Аналіз виборів у Рівному: секрети перемог і поразок

Вибори вже пройшли, і майже вляглась пов'язана з ним інформаційна хвиля. Саме час спокійно і без емоцій проаналізувати результати, зрозуміти причини і майбутні наслідки. Як писав Михайло Жванецький: "Сперечатись про смак устриць варто з тим, хто їх хоч раз куштував". Аналізувати відсотки і цифри сайт "ВСЕ" попросив фахівця, який точно знається на "смаку" рейтингів і відсотків. Соціолог з досвідом Роман Микитюк, погодився дати свій висновок виборам, які пройшли у Рівному.

Переможець виборів по 152 округу Олег Осуховський – за нього проголосував майже кожен четвертий виборець 24,51%.

Щоправда, якщо порівняти з виборами 2012 року відносно початку передвиборчих перегонів 2014 року, – кандидат від Свободи втратив підтримку в 2 рази. На виборах 2012 – за нього проголосувало 39,75% рівнян, в кінці вересня 2014 року – готові були підтримати 18,1% респондентів (це базовий електорат кандидата).

До кінця виборчої кампанії Олег Осуховський зміг наростити +6,4%, які і допомогли знову стати депутатом від м. Рівного. Найбільша підтримка – у мікрорайонах Ювілейному і Північному – спостерігалась протягом всього агітаційного жовтня.

Електорально м. Рівне можна поділити на 3 райони – Ювілейний разом з Бояркою, Північний і решта міста (Автовокзал, Центр голосують приблизно однаково).

Найбільш вдала кампанія у Дмитра Якимця – хороша команда, креативна яскрава агітація. На початку кампанії – в кінці вересня прізвище кандидата чули тільки 16,7% респондентів, на екваторі – всередині жовтня вже 58,7% опитаних, рівень впізнаванності і далі зростав.

Динаміка зростання підтримки також спостерігалась протягом всієї швидкоплинної кампанії з 5,2% до 17,77% (+12,57% зростання). Переможцем Дмитро Якимець міг би стати тільки за умови зняття Олега Червонюка та його публічним закликом голосувати за керівника "Громадського контролю". Електорально Дмитро Якимець має підтримку рівномірно по всьому місту.

Рейтинг Якимця зростав разом з рейтингом Народного фронту. Щоправда, на цих виборах партійність не відігравала вирішального значення, оскільки основні кандидати були доволі впізнаваними:

 

%

 

%

Олег Осуховський

24,51

Свобода

7,89

Дмитро Якимець

17,77

Народний фронт

26,1

Микола Капінос

10,44

Батьківщина

4,49

Роман Коваль

8,85

Правий сектор

3,64

Олександр Лащук

2,9

Радикальна партія

5,06

В третього Олега Червонюка спостерігалось незначне зниження рейтингу (-3,45% порівняно з початком кампанії).

В порівнянні з 2012 роком такого просідання рейтингу, як в Олега Осуховського, не було – навпаки зростання. На попередніх виборах керівника Льонокомбінату підтримувало 17,39%, у кінці вересня 2014 року – 19,5%. Проте відома родинна історія і її використання одним з кандидатів проти Олега Червонюка – невелику динаміку зростання з 19,5% до 20,3% в середині жовтня – змінило на пониження до 16,05%.

Найбільша похибка по екзит-полу серед інших кандидатів в Олега Червонюка (-3,22%) свідчить про більш закритий і менш контактний електорат.

Найбільша підтримка кандидата в мікрорайонах – близьких до Льонокомбінату (Північний і Автовокзал). Якби не розподіл 2012 року нашого міста на 2 округи – Червонюк напевно зайняв 2 місце. 1706 голосів різниці з Дмитром Якимцем на 10 виборчих дільницях близьких до Льонокомбінату вдалось "розтопити".

Перед мерськими виборами Олег Червонюк матиме базових 18-20% підтримки рівнян, далі все залежатиме від трендів місцевих виборів 2015.

Миколі Капіносу не вдалось перемогти так само, як в сусідньому Луцьку військовому і "атовцю" Ігорю Лапіну.

