Вибори-2015 на Рівненщині: гроші, «гречка» чи совість?

На Рівненщині стартували вибори міських та селищних голів, а також до місцевих рад. Нове законодавство, політичні настрої суспільства та перспектива децентралізації можуть зробити їх ще бруднішими, ніж усі попередні. Тим не менше кожному в них доведеться взяти участь - хтось балотуватиметься, хтось агітуватиме, хтось організовуватиме процес, хтось піде голосувати, а хтось ні (це теж позиція). Тож сподіваюсь, що моя публікація допоможе вам трішки розібратися в мутній круговерті виборчих баталій.

 

Цьогоріч місцеві вибори дуже важливі для політичних еліт. І боротьба за них розгортається, в першу чергу, за владу, а потім вже за отримані за її допомогою ресурси. Адже після президентських та парламентських виборів жодна з теперішніх парламентських партій немає стабільної опори в місцевих радах різних рівнів. Кожен запланував урвати собі шматок чим побільше. Саме тому боротьба почались ще на етапі розробки правил гри. Справжній європейський закон про місцеві вибори розробляли експерти та громадські активісти, однак провладні депутати вирішили підтримати інший, більш вигідний президенту проект закону, який надав чи не найбільше політичних преференцій великим політичним партіям із грошовитими спонсорами. Втім цього виявилось замало, закон в обох читаннях із правками голосували практично на слух без паперової версії. А потім після голосування майже місяць готували та підписували текст. У підсумку деякі статті мають суттєві розбіжності. Про це буквально сьогодні написала «УП». І відповідати за ці фальсифікації документів ніхто не буде. Можете бути певні.

 

Менше депутатів

Новий закон, в першу чергу, суттєво вплине на кількість депутатів у місцевих радах. Адже якщо раніше депутати фактично самі затверджували чисельність депутатського корпусу власної ради, то тепер це робити ЦВК. А кількість депутатів тієї чи іншої ради визначається відповідно до кількості виборців. Таким чином Рівненська міська рада зменшиться до 42 депутатів, коли раніше було 54. Тим часом у обласній раді депутатів ще більше скоротять. Після виборів там працюватимуть 64 депутати замість 80. Добре це чи погано? З одного боку, добре. Мовляв, менше крадіїв дорветься до корита. З іншого суттєвих змін це не принесе. Адже депутати не отримують зарплату, тому максимум скоротяться витрати на канцелярську підготовку до проведення сесії. А ще менше бізнесменів зможуть похвалитися перед друзями значком депутата. Загалом задумка проста і правильна. Адже фіксована пропорційна кількість виборців повинна мати свого депутата в раді. Більше виборців – більше депутатів. Такий принцип. Ось тільки він може бути нівельований процесом обрахунку результатів виборів, щоб деякі округи не отримали свого представника в раді. Та про це згодом.

 

У пошуках ковчегів

Перед цьогорічними виборами «зривають банк»… продавці фарби. Адже такої кількості політиків, яким треба терміново перефарбуватися в інші політичні кольори, ще не було. 70 відсотка депутатів міської та обласної ради вже не мають приналежності до тієї партії, з якою обиралися в раду. У когось самоліквідувалась партія, хтось вийшов із неї, когось виключили. Вже немає "Партії регіонів", "померли" "Наша Україна", "Фронт змін", "Народна партія", у місті розкололась "Батьківщина", багатьох виключили зі "Свободи".

Депутати, які залишись за партійним бортом, зараз складають більшість у радах. І впродовж літа вони не відпочивали, а посилено гребли політичним морем у пошуках нового ковчегу. Вийшло чи ні – стане зрозуміло вже  у вересні. Багато хто буде здивований від прізвищ, які виринуть у поданнях «топових» політичних партій на цих виборах.

