На Рівненщині експерти "ВОЛІ" закликали громаду долучитися до децентралізації

На українців чекає впровадження реформи децентралізації влади. Проте більшість громадян не знають, яким чином відбуватиметься процес об'єднання громад, що вони в результаті отримають і яка основна мета цієї реформи. Саме тому експерти політичної партії "ВОЛЯ" роз’яснюють мешканцям районних центрів, що зміниться після запровадження цього нововведення, які є ризики реформи та як їх уникнути. Адже перед громадянами нашої держави стоїть завдання самотужки об'єднатися і розпоряджатися державними коштами. А представники "ВОЛІ" допомагають розібратися у цих нововведеннях.

 

Так, у Дубровиці, 4 червня, член Ради партії "ВОЛЯ", експерт з питань місцевого самоврядування Ольга Галабала роз’яснила громаді особливості децентралізації та загрози, які чекають на українців. Доступно для громади експерт навела конкретні приклади, як діятиме і як впроваджуватиметься нова реформа. Мешканці регіону мали можливість поставити запитання експерту і дякували за візит до Дубровиці. Адже сьогодні чиновники самі не розуміють, яким чином відбуватиметься об'єднання громад.

- Реформа об'єднання громад приймається для того, щоб до людей швидше їхала швидка допомога, пожежна машина, щоб вони вирішували адміністративні питання на місцях. У межах одного територіального об'єднання має бути створено не один районний центр, а два або й три, і в кожному такому районному центрі знаходитиметься й відділення пенсійного фонду, і казначейство, і виконком і інші установи. Це була первинна ідея. Але щось пішло не так.  Уряд прийняв концепцію у квітні 2014 про те, як відбуватиметься об'єднання громад.  Далі була пауза і лише у квітні цього року з'явилася методика, як цим громадам об'єднатися. У кожній області голова ОДА є персонально відповідальним за те, щоб провести це об'єднання громад. Він мав створити робочу групу, яка напрацьовуватиме Перспективний план об'єднання громад. Далі - на рівні району керівники мали б залучити працюати у робочій групі всіх сільських голів і пояснити їм методику проведення об'єднання сільських громад  разом із сільськими головами . Це те, що мало відбутися згідно розпоряджень Кабміну.

Крім того, як зазначає Ольга Галабала, перспективний план об'єднання громад – це нова мапа області, яка встановлює контури громад, що між собою об'єднуються та їх центр. Напрацювання Перспективного плану відбувається згідно з Методикою формування спроможних громад, що затверджена Урядом.

- У Дубровицькому районі є пропозиція створити лише одну громаду. Чи відповідає це методиці? На сесії Рівненської облради має бути затверджений план хто, як і з ким об'єднається. У чому є підводний камінь? Пізніше добровільне об'єднання громад може відбутися лише так, як намальовано у Перспективному плані, щоб отримати повноваження і гроші. Зараз влада говорить, що воно має бути добровільним. Але, зважаючи на те, що обіцяє Валютний фонд, то є загроза, що об'єднання громад може відбутися примусово, згідно перспективного плану. Тому я вважаю, що громади повинні розібратися із методикою і відповідально поставитись до цього питання.

 Правила формування спроможної об’єднаної громади:

  • Відстань 20 км по дорогах з твердим покриттям, якщо дороги погані – не більше 20-25 хв. їзди до центру громади;
  • Час прибуття швидкої та пожежної – не більше 30 хв;
  • Нова об’єднана громада має бути економічно-спроможна;
  • Найменування об’єднаної територіальної громади є похідним від найменування населеного пункту, визначеного як її центру;
  • Статус та назва населеного пункту, який входить до об’єднаної громади не змінюється;
  • Територія спроможної територіальної громади має бути нерозривною;
  • Новоутворені територіальні громади мають знаходитися у межах однієї області, але населені пункти можуть об'єднатися з різних районів;
  • Документи, які посвідчують право власності не потрібно змінювати

Люди мають самі вирішити до яких центрів, вони хочуть приєднатися.

