Як відомі рівняни влаштовують "битву яйцями"

Сьогодні всі православні українці відзначають Великдень. Вдосвіта люди поспішали до церкви, аби освятити  кошик. До нього, окрім паски і яєць, дбайливі господині поклали м'ясо, сало, хрін та сіль. Згідно з традицією, після церемонії освячення родина в повному складі має зібратися за святковим столом, аби триматися купи впродовж всього року. Цікаво, що найбільшу почесть здавна віддавали писанкам. Вважалося, що шкаралупу від освяченого яйця потрібно кинути в річку. Казали, що там за рікою, за водами, знаходиться країна Ірій, де живуть наші давні предки рахмани. І коли ця шкаралупка через тиждень дійде до їхньої країни, вони теж будуть святкувати Великдень.

Ще одна важлива та незмінна традиція – дарувати або ж обмінюватися пасхальними крашанками. Після цього розпочинаються справжні великодні поєдинки. Хтось один бере яйце, та приговорюючи «Христос Воскрес!», б’є по крашанці свого родича. Останній, відповідаючи «Воістину Воскрес!», наносить у відповідь свій удар. Кажуть, у кого писанка виявилася міцніша, матиме таке ж міцне здоров’я впродовж всього року.

Отож, чи дотримуються традицій у пасхальних двобоях рівняни і чи мають якісь секрети при виборі писанок – дізнавалася кореспондент сайту «ВСЕ».

Якщо хочеш виграти двобій – обирай яйце із гострим «носиком». Таку пораду дає ведуча на «Радіо Трек» Ольга Радянська.

- У моїй родині особливих традицій, на жаль, немає. Але писанками однозначно б'ємося. Я вже помітила, що яйця потрібно обирати із гостреньким "носиком" - так більше шансів виграти поєдинок, - радить Ольга Радянська.

Перемога - у твоїх руках, якщо міцність писанки спробуєш «на зуб» або ж обиреш воскове яйце. Однак, за словами історика, мистецтвознавця Миколи Бендюка, так хитрувати довго не вдасться.

- На Великдень писанками б'ємося завжди. Вибираю найміцнішу, стукаючи по своїх зубах, так можна відчути твердість шкаралупи. Коли доньки були малі, то заповнював писанку воском, від чого вона ставала твердою. Але мої хитрощі видавала вага писанки і мене "розсекречували". А якщо загалом, то перед Великоднем ми всією сім’єю розмальовуємо писанки, вивчаємо орнаменти і воском наносимо їх на яйця. До слова, моя молодша донька Наталя вже стала відомою писанкаркою, а розпочала свої майстер-класи та виставки ще в 9 класі, - каже Микола Бендюк.

Обирає найміцніші писанки «на зуб» і засновник найбільшого у Рівному автомобільно-спортивного об'єднання "VSOP-CLUB" Сергій Кокорський.

- У моїй сім’ї щорічно підтримується традиція «боїв писанок». Вона давня, тому порушувати її не потрібно. Тим більше, що це весело та піднімає настрій, особливо, якщо твоя писанка насамкінець залишається найміцнішою. А щодо вибору, все дуже просто - підхожу до миски із писанками і методом простукування по зубу визначаю найдзвінкішу. Пригадую, як з однією писанкою побував у гостях у багатьох знайомих. Вона була настільки міцною,  що перемогла всіх "яєчних" опонентів. Однак не судилося писанці повернутися додому – я її випадково розчавив у кишені. Моєму розчаруванню не було меж… (сміється – прим. автора), - зізнається кореспонденту сайту «ВСЕ» Сергій Кокорський.

Хочеш перемогти – обирай дерев’яне яйце, замасковане під писанку. Таким секретом успіху ділиться громадський активіст, лідер ГО «Рівненський громадський контроль» Дмитро Якимець.

- Щороку всією сім’єю готуємося до Великодня, адже це найкраще свято для кожного християнина. Окрім приготування пасочок, у підготовку завжди входить фарбування та декорування великодніх писанок, якими «б'ємося» на свято. Виграю зазвичай я, хоча, звісно вмикаю «піддавки» для донечок і роблю їх переможцями. А щодо особливого секрету «ведення боїв» - гарно пофарбоване дерев'яне яйце завжди чомусь перемагає, - із посмішкою розповідає Дмитро Якимець.

Громадський активіст Святослав Клічук щороку святкує дві Пасхи –  католицьку та православну. За його словами, традиції між ними схожі. У Польщі, так, як і на Україні, влаштовують «битву яєць», однак яєць Святослав не любить, тому у двобої не боїться програшу.

- Традицію «поєдинків»  великодніх писанок дотримуємося. Цікаво, що кожного року святку, як католицьку, так і українську Пасху. Традиції майже однакові, збігається і «битва писанками». Однак яйця не дуже люблю, тому не боюсь програти і вибираю першу ліпшу крашанку, - зазначає громадський активіст Святослав Клічук.

«Яйця-перможці» не їли – залишали до наступного бою. Так «пасхальні бої» проходили у родині рівненського журналіста Олександра Мельничука.

- Коли ми з братом малі були, то така традиція підтримувалась. Тільки билися не писанками, а крашанками. Фарбувала яйця мама, а вже за святковим столом ми влаштовували своєрідні змагання, - пригадує Олександр Мельничук. - Вибирали яйце "на око", якихось секретів не пригадую. Яйце-переможець не їли, а залишали до наступного "бою".

В свою чергу деякі рівняни не розуміють змісту "Пасхальних боїв яйцями", так про це зауважив Rivne DevCenter Director ІТ компанії Softserve Сергій Сидорчик.

- Великдень – це одне з найчарівніших свят у році. Пасха завжди весною, вона завжди з родиною. І взагалі підготовка до цього свята завжди така атмосферна. Єдине, що я ніколи не розумів, це традицію "битися" яйцями на Пасху. Як смерть і воскресіння Ісуса Христа пов’язане з яйцями? З дитинства мама приносила з церкви посвячені яйця, і ми коли починали снідати, то "билися" яйцями. Ми завжди це робимо, але чи є в цьому якийсь зміст?- зазначає Сергій Сидорчик.

Як бачимо, рівняни підтримують стародавні українські традиції, подекуди навіть знайшли свої універсальні бойові методи. Тому не гаємо часу, беремо крашанки, писанки та влаштовуємо "яйцеві двобої". Ще раз зі святом та Христос Воскрес!

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.