Рівненський фотограф розповів як у Росії голяка стріляв у ведмедя

Олександр Харват – фотохудожник організатор проектів "Фотовернісаж на Покрову", "Фотокубок Рівного", керівник фотоклубу "Простір фото". У розмові із журналістом сайту "ВСЕ" фотомитець розповів про творчі здобутки та роботу в міліції. Та ризиковано-піканту історію про полювання голяка на ведмедя.

 

– Традиційне питання: із чого почалось Ваше захоплення фотографією?

– Років у 7-8 років, коли мама купила фотоапарат. Пізніше пішов у фотогурток. Ось, із того часу фотографую. А професійно – з 99-го року, після певних змін життєвого шляху.

– Ви ж вчились на юриста?

– Спочатку вчився у рівненській художній школі. Потім багато років працював у художньому комбінаті, оформляли місто. Також приймав участь у виставках. Після армії доля круто змінилась. Здобув юридичний фах та пішов працювати у внутрішні органи.

– Чому творча людина пішла у правоохоронці?

– Подобались детективи. А ще художня майстерня знаходилась поряд з відділом міліції. Грали з ними в шахи. В художнє училище не пройшов, по конкурсу в Харкові в юридичну академію не поступив. Але взяли на навчання у школу міліції в Івано-Франківську. Отримав червоний диплом і за направленням та романтикою поїхав у Якутію. Прожив там 10 років. Романтика, тайга… Тамтешні чоловічі розваги – полювання, мисливство – відрізняються від наших, бо там – це виживання.

– Чим займались у міліції? Стріляли у людей?

– У кіно не так, як в житті. Є багато клопіткої роботи, перш ніж затримувати злочинця. Працював в УБОЗі, пройшов від опера до керівника цього відділу. Були різні випадки затримання небезпечних злочинців. Пропрацював там з 88 до 98 року. Якось довелось стріляти при затриманні по ногах. На щастя, не влучив.

– Від важкої роботи чим відволікались?

– Полювання – всі відпустки. А от під час роботи часу на такий відпочинок не було. Навіть за 1200 км на полювання гелікоптером літали. Забирали нас звідти через 2-3 тижні. Запам'яталась історія із ведмедем. Нас мали забрати вранці, а ввечері ми влаштували собі баню. Один колега вийшов із бані, щоб зануритись в озеро. Чуємо якесь "трісь-трісь". Подумали, що він дрова рубає. Я вийшов глянути. А він із мого карабіна у ведмедя стріляє, який прийшов до нас. 10 куль вистрелив – ведмедю нічого. То він у зимушці біля бані закрився. Походив ведмідь поревів, бо ж він його видно прострелив, але то карабін був, а не рушниця. Я голяком з рушницею пішов за ведмедем. Лайки тримали його в кільці. Зайшли в ліс, і я зрозумів, що ведмідь був поранений, бо він притулився до дерева. Обернувся і глянув на мене. Я вистрелив йому між очей. А це була ніч, у його тільки очі блищали. І тоді я побачив жахливе явище: його глибокий видих, і над ведмедем, мабуть, душа – така як пар, коли взимку дихнеш, така хмаринка відділилась від ведмедя і вона потихеньку піднімалась вгору. Ведмідь почав опускатись додолу. Я відчув, як усі волосинки у мене дибки стали. Це була вимушена ситуація, бо він сам на нас пішов.

– А там, у тайзі пробували фотографувати?

– Коли їхав туди взяв фарби, етюдник. Іноді виходив на етюди. Частину своїх картин там роздарував, коли від'їжджав. Фотоапарат був "Зеніт". Зараз би я брав завжди, а тоді, коли кожен кілограм був зайвим… Шкодую, що не завжди брав, бо такі кадри були. Власне тоді, під кінець, я став серйозніше дивитися на фотографію. Потім у Москві купив свій перший дорогий фотоапарат – Нікон. Після спілкування у Рівному із фотографами, почав серйозніше дивитись на фотографію, як на мистецтво.

– Чому там не залишились?

– Їхав на 2-3 роки, а лишився на 10. Там я все ж таки гість, а тут – моя Батьківщина. І батьки вже були старші хворенькі, тож повернувся.

– Хочеться туди повернутись?

– Хочеться. Той край затягує. Мені інколи телефонують колишні колеги, щоб запитати, як у нас справи. Я їм говорю, що зовсім не так, як їм розповідають там. І вони мені не відразу, але вірять, бо фактично спали разом зі зброєю під подушкою у непростих ситуаціях.

– Кого можна назвати Вашим хресним батьком у фотографії?

– Сергій Бусленко, Саша Яременко, Едуард Хитрий. Спілкувались із ними. Але спочатку це було просто цікаве проведення часу. Через певний час зрозумів, що фотографію треба розглядати як мистецтво, а не просто як хобі. І з часом стала і фотографія, і школа, і видавництво, і виставки.

– Який напрямок у фотографії Вам ближчий?

– Життя людей більше подобається. Був у багатьох країнах і міг спостерігати за життям у Європі, Азії...

– Ви були у багатьох країнах. Що запам'яталось?

– Австралія найбільше вразила – країна найбільш придатна для життя не олігархів, а звичайних людей. Там багато вихідців із Білорусі, Росії, України. Якщо ти працюєш – можеш мати все. Звісно у кредит, але з нормальними відсотками можна орендувати квартиру, машину.

– Вас знають як фотографа-організатора. Який проект у цьому напрямку був першим?

– У 2006 році – перший "Фотовернісаж на Покрову". Беручи участь у багатьох виставках в різних країнах бачив, що у нас нема стабільного щорічного проекту. Перейняв досвід з інших країн. Хотів зробити брендовий проект для нашого краю. Хоча у цей період для фотографа багато роботи, але я прив'язався до цієї дати. Складно, але…

– Багато хто відмовляється після першого-другого проведення такого роду проектів. Чому Ви не відмовились?

– Це важко, але треба знаходити сили. Сказав – роби. Треба доводити до кінця. Кукурікати можна багато.

– "Фотовернісаж на Покрову" живе за рахунок якої підтримки?

– Він відбувається завдяки тому, що цей проект знають у світі. 70 країн у різні роки брали участь. Цього року – учасники більше 50 країн. Вони отримують каталог із їхніми роботами. Виходить, що учасники толком не знали, що таке Україна і де вона, а про Рівне знали.

– Над чим працюєте зараз?

– Незабаром буде фотоконкурс "Різдвяне диво". Фінал буде десь на різдвяні свята. Це буде фотосесія дітей віком від нуля до повноліття, подарунки, виставка. Переможці також отримають фото в зріст людини.

– Ви часто берете участь у соціальних проектах, соціальних виставках, присвячених онкохворим дітям, сиротам, вагітним. Багато фотографів не хочуть брати участь у таких проектах…

– Мені це цікаво. Фото – унікальне явище. Думаю, у школах будуть викладати фотографію. Такі проекти цікаві результатом та залученням нових людей. Це наше життя.

– А школою фотографії чому займаєтесь?

– Елементарна причина – людина має дорогу камеру, а не вміє фотографувати.

– Яка мрія Харвата-фотографа?

– Кожен зараз мріє про мирне небо. А як фотограф мрію, щоб у Рівному та велика концентрація культурного потенціалу реалізувалась. Щоб у нас був фотографічний центр, музей фотографії. Такий будинок у формі фотокамери. Нам це під силу. Однак надіятись треба не тільки на владу, але й на себе. Наше місто має матеріалізуватись як Рівне – центр фотографії.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.