Тур вихідного дня на Рівненщині-Сарненщина. ФОТО

Сайт "ВСЕ" продовжує серію публікацій "Тур вихідного дня Рівненщиною" в яких розповідає любителям подорожувати про цікаві місця, які варто відвідати подорожуючи в межах області. Цього разу ми пропонуємо відвідати Сарненський район. Шанувальникам народних талантів, любителям неповторних Поліських природних ландшафтів буде цікавим знайомство з носіями древньої і самобутньої культури наших предків. Їх майстерність уже визнана на всеукраїнських і міжнародних конкурсах та фестивалях.

Сарненщина – чудовий поліський край, один із найпотужніших регіонів Рівненщини за економічним, трудовим, природним потенціалом, розташований в центрі Рівненського Полісся. Тут і мальовнича природа і багаті земельні ресурси і пам’ятки історії та культури.    

Сарни розташовані в мальовничому куточку Західного Полісся, саме там, де зливаються води найбільших рік області – Горині і Случа. За легендою назва міста пішла від дикої козулі, сарни, яких було дуже багато в лісах Рівненського повіту Волинської губернії.

Місто Сарни увійшло в світову історію завдяки тому, що саме тут на військовій базі «Сарни», була знищена остання пускова установка ракет середньої дальності згідно з договором між колишнім СРСР і США. У Сарненському районі Рівненської області нараховується 31 пам'ятка історії.

Сарненський історико - етнографічний музей

Нині у музеї є понад сім тисяч експонатів основного та стільки ж науково-допоміжного фонду. Це пам’ятники матеріальної та духовної культури. Серед них – унікальні колекції поліського бурштину, палеонтологічні й археологічні знахідки, зібрання поліського одягу, рідкісні світлини та документи, предмети селянського та міщанського побуту, філателістичні та нумізматичні колекції, меморіальні й особисті речі видатних людей регіону.

Сарненський музей знають поза межами області. Працівники музею мають наукові публікації в журналах і виданнях «Народна творчість та етнографія», «Етнокультурна спадщина Рівненського Полісся». Видали краєзнавчий нарис «Сарни». 

Також створена «Історія в грошах», де представлена колекція бон і нумізматична, яку закупили в колекціонерів Сарненщини.

Сьогодні Сарненський історико - етнографічний музей – це скарбниця пам’яток матеріальної та духовної культури Поліського краю, який на базі існуючих виставок веде велику просвітницьку роботу. Щорічно заклад відвідують тисячі екскурсантів, туристи із Польщі, Франції, Великобританії, Америки, Ізраїлю. Вони зачаровуються рукоділлям майстринь, виробами із соломи, лози, дерева, льону.

Кам'яний костел

З 1936 року за рішенням парафіяльної ради було розпочато будівництво кам’яного костелу в міста Сарни. Досить вагомий внесок в будівництво поряд з католиками зробили студенти Ягелонського університету міста Краків. Саме будівництво тривало до вересня 1939 року На той час пастирську роботу очолював отець Ян Свідерській та Вікарій Альфонс Орендарський. До 1945 року останнім настоятелем був отець Ян Ленінський. 

За спогадами пастви костел будувався з каміння, яке видобували у Клесові і мав в фундаменті кілька підземних ходів. Недобудованою залишилась дзвіниця. Та попри все в святині був орган, дубові лави та колони до середини обрамлені мармуром з місцевих родовищ. початком війни будівництво було припинено, а о. Ленінський виїхав у 1945 р. разом з останніми поляками цих країв до Польщі в м. Лодзь. Виїжджаючи він узяв з собою образ Матері Божої Остробрамської, виконаний місцевим скульптором, художником, учителем Сарненської гімназії Антонієм Черневським. Під час війни святиня була замкнена, а будинок в якому проживав священик у 1939 р. був відданий під військовий госпіталь. Надалі в ньому був розміщений військкомат, потім курси цивільної оборони і автолюбителів. 

