Вибори-2014: що переможе у Рівному гречка, бренди, бажання змін чи чорний піар?

"Цунамі" позачергових парламентських виборів-2014 стає все більшим. Наразі охочі бути народними депутатами вже подають документи у ЦВК і готуються почати власну передвиборчу кампанію. Цьогоріч вибори (тут і далі матимемо на увазі позачергові парламентські) матимуть чимало особливостей. Зокрема, це буде, певно, найкоротша виборча кампанія за останні роки (якщо не враховувати цьогорічні вибори президента) – триватиме близько півтора місяці. Вибори відбуватимуться у період війни. На п'яти самодискредитованим старим політичним силам наступають нові.

Які особливості матимуть вибори-2014 на Рівненщині та у який спосіб агітуватимуть кандидати – з'ясовувала журналіст сайту "ВСЕ".

 

"Гречка", бренди, "бруд" чи війна?

Якщо місцеві вибори 2010 року на Рівненщині охрестили часом гречки та конвертів, парламентські вибори 2012 року – перемогою партійних брендів, то нинішні вибори цими визначеннями не обмежаться.

Кандидати добре розуміють, що тільки "гречка" на виборах не забезпечить прихильність електорату. Як і прив'язка до партійних брендів. З огляду на те, що в країні війна, на цьому можуть зіграти охочі отримати депутатський мандат.

Тему війни вони обігруватимуть різними способами – допомога армії, самому записатися добровольцем, розповіді про те, що треба зробити задля зміни ситуації, застосування чорного піару по цій темі щодо опонентів.

Власне, чорний піар і "джинса" можуть стати чи не основним інструментом на цих виборах. Адже кампанія коротка і "розкрутити" позитивні сторони маловідомих кандидатів буде важко, тому виборці можуть побачити чимало негативних сторін найбільш відомих жителів Рівненщини.

Щодо партійних брендів, то спостерігаючи за тенденціями, популярності набуває "Радикальна партія Олега Ляшка" та "Народний фронт" Арсенія Яценюка. Іще більш-менш утримує позиції "Солідарність" Петра Порошенка. Не виключено, що кандидати у народні депутати будуть намагатися прив’язати себе саме до цих брендів.

Останнім часом у політичному середовищі популярності набувають соціальні мережі. Вони можуть стати ще одним інструментом для агітації і чорного піару. Адже де, як не в Інтернеті, можна швидко розповсюдити потрібну інформацію? Для цього можуть використовувати і форуми, на яких запросто можна "підігрівати" потрібну тему. Щоправда, такий спосіб агітації на Рівненщині подіє хіба що в обласному центрі та великих райцентрах, адже не всі селяни області є активними користувачами Інтернету.

Скільки ти коштуєш і чим тебе купити?..

Хоч і грубо звучить, але вибори – це період, коли кожен кандидат "купує" своїх виборців. Чим може і як може. Питання лише в ціні – для когось достатньо авторитету кандидата, хтось – вибирає, керуючись політичними симпатіями та антипатіями, а хтось – продає свій голос у різних формах. 

Під час виборчих кампаній 2010 року кандидати не шкодували гучних слів і обіцянок. Разом з тим, не забували "підгодовувати" своїх виборців. Хтось пішов найпростішим способом – 100-200 гривень за голос, інші – роздавали продовольчі пакети, треті – будували дитячі майданчики та дарували комп’ютери у школи, четверті – використовували адмінресурс, "радячи" підлеглим певні персоналії. У результаті перемогу здобували ті, хто мав найбільше ресурсів: як матеріальних, так і адміністративних.

І хоча під час виборів 2012 року "гречка" сильно поступилася партійним брендам, списувати її повністю кандидати не поспішали. Хтось жертвував для храмів, інші – роздавали "пакети" різного вмісту, треті – встановлювали пластикові вікна у навчальних закладах. Проте все одно переміг бренд! У чотирьох із п’яти мажоритарних округів Рівненщини перемогу здобули кандидати із логотипом об’єднаної опозиції.

