Місцеві вибори 2015: тест-драйв нової системи

 

5 вересня в Україні стартувала вибоорча кампанія до місцевих рад. Вони відбудуться за новою виборчою системою, яка передбачає партійні вибори з відкритими списками. Що це таке і які можуть бути результати? Ось якраз із цими питаннями спробуємо розібратись.

 

Три завдання для виборчої системи

Відкриті списки – про них говорили, їх вимагали, у них бачили ліки для подолання політичної корупції та продажності в українському депутатському середовищі. Передбачалось, що запровадження виборчої системи з відкритими партійними списками дасть змогу вирішити відразу декілька проблем:

- послабити вплив політичних партій і посилити вплив виборців на формування місцевих рад;

- послабити партійну лідерську диктатури та дати поштовх для розвитку внутрішньопартійної демократії;

- зробити діяльність політичних партій більш відкритою, залучивши авторитетних місцевих лідерів до партійних списків.

Однак нова виборча система повною мірою не вирішує жодного з вищевказаних завдань. Натомість несе в собі низку небезпек, які унеможливлюють бодай якесь більш-менш логічне прогнозування результатів виборів. І навіть найточніші і  найґрунтовніші соціологічні дослідження не дадуть нам розуміння, якою буде місцева влада на Рівненщині (те саме й у інших регіонах – авт.) після 25 жовтня 2015 року. Розглянемо їх всі по порядку.

Хто командує парадом?

За пропорційної партійної системи, яку мала Україна на місцевих виборах 2006 року, було все зрозуміло і просто. Виборець голосує за партію, і відповідно до кількості набраних відсотків голосів, ті політичні сили, котрі пройшли виборчий бар’єр, делегують своїх кандидатів у місцеві ради. Тут все залежало від керівників місцевих партійних осередків. До них приходили проситись у список. А краще місце могло коштувати чималу суму в залежності від статусу ради і "хлібності" території, якою керував місцевий представницький орган.

Кожна партія мала свою кількість прохідних місць у списку, які можна було вигідно продати. І ця кількість напряму залежала від рейтингу партії. Тут все просто: вищий рейтинг = більше місць = більше грошей у партійній касі. Ну, або на власному банківському рахунку. Це вже залежало від партійної свідомості керівників місцевих осередків.

Але така картинка влаштовувала ті партії, які мали стабільний ідеологічний електорат. А таких не так вже й багато в Україні. Якщо повернутись до виборів 2006 року, то тоді це були "БЮТ" (нині ВО "Батьківщина"), "Наша Україна", "Партія регіонів" та "Комуністична партія України". Вже на наступних виборах, у 2010 році, "Наша Україна" майже зникла з електоральної мапи місцевих виборів, натомість з'явилась "Свобода". Але про це далі.

Після приходу до влади Віктора Януковича для тодішньої влади постало питання, як взяти в свої руки контроль над місцевими радами по всій країні. Адже в західних та центральних областях значну прихильність виборців мали "Батьківщина" та "Свобода". А пропрезидентська "Партія регіонів" і їх сателіти "КПУ" контролювали схід і південь. Тоді й була придумана схема зі змішаною системою.

Під виглядом самовисуванців або кандидатів від "нейтральних" партій висувались місцеві авторитетні бізнесмени, керівники підприємств, чиновники і діячі. Їм малювали імідж виважених «господарників» і протиставляли "дурнуватим" політикам. Це дало змогу значною мірою обдурити виборця і, як результат, сформувати провладну більшість навіть там, те"Партія регіонів" ніколи не отримала б перемоги на виборах. На тих виборах вже партії вмовляли авторитетних громадян балотуватися від них.

В обох описаних випадках був зрозумілий результат, який прагнуть отримати творці тієї чи іншої виборчої системи. Так само, як і схеми та засоби, якими досягатиметься цей результат. Але у новій виборчій системі такого розуміння немає. З одного боку, висування - виключна прерогатива партій, і кандидати, котрі бажають стати депутатами, мають шукати стежку до партійних офісів. Однак за своєю суттю вибори проводяться в мажоритарних округах, де партії представлятимуть конкретні кандидати. І чим рейтинговіший кандидат - тим більше голосів, а значить більше мандатів у місцевій раді.

Виходить ситуація, коли обидві сторони зацікавлені одна в одній, і ні в кого немає на руках козирного туза.

"Перший" серед рівних

Отож у списку тепер не буде номерів. А депутатами стануть ті з кандидатів, які покажуть у своїх округах кращий результат. Звісно, у тому випадку, якщо цей сукупно набраний результат буде більшим за 5-процентний прохідний бар'єр.

Здавалось би, ось вона, рівність і демократія! Але тут все, як у православній церкві, де серед всіх патріархів є Вселенський, трохи "вищий" за інших. Він навіть носить "титул" - перший серед рівних.

У партійних списках, за новою виборчою системою, перше місце фіксується за конкретним кандидатом. Така собі гарантія на прохідність. Вже сьогодні, аналізуючи інсайдерську інформацію з різних штабів, можна сказати, що цими першими здебільшого будуть керівники партійних організацій. Або ж голови обласних, районних державних адміністрацій чи місцевих рад. Вони ж найчастіше й керуватимуть чи вже керують штабами.

Але така гарантована "прохідність" може призвести до розхолодженості в самій агітаційній компанії. Особисто мені доводилося вже чути від такого "першого" про те, що його мало цікавлять вибори в місцеву раду, бо він і так пройде. І додав: "Мені треба займатись мерськими виборами, а міські хай самі кандидати роблять, вони в цьому зацікавлені". Що з того вийде? А що може вийти на війні, якщо полководця не цікавить результат битви?