Основна хитріть нового закону – бонуси відомим політичним партіям із рейтингом та фінансовим забезпеченням. Адже шанси успішного проходженням в раду більші у тих, хто балотується від відомої політичної сили на хорошому окрузі. Відповідно домовлятимуться кандидати з партбосами не за місце в списку партії – його як так такого не буде. Буде лише подання від партії кандидата на кожен округ, відповідно до кількості виборців та депутатів у раді. Тому «заноситимуть» за можливість подання від партії, і за хороший округ. А завдання партійних функціонерів - успішно перемішати «гречкосіїв» із новими незаплямованими іменами. Тільки ось із іменами не все так гладко.

 

Імперативний мандат

Чимало громадських активістів, волонтерів, демобілізованих військових заявили про бажання балотуватися на цих виборах. Вони готові співпрацювати з партіями. А як же і ще вони можуть потрапити в раду, коли висування кандидатів, за новим законом, -  виключно прерогатива партії? Ось тільки цей «подарунок» для нових облич у політиці не один. Його депутати запакували в закон разом із можливістю відкликати депутатів з ради. Тільки її отримають не виборці, а політичні партії.

А тепер давайте змоделюємо ситуацію – успішний громадських активіст погоджується висуватися від відомої партії. Тим самим робить їй позитивний імідж та допомагає перемогти на виборах. І сам стає депутатом, не будучи членом партії. Після перемоги партія в раді починає «рішунькати» питання та продукувати підкилимні домовленості, а ще вказувати депутату, як голосувати в «потрібних» питаннях. Чесний активіст протестує проти цього і голосує не за політикою партії. Раз, другий, третій. Партія у відповідь рішенням зборів якось там рівня осередку партії або за вказівкою босів зі столиці відкликає депутата з ради. І бац! Депутата, який привів партію до перемоги, позбавляють мандата. А замість нього заводять слухняного «рішалу», який голосує так, як скажуть боси.

І це не фантастика, такі випадки тиску вже є в парламенті і будуть ще. А у місцевих радах це явище може стати масовим.

Знаючи такий факт, нові обличчя багато разів подумають, чи варто взагалі йти в таку політику і з якою партією. Як каже мій знайомий, краще з розумним загубити, ніж із дурним знайти. Бо є ризик для багатьох молодих і перспективних заплямуватися так, що на виборах в 2017 році люди і чути за них не захочуть.

 

Не голосуй, а рахуй

Розповім трохи, як відбуватиметься процес висунення і голосування за кандидатів у місцеві ради на прикладі Рівненської міської ради.  Апріорі партія має запропонувати кандидатів на всіх 42 округах в місті. Але може висунути й менше. Математика проста: більше кандидатів – більше шансів. Пам’ятаємо, що партія має пройти п’ятивідсотковий бар’єр. Кандидати можуть і не бути членами партії. Після реєстрації кандидатів у територіальній виборчій комісії вони можуть приступати до голосування. У день виборів виборець на дільниці отримає бюлетень, де будуть зазначені порядковий номер, політична партія та ПІБ кандидата, інформація про нього. Відповідно, якщо партія по конкретному округу не висунула кандидата, то на цьому окрузі її в списку не буде. Виборець голосує за кандидата, і автоматично голос зараховується за партією. Після закриття дільниць рахуються всі бюлетені, фіксують два результати – показник партії і показник кандидата. Отримавши дані, ТВК спочатку рахує голоси партії у всьому місті та визначає, хто ж із них пройшов п’ятивідсотковий бар’єр. Після цього на ті партії, які пройшли – пропорційно діляться 42 мандати. Тобто партія набрала, наприклад, 7 відсотків – отримуй 5 депутатів. Наприклад. Після цього члени ТВК рахують голоси вже за кандидатів від партії та у кожній складають рейтинг. Набрав 2000 голосів  на окрузі – на першому місці, набрав 10  - на останньому. Відповідно, 5 перших місць із партії отримують мандати. Так само і партій. Що ми матимемо у підсумку? На деяких округах може не бути «своїх» депутатів у Раді. Бо набрана кількість голосів на окрузі не матиме значення, якщо твоя партія не подолала п’ятивідсотковий бар’єр. Виграв округ із непрохідної партією – до побачення, посів 4 місце з рейтинговою партією – ласкаво просимо в раду.