Нові бренди – старі схеми

Схоже, ця тенденція частково залишиться актуальною і нині. Щоправда, прихильність виборців замість одних партій здобувають інші. За два роки і ВО "Свобода", і ВО "Батьківщина" значно втратили свої позиції. На зміну їм прийшли нові, так би мовити, "незаплямовані" політичні сили. Нішу радикальної "Свободи" все більше заповнює "Радикальна партія Олега Ляшка". Свідченням цього є результати недавніх президентських виборів. А прихильників більш поміркованої "Батьківщини" ділять пропрезиденська "Солідарність" і пропрем’єрський "Народний Фронт".

Власне, за місце у партійних списках і можливість стати мажоритарником від цих політичних сил і розгорнулася боротьба. Особисті знайомства, авторитет і чималі суми грошей – знаючі люди кажуть, що усі ці агрументи застосовуються на повну силу.

Утім, як можна побачити із коментарів на Інтернет-сайтах, кандидатам і про "гречку" забувати не слід. Чим обумовлені такі натяки – бажанням задовольнити свої меркантильні інтереси, спровокувати так діяти чи просто звичкою – сказати важко. Але якщо про це хтось говорить, значить комусь цього хочеться. Щоправда, з огляду на події останніх місяців в Україні, можна прогнозувати, що якщо купівля голосів і буде використовуватися, то в незначній кількості. Все ж українці стають більш свідомими та хочеться вірити, що роблять висновки.

Проте по Рівному та області можна зробити висновки, що партії змінюються, а обличчя залишаються ті ж самі. Доказом цього є формування команди президентської партії, яка наповнилася старими-новими обличчями з "Фронту Змін", "Нашої України". Та й технології, за даними громадських спостерігачів "ОПОРИ" партія використовує старі, ще й не аби чиї, а "регіоналів". Зокрема, під час формування виборчих комісій вони долучають людей від інших партій, які просто можуть бути технічними кандидатами.

Виборами по війні і всі методи прийнятні?

Війна в країні дала шанс партіям, які втрачають рейтинг, використовувати нові способи "залишитися в строю". Що зараз хвилює людей? Правильно, щоб політики нарешті прийняли зважені рішення, і весь цей жах закінчився. Що для цього потрібно – нові політики, бо нинішні не виправдали покладені на них надії. Щоправда, поступатися місцем ніхто не хоче, і тому "старі" політики пристосовуються до нових правил гри. Хочете, щоб наша армія була сильною, щоб завершилася війна – оберіть нас і буде вам добре! Саме маніпуляції на темі війни і починаються зараз у політичних колах на Рівненщині.

"Батьківщина", схоже, теж не хоче пасти задніх. Усвідомивши, що на своєму бренді в Рівному вже не виїдеш, вирішила зіграти на довірі до кандидата. Адже хто ж, як не військовий, який воював у зоні АТО і зазнав там поранення, зможе привернути прихильність виборців? Хочете – майте: політбюро обласної партійної організації обрало кандидатом у народні депутати від Рівного командира 1-го механізованого батальйону 51 ОМБР Миколу Капіноса. Жест доброї волі чи логічно спланований вчинок? Вирішуйте самі.

А чинний рівненський нардеп-"свободівець" Олег Осуховський, схоже, вирішив утримувати рейтинг партії та свій власний, записавшись добровольцем для участі у бойових діях у зоні АТО. Між іншим, це рішення він ухвалив у час, коли почалися розмови про ймовірність позачергових виборів. І сітілайти із закликами "Свободи" сприяти у підтримці армії у Рівному теж з’явилися саме у цей період. Наче нічого поганого, але викликає певні думки.

Ще один спосіб залишитися у грі винайшли старі-нові "фронтовці". Побачивши, що "Батьківщина" втрачає рейтинг, вони вийшли з її лав і створили свій "Народний Фронт". Нова політична сила повільно, але впевнено займає свою нішу в місцевому політикумі. Є ймовірність того, що прихильність електорату їй поки що вдасться здобути і втримати.

