Адміністративно-територіальна "профанація": чому активісти обурені ініціативою перекроїти Рівненщину

В Україні почали проводити адміністративно-територіальну реформу. Торкнеться вона і Рівненщини. Зокрема, у краї масово об’єднуватимуть сільські ради, а сам обласний центр має суттєво розростися і поглинути навколишні населені пункти. Однак активісти обурені поспішністю проведення реформи та її непрофесійністю.

 

На Рівненщині підготували проект перспективного плану формування територій громад. Розробили його на підставі пропозицій із районів. Підготовлено також графічну частину плану

Так, пропонується, що Володимирецький та Дубенський райони включатимуть по 9 спроможних територіальних громад, Дубровицький та Здолбунівський – по 6.

По п’ять громад запропонували сформувати Костопільський, Млинівський, Рівненський, Сарненський та Радивилівський райони. Березнівський, Зарічненський та Острозький хочуть створити чотири об’єднання, Гощанський – три, а Демидівський, Рокитнівський та Корецький – по два.

В цілому ж із 361 сільських, селищних та міських рад попередньо планують створити 76 громад.

Тим часом, цей варіант попередній - для ознайомлення та обговорення. До 20 травня проект буде доопрацювуватися. Наразі чекають пропозиції щодо об’єднання сіл навколо міст обласного значення – Рівного, Дубна та Острога. Тим часом Кузнецовськ об’єднається ще з двома сільрадами в одну громаду. 

 - Проект перспективного плану формування територій громад Рівненської області погоджено на засіданні регіональної робочої групи та Офісу реформ. Документ вже надіслано на розгляд та схвалення обласним депутатам, - зазначив перший заступник голови облдержадміністрації Юрій Приварський.

 

«Партія сказала нада, камсамол атветіл – єсть!»

 

Ініціативи з об’єднання добровільними назвати можна лише умовно, а проекти перспективних планів, як показує практика, погоджуються навіть без наявності відповідних документів, за вказівкою керівництва області.

 Процесу добровільного об’єднання громад, як невід’ємній частині децентралізації, дало старт прийняття Верховною Радою України  5 лютого 2015 року Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

8 квітня 2015 року у постанові №214 Кабінету Міністрів України була затверджена Методика формування спроможних територіальних громад.

На Рівненщині регіональна робоча група з підготовки перспективного плану формування територій громад Рівненської області була утворена відповідно до розпорядження голови Рівненської ОДА та голови Рівненської обласної ради № 181/100 від 15 квітня 2015 року. Згідно з ним також затверджено склад робочої групи.

Відповідно до даного розпорядження, голови районних державних адміністрацій та голови районних рад до 17 квітня 2015 року мали утворити районні робочі групи з підготовки перспективного плану формування територій громад.

До 25 квітня 2015 року подати департаменту економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації проекти перспективних планів формування територій громад. Рекомендацією керівництва області було створення в кожному районі області не більше чотирьох територіальних громад.

Зокрема, районні робочі групи мали розробити й передати обласній робочій групі пропозиції до перспективного плану, що мали включати графічну частину та паспорт спроможної територіальної громади.

- На порядку денному засідання робочої групи стояло завдання затвердити проекти перспективних планів, що були подані районними адміністраціями, - говорить член координаційної ради Громадянської мережі "ОПОРА" Андрій Токарський. - Саме тих планів, які встановлюють межі та спроможність переформатованих об'єднаних територіальних громад. Далі, згідно з рішенням робочої групи, голова Рівненської ОДА має підготувати розпорядження і подати його до обласної ради. Потім за ці проекти перспективних планів голосуватимуть на сесії.

Проте далеко не всі райони представили їх на засіданні обласної робочої групи.

Зокрема, Березнівська, Демидівська, Зарічненська, Костопільська та Млинівська РДА надали лише паспорти спроможності територіальної громади, робочі групи Гощанської та Дубровицької РДА - тільки графічну частину, а РДА Дубенського, Радивилівського та Сарненського районів взагалі не надали на засідання робочої групи ні паспортів, ні графічних зображень перспективних планів.

Як зазначив на засіданні робочої групи заступник голови Дубенської райради Олександр Козак, їм є незрозумілою методика формування таких перспективних планів.

- Незважаючи на це, робоча група підтримала проекти перспективних планів від районних адміністрацій, навіть в очі їх не бачивши, - говорить координатор громадянської мережі “ОПОРА" Андрій Токарський. - А найбільш цікаво, що було підтримано навіть плани тих районів, що не подали їх, а сказали лише, скільки вони планують утворити територіальних громад. Тобто, не маючи жодних документів на руках, чиновники голосують, тому що так каже керівництво.