Однак це не вся проблема з "першими". Їхнє прізвище у бюлетені стоятиме відразу після назви партії, і лише потім буде прізвище кандидата, який балотується по тому чи іншому округу. Неуважний виборець може не розібратись. Не знайшовши у бюлетені знайомого прізвища, проголосує, зважаючи на партійний бренд. Або ж не проголосує, маючи якісь застороги стосовно "першого номера".

Один із майбутніх кандидатів обурювався. Мовляв, чому це він має на своєму рейтингу тягнути пана "Х" в раду?! Додавши: "Та він у районі має таку репутацію, що його прізвище у нас в селі мій рейтинг переполовинить".

Кількість голосів і їх відсоток – різні речі

Я не знаю, чим думали і що мали на меті законодавці, прописуючи в законі норму, про яку йтиме мова. Ми вже писали про те, що місце в партійному виборчому списку визначатиметься, зважаючи на результат конкретного кандидата на його окрузі. Здавалось би, які тут можуть бути «нюанси»? А вони є.

Пам'ятаємо ще зі шкільного курсу математики, що від перестановки доданків сума не змінюється. Зате, як виявилось, результат змінюється в залежності від того, у чому рахувати.

А рахуватимуть, згідно з законом, у відсотках. "Ну той що?" – запитаєте ви. А справа у тому, що різні округи мають різну кількість виборців. Так, при формуванні виборчих округів враховується, щоб кількість голосуючих була приблизно однакова. Але це «приблизно» може коливатись від кількох десятків до кількох сотень. Значить 100 голосів в одному окрузі може становити 1%, а в іншому, скажімо, 0,9%. Така собі політична арифметика.

Війна на три фронти

Та всі вищеназвані проблеми, як на мене, дрібниці у порівнянні з головною небезпекою, з якою стикнуться партії на цих виборах. Це самі кандидати і їхнє бажання стати депутатами.

Ми вже пам'ятаємо, що партія має набрати чим більше голосів, щоб отримати чим більше мандатів. А кандидат має здобути якомога більше відсотків голосів виборців на своєму окрузі, щоб мати вище місце у партійному списку. А отже і вищі шанси на отримання депутатського значка.

Здавалось би, кандидат має, не покладаючи руки, працювати над підвищенням рейтингу партії і свого особистого. У боротьбі за цей результат у кандидата є два фронти: округ і вся територія, на якій обирається місцевий представницький орган. Та є ще й  третій фронт – інші округи.

Однак цей третій фронт - ніби задзеркалля. На інших округах союзниками є кандидати від інших партій, а ворогом – партнери з вашого ж партійного списку. Чому? Якщо ви задаєте це запитання, то значить не балотуєтесь на цих виборах. Всі знайомі мені майбутні кандидати в депутати вже "просікли фішку". Тому поясню для необізнаних.

Уявіть, що у вас, як у кандидата, стоїть завдання набрати чим більше голосів, щоб отримати вище місце у списку. Ви також зацікавлені, щоб інші кандидати від вашої партії у своїх округах набрали менше. Звісно, це їхня справа, але ж можна їм у цьому "допомогти"…

Пробачте, але благородство і порядність  - не найпоширеніші чесноти в українському політикумі. За моїми спостереженнями і аналізом того, що чую і бачу, "допомогти" своїм партнерам за партією збирається чимала кількість майбутніх кандидатів.

Двотурові мери

Одним із найголовніших новинок цих виборів буде обрання міських голів у два тури. У цьому випадку плюсів більше, аніж мінусів. А небезпека, по суті, лише одна – чи прийдуть виборці на другий тур.

За даними соціологічних опитувань, виборці дезорієнтовані, втомлені і розчаровані. Як зазначають експерти, це може суттєво вплинути на явку в день голосування. Що вже казати про другий тур виборів міських голів, які відбудуться за два тижні після "основних" виборів? І тут мають добре попрацювати штаби кандидатів саме над мобілізацією електорату.

Щоправда, варто зазначити, що сам принцип обрання міських голів у два тури унеможливить прихід до влади мерів, обраних меншістю виборців.

Експеримент?

На початку цього тексту згадувалось про цілі. Відкритість, запити суспільства і розвиток демократії – це все, що цікавить нас, виборців. У політиків свої прагнення та завдання. Така вже природа політики. По суті, нинішній владі, як в принципі і опозиції, було б  вигідним збереження системи 2010 року. Але відкриті списки обіцяли на Майдані, і зараз той час, коли за слова потрібно відповідати. Аналіз нового закону про місцеві вибори не дає можливості стверджувати, що туди закладені схеми, покликані якось отримати більшу владу, ніж можна в результаті голосування. Так як це було колись. Так само, як і немає тотальної влади партійних лідерів.

Виникає запитання, чого очікують від цих виборів у владних кабінетах.

Відповідь знайшлась випадково у розмові з одним столичним чиновником. Вона полягає у тому, що нинішні вибори -  це експеримент. Просто подивитись, як працює система з відкритими списками. Які ради сформуються в результаті виборів. Наскільки можна буде управляти процесом і впливати на результат. І вже на наступні вибори модернізувати виборчу систему в залежності від поставлених задач та отриманих результатів тест-драйву.

А й справді  – чому б не протестувати виборчу систему? Тим більше, що ці вибори лише на два роки. І вже у 2017 році ми знову підемо на виборчі дільниці обирати нові ради. Не виключено, що й за новим законом.

Далі буде...

Ключові слова: 

Коментарі

Достойна депутатка С.Левицька.Сподіваємось знову її побачити в сесійній залі листопад 2015р. Ви нас не розчарували. З повагою ВАШІ виборці.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.