Кузнецовську пророчать славу IТ-міста, а владою керують через "Facebook"

На тлі "тотальних зрад" та громадського депресняка хочеться запропонувати статтю про українське місто, у якого вийшло стати на шлях розвитку нових ІТ-технологій. Якщо Ви очікуєте почутити про ІТ-тріумфи Львова, Вінниці чи Дніпропетровська, то такого не буде. Мова піде про 50-тисячний Кузнецовськ на Рівненщині.  Уявіть собі українське провінційне містечко зі своєю атомною електростанцією, в якому жителі об'єдналися з владою для реалізації реформ. Уявіть собі місто, де його житель для чиновника - це клієнт, а не прохач. Де особисте відвідування держустанови зведено до мінімуму - будь-який житель може отримати частину держпослуг (виписати довідку або стати в чергу на квартиру), не встаючи з дивана.

Свого часу, читаючи статтю про іспанське селище Хун, де мер реалізував комунікацію між чиновниками та мешканцями через "Тwitter", я була вражена тією легкістю, з якою щире бажання чиновника працювати ефективно інтерпретувалося в реальний результат на основі інструменту, доступного всім жителям. Як у прислів'ї: той хто хоче - шукає можливість, хто не хоче - виправдання. У моєму улюбленому місті N (можна вписати назву практично кожного українського міста) ситуація діаметральна протилежна Хуну.

Читайте також:

Кам'яний вік: у Рівному чиновники не хочуть впроваджувати електронне урядування

"Кам'яний вік-2": чому влада Рівного ігнорує пропозицію безкоштовного запровадження електронного урядування

Список претензій до існуючого стану справ практично нескінченний: в кабінет чиновника без шоколадки не лізь; відстоявши чергу, ти можеш почути, що потрібні додатково 100500 довідок; тотальне хамство слабокомпетентних особистостей; відсутність реакції на елементарний електронний лист...
Я провела аналіз реформ держсектору в містах і прийшла до висновку, що ситуацію можна круто змінити. Прецеденти є!

Знову Вінниця і Львів? Кузнецовськ!
Якщо Ви очікуєте почутити про ІТ-тріумфи Львова, Вінниці чи Дніпропетровська - такого не буде. Ці міста стали своєрідними законодавцями ІТ-моди, вони круто розпіарені, і про їхні успіхи ви чули.
Так що я рушила далі, на пошуки своєї української "Еврики" (фанати серіалу мене зрозуміють). В одному з невеликих інтернет-видань я абсолютно випадково натрапила на статтю із згадкою Кузнецовська - містечка в Рівненській області з населенням близько 50000 чоловік, які живуть майже як жителі іспанської Хуни (так і хочеться прочитати Хунти :)).
Я зв'язалася через ФБ із тамтешнім мером, програмістом, споживачами послуг і сама переконалася в працездатності інструментів, про які піде мова далі.
Уявіть собі український провінційне містечко зі своєю атомною електростанцією, в якому жителі об'єдналися з владою для реалізації реформ. Уявіть собі місто, де тамтешній житель для чиновника - це клієнт, а не прохач. Де особисте відвідування держустанови зведено до мінімуму - будь-який житель може отримати частину держпослуг (виписати довідку або стати в чергу на квартиру), не встаючи з дивана.


Місто, в якому про будь-яку міську/соціальну проблему можна писати першим особам влади в "Фейсбук" або записатися на особистий прийом через чат/електронну пошту. Де жителі фотографують на смартфон ЖКГ-дефекти, і упродовж години заявка вже потрапляє до директора комунального підприємства, а ще через годину вона з електронною резолюцією надходить в чергу на обробку ЖКПом. Місто, в якому будь-який житель може взяти участь у засіданнях міської ради віртуально в режимі реального часу і задати запитання або винести пропозиції. Місто, в якому загальні питання, які потребують капітальних витрат, виносяться у вигляді петицій на народне голосування.
Віриться насилу, правда? Розповідаю про все коротко і по порядку.

Історія реформ
А почалося все з розуміння першими особами Кузнецовська того, що дно вже під ногами. Потрібно або відштовхнутися від нього, або лягти і сховатися за каменем.

