"Facebook" всемогутній: чому повідомлення з соцмережі змушують рівненську владу боятися

За кілька років соціальні мережі спричинили революцію в нашому житті – як інформаційну, так і реальну. Тепер один пост у "Facebook" може стати причиною звільнення чиновників, порушення кримінальних справ та розслідувань. Як рівняни борються за свої права – читайте в нашому матеріалі.

 

Від фото - до експертних думок

Соціальні мережі увійшли в життя рівнян непомітно ще в 2007-2008 роках. Тоді побачити відомих людей у соціальних мережах вже було дивиною. Газети тоді готували на цю тему опитування, брали коментарі новоспечених юзерів соціальних мереж. Тоді це була лише розвага. Молодь постила фотки, малювала графіті «Вконтакте», а  ті, кому за 30, переписувались із друзями дитинства та викладали фото з відпочинку на «Однокласниках».  Про «Facebook», який був прабатьком усіх соцмереж, тоді мало хто знав. Він заходив у життя рівнян поступово. Його вважали тусівкою для розумних та начитаних. Поступово приходила західна мода на офіційні представництва компаній і державних структур у «Facebook». Тому прес-служби політиків почали вести їхні акаунти в мережах, але зазвичай постили туди прес-релізи і не думали про якість. Максимум, за допомогою «Facebook» організовували соціальні заходи та культурні події.

Вже два роки тому в мережах сформувалися спільноти на кшталт «Типове Рівне», які об’єднали понад 70 тисяч підписників. Це вже на багато більше, ніж тиражі більшості газети в обласному центрі разом узяті. Але вплив соціальних медіа все ще недооцінювали.

Ситуація почала кардинально змінюватись після революцій на Близькому Сході та півночі Африки. Їх тоді вперше назвали «Facebook»-революціями. У нас же не оцінювали фактор впливу соціальних мереж на самоорганізацію громад. Можливо, тому влада Януковича «проворонила» початок революції в соціальних мережах. Пост Мустафи Наєма про бажання вийти на майдан став легендарним. Адже саме з нього почалась українська Революція Гідності. В кінці 2013 на «Facebook» зосередилась критична маса ініціативних людей, які встигли принаймні віртуально познайомитись. Не вистачало лише причини, іскри для соціального вибуху.

 

Кресало революцій

У Рівному протести на майдані стали можливі завдяки соціальним мережам. Адже їх двигуном і організатором стала саме молодь. Новини від Святослава Клічука, Зураба Кантарії, Андрія Логащука, Віталія Приймака читали всі. Як і уважно стежили за повідомленнями в спільнотах «Євромайдан». Вони перші вистояли на майдані тиждень, вони для багатьох були спочатку героями реаліті-шоу, а потім провідниками боротьби. Мирний протест організовувався миттєво, - пригадує Святослав Клічук.

- Вже тоді функціонували група «Рівненщина політична», де відображались усі події. Коли розпочались протести, варто були лише опублікувати заклики в соціальних мережах і його репостили інші користувачі, підхоплювали ЗМІ, ставили новини, - пригадує Святослав Клічук.

Чим серйозніші події розвивались, тим більше рівняни шукали інформації в соціальних мережах. Будь-яка слушна думка чи ідея там підхоплювалась масами і перетворювалась у дію. Там не було авторитетів, звань чи посад, - потрібна була лише ідея, дія та результат. Після першої спроби розігнати майдан в столиці рівняни зрозуміли, що таке ніч за екраном комп’ютера, коли у вкладках відкритий «Facebook», «Twitter», регіональний та всеукраїнський сайт новин. Соціальні мережі не тільки ділились текстовою інформацією, а й давали пряму картину з подій. Саме тоді стали популярні відеостріми з допомогою телефонів і планшетів.

За допомогою «Facebook» рівняни самоорганізовувались у поїздках до столиці, захисті від тітушок, блокуванні доріг «беркутівцям».

Саме в соціальних мережах кувався і українських героїчний епос, поширювались історії про звитягу українців, створювались відео та пісні. Власне, завдяки постійній творчій енергії та публікації своїх карикатур і шаржів у соціальних мережах став відомим на всю країну рівненський художник та музикант Юрій Журавель. Опубліковані ним малюнки стали символами української боротьби, їх розміщували у ЗМІ, на білбордах, навіть бойових шевронах.

За популярністю Журавель давно вже обігнав легендарного художника УПА Ніла Хасевича. Хоча якби в части Хасевича був би «Facebook», то хто знає, чим би все закінчилось.

 

Волонтерський потяг

Інтернет-комунікація  і вимога часу перетворила рівнян зі звичайних споживачів інформації на її виробників. Армійське волонтерство на 70 відсотків завдячує своєму успіху соціальним мережам. Зокрема і «Facebook», адже він, на відміну від «Вконтакте», став спільнотою дорослих самодостатніх людей, які знають і роблять багато корисних речей. І коли країні стала потрібною їхня допомога, вони розпочали свою громадську діяльність.

- Я раніше особливо не цікавилась ні соціальним мережами, ні ЗМІ, ні, тим більше, армією. Розвивала власний бізнес, піклувалась про родину, відпочивала, словом, як всі, - розповідає координатор групи волонтерів «Допомога армії-Рівне» Вікторія Шинкаренко. – У «Facebook» заходила нечасто і особливо активної діяльності не проводила. Коли почала волонтерити, зрозуміла, що багато людей нічого не знають про потреби військових, не знають, куди можна нести допомогу. Тут у пригоді став «Facebook». А пізніше завдяки комунікації в соціальних мережах знайшла чимало однодумців та помічників. Так, активних волонтерів «ДАРу» стало більше сотні, а сама спільнота налічує більше 5 тисяч учасників у «Facebook». Завдяки такій комунікації ми змогли робити неймовірні речі, одягати сотні солдатів, ремонтувати та купувати будь-яку техніку.  Відкриттям для мене стала і роль медіа. Я раніше займалась благодійністю, але ніде про це не розповідала. І журналістів недолюблювала. Але потім колеги за волонтерським рухом переконали мене, що соціальні мережі і ЗМІ - суттєва допомога, у волонтерській діяльності.

