Вибори-2015 в Рівному: двотуровий мер, "чорний піар" і битва кандидатів?

Курчат по осені рахують, а нові обіцянки місцевих політиків - по виборах. В Україні ж, схоже, формується тенденція «ні осені без виборів». Відтак, 25 жовтня рівняни та мешканці області обиратимуть представників до місцевих органів влади, тобто депутатів обласних, міських і районних рад, а також міських та селищних голів. Матимуть місцеві вибори-2015 і низку особливостей, адже відбуватимуться за новим виборчим законом, який 6 серпня з правками і доповненнями підписав Президент України. А крім цього, схоже, буде жорстокою й піар-боротьба кандидатів. Адже офіційно виборча агітація ще не стартувала, тим часом у Рівному вже розпочалися “чорні бої” між деякими потенційними кандидатами у мери. Отож, що чекає на Рівне цієї виборчої осені, чим зваблюватимуть електорат кандидати та як і за що боротимуться, дізнавалася журналіст сайту “ВСЕ”. Що з цього вийшло — читайте у матеріалі.

 

Як голосуватимемо за новим законом?

Отож, розпочнемо з того, які саме зміни відбулися у законодавстві та як проходитимуть місцеві вибори-2015.

Відповідно до закону, вибори повинні проходити за пропорційною системою, а сільських та селищних рад - за мажоритарною. Закон виключає участь політичних блоків, а також передбачає, що вибори не відбудуться на частині Донбасу та Криму. При голосуванні була врахована пропозиція про виключення блоків з переліку суб'єктів виборчого процесу.

У перехідних положеннях закону встановлено, що вибори до місцевих рад Криму і деяких районів Донецької та Луганської областей, призначені на 25 жовтня, не проводяться "у зв'язку із здійсненням РФ тимчасової окупації і збройної агресії проти України і неможливістю забезпечити дотримання стандартів проведення виборів ОБСЄ".

Також, відповідно до прийнятого закону, вибори депутатів сільських і селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідних адміністративних одиниць. Обласні, міські та районні ради будуть обиратися за пропорційною системою з відкритими списками.

У місцевих виборах можуть брати участь політичні партії, зареєстровані станом на день опублікування закону.

Передбачає закон і механізм відкликання депутатів.

Встановлено й 5% виборчий бар'єр для партій (на виборах у 2010 році діяв 3% бар'єр).

Окрім того, довго йшли суперечки стосовно того, чи може кандидат балотуватися одночасно і на міського голову, і на депутата міської ради. У результаті, Верховна Рада України таки залишила в силі таку можливість.

А розпочинається виборчий процес, відповідно до нещодавно прийнятого Верховною Радою України Закону про місцеві вибори, за 50 днів до дня виборів (дня голосування), тобто 25 жовтня 2015 року.

Як розповів керівник інформаційного відділу РОГО «Комітет виборців України» Святослав Дубов, особливістю цьогорічної виборчої кампанії мав би стати, перш за все, новий закон про місцеві вибори, який би унеможливив використання кандидатами і політичними силами сумнівних технологій боротьби, апробованих впродовж останніх 20 років.

- На жаль, цього не сталося. Верховна Рада України із запропонованих законопроектів проголосувала за той варіант, який, на мою думку, не відповідає сучасним запитам і вимогам українського суспільства. Але, як кажуть, маємо те, що маємо. Тож у результаті ми можемо отримати своєрідну суміш виборчих кампаній місцевих виборів 2010 року та парламентських 2014 року, - зазначив Святослав Дубов.

У Рівному вже розпочалася «чорна боротьба» кандидатів

Традиційно, виборчі перегони супроводжуються активною агітацією кандидатів «за себе, красивих». Залишається тенденція і використання брудних виборчих технологій і чорного піару, коли кандидати просто починають «мочити» один одного в інформаційному просторі. «Гречкою» місцеві політики також не цураються спробувати підкупити електорат і шукають нові технології для виборчих маневрів.

А в Рівному деякі кандидати вирішили не чекати старту агітації і розпочали тіньову боротьбу. Як тільки новий виборчий закон пройшов перше читання у Верховній Раді, у місті з’явилися анонімні листівки проти одного із можливих кандидатів - Дмитра Якимця. І хоча його ім’я не називалося, з огляду на зміст сам кандидат прийняв «чорнуху» на свою адресу. Невдовзі з’явилася і ще одна листівка. У соціальних мережах користувачі почали приписувати таку «творчість» команді мера міста.

З відповіддю їй також не забарилися. І відразу з’явилася інформація про «тіньову команду мера» Рівного.