Після перемоги Майдану в.о. мера, Ігор Куц опинився в новому кабінеті зі старими проблемами і порядком пошарпаною скарбницею. Ігор вирішив розхитати статичність ситуації, кинувшись клич в "Facebook":
"Друзі, шукаю людей в команду патріотів, готових якісно міняти в місті ВСЕ! Грошей немає. Якщо ви готові безкоштовно допомогти місту - я готовий розглянути будь-які ваші пропозиції та проекти. Слава Україні! "
Люди не змусили себе довго чекати. Пост отримав величезний резонанс. Деякі активісти зайнялися забезпеченням безпеки і створили ГО "Муніципальна варта". Деякі взяли на себе творче дозвілля дітей, створивши хендмейд-майстерню "Кузня творча". Одні надавали безкоштовну юридичну консультацію і навчали людей відстоювати свої права, інші зайнялися ремонтом дворів у складчину з міським бюджетом, треті створювали ОСББ і допомагали це робити іншим. Деякі жителі були впевнені, що ІТ-врятує світ і, звичайно, їх рідне місто.


Головне було зібрати людей, спрямувати, дати повноваження та інструменти. Люди натомість зажадали відкритості та контролю всіх процесів у міськвиконкомі. Так народ і влада стали партнерами.
Реформами ІТ займався програміст Євген Поремчук. Він став співавтором реформ зміни моделі обслуговування "клієнтів" (жителів міста) і тісної інтеграції внутрішніх бізнес-процесів міськвиконкому і служб ЖКГ в ІТ.


Євген розповів:
"Починалося все з постмайданного імпульсу на основі хорошого ідейного базису -" Європа починається з мого порога ". До того ми з активістами розвивали проект "УкрЯма", "УкрЛюстратор", "бойкот товарів Регіоналів", і досвід взаємодії з держструктурами в частині ІТ був виключно негативним. Я таки вирішив спробувати. Виписав перелік усього того, що мені не подобатися в роботі міськвиконкому, визначився зі своєю переговорною позицією і запропонував міській адміністрації свої послуги. Через тиждень спільної роботи з міським головою та активістами ми намалювали план робіт, перелік завдань. Так у нас з'явилася перша банда реформаторів, з якої ми почали роботу.

Насправді роботи програмістам було мало. В основному, переговори, питання-рішення, блок-схеми, компроміси, ситуаційна активність на вимогу і політика з дипломатією. Було багато політики і багато дипломатії, адже, наприклад, зміна бізнес-процесів тягне за собою зміну шаблонів розподілу відповідальності серед співробітників "

Результат за 1,5 року роботи
Слухаючи і читаючи про успіхи Кузнецовська, я дивувалася обсягам виконаної роботи. Але коли систематизувала всю отриману інформацію, була злегка ошелешена.
Дивіться самі:
1. ЦНАП (центр надання адміністративних послуг) став єдиною точкою контакту жителя з міськвиконкомом. Коли послуга готова (наприклад, оформили папери) - приходить СМС з проханням забрати результат. Можуть відсканувати і вислати на електронну пошту.
2. Представники влади (мер міста, директор комунального підприємства, начальник ЦНАП) реагують на всі повідомлення в "Facebook" і телеграми як на офіційні запити, відзначають один одного в повідомленнях жителів міста і звітують про зроблене в коментарях.


3. У будь-якого жителя є можливість повідомити про проблему в місті декількома способами. Можна повідомленням через "Телеграму". Або викласти проблему на усебачення в систему OpenCity. Або звернутися офіційно до мера через iGov. Або написати меру / директору КП в "Фейсбук" ... Єдина умова - реальні імена та прізвища. Акаунти "Кіса кіса-" або "Хоробрий дятел" не рекомендовані, повідомлення навряд чи підуть в обробку.


4. Прийом мешканців мером жорстко не регламентований. Якщо чиновник є на місці, то до нього запросто можна зайти "в гості" і поставити запитання. Оскільки народ, в основному, пише онлайн, то черг на прийом не спостерігається.
5. Загальноміські питання жителі вирішують через петиції. Для влади важливо розуміти ставлення людей до освітленого питання або проблеми, які вимагає капітальних інвестицій. Тому петиція повинна набрати 100 голосів за три місяці, і тільки потім вона піде на розгляд меру або депутатам. Таким чином, наприклад, в місті з'явився стадіон зі штучним покриттям, замінені ліхтарні ртутні лампи на світлодіодні. До речі, Кузнецовськ - перше місто в Україні, що реалізував у себе петиції.
6. Не знаєте, чи грає ваша дитина в ігровому містечку, або чи працює сьогодні базар? Не проблема. Зайдіть на міський сайт і подивіться в режимі реального часу, адже по місту розставлені веб-камери з цілодобовою онлайн трансляцією.
7. Кузнецовськ - єдине місто в області, яке підключилося до системи iGov, яка дозволяє отримувати державні послуги через інтернет.
8. Внутрішні процеси всередині ЦНАП та міськвиконкому побудовані на системі електронного документообігу "УкрДок", що максимально спрощує і прискорює роботу чиновників. Немає простою папірців: документи оформляються дуже швидко, навіть якщо якогось чиновника немає на місці (наприклад, поїхав у відрядження). Бізнес особливо радий.
9. Працює електронний запис діток в реабілітаційний центр.
10. Відкрили безкоштовні послуги коворкінг. Тепер молодь може впроваджувати свої стартапи без зайвих витрат на офіс. Працює так: показуєш меру свій проект, реєструєшся і вперед! Стіл, стілець, інтернет, санвузол, чайник, вазон. Якщо потрібно, то можуть навіть надати безкоштовний хостинг для PHP / HTML / MySQL.
11. Центр міста покритий безкоштовним муніципальним Wi-Fi.

