Рівненська обласна рада: п’ятниця 13-го – кінець епохи Берташа

Все має початок і має свій кінець – це стара життєва істина. Вона пригадалась у п’ятницю 13 червня, на сесії Рівненської облради. Цей день, вочевидь, став нещасливим для колишнього голови Рівненської облдержадміністрації екс-"регіонала" Василя Берташа. Його багаторічний вплив на процеси в області дав серйозну тріщину.

 

Сходження на Олімп

Сходження Василя Берташа на політичний олімп Рівненщини розпочалось в 1998 році. Тоді його, генерального директора підприємства «Рембудмонтаж», призначили начальником управління капітального будівництва і заступником голови Рівненської облдержадміністрації. У 2002 році за часів керівництва областю Миколи Сороки він став вже першим заступником голови Рівненської ОДА та депутатом обласної ради. Тоді ж починають активно розвиватись пов’язані з родиною Берташів будівельні підприємства. Все було б добре, але відбулась Помаранчева революція 2004 року.

Проте Василь Михайлович не злякався, він не «впав на дно», як це зробив його шеф Микола Сорока. Після першої поразки Віктора Януковича він залишився вірним своєму партійному босу. Саме Берташ лишився в будівлі облдержадміністрації до приходу нової влади. І саме він передавав так би мовити «ключі від влади» нині покійному Василю Червонію. Тоді багато кому здавалось, що стара команда опиниться на узбіччі політичних процесів в області. А з нею і Василь Берташ. Однак, сталось по-іншому.

У 2006 році Берташ стає народним депутатом України за списками Партії регіонів. Та значок нардепа не довго прикрашав лацкан піджака Василя Михайловича. За рік Президент Віктор Ющенко розпускає Верховну Раду, а в нових виборчих списках Берташ опиняється в непрохідній частині списку.

Але попри «виліт» з влади пан Василь не втрачає позицій. Він міцно тримає в руках Рівненське обласне відділення Партії регіонів та має хороші і тісні контакти з партійною верхівкою "регіоналів". Це дає можливість зберігати вплив при прем’єрстві Віктора Януковича. Дружні стосунки з тодішнім головою Рівненської ОДА Віктором Матчуком забезпечують близькі до нього фірми державними замовленнями і доступом до бюджетних коштів. А сам Берташ залишається одним із найвпливовіших людей на Рівненщині.

Після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах 2010 року впливовість Василя Берташа перейшла з тіньової в публічну та зросла в рази. Новий глава держави призначив його головою Рівненської облдержадміністрації. Влада в області майже тотально була сформована з людей Берташа. У владні кабінети прийшли керівники з Рокитнівщини – малої батьківщини Василя Михайловича. Журналісти жартували: на Рівненщині є свій Донбас. Так от, як Янукович призначав в керівництво донецьких, так Берташ – рокитнівських. Але все рано чи пізно закінчується…

Початок кінця

Перші «дзвіночки» втрати реального впливу прозвучали у розпал революції гідності. Проти влади і особисто проти Берташа почали виступати студенти і молоді активісти. Віталій Примак публічно пригрозив на сесії «змінити владу», а пізніше, вже під час переговорів про розв’язання кризи та зміни голови обласної ради Андрій Логащук висловив керівництву області «все, що про них думав». Тоді згадався фрагмент з фільму «Блакитна троянда», де один з героїв говорить: «…якщо вже діти його не бояться – то вже недовго залишилось цьому королю правити…». Але то був лише початок.

Під час голосування за кандидатуру Михайла Кириллова на посаду голови облради, "регіонали" спробували зірвати домовленості досягнуті під час переговорів. Це було б неможливим без команди тоді ще голови адміністрації і головного регіонала Рівненщини. Та ситуацію «обнулив» Андрій Токарський, який здійняв галас в сесійній залі, а активісти почали скандувати Берташу «ганьба!».

У той момент здалося, що Василь Михайлович чисто психологічно важко переживає публічні приниження. І схоже саме це змусило його «дати задню». Голоси «за» Кириллова відразу знайшлись. Кому цікаво, можете знайти матеріали про ті події на нашому сайті.

Після втечі Януковича Василь Берташ пішов у відставку, однак вплив на процеси ще мав неабиякий. Зрештою, під його контролем залишалась більшість депутатів в Рівненській обласній раді.

Нещасливий день

Запитаєте: навіщо такий довгий екскурс в історію? Для того, аби краще зрозуміти те, що відбулось на сесії Рівненської обласної ради «у п’ятницю 13-го».

На сесії мали вирішувати два цікаві питання. Перше – про обрання голови постійної депутатської комісії з питань бюджету на фінансів. Друге – стосувалось теми бурштину. Обидва знаходяться в зоні підвищених інтересів Василя Берташа та його оточення. Адже фірми підконтрольні колишнім "регіоналам", які працюють з будівельними підрядами за бюджетні гроші, нікуди не поділись.

Замість Олексія Кособуцького, якого на минулій сесії депутати відправили у відставку, займатись обласними фінансами планувалось поставити Михайла Кривка. Людину, яка при Берташу була першим заступником голови обласної ради і яка має давні й тісні стосунки з колишнім керівником області. А фактично підконтрольний колишньому головному "регіоналу" Рівненщини. Обрання Михайла Кривка дало б змогу команді Берташа тримати контроль над обласним бюджетом і стежити, щоб потрібні фірми не залишились осторонь бюджетних потоків.

