Рівняни готові допомогти Верховній Раді саморозпуститися

 

Чи зробить Верховна Рада саморозпуск? Якщо так, то коли це може відбутись? Чому необхідний розпуск ВР? Чи варто заборонити нинішнім нардепам знову балотуватися у ВР? Про це ми запитали рівненських громадських активістів, журналістів, митців та політичних аналітиків. 

 

Святослав Дубов, керівник інформаційного відділу РОГО "Комітет виборців України":

- На мою думку, наразі питання навіть не в тому, чи спроможна, а в тому, що повинна. І, швидше за все, самі нинішні нардепи це прекрасно розуміють. Настрої суспільства не залишають їм іншого вибору. Інакше – буде спеціальний Майдан для Верховної Ради України. Хоча впевнений, що більшість із чинних нардепів зовсім цього не хочуть, оскільки місце в наступному складі ВР їм не гарантовано. А щоб попасти в нинішню Раду в 2012 році вони вклали чимало ресурсів.

Рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України приймається Президентом України після консультацій з Головою ВР, його заступниками та головами депутатських фракцій у ВР. Очевидно, що такі "консультації" вже відбулися, тож рішення про розпуск парламенту буде прийнято найближчим часом. Швидше за все, восени цього року громадяни України обиратимуть собі нових представників у Верховній Раді. Хоча на всі 100% в політиці, особливо українській, не можна бути впевненим ніколи.

Розпуск Верховної Ради потрібен, перш за все, задля оновлення влади в Україні відповідно до тих вимог, які ставилися людьми на Майдані. А без зміни ключових політичних гравців змінити систему точно не вдасться. Вже змінилася урядова і президентська гілки влади. Тому невідкладно потрібно змінювати і законодавчу.

З точки зору доцільності, на мою думку, нинішнім нардепам варто було б заборонити знову йти на вибори у ВР. Однак, цього не можна робити з правової точки зору. Тому в цій ситуації єдиним, хто може не дати нинішнім нардепам знову отримати місце у Верховній Раді, є народ. Адже, в першу чергу, від виборців залежить, хто пройде до наступного складу парламенту, а хто ні.

Світлана Сирота, головний редактор тижневика "Льонокомбінат":

- Упускаючи деталі з юридичної точки зору, вважаю, що ВР цілком може саморозпуститись. Інша річ, які вона отримає для цього стимули, зокрема, від громади. Дві антиукраїнські партії та їхні поплічники на це точно не підуть. Є сумніви і щодо щирості ВО "Свобода" та ВО "Батьківщина". Гадаю, потрібна масована кампанія - громадянська, інформаційна. Доки під ВР не стоятимуть кілька десятків тисяч людей - рішення не буде.

ВР саморозпуститься, коли ми їй у цьому допоможемо. Скільки на це потрібно часу? Вважаю, що наразі людям бракує усвідомлення важливості цієї дії. Питання блякне перед гостротою проблеми АТО. Водночас, це взаємопов'язані речі Якщо хтось мудрий зможе подати українцям правильний меседж, то вистачить доби, щоб зібрати громаду під стінами ВР. Згадайте Майдан. Коли чаша переповнилася 30 листопада, то вже 1 грудня в Києві був принаймні мільйон громадян.

Наразі ВР абсолютно не представляє інтересів суспільства. Гадаю, вибори Президента чітко показали очікування людей. Зараз потрібно дати Президентові той парламент, який йому допомагатиме, а не "зарубає" всі ініціавтиви.

Щодо того, чи мають право знову балотуватись. Про моральний бік не казатиму, бо глибоко сумніваюся чи можна взагалі застосувати таку категорію до наших парламентарів. Принаймні, до більшості. Якщо казати про їхню цінність як представників громади і державотворців, то вона також здебільшого сумнівна. Але ситуація в тому, що правовим шляхом це заборонити нереально, є ж конституційні права. Хочеться вірити, що ВР пройде очищення виборами, за великим рахунком - це очищення кров'ю українців. Якщо буде усвідомлення цього з обох боків - виборців і обранців, то ще можна сподіватися на якесь майбутнє нашої держави. В іншому разі ми, як нація, опинимося на межі виживання із суто еволюційних причин. Сьогодні кожен це має дуже чітко розуміти. Час ілюзій і безпідставного оптимізму минув. Потрібні холодна розсудливість, практичність, рішучість і мужність сприймати реальність такою, якою вона є. Це дуже важко, насправді. Мусимо вчитися.