В 1945 – 1992 роках приміщення костелу виконувало роль складу продуктів. Хоча у 1953 року костел був призначений на будинок культури. Свої функції він так ні разу і не виконав. Вірянам святиню повернули лише у 1991 році

Свято-Успепсъка церква. Чудель

До 1942 року церква знаходилась на правому березі річки Случ (на місці сучасної сільської ради). Церква в ім'я Успення Пресвятої Богородиці була побудована в середині XVIII століття на кошти парафіян. Церква мала чотири благодатні ікони, понад 52 десятини землі, лісовий «острів» з шістьма бортями. При церкві діяло церковно-парафіяльне братство, до складу якого входило 12 чоловіків і 12 жінок.

В середині XIX ст. були встановлені церковні дзвони. Перед Першою світовою війною служителі церкви зняли дзвони, щоб зберегти їх від переплавки на воєнні потреби, і затопили у Виходському озері.

У червні 1942 року (на свято Св. Трійці) село повністю було спалене німецькими окупантами разом з церквою.

15 липня 1990 року було закладено перший камінь у фундамент майбутнього храму. Новий храм був збудований за О. І. Сульжика. 16 листопада 1991 року вперше задзвонили дзвони, сповіщаючи про освячення храму благочинним отцем Дмитрієв Шандруком на честь Успіня Божої Матері.

Троїцька церква, селище Степань

Свято-Троїцька церква побудована в Степані наприкінці XVII ст. Згодом вона стає соборною. При ній були відкриті школа та богодільня. Саме ця споруда дожила до наших днів з чотирьох святих храмів, які функціонували в Степані в XVII ст. Троїцька церква - пам'ятка архітектури національного значення.

Церква покоїться на дерев'яних ''полях''. Пам'ятка є прикладом волинської школи дерев'яної архітектури. Поруч з храмом розташовані руїни древнього козацького валу, що також входять до реєстру пам'яток архітектури національного значення.

Троїцька церква, село Доротичі

Споруда побудована на кошти колишнього поміщика Антонія Прушинського в 1725 році. Спочатку храм мав дві бані, згодом у 1869-му році старанням і турботами настоятеля отця Іоанна було зведено третю над дзвіницею. Того ж року спорудили і церковний будинок для священника, що і зараз стоїть біля церкви. Троїцька церква - пам'ятка архітектури національного значення.

Клесівський дендропарк

Створений на території Клесівського лісництва ландшафтним дизайнером-самоучкою, колишнім лісничим А. Вороном. Своїми руками він створив безліч зелених скульптур з дерев і чагарників, які привіз з різних лісництв України. Алеї Клесівського дендропарку прикрашені кульками, пірамідами, циліндрами і келіхамі. Тут близько 30 скульптур, безліч арок та інших архітектурних форм. Є і складні скульптурні композиції: Свічка Діви Марії, Олімпійська чаша, Кубок Богдана Хмельницького. А біля входу в лісництво відвідувачів зустрічає величезний герб України з кулястих туй.

На території дендропарку створено «Острів любові», декоративна гірка з оглядовим майданчиком, «Міст кохання, дружби і єднання», композиції з дерев'яних скульптур. Є у дендропарку каштанова алея довжиною 200 метрів. А ще тут налічується близько 100 екзотичних дерев і кущів.

Сарненщина здавна славиться своїми талантами, народними звичаями, багатою історією. Поліщуки ревно зберігають свої національні та культурні традиції, що передаються з покоління в покоління. В районі діє 23 фольклорно – етнографічні колективи, які є продовжувачами самобутніх традицій, хранителями народної мудрості. Керівники колективів разом з учасниками  впродовж багатьох років переймають, відтворюють і примножують пісенну, танцювальну спадщину народної культури.

Читайте також: "Тур вихідного дня на Рівненщині – Острожчина. ФОТО" "Тур вихідного дня на Рівненщині – Дубенщина. ФОТО", "Тур вихідного дня – Костопільщина. ФОТО", "Тур вихідного дня - Радивилівщина. ФОТО"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.