Рівень впізнаванності Миколи Капіноса зростав – в кінці вересня це прізвище чули 23,7% респондентів, в середині жовтня – 55,6%. Динаміка зростання рейтингу була менша – зміг наростити тільки 2,44%. Хоча 44,65% рівнян позитивно ставились до того, що командири, які брали участь в АТО, йдуть в парламент, але менш яскрава кампанія і невеликий рейтинг партії, яка висунула кандидата, не дали змогу отримати більшої підтримки висуванцю Батьківщини. Окрім того, тему учасника АТО використовував і Олег Осуховський. Найбільше Микола Капінос отримав на Ювілейому і Боярці, як і показувала вся передвиборча соціологія.

Взагалі, переможці мажоритарних виборів і Рівному, і в Луцьку отримали майже однаковий результат – Олег Осуховський отримав 24,51% підтримки, Ігор Лапін 24,24%

Айдарівець Лапін лідирував на луцьких перегонах з початку кампанії – мав 28% підтримки, але виграв тільки 28 голосів в Ірини Констанкевич. Ставлениця Ігоря Палиці (попереднього переможця 2012 по м. Луцьку, губернатора Одеської області, нинішнього депутата по списку Блоку Петра Порошенка) змогла швидко збільшити рейтинг з 7% до 24%, але прикро програла. Якби активну фазу кампанії почала хоча б на день раніше – напевно стала б переможницею. Це той округ, де все мало значення, навіть досить дріб'язкові речі.

В п'ятого Романа Коваля рівень впізнаванності майже не змінювався – про нього чув кожен третій (33,7%) – далися взнаки невеликі витрати на агітацію. Базових 5-6% підтримки мав протягом всієї кампанії, за рахунок нижчої явки на виборах зміг отримати 8,85% (приріст +2,55%).

Зниження рейтингу Святослава Євтушенка (-4,04%) пов'язано з тим, що він першим був зареєстрований і першим почав активну агітаційну кампанію – тому на початку мав більше підтримки – 10,3%, на фініші 6,26%, динаміка до пониження спостерігалась протягом всього жовтня. Найбільша підтримка – Автовокзал-Центр.

Взагалі, за півтора тижня до виборів на запитання нашої соціологічної групи "Кого з кандидатів Ви бачили агітацію, рекламу за останній тиждень?" розподіл був наступний:

 

%

Олег Осуховський

55,85

Святослав Євтушенко

42,52

Микола Капінос

42,26

Дмитро Якимець

41,89

Олег Червонюк

41,64

Микола Бляшин

18,24

Роман Коваль

12,96

Вадим Павлюк

9,94

Олександр Лащук

9,43

В Миколи Бляшина третій результат по нарощенню рейтингу (+3,84%) і сьомий по кінцевому результату 5,34%, зростала впізнаванність кандидата з 13,5% (кінець вересня) до 28,05% (середина жовтня).

Невдала кампанія в Олександра Лащука – рівень впізнаванності не змінювався (про кандидата від Радикальної партії чув кожен четвертий (26,7%), рівень підтримки зменшувався з 3,7% до 2,9% (-0,99%).

З приводу партій найбільший приріст протягом місяця в м. Рівне змогли отримати Народний Фронт і Самопоміч – +16,0% і +11,22% відповідно. Значне зростання в партії Яценюка почалося за 2 тижні до виборів, коли соціологічні опитування вже не оприлюднювались. Самопоміч найкраще підтримував "думаючий" електорат, відсоток виборців з вищою освітою найбільший в партії Андрія Садового.

Найбільше втратили Радикальна партія (-5,14%) і Громадська позиція (-5,01%), перша – через чорний піар і не переконаний люмпенізований електорат (який більше думає емоціями, а не головою), а друга – через погану, кволу виборчу кампанію.

Партія Президента теж незначно втратила (-2,54%). Найбільш стійкий електорат в м. Рівному – у Свободи та Батьківщини, хоча в останньої було незначне пониження.

Виборець Опозиційного блоку, КПУ, Сильної України – менш контактний, що і зрозуміло в західноукраїнському середовищі, тому передвиборча соціологія показувала менший результат, ніж кінцевий.

Якщо розглядати вибори до ВР 2014 в призмі місцевих виборів 2015 – напевно можна сказати, що наступним мером м. Рівне може стати хтось з трійки Хомко-Червонюк-Якимець. Хоча поява когось четвертого теж не виключена, особливо якщо хтось із трійки відмовиться балотуватись. Партії Народний Фронт, Самопоміч і можливо БПП будуть в більшості в наступній міській раді. Свобода подолає 5%-й бар'єр, Радикальна партія, Батьківщина – за певних обставин.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.