Як перекроюватимуть Рівненщину: добровільно чи примусово?

Адміністративно-територіальну реформу активно намагаються втілити на Рівненщині. Зараз область хочуть поділити по-новому та скоротити чисельність сільських і селищних рад, об’єднавши деякі з них. Також планується і розширення меж Рівного та деяких районних центрів. Та такий поділ області не всім до вподоби. Керівники деяких районів Рівненщини обурюються, що «без них їх женили». Адже на сесії Рівненської облради вже погодили перспективний план. Та ініціатори об’єднання заспокоюють, що погодили лише план, та й то перспективний, і він ще десятки разів змінюватиметься, та й побажання територіальних громад будуть враховані. Тобто це суто бюрократичне рішення, і тепер сільські та селищні ради матимуть 30 днів для того, щоб провести сесії та надати в облдержадміністрацію свої пропозиції об’єднання. Як же перекроюватимуть Рівненську область — добровільно чи примусово? Відповідь на це запитання дізнавалася журналіст сайту “ВСЕ”.

 

Бюрократія “рулить”: перспективна “бумажка” на 110 мільйонів

Необхідність проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні назрівала вже давно. Втім руки до неї чомусь не доходили. Останні півроку в державі йде активне обговорення таких перспектив та збір пропозицій, кого і з ким об’єднати. Та попри те, що мова про це йшла впродовж 6 місяців, як завжди, все готувалося і робилося в останній момент. Тому чимало районів висловили своє невдоволення щодо такого перспективного об’єднання.

Так, на останній сесії Рівненської облради, попри обурення представників із декількох районів, перспективний план об’єднання громад погодили. За це рішення проголосували 64 депутати із 66 присутніх. Щоправда. рішення ухвалили з умови, що цей план має пройти широке обговорення із громадами. І після цього уже з внесеними змінами його знову буде розглядати сесія облради. На таке обговорення і пропозиції громади мають 30 днів.

Керівник апарату Рівненської облдержадміністрації Олександр Корнійчук розповів, що, відповідно до рішення, депутати обласної ради затверджують лише проект перспективного плану. Тож після цього цілком можливі його  зміни та доповнення.

- Ніхто нікого «ламати» не буде, і територіальні громади об’єднуватимуться лише добровільно. Вже зараз до нас звернулися громади Дубенського, Дубровицького, Корецького та декількох інших районів з тим, щоб внести зміни до плану, який погодили депутати. Але ці звернення надійшли вже після того, як рішення про винесення плану на сесію розглянули профільні комісії. Тож для того, щоб не затягувати час, ми готові на наступній сесії внести зміни та корективи до цього рішення. Адже ще раз наголошую — це лише перспективний план, і його затвердження депутатами - це перший етап. Наступним кроком є обговорення та внесення громадами своїх пропозицій, затвердження меж і визначення центрів територіальних одиниць. Вже цього тижня ми почнемо виїзди у проблемні райони області. Але варто розуміти й те, що якщо між собою об’єднаються лише бідні громади, то багатшими вони не стануть. Тому в цьому процесі має бути певний баланс, - каже Олександр Корнійчук.

Керівник апарату пояснив, що ухвалення перспективного плану саме на сесії, що відбулася, необхідне для того, аби Кабінет Міністрів України виділив Рівненщині 110 мільйонів гривень із Фонду регіонального розвитку. Ці кошти адміністрація планує витратити на реконструкцію та ремонти шкіл, дитсадків та лікарень практично в кожному районі області.

- Умовою виділення грошей із Фонду регіонального розвитку для нашої області є затвердження перспективного плану об'єднання громад. У деяких областях ці плани не були затверджені. Відповідно нині постає питання про відмову з боку Кабміну у виділенні коштів для них, - підкреслив Олександр Корнійчук.

Коли чекати об'єднання?

У Рівненській облдержадміністрації в один голос заспокоюють, що перспективний план об’єднання громад — це не вирок,а документ для обговорення.

За словами керівника Офісу реформ у Рівненській області Руслана Сивого, пропозиції змін до цього плану можуть подати усі охочі територіальні громади області.

- Громади області об’єднуватимуться добровільно, їх побажання будуть враховані. А те, що зараз розповідають, що перспективний план розглядався і погоджувався поспіхом — неправда. Ще з лютого питання об’єднання громад обговорювалося, і деякі райони, наприклад, Здолбунівський, брали активну участь у цьому процесі. Щоправда, окремі керівники районів “прокинулися” лише зараз, почали читати законодавство щодо цього і висловлювати невдоволення. Об’єднання відбуватиметься добровільно, кожна територіальна громада сама вирішить, до кого хоче приєднатися. Впродовж 30 днів мають відбутися сесії сільських і селищних рад, де депутати приймуть рішення і надішлють пропозиції в облдержадміністрацію. Якщо об’єднання відбуватиметься у межах району, то рішення щодо цього приймається облдержадміністрацією, якщо ж ні, то Верховною Радою України, - зазначив Руслан Сивий.