 

Гроші вирішують усе?

У новому законі про місцеві вибори депутати не вирішили ще одну ключові проблему – фінансову. На жаль, громадська ініціатива державного фінансування партій, обмеження партійних бюджетів та жорсткий контроль за ними не набрала достатньої підтримки. Європейські практики виборів поки що не є прийнятними для депутатів,  які звикли вирішувати питання «пресом бабла».

Натомість парламент зробив усе навпаки – ввів сплату грошової застави для кандидатів на посаду міських голів та виборчих списків кандидатів до місцевих рад.

З розмірами внесків можна ознайомитися в табличці, яку підготував "Комітет виборців України".

 

Гречка, лавочки

Можливо, хтось ще вірить, що на цьогорічних виборах не буде непрямого підкупу виборців? Не вірте. Події на 205 окрузі в Чернігові стали індикатором – для них, політиків, нічого не змінилось. Для отримання мандату депутата будь-якої ради бізнесмени і партфункціонери готові розбити все – не тільки гроші, горілку і гречку роздавати. А найсумніше, що 60 відсотків населення готові продаватися за ці подарунки. Сумна картина. Але це реалії.

Щоправда, хронологія проведення виборів підсунула «свиню» кандидатам-«гречкосіям».  Адже раніше, за старим змішаним законом, у Рівному було 27 округів. Тепер же, за новим законом, їх буде 42. Тобто мапа округів суттєво зміниться. Однак відома вона буде тільки на початку вересня, бо «нарізає» округи ЦВК самостійно і «спускає» їх на місцевий рівень. Відповідно, вже в середині вересня та в жовтні у місті будуть спостерігатися гречано-горілчані дощі, та «грибний сезон»  у вигляді нових лавочок та дитячих майданчиків. І так далі.

Це буде. Наприклад, партія «Укроп» вже заявила, що роздаватиме продуктові набори. Та й багато теперішніх депутатів звикли робити на окрузі красу заради значка. Чимало депутатів вже за свої кошти ремонтують під’їзди, ставлять лавочки на зупинках, засипають ями.

Всі вже давно забули, чим має займатися депутат місцевої ради. Точніше, не забули, а не знали. Але це вже тема окремої публікації. 

 

Телевізор для вишивати

Як би ми не бігли до Європи – нам до неї ще як до Марса на самокаті. У виборчій площині. Навіть після Майдану більшість виборців не читають програми кандидатів, не аналізують їх. Вони сподіваються на одномоментне настання кращого життя. Хай хоч на день чи на годину. Щоб результат виборів можна було відчути на дотик. А на наступний день після оголошення результатів виборів зросли зарплати, знизились тарифи, побудувались дороги. Нікого не цікавлять питання – як, яким чином, коли? Дай – і все.

Тому більшість тих хто завзято сміється з вати і росіян – насправді нічим не кращий і не розумніший за них. Бо вишивата так само з відкритим ротом слухає популістичні заяви політиків в телевізорі. І на правах командира дивана віддає тому самому телевізору команди: які піднімати економіку, як саджати корупціонерів, вести війну і так далі. А потім діловито чухає п’яту точку і йде на кухню варити гречку з продуктового набору. Бо вся важка боротьба за свої права не виходить за межі кухні.

Але не сумуємо. Як казав Вакарчук «Все буде добре». Нашу ситуацію влучно описав одесит Михайло Жванецький: «У нас уже з’явилось світло в кінці тунелю. Тільки тунель, сука, не закінчується».

 

 

Ключові слова: 

Коментарі

Скажу відверто ,що огульна поверхнева критика не менш набридла, ніж популізм кандидатів. Все не так. Аяк?. Є світовий досвід, коли саме політичні партії беруть на себе повну відповідальність у разі перемоги на виборах. Думка кожного, в тому числі і журналістів важлива. Але добре було б до дискусії на важливі теми залучати фахових експертів.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.