Плани щодо майбутнього розвитку
Однак на цьому робота реформаторів не закінчилася. У планах - ще безліч амбітних і корисних проектів. Наприклад:
1. Висновок держзакупівель за гроші міського бюджету на відкриті торги в інтернеті через підключення до системи ProZorro.
2. Надання 100% державних послуг через систему iGov.


3. Короткий аварійно-інформаційний міський номер. Можна звертатися з будь-якого адекватного приводу: залишити аварійну заявку, запитати про погоду на завтра, дізнатися номер телефону поліклініки, попросити викликати таксі, уточнити адресу потрібної організації, запитати, що робити при укусі бджоли або чим годувати вомбата :)
4. Реалізація міського порталу "Кабінет городянина" з максимальною кількістю інструментів та даними, які потрібні жителям: його баланс комуналки, список платежів, офіційні звернення до виконавчої влади і т.д.
5. Електронна запис в поліклініку. Термінали самообслуговування в самій поліклініці.
6. Залучити до кур'єрської доставки та соціальної роботи "особливу" молодь з реабілітаційного центру. Це дозволить цим людям не тільки заробити гроші, але й краще адаптуватися до навколишнього соціуму.
7. Періодичні онлайн конференції з владою.

Висновок
Мета цієї статті - показати на реальному прикладі, що у нас в країні не все так погано, як може здатися. Є люди, готові проводити локальні реформи. Для цього не треба бути великим містом із іменитим мером. Достатньо бажання влади і наявності людей із активною життєвою позицією, які будуть ці реформи реалізовувати.

Світлана Фединчик, dou.ua

 

 

Читайте також:

Кам'яний вік: у Рівному чиновники не хочуть впроваджувати електронне урядування

"Кам'яний вік-2": чому влада Рівного ігнорує пропозицію безкоштовного запровадження електронного урядування

  

Ключові слова: 

Коментарі

Похєрив наш новий мер усе ІТ. Відкат назад на 3 роки мінімум. Усі розрахунки у тінь. Люди стогнуть від керування "професіоналом" Анощенком.

ХЛОПЦІ ПОВЕРНІТЬСЯ!!!!

Была в Кузнецовске на конференции энергоэффективности - я в шоке с чистоты города, с доброжелательности людей. Эл. сервисы действительно есть, свой ЦНАП. В горисполкоме везде камеры купольные висят, ведется трансляция заседаний рады. Нужно самим видеть

автори а посилання впадо було додади?!

З коменту жеки на доу.юа:

Спасибо всем кто откликнулся на статью про ІТ-услуги города. Статья помогла выявить серьезную проблему — отсутствие информированности горожан. Работаем над ней! Поскольку в статье нет линков на основные услуги оставлю их в комментарии:
Петиции — kuznetsovsk-rada.gov.ua/petition (8 — положительно рассмотрено, 6 — на рассмотрении )
OpenCity — opencity.in.ua/issuelist#r=UA56107
IGov — igov.org.ua (выбрать в фильтре "Рівненська область"->"Кузнецовськ")
Что еще?
Городские видеокамеры здесь — kuznetsovsk-rada.gov.ua/...dn0hvghzw5j))/online.aspx (не знаю почему такая ссылка ужасная, не виду сайт, камеры работаю с выключенным AdBlock)
Хотите работать в городском CoWorking ? Присылайте ваши проекты сюда — kiv-rada@ukr.net
Хочу особенно отметить, что сервисы будут работать в не зависимости от результатов выборов в городе.

Куц в статті не доречний але те що пацани зробили правда. Користуюсь ОпенСіті десь половину заявок виконали точно. В Цнап жінка ходить регулярно теж є в горісполкомі. Петиція є на сайті

Чиста заказуха,щоб підтримати КуцА =)).

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.