Велике Рівне: яким стане місто після об'єднання територіальних громад?

Ухвалення Президентом Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад» дало офіційний старт для конкретних заходів із реформування місцевого самоврядування. Це викликало чимало запитань як серед чиновників, так і простих мешканців міста. Однак Петро Порошенко запевнив, що цей закон має призвести до позитивних змін та стане своєрідним поштовхом для інтенсивного розвитку країни. Отож чи виправдає очікування суспільства таке об’єднання громад, чи буде воно за своїм змістом насправді добровільним, чи стануть ці громади самодостатніми та ефективними, дізнавалася кореспондент сайту «ВСЕ».

Чи виграє від об'єднання Рівне?

Як зазначили під час наради, зараз у планах - об’єднання Квасилова, Білої Криниці, Городища, Корнина та Тайкур. Однак, за словами селищних голів, це зовсім не логічно, адже краще було б Білій Криниці приєднатися до Рівного. Адже так історично склалося, що між цим селом і обласним центром межі вже майже немає. Виникли під час наради і інші спірні питання, які сільські голови пропонують розглянути негайно, інакше люди і надалі виступатимуть проти об’єднання.

Втім міська влада не дуже хвилюється стосовно категоричності селян. Як зазначив міський голова Рівного, місто, у першу чергу, дбає про свої інтереси.

- Місто не проти об’єднання, але на вигідних для себе умовах. Очевидно, що нас у першу чергу цікавить вільна земля навколо Рівного, - зазначає очільник міста Володимир Хомко. – Зараз все навколо міста забудоване тим чи іншим. Люди, які живуть у прилеглих до міста районах, також хочуть провести до своїх домівок воду, каналізацію. Але це – не Рівне, і не варто про це забуватися. А якщо це, наприклад, Обарів – тоді вибачте нас, ви податки у міський бюджет не сплачуєте. Все має бути взаємовигідним.

Володимир Хомко зауважив, що наразі потрібно рятувати ту землю, яка ще залишилася біля міста. Там, за його словами, можна розвивати інфраструктуру та залучати інвестиції. Як приклад – Бармаки, які розділяють із містом декілька кілометрів. Сумнівно, що сільські громади зможуть про це подбати самотужки.

Втім голови сільрад зізналися, що і самі не до кінця розуміють, для чого і як варто об’єднуватися. Кажуть, селяни висупають протии такої реформи, пояснюючи це ти, що їхні села самодостатні, і щось змінювати не хочуть. Присутніх же у залі цікавило інше – чи виграє від об'єднання Рівне. Зуміла відповісти та більш детально роз'яснити це питання депутат Рівнеради та начальник головного управління Держземагентства у Рівненській області Світлана Богатирчук-Кривко.

За її словами, місто виграє лише тоді, коли разом із громадами приєднаються вільні території, необхідні для створення інвестиційно привабливих зон (особливо індустріальних парків). Землі навколо міста майже всі у приватній власності. Спочатку в 90-і їх безсистемно і нераціонально розпаювали, впритул до міських земель.

- Наприклад, навколо кладовища Молодіжного - пайові землі, при чому аж Великоомелянської сільської ради. Розширити кладовище проблемно, адже існує мораторій на відсудження таких земель. А далі ще цікавіше - масове виділення ділянок по 10-12 соток для так званого садівництва. Насправді садів ніхто там і не збирався висаджувати, а садові будиночки більше схожі на палаци, - розповідає начальник головного управління Держземагентства у Рівненській області Світлана Богатирчук-Кривко. - Масиви подрібнені, мережі не сплановані, дороги не проектуються, соціальна сфера теж, тобто здійснюється хаотична забудова. Це стало б лише додатковим і довготривалим клопотом для міста. Громади (і міська, і сільські) мають прорахувати  всі плюси і мінуси - фінансові, адміністративні, інфраструктурні, сфери послуг і визначити перспективу.

Підсумовуючи, Світлана Богатирчук-Кривко зазначила, що у цій ситуації ризики є у кожної сторони. Так, об'єднання в ідеалі має бути добровільним. Шкода, що близькість місцевих виборів заполітизовує проведення роз'яснювально-інформаційної роботи.

Висловив свою думку з цього приводу і заступник міського голови Рівного Сергій Васильчук. Його думка для багатьох рівнян є авторитетною. Так, у далекому 2008 році він балотувався у мери Рівного та пропагував об’єднання міста з навколишніми селами, розробив так званий проект «Велике Рівне». Тому пан Васильчук найкраще роз'яснив економічну сутність данного об’єднання.

- Зараз важко говорити про якісь плюси цього об'єднання. Наприклад, колись, ще вісім років тому, землі навколо Рівного не були передані під будівництво без будь-яких інженерних мереж. Ось тоді там можна було робити і промислові зони, і відпочинкові, і соціальну інфраструктуру. Наскільки мені відомо, з боку Обарова або ж Білої Криниці практично всі землі роздані під будівництво. Тому не знаю, чи це щось дасть для рівнян, для нас це буде поки що тягар, - розповідає кореспонденту заступник міського голови Сергій Васильчук. - Коли відбудеться об’єднання територіальних громад, люди до нас будуть звертатись, щоб ми, наприклад, відремонтували дороги за рахунок міста або ж облаштували всі комунікації за гроші з міського бюджету.  Відтак, як на мене, необхідно ще раз все проаналізувати та зважати всі плюси та мінуси. Тому треба підходити належно до цього питання.

