганчук заявив, що ситуацію, яка склалася на Сарненщині потрібно детально все обговорити. 

- Якщо ці ініціативи не будуть іти від нас, інциденти, які виникли у нас 9 травня самі не врегулюються. Адже це питання потребує реального рішення і співпраці між владою, правоохоронцями та громадянами, - каже Микола Драганчук.

Підтримав таку його позицію і Сергій Євтушок та  додав, що 9 травня було залучено чимало громадських об'єднань, правоохоронців. 

- Ми тоді заспокоювали людей, що ті, хто стріляв буде затриманий та покараний. А потім стає відомо, що одного з учасників тих подій можуть відпустити під заставу. Чи не питання це до нашої правоохоронної системи? Тому, я думаю, що і до міліції є питання по цьому, - сказав Сергій Євтушок.

Також він підкреслив, що головною проблемою є відсутність законодавства, яке б регламентувало видобуток бурштину. Тому, на думку Сергія Євтушка, рішення з цього приводу потрібно приймати невідкладно.

Окрім того, Сергій Євтушок каже, що люди, які видобувають бурштин на Сарненщині бояться звертатися до влади та правоохоронців, щоб надати інформацію щодо ситуації по бурштину.  

- Люди, які видобувають бурштин, старателі просто бояться звертатися до правоохоронців та влади, щоб повідомити про ситуацію по бурштину. Коли виник конфлікт 9 травня, першими мали б дати свідчення старателі, але вони боялися це робити. Тому, допоки не буде прийнято рішення на законодавчому рівні ми маємо дати їм гарантії, що завтра до них не прийдуть з автоматом і не будуть стріляти. Ми маємо гарантувати їм безпеку. Також потрібно створити гарячу телефонну лінію, на яку всі можуть повідомити будь-яку інформацію щодо питань по бурштину і не боятимуться, що міліція знатиме їх імена і зможе притягнути до відповідальності за незаконний видобуток бурштину,  - сказав Сергій Євтушок.

Бурштин на Сарненщині спровокував майже бойову готовність

Дещо по подіях 9 травня доповнив і присутній на сесії начальник управління громадської безпеки УМВС України в Рівненській області Олексій Лозян.

Він зазначив, що зараз за фактом подій 9 травня на Сарненщині проводиться розсідування. 

- Зараз правоохоронці роблять все можливе, аби забезпечити громадський порядок та спокій в області. Так, наприклад, на Рівненщині створили резервний загін з 100 добровольців, які готові до мобілізації у разі потреби. Сьогодні, наприклад, була інформація про ще один приїзд бойовиків і люди знову зібралися поблизу села Федорівка. Я був там і можу сказати, що наразі там все спокійно та більшість з людей вже розійшлися, - повідомив Олексій Лозян.


  
А також додав, процес розслідування ускладнює те, що важко знайти свідків стрілянини.

- Наразі всі матеріали по цій справі аналізуються, збираються докази також шукають свідків. Адже самі розумієте, що ситуація серйозна. За законом огляд майна нарукавний не можна проводити без рішення суду і лише генеральна прокуратура може прийняти рішення про зняття недоторканості. Ви самі розумієте, що тут доволі серйозні звинувачення. Тому важливо, щоб місцеві жителі дали свідчення, - повідомив Олексій Лозян.

Завершилася сесія тим, що після тривалих обговорень та дискусій з приводу бурштинової ситуації на Сарненщині, депутати підтримали рішення "Про  звернення  депутатів Сарненської районної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо невідкладного прийняття Закону України "Про бурштин".  

За це рішення проголосували всі 35 присутніх районних обранців.   

Щоправда, у звернення внесли деякі правки, зокрема депутати Сарненськї райради просять розглянути звернення впровж місяця та прийняти рішення. Також текст звернення відправлять народним депутам Рівненщини.

Та це ще не кінець бурштинової історії на Сарненщині. Адже вже завтра відбудеться позачергова сесії Рівненської обласної ради, на якій депутати теж прийматимуть рішення щодо ситуації з бурштином. 

А поки депутати місцевих рівнів намагаються вплинути на своїх народних колег у ВР, люди подейкують, що саме останні й затягують процес законодавчого врегулювання цього питання. Адже кажуть, що, нібито, багато хто з них теж «у бурштиновій долі», а це величезні суми і тому втрачати такий прибуток не входить у їх плани. 

Що буде далі покаже час, а тим часом мешканці Сарненщини готуються до чергового прийому непрошених гостей. Щоправда, цього разу до питання безпеки підійшли ретельніше, адже у вечірній та нічний час територію, де виник конфлікт 9 травня патрулюють спільні загони правоохоронців та громадськості.

А також планують створити своєрідні мобільні блокпости, які розміщуватимуться у проблемних «точках» та у разі потреби оперативно переміщатимуться. 

Коментарі

РОЗГОН ВІД ТЕЛЕКАНАЛУ УКРАЇНА
http://maidanvideos.org/u a/news/rozgon-vid-tv-ukraina

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.