На фоні нестабільної популярності політичних партій, також є велика ймовірність, що виборці у мажоритарних округах віддадуть перевагу самовисуванцям. Тобто, голосуватимуть за новий, так би мовити, бренд – "Я". Щоправда, одержати перемогу в цій номінації зможуть справді люди, які мають чим похвалитися не лише на словах, а й на прикладі конкретних справ. Важко, але дієво. Саме цей момент може зіграти ключову роль у ламанні політичних стереотипів. Хоча не впевнена, що наші люди готові до такого "перелому".

Я ж за нього кращий!..

На фоні всієї нестабільності як в країні, так і в головах людей є велика ймовірність того, що під час цієї виборчої кампанії застосовуватимуться чорні технології. Кандидати, прекрасно розуміючи, що виборці вже не поведуться на оди про їх світлі сторони, можуть зіграти на слабких сторонах своїх конкурентів, або ж просто не соромлячись поливатимуть їх брудом. Це буде своєрідним способом підштовхнути людей до думки: "як можна обрати когось такого "поганого"? Певно, найлегше провернути цю схему в Інтернеті. Соціальні мережі, коментарі під матеріалами в Інтернет-ЗМІ та відверто замовні матеріали проти конкурентів можуть стати способом боротьби за голос виборця.

І хоча охочі стати нардепами ще публічно не розпочинають свої виборчі кампанії, з їх стартом можна буде побачити перші прояви "чорнухи". Та й вже зараз можна говорити про те, що коментарі у соцмережах і місцевих інформаційних сайтах відверто спрямовані проти людей, які ймовірно балотуватимуться.

Такі технології продовжують діяти – виборець не завжди хоче з'ясовувати істину: хто хороший, хто поганий – і рушить прямим шляхом, голосуючи за "не поганого". Найбільше таких методів буде застосовуватися саме в боротьбі за мандат у Рівному, завдяки широкому доступу до Інтернету.

Переможців не судять?

Що ж стане запорукою перемоги у виборах цього року? Рівняни вже втомилися від гучних гасел та пафосних обіцянок і висока ймовірність, що робитимуть свій вибір на противагу цьому. Виборці обирають тих, хто може дати їм те, що їх найбільше хвилює.

На сьогодні всі хочуть миру, і якщо кандидат зможе переконати, що він знає способи, як цього досягти – перемога за ним.

Усіх хвилює забезпечення армії, адже на війні опинилися рідні, знайомі, близькі: якщо кандидат допомагає армії і щиро продемонструє, що із мандатом зробить більше – перемога за ним.

І все-таки бренди: якщо кандидат балотується від "симпатичного" політбренду, і при цьому ніхто не зміг його випередити іншими способами – перемога за ним.

Ніхто не хоче "поганих і заплямованих" при владі: якщо конкурентам вдасться перемогти на цьому тлі, то вони і виграють у загальній битві.

І цей перелік можна продовжувати ще довго, адже бажання здобути мандат помножене на політичні технології дорівнює безмежності методів, способів на шляху до перемоги. Хтось нагадає, що переможців не судять… Додам – до наступних виборів.

Коментарі

Переможуть технології... нажаль...

змінилось:кролік почав більше гризти моркви та шестерити коломой...ськ.. і компанії,пересаджуючи жида на схеми старої влади.Пакращення ...Проте жодної реформи за півроку не було проведено..

Ми вже бачили хто був на майдані, особливо, хто собі і що придбав опісля......

Нас знову переконують що нічого не зміниться. Ну так, якщо всі знову будуть голосувать за регіоналів і не звертати увагу на нові партії, які сформовані людьми, які були на Майдані, які зараз фактично взяли на себе обов*язки Уряду і підтримують АТО, воюють у неоголошеній війні.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.