Ірина Первушевська, директор ПДМу:

- ВР повинна саморозпуститись. Думаю, що це відбудеться впродовж літа. Розпуск ВР необхідний, бо не задовольняє її якісний склад, неспроможність до реальної законодавчої діяльності і велика їхня кількість, важка для кишені українців, а ще саботаж 2-ох фракцій - ПР і КП. Нинішні народні депутати після люстрації нехай пробують знову йти на вибори, але і це під питанням. Тільки за відкритими списками.

Володимир Новацький, директор тренінгового центру "ЛОТОС-ІНВЕСТ":

- Верховна Рада обов'язково має саморозпуститись. Однак наразі є сумнів, що депутати це зроблять. Україна змінилась, хоч це було і боляче, а нинішній склад Верховної Ради не відстоює інтереси народу. Питання розпуску парламенту зараз можна оцінити як 50 на 50. Скоріше за все це відбудеться до осені. Не можна забороняти їм знову балотуватися, адже право на це має кожен. Однак це питання може вирішити закон про люстрацію.

Оксана Жужельська, ведуча "Рівне ФМ":

- Верховна Рада не спроможна на саморозпуск. Вони на це нізащо не підуть. Занадто багато витрачено на передвиборчі кампанії, і гроші ще не "відбиті". Розпуск потрібен, бо ці люди настільки втягнулись в корупційні схеми і грабунок, що бажання власної наживи завжди буде вище інтересів простих смертних. У цих людей нема нічого святого, ми щодня в цьому переконуємось, навіть після революції і стількох смертей. Було б круто заборонити нинішнім нардепам знову балотуватись у ВР, але мусимо розуміти, що якийсь відсоток професіоналів з досвідом там не завадило б лишити. Тільки чесних і відданих Україні і українцям, насамперед, там нема.

Зураб Кантарія, член національного оргкомітету "Сила людей":

- Нинішня Верховна Рада не спроможна самостійно розпуститись. Це може відбутись лише через Конституційний суд і за ініціативи Президента. Теперішній склад ВР не відповідає електоральним вподобанням населення країни. Основні парламентські політичні сили дискредитовані і втратили підтримку громадян, депутати обирались в іншій політичній системі з іншими повноваженнями. Щодо заборони знову балотуватись, то я не прихильник подібних заборон. Хотів би, щоб політичний "ринок" саморегулювався, погані "постачальники" послуг відійшли в історію не через заборони по формальному признаку, а через втрату довіри виборців. Те ж стосується заборони Партій крадіїв і вбивць, бо більшість цих пристосуванців вже не є їх членами і розпочинають нові політичні проекти. Оновлення ВР конче потрібне. Потрібні не просто нові політики, а принципово інші за складом розуму, життєвими принципами, освітою і т.д.

Катерина Іванова, медіа-експерт:

- Я маю сумніви щодо того, що ВР спроможна саморозпуститися. Там надто багато прихвостнів Януковича і "сім"ї", які будь що намагаються залишитися на плаву. Тому коли це може відбутися, я не візьмусь прогнозувати. Якщо депутати зараз підуть на канікули, то місця для маневру у Порошенка та сил, що його підтримують, практично не залишиться. Але, як сказав, здається Роман Шрайк, якщо рада не буде розпущена влітку, то її спалять восени. Повне перезавантаження влади необхідне, оскільки недієздатний парламент (а він таким є, оскільки регіонали і комуністи будуть блокувати усі зміни, які їм невигідні) провалить усі реформи - такі необхідні зараз україні
Не думаю, що слід заборонити усім депутатам цього скликання балотуватися знову, все ж так у парламенті є гідні люди, яких я би хотіла бачити і в наступному скликанні, наприклад Леся Оробець. Думаю, народ уже добре знає всіх демагогів, зрадників та корупціонерів в обличчя, тому за умови відкритих списків усі ці люди і не пройдуть до Парламенту.
 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.