Також, за словами Сергія Васильчука, при нинішній ситуації  промисловість міста поки що нічого не виграє. Виграла б вона у 2008 році, коли ще землі навколо Рівного не були повністю роздані під будівництво. На той час можна було на тій території робити зелені зони, майдачики для промислових об’єктів тощо. А зараз це все є утопічним.

Тим часом у Рівненській райраді переконують - район до об'єднання готовий.

– Чомусь найбільші дискусії виникають навколо об’єднання громад Рівненського району та міста Рівне. Тому хотілося б наголосити, що Рівненський район готовий до об’єднання у своїх межах. Ми вже розробили приблизну карту, - розповів голова Рівненської районної ради Володимир Пилипчук, - Згідно з нею район може бути поділений на п’ять громад. Це не є остаточним варіантом, адже все залежить від самих громад. Однак під час розроблення цієї карти ми врахували необхідні умови для об’єднання громад. І повірте, ніхто нікого примусово об’єднувати не буде.

Щодо дискусій навколо об’єднання громад із містом, то, насамперед, варто зазначити, що жодної такої ініціативи до нас не надходило. І це не дивно, адже люди вже мають приклад такого об’єднання – і до сьогодні у Тинному немає жодної створеної інфраструктури.

Варто зазначити, що ми готові співпрацювати з Рівним та вирішувати наші спільні проблеми на партнерських засадах. Зокрема, я зараз говорю про затоплення однієї з вулиць Квасилова, яке відбувається через невідрегульовані шлюзи Басівкутського озера, про сміттєзвалище, від якого страждають передусім мешканці Рівненського району. Крім того, кошти від підприємства «Азот», яке знаходиться у Рівненському районі, надходять у скарбницю міста. Ці всі проблеми можна вирішувати, не чекаючи об’єднання і не виставляючи умови, що «якщо ви приєднаєтеся, то ми почнемо працювати». Працювати потрібно вже сьогодні, і Рівненський район готовий до цієї співпраці. 

Так, із всеукраїнського рівня повернемося до Рівненщини. У нас із 365 сільських, селищних та міських рад попередньо планують створити 70 громад. Для цього, щоб тримати під контролем увесь процес, пов’язаний із добровільними об'єднаннями та децентралізацією влади в області, спеціально відкрили так званий «Офіс реформ». Знаходиться він у приміщенні Рівненської ОДА. Працюватиме впродовж чотирьох місяців. За цей час учасники Офісу допомагатимуть обласній адміністрації у розробці перспективного плану формування територіальних громад Рівненщини. Очолює «Офіс реформ» екс-голова Дубенської райдержадміністрації Руслан Сивий.

На об'єднання територіальних громад - 110 мільйонів гривень

Разом із тим час на підготовку планів обмежений. Як зазначив перший заступник голови ОДА Юрій Приварський,  перспективні плани об’єднання мають бути готовими вже до 1 червня. А загальний процес формування спроможних територіальних громад потрібно завершити у вересні. Що цікаво, із фонду розвитку держбюджету для Рівненщини передбачено 110 мільйонів гривень, які отримають об’єднані громади. До слова, з цього приводу ГО "ОПОРА" висловила своє припущення: на Рівненщині об’єднання громад хочуть спеціально провести поспіхом, щоб отримати субвенцію з бюджету. Так це чи ні – побачимо вже восени.

Отож, розглядаємо ситуацію далі. У законі про об’єднання територіальних громад передбачається, що на території Рівненського району може бути створено декілька громад. За задумом влади, це для жителів області має принести свої плюси. Так, об’єднані громади матимуть більше ресурсів. Наприклад, зможуть особисто розпоряджатися землею, а 60% податку на доходи фізичних осіб залишатимуться у місцевих бюджетах.

Щоб дізнатися, чи розуміють всі переваги такого добровільного об’єднання жителі навколишніх селищ, відбулася нарада представників обласної влади та "Офісу реформ" із керівництвом Рівнеради, Рівненського району та головами найближчих до обласного центру сільрад. Для демонстрації усіх переваг об’єднання запросили виступити сусідів із Польщі. Так, про це на прикладі власної країни розповів Кшиштоф Лонткі. Він працює в адміністрації Любліна, відповідає за неінвестиційні проекти. Поляк розповів, які є три основні критерії для залучення коштів у громаду.

За словами пана Кшиштофа, першопочатково необхідне створення професійного Офісу, де працювали б спеціалісти, які готували б проекти для отримання грантів від Європейського Союзу. Окрім того, необхідні вільні території, де можна було б будувати різноманітні промислові об'єкти. Однак найголовнішим є третій момент - місцеві громади повинні бути спроможними брати участь у грантових конкурсах на умовах дольової участі.

До слів колеги із сусідньої країни, звичайно, прислухалися, однак менталітет українця взяв гору, і відразу звичайна розмова набула полемічного змісту. Присутні сільські голови майже всі висловили свої негативні відгуки про приєднання територій сіл до обласного центру. Мотивували все просто – не бачать у цьому жодних переваг. Кажуть, селяни не розуміють цієї реформи та бояться змін, мовляв, і так зараз важко жити, а тут ще якісь зміни.

Отож процес об'єднання громад запущено. Рух щодо об'єднання розпочався, але запитань що не день виникає все більше. Чим усе це закінчиться - поки що не відомо. Багато хто говорить, що це чергова PR-акція, яка має на меті відволікти увагу українців від соціальних та економічних промахів влади. Однак як розвивається та чим закінчиться ця справа - повідомлятиме наш сайт.

Коментарі

45 громад

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.