Що роблять рівненські нардепи для порятунку сміттєпереробного заводу

Понад сім місяців тому поблизу Рівного зупинився єдиний в Україні завод із переробки сміття у альтернативне паливо. Пропрацювавши лише півроку, завод із іноземними інвестиціями, який мав переробляти 90% міських відходів, опинився поза законом. Причина цього – відсутність нормативних актів, які регламентували би його діяльність. 

Хто винен і що робити, аби рівненський сміттєпереробний завод міг відновити свою роботу, а також чим загрожує місту його зупинка, з’ясовувала журналіст сайту "ВСЕ". 

 

Сміттєпереробний завод зупинили одним законом?

Нагадаємо, сміттєпереробний завод офіційно відкрили влітку минулого року неподалік Рівного. Його будівництво тривало впродовж трьох років. Планувалося, що завод забезпечить переробку майже 95% сміття із Рівного та Рівненського району. До припинення своєї роботи там уже перероблялося до 70% відходів.

Як пояснив генеральний директор ТОВ "Санком-Рівне" Святослав Євтушенко, з 1 грудня сміттєпереробний завод припинив свою роботу через неможливість отримати ліцензію на переробку відходів.  

- Це пов’язано з тим, що у листопаді 2012 року набули чинності зміни до Закону України "Про відходи". Відповідно до них, об’єкти з переробки та захоронення побутових відходів визнали природними монополіями. Це передбачає обов’язковість отримання ліцензії. Навіть встановили орган центральної влади, який має її видавати - Національна комісія з питань житлово-комунального господарства. Однак, ухваливши зміни в одні закони, забули їх внести у закон про ліцензування, згідно з яким переробка та захоронення побутових відходів є неліцензійними видами діяльності. Тобто, рівненський сміттєпереробний завод не мав права взагалі працювати, оскільки та діяльність, якою він займається, підлягає обов’язковому ліцензуванню. Тому допоки не буде ухвалено загальнодержавного рішення у цьому питанні - завод стоятиме. Наразі ми розпочали збір підписів під петицією до влади країни з вимогою ухвалити потрібне законодавство. Адже на заводі можна переробляти відходи в альтернативне паливо, що дуже важливо у нинішній ситуації, коли Росія припинила подачу газу в Україну, - зазначив Святослав Євтушенко

У міністерстві вивчають пропозиції

Впродовж останніх кількох місяців цю проблему вивчали не лише в Рівному, але й в Україні. Як повідомив міністр економічного розвитку України Павло Шеремета під час свого візиту до Рівного, наразі це питання розглядається і готуються пропозиції щодо його законодавчого врегулювання. 

За словами міністра, пропозиції стосовно змін, які мали би бути внесені у законодавство для відновлення работи сміттєпереробного, мали надійти у квітні. Згодом народні депутати повинні були розглянути відповідні законопроекти й ухвалити рішення. Проте наразі невідомо чи зареєстровані у парламненті потрібні законопроекти.

Рівняни звертаються до президента, а мер "робить все можливе"

Отож, два тижні тому в Рівному розпочали збір підписів під петицією до керівництва країни з вимогою ухвалити необхідні для відновлення роботи сміттєпереробного заводу законопроекти. За цей час звернення підтримали близько трьох з половиною тисяч рівнян та кілька громадських організацій. Згодом до акції мають долучитися й інші міста України.

Поки рівняни збирають підписи за відновлення роботи заводу з переробки побутових відходів, журналіст сайту "ВСЕ" поцікавилася, яка ж позиція щодо цього у міської влади

Міський голова Рівного Володимир Хомко, коментуючи це питання, виявився не багатослівним.

- Я підтримую ідею запуску сміттєпереробного заводу і для цього багато що роблю, напевно, більш важливого, аніж збір підписів за відновлення його роботи. Проте не афішую цього. Те, що рівняни зараз збирають ці підписи, звичайно, не зашкодить, я б хотів, щоб це дало результат. Але вирішувати ситуацію треба на законодавчому рівні, - вважає мер.
 
На законодавчому рівні поки що все лише у планах. Принаймні, такий висновок можна зробити з коментарів народних депутатів від Рівненщини. Журналіст сайту запитала у нардепів чи відомо їм про ситуацію з смітттєпереробним заводом та чи можуть вони вирішити цю проблему, внісши відповідний законопроект. 

Королюк вивчає проблему

Народний депутат України від "Батьківщини" Валентин Королюк каже, що його позиція щодо цього однозначна: сміттєпереробний завод має працювати. 

- Увесь цивілізований світ на переробці сміття навіть заробляє гроші, паралельно вирішуючи проблему утилізації відходів. І тільки у нас чомусь це є проблемою. Тим більше, коли зараз запроваджений режим економії газу через припинення його постачання з Росії. Тому я вже дав доручення своїм помічникам вивчити проблему і визначити дії, які потрібно вжити щодо її вирішення, - зазначив Королюк. 

Кучерук хоче персонального звернення

Інший нардеп із "Батьківщини" Микола Кучерук теж підтримує відновлення роботи рівненського заводу з переробки сміття, проте поки що на словах.

 - До мене ніхто не звертався з проханням ініціювати звернення до Верховної Ради щодо відновлення роботи сміттєпереробного заводу. Особисто я підтримую тезу, що будь-яке сміття повинне перероблятися. По всій Європі давно існують подібні заводи. Переробка сміття має приносити кошти до бюджету та зберігати екологію міста, - зазначив Кучерук.

Вознюк не коментує

Народний депутат України (також із "Батьківщини") Юрій Вознюк відмовився надати коментар з цього приводу.