А після того, як волонтерка Вікторія Шинкаренко заявила про свій намір позмагатися за крісло міського голови, «проїхалися» і по її біографії у ЗМІ.

Також у місті почали з’являтися білборди деяких політичних сил. Вже ненав’язливо агітує за себе «Солідарність», «Укроп» і «Батьківщина». Чимало реклами і в «Рівненського громадського контролю, голова якого Дмитро Якимець є потенційним кандидатом на крісло мера. Тому, схоже, кампанія нас чекає весела, боротьба запекла, а кандидати використовуватимуть усі можливі способи, щоб отримати омріяний результат.

Схожої думки щодо того, якими будуть ці вибори у плані агітації, притримуються й експерти.

На думку керівника інформаційного відділу РОГО «Комітет виборців України» Святослава Дубова, можна стверджувати, що деякі політичні сили та потенційні кандидати на Рівненщині вже неофіційно розпочали свою передвиборчу кампанію.

- Дехто навіть не припиняв її з минулорічної кампанії з виборів народних депутатів України, в яких брав участь. А окремі потенційні кандидати, зокрема, на посаду міського голови Рівного, зробили публічні заяви про намір балотуватися. Вже зараз мешканці області можуть бачити політичні білборди, плакати, агітаційні намети й ефіри на місцевому телебаченні, читати «джинсу» в газетах та на інтернет-ресурсах, чути ефіри на радіо тощо. А деякі політичні сили навіть набирають на роботу «молодих комунікабельних працівників» через оголошення в газеті. Така значна кількість політичної реклами порівняно задовго до офіційного старту передвиборчої кампанії може свідчити про те, що більшість штабів робитимуть, перш за все, ставку на масову агітацію через рекламу на зовнішніх носіях, проплачені публікації в пресі та поширення поліграфічної агітаційної продукції. Нині ще рано прогнозувати, як можуть пройти місцеві вибори загалом на Рівненщині, - розповів Святослав Дубов.

Аналізуючи далі, експерт додав, що основні перипетії під час будь-яких виборів, зазвичай, розпочинаються за півтора-два місяці до дня голосування.

- Тим більше, це будуть вибори, під час яких обиратимуть депутатів та голів рад різних рівнів (сільських, селищних, міських, обласної). І в кожному з цих рівнів, як і в кожному населеному пункті області, можуть бути свої особливості та нюанси, - каже Святослав Дубов.

Що ж стосується Рівного, то експерт вважає, що вже зараз можна точно стверджувати, що боротьба за крісло міського голови в нас буде гарячою і запеклою.

- Але, напевно, трохи менш скандальною, як це було під час нещодавніх проміжних виборів народного депутата України в Чернігові. Принаймні в нас навряд чи хтось із потенційних кандидатів ризикне настільки відкрито роздавати гречку або гроші виборцям. Швидше за все, будуть активно застосовуватися технології масової позитивної агітації кандидатів за себе з одночасною негативною контрагітацією проти конкурентів. Тобто, судячи з уже зафіксованих неодноразових прикладів використання деякими потенційними кандидатами антиагітації проти опонентів, «чорний піар», на жаль, також буде доволі поширеним. Загалом можна сказати, що перелік технологій навряд чи суттєво відрізнятиметься від тих, які ми бачили під час минулорічних парламентських виборів, - коментує Святослав Дубов.

А також додає, що хотілося б сподіватися, що жоден із кандидатів на Рівненщині не використовуватиме підкуп виборців у своїй передвиборчій кампанії.

- Після скандальних подій у Чернігові навіть президент Порошенко під час зустрічі з експертами громадянського суспільства з питань виборів сказав, що має бути посилена відповідальність за підкуп виборців, а також надана можливість судовій гілці влади реагувати на факти підкупу аж до зняття кандидата з виборів. Він нагадав, що восени минулого року підписав закон, який посилює відповідальність за підкуп виборців. Але, як показала практика, це не зупинило порушників. У цьому аспекті варто зазначити, що експерти «Комітету виборців України» розробляють законопроект, що має на меті зменшити масштаби підкупу виборців. Він дасть підстави правоохоронцям реагувати на такі правопорушення та запобігати їх виникненню. Можна згадати досвід минулих місцевих виборів у Рівному в 2010 році. Тоді спостерігач Рівненського КВУ став свідком ситуації, коли представники одного з кандидатів у депутати до Рівненської міської ради розносили мешканцям двох будинків по вулиці Данила Галицького продуктові пакети, в які входило шампанське та цукерки, а також ручка, блокнот з фото цього кандидата і буклет про нього. На пакетах також була символіка політичної сили, яку представляє кандидат. І в результаті цей кандидат таки став депутатом Рівнеради. Тож не можна повністю виключити можливість використання підкупу виборців і в цьому році. Не виключено також, що широко застосовуватиметься метод непрямого підкупу виборців. Це, наприклад, організація різних концертів та інших масових заходів із запрошенням відомих зірок, розіграші цінних призів, надання певних послуг, матеріальної допомоги тощо, - підсумовує експерт.

