Однотуровий Хомко

Нова країна після Майдану і під час війни хоче жити по-новому. Але владні еліти стійко переконані, що все нове - добре забуте старе. Тому за кілька місяців до місцевих виборів ніхто навіть не знає, як вони будуть проходити. Однак, що б там не було, а вибори, як російська агресія, вже стартували без офіційного оголошення «політичної війни».  Інтрига та результат у  виборах міського голови Рівного залежать від волі Верховної Ради. Двотурові вибори можуть докорінно зламати систему конкуренції серед кандидатів. І в цих «іграх престолів» в хід ідуть старі та давно перевірені інструменти – прес бабла, «джинса», кадидати-маріонетки, чорний піар, робота на картинку в телевізорі. Бо питання стоїть руба – однотуровий Хомко, чи двотуровий хтось із молодих.

Чайчин костюм

Чинний міський голова Володимир Хомко, ймовірно, вдома в куточку має невеличкий вівтар імені Віктора Чайки. Адже створений ним іміджевий «костюм» господарника Хомко більш-менше успішно носить увесь свій час керівництва містом Рівне. Власне, у цьому костюмчику Чайка почувався органічно не тільки через свою емоційну і жорстку натуру, а й завдяки величенному досвіду. Чайка півжиття провів за кермом, спочатку водійським, а потім і міський. Він керував містом ще за часів «совєтів» - сім років. Не втратив форму і підчас походу в бізнес. Тому його повернення в мерське крісло в 1998 році було справою техніки. Чайка міг хазяйнувати на власний розсуд, «класти з прибором» на політичні «розборки» і «строїти» депутатський корпус завдяки величезному досвіду та авторитету, а не іміджу «господарника», як багато хто думає. Чайка й такого слова, як «імідж»  не вживав. Власне, досвідчений авторитет пішов непереможеним – був міський головою до останніх днів життя. Тоді в репортажі про похорони Віктора Анатолійович я написав: «Рівне втратило батька». А вже невдовзі ця фраза дуже сподобалась місцевим політикам, і багато хто почав набиватися в позашлюбні політичні «діти лейтенанта Шмідта», тобто Чайки. Однак домовленості місцевої політичної еліти вирішили – костюм господарника після Чайки буде доношувати директор «Рівнеоблводоканалу» Володимир Хомко, який попередні вибори програв саме Чайці.

Осиротілі і безгосподарні мешканці міста Хомка на позачергових виборах підтримали. Ось тільки «чайкогосподарницький» костюмчик для Хомка виявився завеликий. Ніби й вдягнув, але в холошах легко заплутатися, а люди дивляться зі сторони і бачать, що вдягнув чуже. Щоб хоч якось компенсувати нестачу «чайчинського» авторитету та досвіду, довелось вдатися до тих же домовленостей. І ясна річ, через підкилимні ігри. Бо на депутатський корпус так просто не нагримаєш, навіть у заступники довелось брати людей спонсора та політичних союзників.

Багато хто під час виборів називає Хомка політичним флюгером. Вважаю це твердження помилковим. Тут доречніше порівняння з флагштоком. Який колір у моді, той прапор і вішають. А коли політична буря, то знімають всі прапори і залягають на дно. Власне, така тактика в критичні для міста часи і досі вилазить Хомку боком. Заборона мітингів та встановлення наметів, фізична відсутність у місті під час найгарячіших протестних подій стали фірмовою візитивкою мера під час Революції Гідності. І цим політичні опоненти буду дошкуляти йому на повну під час чергової спроби стати міський головою. А вона буде – будьте певні. Лише почитайте стрічки новин. Зважте на те, що Хомка може підтримати БПП та «Самопоміч».

Ось тільки електорат Володимира Євгеновича старенький і стомлений. Його виборчі відсотки, як гроші на депозиті в банку, – люблять тишу і спокій. Тому мер ніколи не вдається до публічний політичних конфліктів, дискусій та дебатів. Ефіри – попередньо записані, зустрічі з містянами - попередньо заплановані. Щоб електоральний ґрунт був перед тим добре зораний і задобрений, щоб на ньому було зручніше сіяти позитив і добробут.

Старенький електорат стомлений, і його сил може вистачити тільки на один тур. Бо у другому турі, як в очному двобої, треба будуть резерви прихильників, яких в очільника міста катастрофічно бракує.

 

Якимець і стілець

Власне, вся підкилимна війна руками маріонеток від Хомка спрямована на Дмитра Якимця. Це видно вже неозброєним оком. Незрозуміло тільки, чому Євгенович обрав головного ворога так безапеляційно. Якимець на голову Хомка не впав із місяця. Це якщо не вважати зорану кратерами від мотопомп Сарненщину місяцем. Хехе! Якимець як конкурент Хомка  - не самородок. Його турботливо вирощували до кандидатського рівня вже більше двох років. Старт йому дав товариш, тодішній міський голова Сарн, а зараз народний депутат Сергій Євтушок. Пізніше по лінії «Батьківшини» Якимець знайшов підтримку голови обласної ради Михайла Кириллова та народного депутата Юрія Вознюка. Власне, тому на виборах до парламенту Якимця просувала саме партія «Народних фронт». Хто підтримуватиме його на мерських виборах – ще те питання.

