Тур вихідного дня на Рівненщині – Дубенщина. ФОТО

Сайт "ВСЕ" продовжує серію публікацій "Тур вихідного дня Рівненщиною" в яких розповідає любителям подорожувати про цікаві місця, які варто відвідати подорожуючи в межах області. Цього разу ми пропонуємо відвідати древнє Дубно. Адже замок, фортеця, православні храми й католицький костел завжди вабили до себе мандрівників, дослідників, музикантів, артистів.

Літописне Дубно відоме з 1100 року, воно – одне з найдревніших міст Волині, яке в усі історичні часи було на перехрестях важливих історичних й політичних подій, торгових шляхів, центром духовного життя краю. Дубно, як місто засноване й розбудоване князями Острозькими, увібрало в себе всі риси середньовічного міста.

У ХVІІІ столітті місто набуло високого економічного й культурного піднесення завдяки знаменитим Дубенським контрактам, перенесеним сюди зі Львова 1774 року. Ці ярмарки починалися 7 січня і тривали цілий місяць. Для зручностей гостей і купців князь Михайло Любомирський побудував кілька двоповерхових будинків навколо Ринкової площі, звів ратушу і ще один палац у Замку, блискуче декорований італійським зодчим Доменіко Мерліні.

У 1993 році було створено Державний історико-культурний заповідник міста Дубна, на балансі якого нині знаходяться такі пам’ятки історії, культури, архітектури, як Замок, Луцька брама, колишні монастир і костел бернардинів, синагога, Спасо-Преображенська церква, Юріївський храм, монастир кармеліток, Іллінський собор, численні світські будівлі ХVІІІ – ХІХ століть.

Сьогодні ведуться реставраційні роботи, проводяться наукові конференції, відкриваються тематичні виставки, поповнюються фонди, видаються нові краєзнавчі книжки, все більшає потік туристів до сивого Дубна, де історія дихає на кожному кроці.

Дубенський замок

Первинною датою його забудови вважається 1492 рік. Основою Замку був корпус при в’їздній брамі, споруджений у ХVІ – ХVІІ століттях, з порталом у стилі епохи Відродження. Прикрасою брами був герб князів Острозьких у гарній оправі, який зберігся і понині.

У Замку влаштовувались пишні бенкети, лицарські турніри, феєрверки. Тут ставив свої п’єси знаменитий польський драматург Войцех Богуславський, виступала римська опера.

У замку Острозьких, у спеціальних номерах, зупинялися найзаможніші торговці. Там же були і щось на кшталт сучасних казино — ігрові зали, де купці нерідко програвали всю свою виручку, а іноді й майно. Є відомості, що замок теж віддавали під заставу й програвали в карти.

Костел бернардинів вул. Д. Галицького, 28

Поряд з цією брамою розташований костел колишнього бернардинського монастиря першої половини XVII століття. Бернардинський монастир у Дубні заснований князем Янушем Острозьким. Будівництво костелу і кляштору, які становили єдиний об’єкт, почато 1617 року. Монастир бернардинів проіснував більше 200 років. Невдовзі тут вже був православний Свято-Миколаївський собор, а в 1909 році заснували жіночий православний монастир, який проіснував до 1920 року. 1931 року тут розташувалась папська місія та духовна семінарія.

Спасо-Преображенська церква вул. Івана Франка 21б 

 Церква споруджена у стилі молдавського конхового храму. Сьогодні над Дубном у дні великих свят розносять свої голоси дзвони цієї церкви (а один із середньовічних дзвонів, який вийшов з ладу (тріснув), передано в експозицію виставки “Скарби наші духовні” Заповідника.

Свято-Юріївська церква

В колишньому передмісті Сурмичі 1700 року було збудовано Юріївську церкву – на кам’яному фундаменті, дерев’яну, тридільну, трибанну, з надзвичайно оригінальними пропорціями, аналогів якій немає більше в Україні. Поряд побудована дзвіниця 1869 року, де п’ять  давніх дзвонів, з яких три – діючі. У храмі великої мистецької цінності іконостас, де знаходиться й ікона роботи видатного українського художника кінця XVII - початку XVIII століть Йова Кондзелевича;

Луцька брама вул. Данила Галицького 32

 Пам'ятка оборонної архітектури в місті Дубно зведена при старому гостинці на Луцьк, відігравала роль центральної ланки в оборонній системі міста.

Рідкісний зразок оборонної споруди — барбакана, що ніде в Україні, крім Волині, не зустрічається. Схожа до інших робіт архітектора Якуба Мадлайна — Луцької і Татарської брам у Острозі.

Брама з’єднувалась підземним ходом із Замком. Наприкінці XVIII століття у брамі збиралася масонська ложа під верховенством князя Михайла Любомирського. Ця Луцька брама дала назву колишньому передмістю Дубна – Забрама.

Костел Яна Непомука вул. К. Острозького, 18

Із північного боку цієї ж вулиці – Костел Яна Непомука, який звівся тут на початку XIX століття, на місці старого костелу. Головний фасад костелу завершується фонтаном. Одночасно з костелом споруджена цегляна дзвіниця. Костел являє собою чотирьохстовпну базиліку з прямокутною абсидою.

Монастир кармеліток

Праворуч при в’їзді в Дубно з півночі знаходиться колишній монастир кармеліток XVII-XVIII століть (зараз тут онкологічний диспансер). Колишній костел був тут побудований у стилі раннього бароко. 1920 року комплекс було передано католицьким ченцям – кармелітам босим, а згодом монастир перейшов до католицьких черниць – сестер Провидіння. Після вересня 1939 року монастир було ліквідовано.

Контрактовий дім майдан Незалежності

В центрі міста знаходиться двоповерховий міський Будинок дітей та молоді. Цю споруду побудував бідний єврей-водовоз Грінберг. Старожили розповідають, що 1905 року, перебуваючи на російсько-японській війні, він знайшов скарб, який згодом використав для будівництва цієї архітектурно довершеної споруди з високими круглими колонами, де у 1920-1930-х роках перший поверх займали крамниці, а на другому знаходився кінотеатр. Деякий час, вже після війни, тут був районний Будинок культур.

Свято-Іллінський собор вул. Д. Галицького, 13

Собор побудований у 1908 році на власні кошти дубенчан. Архітектурна стилістика храму цілком вкладається в канонічні рамки неоросійського стилю. Деякий час колись у цій церкві знаходилась благодатна ікона Божої Матері, пожертвувана Дубну ще князем Костянтином Острозьким (про що писав свого часу й Михайло Грушевський), але через кілька десятків років ця ікона, оздоблена перлами, кимось звідси була викрадена, і нині у храмі є лише її невдала копія.

Тараканівський форт

За девять кілометрів від Дубна, біля траси Київ-Львів, розташована ще одна унікальна історична споруда. Цю фортецю збудовано всередині штучного горба в XIX столітті. На початку XX століття форт був надзвичайно могутньою і функціональною спорудою. Три надземні й чотири підземні поверхи, електрика і телефон, три роти гарнізону і 50 знарядь — практично неприступна фортеця. Форт так і не використали за прямим призначенням, весь час тут були склади та казарми. У 30-ті роки підземні поверхи підірвано НКВС, і лише з чуток і легенд можна здогадуватися, що ж там ховали.

Нині ж фортеця поволі руйнується, але все одно залишається надзвичайно цікавим місцем для досліджень і активного відпочинку. Багатометрові тунелі, старовинні стіни, бездонні колодязі й напівзатоплені проходи привертають допитливих туристів зі всієї України.

Також читайте: "Тур вихідного дня на Рівненщині - Острожчина".

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.