У свою чергу, представник громадської мережі «ОПОРА» Анатолій Бондарчук припускає, що кандидати застосовуватимуть брудні технології, порушення правил ведення агітації (агітація не з виборчого фонду), можливе використання адміністративного ресурсу, але не думає, що ці випадки будуть масовими.

- Не можна виключати і підкуп виборців. Проте його форми бувають різні. Хтось може роздавати гречку, хтось може укладати так звані «соціальні» угоди з виборцями і пропонувати їм за це певну суму. Хтось може придумати нові креативні технології. Думаю, що популярною серед кандидатів, зокрема, фінансово спроможних, стане, так звана, виборча благодійність. Зокрема, активізуються благодійні фонди кандидатів, які роздаватимуть допомогу, ремонтуватимуть під’їзди, встановлюватимуть дитячі майданчики, організовуватимуть екскурсії та розважальні заходи. Такі дії також мають ознаки підкупу виборців. Законодавство трактує підкуп виборців не лише як роздавання коштів з боку кандидатів, але і товарів та послуг. Тому хочу нагадати кандидатам, що за це передбачена кримінальна відповідальність. Виборцям хочу порадити не голосувати за тих кандидатів, які у різний спосіб намагатимуться підкупити голоси виборців. Адже вони на наступний день після голосування забудуть про свої обіцянки та інтереси виборців, - каже Анатолій Бондарчук.

Окрім того, на його думку, вибори міського голови і депутатів міської ради будуть цікавими у плані протистояння.

- Відмінність у тому, що вибори міського голови будуть більше на слуху, ширше висвітлюватимуться у ЗМІ, про вибори міського голови буде говорити переважно зовнішня реклама та агітаційні матеріали, які поширюватимуться по всьому місті. Вибори депутатів відбуватимуться в округах, де боротьба розгорнеться між партіями та її кандидатами. Думаю, що вона буде серйозною, бо кожен голос стане важливий. І тут суттєвими є два фактори: по-перше, мандати отримають ті партії, які подолають 5% бар’єр, по-друге, самі кандидати будуть зацікавлені в отриманні більшої кількості голосів виборців. Бо чим більше кандидат в окрузі здобуде відсотків голосів виборців, тим більші його шанси стати депутатом, якщо його партія подолала виборчий бар’єр. Натомість, в іншому окрузі одразу декілька кандидатів можуть отримати депутатський мандат. Такі новації нового закону про вибори, - констатує Анатолій Бондарчук.

Хто змагатиметься за посаду мера Рівного?

Власне, нині в Рівному серед потенційних кандидатів, які не приховують свій намір поборотися за крісло мера, є міський голова Володимир Хомко, голова "Рівненського громадського контролю" Дмитро Якимець, депутат міськради Олександр Лащук і волонтерка Вікторія ШинкаренкоТакож скласти їм конкуренцію у боротьбі за посаду мера можуть власник "Льонокомбінату" Олег Червонюк, який в коментарі журналісту сайту "ВСЕ" розповідав, що переможе той кандидат, якого він підтримає, а сам він, начебто, не планує балотуватися, та депутат міськради Святослав Євтушенко, який поки що також не виявив бажання поборотися за посаду міського голови. Називають чимало й інших потенційних кандидатів від різних політичних сил, щоправда, їх шанси "сісти"  у крісло мера дещо захмарні.

Та офіційно кампанія ще не стартувала і немає жодного зареєстрованого кандидата.

Тим часом Анатолій Бондарчук каже, що окремі потенційні кандидати вже розпочали свою кампанію, деякі політики заявили про те, що будуть балотуватися.

- Проте, якщо кандидат веде активну виборчу кампанію це ще не означає, що він буду лідером перегонів. Думаю, що переможець визначиться у другому турів і жоден кандидат у першому турі не отримає більше 50% голосів виборців. Сподіваюся, що ці вибори не будуть змаганням зовнішньої реклами, а змагання виборчих програм та стратегій розвитку міста, - доповнює Анатолій Бондарчук. 

Яку явку виборців очікують?

