Безрадна СБУ у Рівненській області

Нова ситуація в країні потребує і значного оновлення спецслужб. Зокрема, і головної з них – Служби безпеки України. Природно, що очиститися від російських агентів та корупціонерів СБУ допомогла б громадськість. Саме тому на рівні Києва було ухвалене рішення про створення антикорупційних громадських рад при обласних управліннях СБУ. У Рівному такої ради досі нема. Тепер вже екс-очільник СБУ Рівненщини Валерій Мечкало проігнорував розпорядження Наливайченка. І це в той час, коли в області - розгул незаконного видобутку бурштину та його «кришування» з боку правоохоронців, махінації з землею.

 

16 червня 2014 року голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко підписав розпорядження про створення при регіональних органах СБУ антикорупційних громадських рад. Метою їх діяльності є сприяння органам СБУ у протидії корупції, формування основних засад запобігання корупції в усіх сферах суспільних відносин, унеможливлення участі правоохоронців у корупційних схемах, забезпечення захисту прав, свобод та інтересів громадян, суспільства та держави.

До складу регіональних антикорупційних рад, за задумкою голови СБУ, мали б  увійти громадські діячі, представники правозахисних організацій, засобів масової інформації, експерти, фахівці у сфері антикорупційного права. Словом, мали б залучити широкий загал громадськості до здійснення демократичного цивільного контролю над державними органами.

Журналістам ГО «Антикорупційний моніторинг» вдалось отримати в центральному апараті СБУ копію цього розпорядження.

Так от, відповідно до цього розпорядження, «Головному управлінню по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю доручили разом з Центром взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю Апарату Голови СБУ, Управлінням внутрішньої безпеки, Управлінням правового забезпечення та регіональними органами СБУ до 1 липня 2014 року в місячний строк з дня видання цього розпорядження підготувати й подати на затвердження проекти положення про антикорупційну громадську раду при Центральному управлінні СБУ та загального положення про антикорупційну громадську раду регіонального органу СБУ».

Тим часом рівненську громадськість спіткала прикрість мешканців мільйонного краю - пропустили будь-яку інформацію про створення громадської ради при управлінні СБУ в Рівненській області. Вона не з'явилася ні через місяць після цього розпорядження, ні через півроку, ні через рік.  Тож ГО «Антикорупційний  моніторинг» вирішила поцікавитися, коли була створення антикорупційна громадська рада при управлінні СБУ в Рівненській області та хто входить до її складу.

Ось яка відповідь надійшла на запит про доступ до публічної інформації:

Тобто начальник управління СБУ в Рівненській області Валерій Мечкало фактично проігнорував розпорядження свого керівника і не зробив жодного кроку до створення громадської ради. Немає навіть відповідного розпорядження. Чому так? Хіба чесним правоохоронцям не потрібна допомога громадськості в боротьбі зі злочинністю? Хіба мало злочинності в області, де правоохоронці кришують масовий незаконний видобуток бурштину та де на орендованій землі управління СБУ сумнівні фірми будують розкішні котеджі? Питання риторичні.

Валерій Мечкало

Хочеться вірити, що новий начальник управління полковник Василь Бедрій виправить помилку свого попередника. А також як «варяг» об’єктивно і неупереджено розбереться та покарає винних у порушені формату співпраці з громадськістю.

 

У Києві СБУ контролюють журналісти

Тим часом громадська рада з питань оновлення Служби безпеки України у столиці створена та затверджена ще півроку тому. До її складу увійшли Антоняк Ярослав, Волох Карл, В'ятрович Володимир, Закревська Євгенія, Зілов Сергій, Іванов Сергій, Івшина Лариса, Казанський Денис, Кулик Ігор, Лубківський Маркіян, Матвійчук Олександра, Овсієнко Василь, Омельчук Володимир, Розкладай Ігор, Рудяк Іван, Рябенко Сергій, Скіпальський Андрій, Стельмащук Юрій, Тандіт Юрій, Фуштет Костянтин.

Щоправда, члени ради не дуже схвально відгукуються про результати її діяльності. Нам вдалося отримати коментар деяких із них.

- Я давно туда не вхожу, сходил на 2 заседания, понял, что толку никакого не будет и вышел, - повідомив відомий журналіст Денис Казанський.

- Я вже не входжу до громради, - відповів журналіст та громадський активіст Карл Волох.

Відповідно до інформації управління правового забезпечення СБУ, станом на 2 вересня громадські ради створені при управліннях СБУ у Вінницькій, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Львівській, Луганській, Херсонській областях.

Читайте також: У Рівному СБУ, за сприяння голови ОДА, «прихватизувала» гектар землі на мільйони гривень