Мотивацією керівництва, зокрема, заступника голови Рівненської облради Степана Павлюка та заступника голови Рівненської ОДА Юрія Приварського, було те, що облрада має проголосувати за перспективні плани до 1 червня, щоб Рівненська область не втратила можливість отримати субвенцію у розмірі 110 мільйонів гривень з бюджету розвитку.

В результаті робоча група затвердила всі проекти перспективних планів – 20 чоловік «за», 1 утримався і 1 «проти».

Варто зазначити, що у законі «Про добровільне об’єднання територіальних громад» відсутні будь-які часові обмеження щодо прийняття такого рішення й не йдеться про те, що рішення має бути ухвалене одночасно по всіх районах.

- Сьогодні головне завдання полягає не в тому, щоб за будь-яку ціну встигнути розробити перспективні плани до якоїсь конкретної дати, а в тому, щоб реформа була правильно сприйнята тими, заради кого вона робиться, тобто мешканцями кожного населеного пункту, кожної області країни, - підкреслив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода.

- Саме принцип добровільності об’єднання громад є визначальним. Ніхто не буде примушувати громади до об’єднання, якщо в них не буде на те доброї волі, - зазначає заступник міністра.

- Зауважимо, що про грошову субвенцію знають лише керівники районів та області, натомість громада на місцях, що не була залучена до процесу формування перспективних планів об’єднання й не ознайомлена з усіма перевагами таких кроків, жодних об’єднань, ініційованих згори, не сприйматиме позитивно, – зауважив Андрій Токарський. - З огляду на те, що таке важливе рішення намагаються прийняти поспіхом, складається враження, що місцева влада зацікавлена, в першу чергу, в одержанні грошової субвенції, ніж в проведенні інформаційно-просвітницької роботи з місцевим населенням задля якісного формування перспективних планів об’єднання громад.

Відповідно до п. 14 Методики формування спроможних територіальних громад, проект перспективного плану схвалює обласна рада та затверджує Кабінет Міністрів України. Згідно з п. 2 ст. 10 ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад», пропозиції щодо надання фінансової підтримки об’єднаній територіальній громаді вносить обласна державна адміністрація за поданням місцевої ради об’єднаної територіальної громади Кабінету Міністрів України не пізніше 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому передбачається надання такої фінансової підтримки.

Таким чином, навіть за умови ухвалення обласною радою перспективних планів об’єднаних громад, претендувати на отримання субвенції можуть лише громади, які об’єднаються. На даний момент в Рівненській області відсутні об’єднані територіальні громади, й ніхто не може гарантувати, що такі громади з’являться до 15 липня 2015 року.

 

 

Взяти – і об’єднати

 

Тим часом патентний повірений у Рівненській області та громадський активіст Юрій Трачук обурений таким підходом до проведення адміністративно-територіальної реформи. Свої запитання він виклав у Facebook:

- Аналітики доцільності такого поки що не бачу: цифри економії та дохідності у розрізі конкретної громади; логістичної ефективності такого кроку і, що важливо, соціального ефекту (та, може, мені це і не "положено знать").
Цікаво також би зрозуміти статус цього "Охфісу" та порядок призначення директором Руслана Сивого, якого "запропонував" (щоправда, кому ця пропозиція надійшла, невідомо) голова РОДА Віталій Чугунніков. Про це ще й написали на сайті ОДА.
Та Бог, як-то кажуть з ним... 
А от цікава заява самого "директора": "Також керівник Руслан Сивий повідомив, що центром кожної об’єднаної громади повинні виступати місто обласного значення, райцентр або населений пункт, котрий має розвинену інфраструктуру, лікарню і має бути розташований, як правило, найближче до географічного центру об’єднаної громади."
Логічна ніби заява. Та, от громада ‪#‎Глинськ ‪#‎ЗдолбунівськийРайон (понад 2000 мешканців) не розуміє причини "поглинання" їхнього населенного пункту міні-центром ‪#‎Богдашів (1078 мешканців). Адже, саме у Глинську і є усе це, про що каже пан Сивий: ФАП, рада, інфраструктура. Чи суть "реформи" все-таки у тому, аби ковтнути територію сусіднього села (навіть більшого і успішнішого), а потім у себе знову побудувати лікарню (їх ж-то у Богдашеві такий немає). Кошти, зрозуміло, освоять згідно з усіма "тендерними процедурами" "перевірені виконавці". Певен, такі випадки непоодинокі.
Цікавий і сам склад "Охфісу" - "всє тє же ліца": чиновники ОДА та близькі до РОДА члени різного роду координаційних рад (типу,‪#‎КомітетЕкономічнихРеформ при Януковичу). 
Думаєте, я проти реформи укрупнення? - зовсім ні. Навпаки. Однак, мене цікавить одне питання: чому не доведено реальних цифр, немає соціально-економічних показників у розрізі кожного з цих новоутворень?. Як на мене, виглядає це досить непрозоро (хоч і слухання у громадах проводять - я знаю це), та питання лише у терміні ‪#‎профанація . Так, коли важлива і потрібна робота нівелюється через методи досягнення результату. Результат також важливий, якщо його приймає сама громада: роз'яснення, лобістська кампанія, прямий контакт та спеціалізоване навчання - ось рішення. Інших у цивілізованому світі немає, і не може бути. Нахрапом формувати майбутнє територій не варто (а субвенцію з держбюджету на райони хочеться забрати чим швидше, а громадам - зусь?). 
А міжнародних програм з технічної допомоги у цьому питанні повно (бесплатні консультанти) - так хоч би PUM Netherlands senior experts (сектор ПУМ Паблік). 
Ще більш цікавим є екскурс у класику регіонального розвитку. Так, згідно з теорією ‪#‎МЕР (місцевий економічний розвиток), навколо потужних міст (а ‪#‎Рівне таким вже точно є, а ще чому б не ‪#‎Кузнецовськ ? А,‪#‎Здолбунів - ситуація тут узагалі особлива - тут і близкість до Рівного, і навколишні села). Так от, навколо таких локальних центрів утворюються щонайменше 15 км зони - вони обов'язково підлягають приєднанню до громади цих міст. Адже, розвиток цих територій (трудові ресурси, економічні зв'язки, соцінфраструктура, дозвілля тощо) залежить виключно від фактичних їх центрів - цих міст. У цьому, власне, і базова соціально-економічна сутність регіонального розвитку. Сутність такої реформи! Інакше, ріст міста приречений на невдачу і бюрократичні процедури. Скажете, потім зробимо - зузьки! Іншого шансу може і не бути! 
Натомість, наприклад, утворено громаду селища ‪#‎Квасилів (2 км від Рівного), ‪#‎Обарів також має приєднатися до обласного центру,‪#‎Дядьковичі тощо. Зрештою, #Здолбунів також потрапляє у цю зону.
Та цього узагалі не враховано! 
Тому напрошується висновок: це ніяка не реформа, бо не перебачає самого розвитку територій. Це - звичайна економія бюджетних асигнувань на утримання апарату відповідних рад. І крапка!
Видається, що насправді, питання не у правильному рішенні, а у тому, що зверху сказали виконати, й невідкладно, а далі - ну, якось воно буде. Добре чи погано, це вже не важливо. Аби було...  Банальна приказка "Сім разів відмір - один відріж", - ні, це не про нас. 
Як то у анекдоті про хірурга: він - асистенту: "Ріж ліву ногу - бзззинь, та я сказав ногу - бзззинь, та я сказав ліву - бзззинь."   І результат ніби є - хвора ліва нога видалена. Та от, щоправда, ще й права нога, і ліва рука. Щось таке... 
 

Наступний раунд

 

Тим часом обговорення лише набирає обертів. Так, 14 травня в каб.201 об 11.00 заплановане проведення круглого столу ГР при ОДА . Тема: Обговорення реформи місцевого самоврядування. Формування спроможних громад. Законодавчі підстави. Переваги об'єднань. Модератор - Курилас Василь Васильович. Виступ директора офісу реформ у Рівненській області Руслана Сивого.

15 травня о 09:00 в приміщенні Офісу реформ (каб. 202) відбудеться зустріч міського голови Рівного Володимира Хомка та сільських, селищних голів Рівненського району щодо добровільного об’єднання в територіальну громаду з адміністративним центром у місті Рівне.

 

 

Ключові слова: 

Коментарі

Акпист ТОКАРСКИЙ и еже з ним.Ви просто некомпетентні дурні , а хочете до влади.Яхцук давно вже придумав на рівненщіні 4 райони думають чи буде область.Чугнок з одеси ойму по.....й.І коли Рівне стане здолбуновим ви дурні все зрозуміете. І поцомаете знаете куда свого Кирилова та Чугунка.

Пісаки сайту "УсЕ". Скажіть що ви заробляете. Скільки платите податків з писанини? І які податки платить ваш "бусс"? С хохутелю? З сайта усе? Вже за хфутбол взявся. Та звідки він заробив на хухотель? Про це треба писати. А не бути найманьцямі за гроші та без сумління. Так ви і своїх дітей виховувать будете. Гроші папи все а сумління це казки. Ганьба вам. Ми вас знаемо - живимо разом в одному місті. Як ви будете дивитись нам в очі? Якіми виростять ваші діти? За бабло - все право? Ганьба вам всім! Пісаки для Усе -сайту! Проплачені тролі! Ганьба вам і вашим родинам що вас так виховали! Усе!

Давно пора пришвидшити децентралізацію влади.Скільки коштів зекономили б на цих ледярях, що посасідали в органах міс.самовряування. Все, що не роблять, то тільки собі красивим...

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.