З початку року рівняни реєструють нерухомість за новими правилами

В Україні на повну силу запрацювали нові правила реєстрації прав на нерухомість. В силу вступила нова редакція закону “Про держреєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень”. Які переваги та недоліки цих нововведень читайте далі.

 

 

 

Тепер єдиним документом, що підтверджує право власності на квартиру, є виписка з Єдиного держреєстру речових прав на нерухомість; вносити зміни до реєстру можуть тепер не тільки нотаріуси, а й департамент держреєстрації Мін’юсту (колишня Держреєстраційна служба), органи влади, аж до сільради; а за внесення до реєстру даних доведеться платити.

Як роз’яснили у Мін’юсті, реєстр нерухомості діє з 1 січня 2013 р і якщо до цієї дати будинок, квартира і т. і. не змінювали власника, то в реєстрі такого об’єкта немає. Він може бути внесений або в електронний реєстр БТІ, який формувався в 2010-12 рр. і тепер використовується БТІ як архів, або в паперовий архів БТІ. Власникам нерухомості, які не збираються її продавати, дарувати, заповідати, вносити зараз дані до реєстру не обов’язково, всі паперові документи на право власності дійсні.

Але внести бажано з двох причин. Перша – в майбутньому доведеться це зробити (наприклад, власник помре, і постане питання про оформлення спадщини) і треба йти в БТІ за довідкою, що нерухомість дійсно є в реєстрі (штамп про реєстрацію на самому документі не в рахунок). Друга – внесена до реєстру нерухомість гарантовано захищена від аферистів, попереджають у Мін’юсті, а от житло, зареєстроване в паперовому реєстрі, може бути перепродано потай від власника. Внести нерухомість в новий реєстр можна у нотаріуса (це дорожче, від 300-500 грн) або в центрі адмінпослуг (ціна послуги від 34 грн).

Директор Центру надання адміністративних послуг, який недавно запрацював на майдані Просвіти у Рівному, Віталій Герман розповів, що ці зміни спростили цю процедуру:

- Згідно із нововведеннями, змінилися суб’єкти реєстрації  речових прав на нерухоме майно.Відтепер громадяни можуть  зареєструвати своє нерухоме майно у нотаріуса, у ЦНАПІ чи  у органах місцевого самоврядування, тобто у реєстраційній  службі. Зараз у ЦНАПі працює п’ять реєстраторів, які раніше  працювали у реєстраційній службі і пройшли курси  підвищення кваліфікації. Вони розпочали прийом громадян 9  лютого і за день прийняли близько 60 людей. Також ми  маємо доукомплектувати цей відділ, і вже до кінця весни у ньому мають працювати 14 працівників. Реєстратори надають безкоштовні послуги, проте у окремих випадках потрібно сплатити адміністративний збір. Відтепер не надається свідоцтво про право власності, а реєструється у базі даних і видається інформаційна довідка. Це хороша ідея. Проте необхідний час, щоб налагодити роботу належним чином. Також жителям Рівненщини це більш зручно, адже вони можуть самі обрати дату і час прийому. 

Начальник Рівненського обласного територіально управління юстиції Іванна Смачило розповідає, що нові правила реєстрації нерухомості допоможуть звести до мінімуму корупційну складову:

 

 Відтепер зареєструвати нерухомість можна у будь-якого  нотаріуса, у державних реєстраторів, які працюють в органах  місцевого самоврядування чи райдержадміністраціях, а  також в акредитованих суб'єктів. Вже сьогодні в Рівненській  міській раді працюють такі реєстратори, і до речі 100  відсотків коштів адмінзбору йде у міський бюджет. По Україні  першими, хто потурбувався про децентралізацію у сфері  реєстрації нерухомості та вже заробляє гроші у місцеві  бюджети стали Рівне та Луцьк. Я надіюсь, що процес  децентралізації реєстраційних послуг по інших містах та  районах Рівненщини буде динамічним та швидким. Крім того,  діє принцип екстериторіальності. А це означає, що  громадяни можуть самі обирати, до якого реєстратора звертатися, незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах області. І впевнена, що будуть звертатися туди, де швидко, якісно і без черг їх будуть обслуговувати. Відповідно і кошти будуть надходити у ті бюджети, де здійснюється реєстрація нерухомості. Кількість точок, де можна зареєструвати нерухомість збільшується в рази, а це створить конкуренцію, що в свою чергу розвантажить черги та призведе до мінімуму корупційну складову. Крім того, кожен власник майна вже може в будь-який час доби перевірити актуальну інформацію про своє майно через відкритий доступ до реєстрів нерухомості через сайт Мін'юсту. Раніше такої можливості не було. І фактично громадянин маючи на руках правовстановлюючий документ, не володів інформацією, чи дійсно в нього все гаразд з його власністю.

 

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.