Власне, по-новому для себе «Facebook» відкрили і самі журналісти, які також стали волонтерами. Власний кореспондент телеканалу «Інтер» Інна Білецька підкреслила:

- Через «Facebook» ми робимо левову частку, чи не половину волонтерської роботи. І ясне діло, що і на мої «позаатошні» пости реагують. І це не лише збір допомоги сім'ям та хворим дітям. Реагують і в міліції. Так, наприклад, начальника міського ДАІ після мого посту оштрафували.

 

 Батіг для влади

 

У постмайданній Україні для політиків та чиновників «Facebook» перестав бути іграшкою, натомість став серйозною зброєю, яка спрямована, в першу чергу, проти політиків. Пости у «Facebook» - як  ворожі міни. Прилітають невідомо звідки зі свистом та вибухами і наносять дуже багато шкоди репутації. А неготовність сприймати нові технології багатьом коштувала дуже дорого. Бо викривальні і критичні пости за секундну перетворювались у новини у ЗМІ, а й пізніше у повноцінні розслідування.

Тому все більше політиків реєструються в «Facebook» та намагаються особисто перечитувати повідомлення. Серед тих, які самі ведуть свій «Facebook», - чи не половина депутатського корпусу Рівнеради, чимало начальників управлінь та заступник міського голови. Набирає популярності мережа і серед обласних чиновників. А громадські активісти вже давно стали хедлайнерами соціальних мереж.

- Все більше посадовців з'являється в «Facebook»,, дедалі частіше «Facebook», сприяє вирішенню міських проблем. Якщо пишеш конструктивний розлогий коментар, вказуєш причини проблеми,  можливі шляхи її вирішення, то така інформація швидко розповсюджується в мережі і навіть якщо чиновник, який безпосередньо за це відповідає, не прочитає це у «Facebook», то ЗМІ обов’язково таку інформацію до нього донесуть, - розповів архітектор і велоактивіст спільноти «Велоспедне Рівне» Сергій Ковальчук. -   Але найчастіше останнім часом це уже не просто озвучення проблеми в «Facebook», а повноцінне відкрите обговорення тієї чи іншої проблеми між звичайними активними рівнянами та посадовими особами: заступниками мера, начальниками управлінь і відділів, представниками ДАІ, депутатами. В результаті таких інтернет-дебатів»не просто знаходиться рішення, а й вирішується сама проблема, адже до дискусії підключаються користувачі, які є спеціалістами абсолютно в різних сферах. Тобто це переростає в громадські обговорення, але дуже швидко із залученням великої кількості містян, чого важко досягти в «реалі». Ось один із останніх прикладів: прес-секретарка ДАІ написала в «Facebook», що не оштрафували посадовця, який припаркувався перед кінопалацом, бо не встановлені відповідні знаки, тому і підстав не було оштрафувати, і послалася на те, що ДАІ уже не раз зверталася до міської влади, що місту необхідна комплексна схема організації дорожнього руху. Але в результаті дискусії дійшли до висновку, що в даному випадку достатньо просто встановити відповідні знаки лише в цій локації відповідно до ПДР, для чого в ДАІ є всі повноваження вирішення цього питання. Через день в тому ж «Facebook» та ж прес-секретарка написала, що ДАІ надіслала лист міській владі з вимогою привести у відповідність до ПДР прилеглі вулиці до майдану і встановити відповідні знаки.... зі строком виконання у декілька днів.

Останнім найбільш ефективним прикладом обговорення в «Facebook» став антирух «Я паркуюсь, як мудак», який не дає спокійно жити ДАІ кожен день.

- Варто започаткувати гарну традицію, нагадувати нашій владі, де вона не допрацювала. Знаємо, що всі дуже заклопотані і не все пам'ятають. Але ми повинні їм на це щоразу "тикати пальцем", щоб привчити їх же самих виконувати свої обов'язки, -  переконаний активіст громадянської мережі «Опора» Андрій Токарський. 

Для вирішення справді актуальної проблеми сьогодні не треба писати тисячі скарг, бігати по сотнях кабінетів чиновників. Розповісти про проблему, запропонувати її вирішення, зробити фото чи відео - перший крок. Пост у «Facebook» поширять відомі рівняни, журналісти, і все – хвиля пішла. Пост став, як постріл, якщо влучний, то показує цілу проблемну галузь – змушує її вирішувати. 

Ключові слова: 

Коментарі

"У нас же не оцінювали фактор впливу соціальних мереж на самоорганізацію громад. Можливо, тому влада Януковича «проворонила» початок революції в соціальних мережах. Пост Мустафи Наєма про бажання вийти на майдан став легендарним. Адже саме з нього почалась українська Революція Гідності."-після такого потоку затуманеної свідомості,не осилив решту..Ти,хоч сам віриш,що майдануті лохи саморганізувалися?:))чи,просто пайку відпрацьовуєш??мля,як ви вже притомили зі своєю гєвалюці. гідності від Сірожи Льовочкіна:((просте питаня:"Де ваша гідність,лохи безмозглі зараз,коли пархаті вас у(не тебе,бо не такий лох,як видаєшся) утилізують тисячами,а живих у всі дирки мають???

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.