Осуховський працює над відповідним законопроектом

У свою чергу нардеп від "Свободи" Олег Осуховський повідомив, що нині він працює над законопроектом щодо внесення змін до законодавства, котрі допоможуть розблокувати роботу сміттєпереробного заводу.

- Ми рухаємося у напрямку євроінтеграції, тому маємо звертати увагу і на екологічну безпеку в Україні. А також змінювати стандарти поводження із відходами відповідно до європейських норм. Особисто я підтримую підписання петиції щодо відновлення роботи сміттєпереробного заводу, - додав Олег Осуховський.

Чугунніков ініціює слухання

Народний депутат України від "УДАРу" Віталій Чугунніков зазначив: причина зупинки заводу в тому, що 2 жовтня 2012 року Верховна рада України ухвалила закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання у сфері комунальних послуг".

- Цей закон визначає, що захоронення відходів є природною монополією, а перероблення - суміжною до природних монополій галуззю. У результаті цього власники сміттєпереробних заводів, а це переважно приватний бізнес, втратили можливість впливати на ціни на їхні послуги. Оскільки захоронення та переробка побутових відходів стали природною монополією, то тарифи на їх обробку встановлює не надавач послуг, а Національний комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. І це призвело до зупинки сміттєпереробних підприємств не лише на Рівненщині, але й в цілому по Україні. У свою чергу, я, як народний депутат України, спільно з колегами по комітету з питань будівництва, містобудування, житлово-комунального господарства та регіональної політики звернулися до голови нашого комітету з пропозицією про проведення спільних парламентських слухань щодо розблокування роботи сміттєпереробних підприємств. Ці слухання заплановані на вересень 2014 року. Участь у них, окрім депутатів нашого комітету та комітету з питань екології, візьмуть представники сміттєпереробних заводів та національної комісії. Під час цих слухань ми плануємо розробити пакет законодавчих ініціатив, які розконсервують роботу таких підприємств і вирішать проблеми з переробкою відходів, - сказав Чугунніков.

Благодир готовий внести законопроект 

Народний депутат України Юрій Благодир каже, що однозначно підтримує відновлення роботи рівненського сміттєпереробного заводу і готовий сприяти цьому. 

- Я готовий зробити все залежне від мене, як народного депутата, щоб сміттєпереробний завод запрацював. Взагалі, мені дивно, що в період, коли настільки гостро стоїть питання функціонування будь-якого підприємства, тим більше, маючи можливість екологічно переробляти відходи, сьогодні завод не може функціонувати. Я особисто готовий внести законопроект про скасування ліцензування переробки відходів, як норми, яка дискредитувала себе. Наразі я детально вивчу тему і зроблю все від мене залежне щодо цього питання. Якщо проблема у відсутності закону, який би регламентував діяльність заводу, я внесу відповідний законопроект. Хоча, нещодавно Верховна Рада України прийняла рішення, яким скасувала низку ліцензій на господарську діяльність. Чесно кажучи, я думав, що ми скасували цим рішенням і норму щодо сміттєпереробного заводу, - розповів Благодир.

Сорока недоступний

Сконтактувати із нардепом від "Партії Регіонів" Миколою Сорокою наразі не вдалося. Впродовж кількох днів він не відповідав на телефонні дзвінки. Хоча його помічник пообіцяв, що нардеп прокоментує це питання. 

Чи загрожує Рівному сміттєвий колапс?

Тим часом експерт у галузі ЖКГ, голова громадської організації "Рівненський центр соціального партнерства" Сергій Пінчук застерігає, що захоронення сміття завдає шкоди навколишньому середовищу.

- Зупинка заводу з переробки побутових відходів негативно впливає на ситуацію із сміттям у Рівному. Тим більше, що рівненський сміттєвий полігон був створений у 1959 році і рано чи пізно він вичерпає свої можливості. Хоча найближчим часом сміттєвий колапс Рівному не загрожує. Проте захоронення відходів завдає чималої шкоди навколишньому середовищу. Їх треба переробляти. Власне, для цього у Рівному і створювався завод із переробки побутових відходів. Планувалося, що лише 5-10% сміття потраплятиме на полігон, решта – стане альтернативним паливом. У країнах Європи вже давно існує така практика. Вони відмовилися від захоронення сміття і переробляють його на сміттєпереробних та сміттєспалювальних заводах. Вирішити це питання в Україні можна лише проголосувавши відповідні законодавчі норми. Наскільки мені відомо, Міністерством регіонального розвитку України в квітні 2014 року було розроблено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері поводження з побутовими відходами". Проте він так і затримався у кабінетах міністерства. Адже ухвалення такого законопроекту за ініціативи міністерства - це дуже складна та довготривала процедура. Думаю, цей законопроект може бути ухвалений до кінця цього року і, як тільки він набере чинності, рівненський сміттєпереробний завод може відновити свою роботу, - каже Пінчук

Місяць "в холосту" коштує майже 60 тисяч

Допоки посадовці думають, як врегулювати питання відновлення роботи сміттєпереробного заводу на законодавчому рівні, місяць його простоювання коштує 59 тисяч 596 гривень. Щоправда, відшкодування цих збитків німецькі інвестори поки що не вимагають.

Окрім того, завдаються збитки і Здолбунівському цементному заводу, паливо для якого він виробляв. Адже на цементному заводі реконструювали технічне обладнання, щоб підприємство могло приймати альтернативне паливо.

Хто ж врешті врятує єдиний в Україні сміттєпереробний завод і коли він запрацює – наразі є риторичним запитанням.

Коментарі

Проблема зрозуміла і актуальна. Але звідки взялося "..єдиний в Україні.." Навіть для піару це перебор.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.