Також він додав, що деякі райони області вже надають свої пропозиції.

- Наразі є певні зауваження щодо об’єднання громад у Дубенському районі. Якщо раніше була мова, що там створять територіальну громаду із центром у Дубно, в яку ввійде 84 тисячі мешканців, то зараз робоча група, яка там працює, пропонує 6 територіальних громад. Також село Пляшева, що у Радивилівському районі, висловило побажання приєднатися до Демидівського. Ми це питання теж розглядатимемо. Але при об’єднанні варто враховувати й те, що громади мають бути спроможними себе утримувати. Тому адміністрація здійснюватиме наглядову функцію, аби не допустити такого, що два куми-сільські голови домовилися, що вони об’єднуються, а як далі бути і за що розвивати громаду, ніхто не знає, - зауважує Руслан Сивий.

За його словами, передбачається, що перші об'єднання громад на Рівненщині відбудуться вже через 2 місяці.

- Планується, що об'єднання територіальних громад по всій області має відбутися до вересня цього року. Я не вірю у те, що це станеться у всіх районах Рівненщини, але сподіваюся, що у більшості з них все ж таки вдасться провести цей процес, - підкреслив Руслан Сивий.

Якою буде Рівненщина після об'єднання?

До початку реформи у Рівненській області налічувалося 365 міських, сільських та селищних громад. Спочатку планували скоротити їх кількість до 76, але, провівши консультації з представниками громад, вирішили все ж таки зробити 45 більших за розміром об'єднань, оскільки жителі 10 районів Рівненської області побажали додатково укрупнити місцеві громади.

Отож, після втілення реформи в життя найбільш роздрібненим районом Рівненщини стане Володимирецький, де буде створено 6 громад, друге місце розділять Гощанський та Рівненський райони, де утворяться по 5 громад. А в число найбільш згуртованих районів потраплять Дубенський, Демидівський, Радивилівський, Зарічненський та Дубровицький, де створять лише по одній великій громаді на район. Найчисельнішою територіальною громадою Рівненської області стане Дубенська з центром у місті Дубно – вона об'єднає понад 84 тисячі жителів. А найменша громада з'явиться в Млинівському районі – Підлозцівська, де житиме тільки 2259 осіб. 

У цілому ж із 361 сільських, селищних та міських рад попередньо планують створити 45 громад.

Якщо ж побажання територіальних громад при об’єднанні не враховуватимуть, то вони можуть повідомити про це у Комітет виборців України в Рівненській області.

- Теоретично законодавство передбачає механізми впливу громад і їх мешканців на процес об’єднання. Але зараз є чимало різної інформації, що нібито все йде за вказівками, даними зверху. Правда це чи ні, важко сказати, оскільки до нас із такими проблемами не зверталися. Якщо є якийсь конкретний приклад, коли на думку громад не зважають, то це потрібно розглядати вже індивідуально, і з такими скаргами представники територіальних громад можуть звертатися у КВУ. Але будь-яке бажання або небажання громади об’єднуватися з іншими повинно бути  обґрунтоване конкретними підставами, фактами, а не лише словами типу "бо ми не хочемо" чи "а в нас не питали", - повідомив керівник інформаційного відділу Рівненського КВУ Святослав Дубов.

Коментарі

А чого взялися за Павлюка, в не за папу Карла? Що десь згадка про нього була в статті? Один з небагатьох, який не дає приводу для обгаджування, і це не дає спокою? Давайте запит на певну інформацію, тоді і обговорюйте. А то обговорється не зміст статті, а коментар невідомого "укропа".

Павлюк -колишній парторг у Воловікова . Народ "любит" а партії служит. Така сама партійна школа і у Сивого.

Цих горе-реформаторів в зону АТО відправити!А то займаються дурнею.Як якійсь бабці-пенсіонерці звернутись в ту ж сільраду,коли вона буде розташована за десятки кілометрів від неї?

То що Павлюк хлопець не простий я знав давно.З одним тільки не згідний з тим, що він "нашим і вашим". В нього якась така дивна позиція що він ні нашим ні вашим,а сам по собі. Дивно як він ло цого часу зі всіма не пересварився Оце дійсно барабас.

О,да,Павлюк любить керувати, смикаючи за ниточки.такий собі місцевий карабас барабас.у нього і вовки ситі і вівці цілі.нашим і вашим.і в області тихо))

Головним реформатором є не Сивий' і Корнійчук а Павлюк С. Це такий " чорний кардинал", який ніде сильно не світиться, але тихенько керує, Павлюка ще при Матчуку називали "чорним кардиналом" бо він один в одних руках ма більше повноважень ніж всі інші заступники. Так само він зараз заправляє в обласній раді.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.