Ми вже неодноразово писали, що у своїй громадсько-політичній роботі Якимець нічого нового придумувати не став. За основу, але з іншою обгорткою, були взяти новітні ідеї «Самопомочі» Садового. За задумом, «Рівненський громадський контроль» мав стати головним ревізором і контролером Хомка. «Чатувати» його в кожному під’їзді і за всі помилки нещадно критикувати. Подейкують, що сюжети про безгосподарність Хомка «Громадський контроль» знімав не просто так. Хлопці мали план ремонтних робіт в місті, і до їх початку знімали сюжет у будинку, а потім - після їх завершення. Мовляв, ми змусили міську владу зробити це.

Як би там не було, але активність Якимця здебільшого поширюється лише на медійний простір - програми, сюжети, газети і радіопередачі, онлайн-диспетчер.  Прикладних проектів у діяльності «Громадського контролю» дуже мало. Роботи з виборцями в оф-лайні дуже мало. Нема навчальних програм для голів ОСББ, як у Мічуди, наприклад. Немає місцевих ініціатив із прибирання і оновлення міста. Як це робили активісти ініціативи «Зелена стежка Рівного». В той же час Якимець не роздає, наприклад, гречку, або не «осіменяє» пенсіонерів саджанцями огірків. І на тому добре.

Інший аспект: ефективну команду менеджерів під крилом «Громадського контролю» Якимець не зібрав. Ось стане він завтра мером, і що? Хто буде його заступником? Хто керуватиме управлінням освіти? Хто командуватиме транспортом, комуналкою? На ці запитання змістовної відповіді нема. А мала б бути ще півроку тому.

Адже  «сарненському варязі» доводиться грати на думаючому електоральному полі Хомка. Воно, звичайно, проти чинного міського голови, але за кого будуть голосувати – тут ще треба розібратися. І відсотки, набрані Якимцем на парламентських виборах, тут далеко не показник. Адже багато в чому йому підсобив рейтинг «Народного фронту», який із нуля зліпив один із найкращих політтехнологів країни Сергій Гайдай. Тільки ось вибори скінчились, і рейтинг «фронтовиків» зараз на рівні трьох відсотків. Скільки залишилось у Якимця – знають тільки закриті опитування соціологів. Тому краще б Якимцю дати виборцям чим більше відповідей та переконати їх підтримати саме його. Адже амплуа молодого реформатора можна приліпити будь-кому, якщо не мати серйозного підґрунтя для цього іміджу.

Тому в це слабке місце, без сумніву, битимуть ненависники «Громадського контролю». Навіть більше – вже б’ють. Навіщо? Про це поговоримо трішки пізніше.  Якщо у них вийде, то сидітиме «сарненський легіонер» на стільці посеред майдану, а не в міській раді.

 

Ляльковий театр

Вибори ще не стартували, але вже стартувало чимало кандидатів. Різкий фальстарт їх пояснити дуже просто. Багато кому відведена функція розвідки боєм. Це якщо говорити військовою термінологією. Постійними нападками, критикою, потоком бруду вони мають вимотати і притопити головного суперника, а за їх спинами в бій підуть уже основні сили противника.

Хто вони? Феєрверком чорнухи вистрелив колись популярних Олександр Лащук, який удавано жорстко критикує всіх, але з критикою Якимця явно переграє. Близький до Хомка Святослав Євтушенко на фоні «Свідомого Рівного» і телереклами теж не проти помірятися силами у політичному турнірі. Змагатиметься на виборах і колишній голова ОДА Сергій Рибачок. На виборах може з’явитися навіть креатура Берташа – його колишній підлеглий Микола Шустов. І це ще тільки початок. Через два місяці цей список суттєво збільшиться.

На що може розраховувати молодий кандидат із рейтингом у 2-3 відсотки? Ну, не на перемогу ж! Завдання одне - відкраяти максимальний відсоток голосів у такого ж рейтингового молодого і перспективного. Принести себе в жертву заради чиєїсь іншої перемоги. А кому найбільше вигідна максимальна кількість молодих кандидатів? Не будемо тикати пальцями в бордову жилетку. Володимиру Євгеновичу найбільш вигідно розсварити і роздробити рейтинги кандидатів. А тоді вже зі своїми відсотками очолити рейтингову таблицю. Але працює все це стовідсотково тільки в першому турі. Не вірите? Подивіться історію президентських виборів в Україні. Попсувати електорат Хомка можуть тільки такі ж люди з іміджем господарника – Олег Червонюк, Віктор Матчук. Але з ними все ж можна домовитися. Тим часом нейтральний лідер «Правого сектора» Роман Коваль на виборах може зібрати свій суттєвий, але недостаній для перемоги електоральний урожай. А ось якщо Верховна Рада проголосує остаточно за вибори міських голів у два тури, то картина все ж зміниться. Тоді у Якимця з’явиться шанс на реванш. Йому, побитому нападками і компроматами за кілька місяців кампанії, другий тур дасть шанс зійтись з Хомком на рівних. Хоча збитки від «антиякимцевої» кампанії будуть більше ніж відчутні.

Тому обирати доведеться між незабутим «старим» і таким собі «новим». Так вважає не тільки автор, а й самі учасники виборчої боротьби. І що б там Хомко не говорив, він обрав головним конкурентом «сарненського бурштинокопача». Хоч і не зовсім заслужено. Бо варяги в політиці - то сила, але не завжди. Бо приїхав конкурент не з сонячної Грузії з вантажем позитиву «грузинських реформ», а з міста «сонячного каменю», овіяного ореолом скандалу. Власне, правила цього бою можуть стати відомими вже завтра під час чергового засідання парламенту. Так що не ходіть по інших сайтах – буде цікаво.