Питання бурштину – це питання  надважливе для області й країни та не менш цікаве для тих, хто хоче заробити. Мова йде про мільйони доларів на рік. Конфлікти з перестрілками на бурштинових родовищах Полісся, вочевидь, таки змусять Верховну Раду прийняти відповідний закон і легалізувати видобуток сонячного каменю. Зацікавлені групи впливу вже почали пробувати «помічати» свою територію. З’явились фірми, які в майбутньому мали б взяти під контроль вигідний напрямок. І дехто з депутатів вочевидь планував почати цей процес…

Однак, плани різко обірвались, а домовленості не спрацювали. Чи не вперше, депутати, орієнтовані на Берташа, скромно промовчали і відмовились натискати кнопку «ЗА» в потрібний момент. Кандидатуру Михайла Кривка на посаду голови бюджетної комісії підтримали лише 35 депутатів з 80.

Василь Берташ почав публічно звинувачувати колег по сесійній залі у зриві домовленостей. Мовляв, голови фракцій і депутатських груп обіцяли підтримати Кривка, але перед самою сесією почали відмовлятись від обіцянок.

Ще гірша ситуація виявилась і в бурштиновому питанні. Попри те, що воно мало з’явитись у порядку денному, а журналісти навіть мали змогу побачити проекти відповідних рішень «на руках» у депутатів, – за них так і не проголосували. Під час сесії один з депутатів задавав питання начальнику обласної міліції Миколі Щируку стосовно цього. Однак, його відразу перебив голова обласної ради Михайло Кириллов сказавши, що «ці питання вже зняті». Хоча, як стверджують наші джерела, все було домовлено…

Схоже, небажання нариватись на суспільне обурення переважило силу впливу та домовленостей між колишнім і теперішнім керівництвом області. Вже після сесії один із депутатів облради у приватній розмові сказав: «Берташ вже не контролює свою більшість. Ті, хто завжди орієнтуються на владу - шукають прихильності в нового керівництва області. Хоча, тут і не зрозуміло в кого шукати прихильності. Єдиного центру прийняття рішень не існує».

Революція і важка ситуація в країні призвела до того, що владно-бізнесові групи розпорошені, а частина з них - деморалізовані. Нові умови вимагають нового підходу. Але ніхто не розуміє якого саме. На сьогодні ні голова облдержадміністрації Сергій Рибачок, ні голова обласної ради Михайло Кириллов не стали (і навряд чи стануть) тим єдиним центром прийняття рішень. Місцевим політикам доведеться шукати у тлумачних словниках справжнє значення слова «демократія». І врешті-решт вчитись шукати компроміс. У першу чергу, компроміс між власними амбіціями і бажаннями та інтересами громади, яка їх обирала. Інакше, доведеться звикати до нового місця у рівненській політиці – на узбіччі.

А Василь Берташ… Ну, що ж: все колись починається і все колись закінчується. Єдине, що можна сказати напевно, – його ще рано списувати з рахунків. Зрештою, у нього вийшло уникнути одіозності і не нажити затятих ворогів. Але пік своєї політичної кар’єри цей політик Рівненщини вочевидь пройшов. І місцевий політикум це відчув «у п’ятницю 13-го».

Коментарі

Не дурнішша за тебе.Я бачу, що ти не тільки розумний, але й хамло. А зрештою, якщо ти такий надто розумний, то чому не напишеш хто ти, або в очі не скажеш і смоктав би собі скільки хочів. Зразу видно що саме ти робиш це регулярно і не задарма. Зрештою, тобі до Берташа, як до неба рачки , д.....к

Сергій Мусевич- це людина Берташа та Свободи,Осуховського і ці дві компашки ставлять ставку на нього. мало того, що вони його піарять, так щей він є офіційним представником нардепа від опозиції в нас області.

і,насправді,який кінець з таким баблом в цій країні,в якій змінились ,лише фейси і вивіски?:)))

Він розумна людина і знайде де себе примінити.:))))))))))))))))))точно такий розумний,як і ти Любаша:)))))))))))))))зачьотно відсмоктала:))))))

Шо ви говорите - який початок, якого кінця? Нещасний день для Берташа? Дурня.......Це ще не кінець для Берташа. Він розумна людина і знайде де себе примінити. І це правда, що він був не гіршим губернатором для області. Повірте мені, все піддається порівнянню. Час ще розмістить все на свої місця.

Х#ло номер 1 - (відредаговано редакцією, бо про покійників або добре, або - ніяк)
Х#ло номер 2 - матчук
Х#ло номер 3 -сорока
Х#ло номер 4 - бериаш

Берташ людина мудра:))))ги-ги-ги:))))))))))))))і,скіко тобі,Васьок за таку аналітику платить?:))сцикливий,нахабний,тупий,меркантильний пристосуванець-це і є мудрість?:))))))))))))))))))

Люди Берташ замишаний ще в незаконий оренди Билого озера.де порушуютьсч права та Конституция вильного доступу до озера лису.Плата 20грн. за произд до озера з легковика…

Не знаю, на скільки правда, але люди при владі кажуть, що Берташ був не найгіршим губернатором... І жоден з них не наробив на Рівненщині стільки біди, як Матчук, і що його треба розстріляти "без суда і слєдствія"...

Все іде по спіралі,ось істина,а Берташ людина мудра,думаю ще буде регулювати,може в іншому ракурсі,але рано списувати.

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.