Рівнянин виграв суд проти міської ради щодо утилізації небезпечних відходів

Щороку рівняни викидають у смітник тонни небезпечних побутових відходів, серед яких ртутні лампи, зламані електроприлади та батарейки. Це призводить до забруднення довкілля та численних онкологічних захворювань рівнян. За даними соціологічного дослідження, всі мешканці Рівного  розуміють, що небезпечні відходи повинні збирати окремо. Як виявилося, міська влада ніяк не намагалась вирішити цю проблему.

Голова ГО «Рівненський центр «Соціальне партнерство» Сергій Пінчук звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності виконавчого комітету Рівненської міської ради у сфері поводження з небезпечними відходами у складі побутових відходів, зобов’язати виконавчий комітет забезпечити окреме збирання від населення міста Рівне небезпечних відходів у складі побутових відходів з метою їх подальшого знешкодження.

- Чинне законодавство говорить про те, що всі небезпечні відходи повинні збиратись окремо для утилізації. У законодавстві прописано чітко, що цим мають займатись органи місцевого самоврядування. Коли ми звернулись до міського голови з інформаційним запитом, щоб нам повідомили, хто насправді щось зробив по вирішенню цієї проблеми у місті Рівне, ми отримали лист від управління житлово-комунального господарства. У листі зазначається, що полігон не призначений для таких відходів і на законодавчому рівні це не врегульовано. Коли стало зрозуміло, що міська влада нічого не робить з цією проблемою, я звернувся до суду. Судовий позов був поданий 18 листопада, справа тягнулась досить довго. Рішення було винесено 6 березня, - повідомив Сергій Пінчук.

Як розповів Сергій Пінчук, представник екологічної інспекції в суді заявила про те, що місто нічого не зробило, аби вирішити цю проблему.

- Схема санітарної очистки міста, яку має розробити орган самоврядування передбачено в законі «Про благоустрій», який був прийнятий у 2005 році, роздільне збирання побутових відходів запроваджено у 2010 році, а всі методики запровадження були прийняті у 2011 році. Ці докази були наведені у суді. Згідно рішення суду у Рівному має бути не лише роздільне збирання небезпечних відходів, а місто Рівне має налагодити роздільне збирання побутових відходів взагалі. Правда, яким чином це буде робитись - невідомо, - зауважив Сергій Пінчук.

Також Сергій Пінчук переконаний, що схема роздільного збирання побутових відходів не потребує фінансових коштів та ніяких замовлень – це те  що мали зробити фахівці ЖКГ. Є постанова Кабміну, яка зобов’язує органи місцевого самоврядування це робити та перенести норми методики на місцевий рівень, чого не було зроблено у Рівному. А для того щоб розробити схему санітарної очистки міста потрібно наймати ліцензовану фірму – це повністю розписана система розміщення сміттєвих контейнерів, визначені місця, схема забирання контейнерів.

- Тільки за рік рівняни викадають два мільйони батарейок, - говорить Сергій Пінчук. - Скільки було викинуто небезпечних металів, які потрапили у грунт, у воду, адже вони викидаються безпосередньо біля житлових будинків?

Також Сергій Пінчук звернувся до Уповноваженого з прав людини із скаргою про те, що міська влада не дотримується законного права на безпечне довкілля.

- Мені повідомили, що відкрито провадження за зверненням у справі мешканців Рівненської області на безпечне життя і довкілля внаслідок невжиття органами місцевого самоврядування заходів спрямованих на належний збір і утилізацію небезпечних відходів у складі побутових відходів. Я вважаю, що потрібно люструвати людей не тільки тих, які приходять на посаду, а й тих, які перебувають на чинних посадах і особливо тих, по яких є рішення суду щодо їх неналежної діяльності

Головний спеціаліст відділу благоустрою Олександр Даюк також не заперечує, що необхідне роздільне збирання сміття:

- Роздільне збирання сміття необхідне і передбачене законом. Проте виникає запитання: у нас в місті побудований сміттєпереробний завод з унікальною технологією, яка вимагає сортувати сміття, яке попадає на завод. Навіщо знову виділяти кошту? Ми керуємось Законом України «Про благоустрій», відповідно до цього закону є правила благоустрою, які передбачають, що збирання побутових відходів відбуваються на підставі схеми санітарної очистки міста або на підставі графіку збору сміття. Такий графік у нас є, а схема санітарної очистки міста вимагає коштів. Як тільки будуть виділені кошти, ми в цьому році плануємо розробити цю схему.

Депутат міської ради та директор підприємства «Санком-Рівне» Святослав Євтушенко запевнив, що необхідно відсортовувати небезпечні відходи:

- Ртутні лампи потрапляють на сміттєпереробний завод у розбитому вигляді і це дуже ускладнювало роботу. Бувало що навіть ртуть у пакетиках потрапляла і це дуже небезпечне явище. Зараз питання заводу «зависло в повітрі», - сказав Святослав Євтушенко.

Отож, суд постановив, що адміністративний позов Сергія Пінчука задовільнити частково. Визнати діяльність виконавчого комітету Рівненської міської ради у сфері поводження з небезпечними відходами у складі побутових відходів, недостатньою. Зобов'язати виконавчий комітет Рівненської міської ради розробити та затвердити в установленому порядку схему санітарного очищення міста Рівне, розробити технологічну схему роздільного збирання побутових відходів. Суд визнав діяльність Рівнеради у сфері поводження з небезпечними відходами недостатньою, хоча Сергій Пінчук просив визнати її взагалі бездіяльністю.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.