Розподіл повноважень між об’єднаною громадою, районом і областю

Ключовими змінами, які відбудуться у місцевому самоврядуванні буде те, що на рівні районів та області працюватимуть Державні урядники, які координуватимуть роботу обласних управлінь органів влади та контролюватимуть законність рішень органів самоврядування. Крім того, суттєво зменшаться функції районної ради: основною відповідальністю району будуть лікарні, які надають спеціалізовану допомогу та шкоди-інтернати. Сільські ради будуть ліквідовані, натомість створюється єдина рада об’єднаної громади, а в селах вводиться посада старости.

Також з'явиться муніципальна поліція. Вона забезпечуватиме правопорядок в об’єднаних громадах. Підготовлений проект закону "Про муніципальну поліцію", проте ще не проголосований Парламентом. Муніципальна поліція призначається Радою об’єднаної громади і не підпорядковується МВС.

Партія "ВОЛЯ" пропонує подбати про свої права

Партія «ВОЛЯ» виступає за те, щоб більшість податків залишалася у місцевих бюджетах, а в громадах з’явилося реальне самоврядування, якого по суті не було за всю історію незалежності України. Тому партія «ВОЛЯ» в цілому підтримує реформу децентралізації, проте має свої застереження до деяких її положень та способу втілення.

Реформа децентралізації, яка передбачає об’єднання громад і створення їх спільної ради, має відбуватися повністю публічно, з обговореннями в самих громадах. Цей процес не може бути кулуарним. Представники партії виступають за повну відкритість процесу об’єднання громад, за участі громадськості, участі самих громад, сільських та міських голів, бо формування Перспективного плану об’єднання має базуватися на волі громад.

Величезною загрозою об’єднання громад є те, що народ так і не стане реальним власником своєї землі, майна, природніх ресурсів, місцеві громади знову будуть обкраденими, а люди не матимуть впливу на владу і не зможуть керувати своїми місцевими справами. Тому партія «ВОЛЯ» виступає за те, щоб були прийняті Статути територіальних громад, перед об’єднанням була проведена інвентеризація майна, землі, ресурсів громади та сформований Відкритий реєстр власності громади.

Крім того,  «ВОЛЯ» виступає за те, щоб земля стала основним ресурсом для економічного розвитку громад, а не ресурсом для збагачення чиновників. Партія «ВОЛЯ» вимагає, щоб вся земля поза межами населених пунктів була повернута у власність громадам. А в Статутах громад були вставлені запобіжники щодо прийняття рішень про розпорядження землею, щоб така земля не була розкрадена. Для цього «ВОЛЯ» подала відповідні законопроекти до парламенту та готує типові Статути територіальних громад.

- Необхідно ухвалити статут кожного села та селища, у якому закріпити поняття "виключної компетенції" територіальної громади у питаннях виділення землі, оренди ставків,  дозволів на використання природних ресурсів. Та інших питаннях. Це дасть змогу прописати і передбачити незаконних дій, і контролювати громаді власні ресурси. А також партія "ВОЛЯ" пропонує громадам провести повну інвентаризацію майна, землі, вод, лісів, копалин, які є на території села і створити Відкритий реєстр власності з відповідною інформацією щодо прав власності або розпорядження, суми податків за використання землі, вод, деревини, тощо, - говорить Ольга Галабала.

Отож, на українців чекає складний процес реформування місцевого самоврядування. І участь кожного громадянина у цьому можуть мати вирішальний вплив на прийняття важливих політичних рішень. Тому політична партія "ВОЛЯ" закликає мешканців населених пунктів вплинути на прийняття Перспективного плану об'єднання громад шляхом участі у робочій групі та роботи з РДА, звернутися до партії "ВОЛЯ" за методичними рекомендаціями та типовим статутом територіальної громади і зорганізувати громаду свого села/селища/міста для обговорення та ухвалення Статуту територіальної громади.

Більше інформації на сайті: volya.ua

політична реклама