На місцевих виборах в Україні явка виборців традиційно менша, ніж на президентських чи парламентських виборах. Так, у 2014 році на останніх позачергових виборах президента явка в області становила майже 71% виборців, на останніх позачергових парламентських виборах – майже 60%. На місцевих виборах 2010 року явка була на рівні 54%. Чому така ситуація, відповісти складно.

За словами Анатолія Бондарчука, це може бути пов'язано з тим, що наші виборці більше довіряють президенту та парламенту, ніж місцевим органам самоврядування.

- Якщо партії та кандидати зможуть мобілізувати своїх виборців, то явка буде більшою, ніж на попередніх виборах. Насправді явка матиме велике значення. Якщо в окрузі вона буде невисока, то кандидати від партій, які подолали 5% бар’єр, матимуть менше шансів стати депутатами. Вони змагатимуться не лише з своїми опонентами по округу, але заочно і зі своїми однопартійцями з інших округів. Якщо партія здобуде 5% голосів виборців, то вона отримає право на розподіл мандатів. Наприклад, якщо за підсумками виборів партія отримає право на 10 мандатів, то, за виключенням першого номеру списку, депутатами будуть ті, хто набрав найбільше голосів у своїх округах і міським обранцем може стати навіть кандидат, який не здобув перемогу у своєму окрузі. Тобто кандидати від однієї партії порівнюються не за кількостю набраних голосів, а за «%» набраному в окрузі, - пояснює Анатолій Бондарчук.

Отож, місцеві вибори-2015 вже набирають обертів. І невдовзі на рівнян чекає битва кандидатів.

Коментарі

Ой брати ой сестри! Треба цього хумка знести! Він ворюга та бидло! Він це повне вже хумло! Нам хумла не треба в місті! Рівне? від Мулярен та всіх Хумістів! Почитайте та рішайте! Де бидло та де Муйло)))

Муля - рад! Він Муля! Муля вже сьогодні - КАНДИДАТ? Що ти милий Муля? Так все -рад! Що ти будеш - кознокрад?

Залиш комент в рос групі в вк ок(з великою к-тю корист.Омск...): Рос. тв врет про Украину чтоб вы ехали на Донбасс- http://www.stopfake.org -Перешлите друзьям,в группах.

Олексію, вітаємо! Це успіх! Цеглина у вікно і чорний піар від анонімів - отже, шлях обраний правильно. Так тримати! Перемоги!

Ні в якому разі не голосуйте за Муляренка. Не вистачало щоб цей батько біомаси яку між братками назимають "Муля" прийшов до влади. Весь дебош в місці - це його синок і шайка "Басоцкий атовокзал". Раніше навіть тут була стаття про синка-бидлана.
Тому якщо ви свідома людина. Ні в якому разі не голосуйте за "Мулю". Доказів причстності його синка до різних дебошів куча, але батінька то має связі, батінка отмазує. А якщо "воно" стане мером міста, це вибачте за слово П***А.

А що представляє з себе волонтернша? може дамо їй шанс? так просто набридли оці лицеміри і брехуни...які і так все життя при владі сидять, майдан забули, і знову до кормушкі...це просто дико....наскільки деяким людям плювати на народ....не думаю що не знайшлося б хоч одного рівнянина, щирого і чесного, патріота, який би при можливості ставши мером підняв би місто з колін і зробив би все те що роками не робилось. Але ні, на виду знову все ж ті рожі...Хомко, якимець,червонюк,євтушенко....ци пздць

до речі,а крім хомковідсмоктувачів у хамка на зарплаті,ще хтось,цього хамлуватого жирдяя підтримує?:))

про відсуттність альтернативи,я в пару років від капітельманши чув,затерта платівка,на тих,хто з мізками-не канає:)) Як, і про стабілізєц,від хряка межигірського:))Перемен!Требуем перемен!:))

"всерівно переможе Хомко, альтернативи йому нема. Інші кандидати добре відомі в місті хапуни та політикани."-ги-ги-ги:)))а твій товстодупий роботодавець-самий чесний і пухнастий,в якого руки нічого не крали?:)))пролетить в другому турі,як оржівська фанера над Устею:)))Набрид всім справжнім рівнянам своєю жадібністю,хамством і безвідповідальністю(я-не я,не мої повноваження:)))

доречі коментарі на підтрику Хомка видаляються (в кращих традиціях темників часів Януковича). Тут тільки можна писати оди Якимцю, добре знаному хабарнику та бурштиновому барону. Посада мера для Якимця треба тільки для одного - пограбування міста, і дерибан землі. Хомко дерибаном не займається, виділив хіба що СБУшникам та судді, які тупо на нього наїхали погрожуючи "проблемами", і він від такої пропозиції відмовитися не міг.

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.