Тур вихідного дня Рівненщиною: Здолбунівщина. ФОТО

Сайт "ВСЕ" продовжує серію публікацій "Тур вихідного дня Рівненщиною" в яких розповідає любителям подорожей про цікаві місця, які варто відвідати, подорожуючи в межах області. Цього разу ми пропонуємо відвідати Здолбунівський район. Всі, хто відвідає цей край, мають можливість подивитися на стародавні млини-вітряки, відвідати музей відомого письменника та спробувати цілющу води з джерела.

 Отож знайомимо вас з історією та визначними пам’ятками Здолбунівщини.

На території Здолбунова виявлено поселення доби ранньої бронзи, а на околиці — ранньослов'янський могильник зарубинецької культури. Уперше назва поселення Здолбунів (Долбунів) згадується у 1497 році в акті, за яким великий князь Литовський Олександр дарував князеві Костянтину Острозькому разом з іншими поселеннями і село Долбунів. Назва "Здолбунів" відома з 1629 року.

Здолбунівщина славиться своїми природними заповідними багатствами. Одним із таких унікальних природних місць є село Святе, що розташоване в самому центрі новоутвореного Дермансько-Мостівського ландшафтного парку. Це одне з небагатьох місць України, де водиться рідкісна форель. Місце, де її вирощують, є унікальним через дві обставини: по-перше, вода тут настільки чиста, що видно дно навіть у найглибших місцях; по-друге, завдяки джерелам, що пульсують із піщаного дна, вода має сталу температуру – близько шести градусів тепла, і не змінюється навіть у найлютіші зимові морози та найспекотніші літні дні.

Сучасний Здолбунів — це важливий залізничний вузол Західної України, центр будівельної, металообробної та харчової промисловості регіону. У 2007 році капітально, за європейськими стандартами оновлено залізничний вокзал міста.

21 жовтня у 2012 році у Здолбунові було урочисто відкрите погруддя Степанові Бандері, перший пам'ятник голові ОУН на Рівненщині.

Музей Уласа Самчука – с. Дермань ІІ

Створений у 1995 році в Дерманській гімназії, де колись навчався Улас Самчук. В музеї зберігаються книжки письменника, видані як за океаном, так і в Україні, особисті речі, ікони з батьківської хати письменника. З цінних експонатів музею — світлини Уласа Самчука різних років, книги, видані у Мюнхені, кілька особистих речей: палиця, окуляри, візитки.

На стіні Дерманської гімназії, що розміщена у двоповерховому будиночку колишньої вчительської семінарії встановлена меморіальна дошка на честь Уласа Самчука

Дерманський Свято-Троїцький жіночий монастир

Перлиною села Дермань є Дерманський Свято-Троїцький монастир Української православної церкви (підпорядкований Московському патріархату). Він був заснований в кінці ХV століття (1499 року ) - один з осередків слов’янської культури на Волині. Як невелике укріплення монастир було засновано фундацією Василя Острозького, власника цих земель.

Свято-Воскресенський чоловічий монастир

Фото Олександра Харвата

Історія монастиря розпочалася з того, що представники громадськості Рівненщини прийняли рішення вшанувати пам’ять Героїв Гурбенського бою та збудувати в урочищі Гурби Пантеон Слави, в якому будуть перепоховані знайдені останки вояків УПА і солдатів. А поруч з Пантеоном Героїв – спорудити Свято-Воскресенський чоловічий монастир на Повстанських могилах.

На свято Покрови 2006 року відбулося відкриття першої черги Пантеону та перепоховання останків загиблих вояків. Через рік відбулося встановлення колони зі скульптурою Божої Матері – Покрови. Вона являє собою шестиметрову вертикальну основу, обкладену сірим гранітом і триметрову скульптуру Божої Матері. Нині всього 29 останків перебуває в Пантеоні.

Якщо ж повернутися на півстоліття назад, ми зрозуміємо, чим це місце є особливим. В квітні 1944 року в лісі, поблизу нині неіснуючого села Гурби, у смертельному бої зійшлися п’ять тисяч вояків УПА та понад 35 тисяч бійців каральних загонів НКВД, прикордонників, охорони тилу, котрих підтримувала авіація, танки, бронепотяг, артилерія. Найзапекліші бої відбулися 21-25 квітня 1944 року. Проявивши небачений героїзм, знищивши понад 900 окупантів, підбивши п’ять танків, загони повстанців прорвали кільце переважаючих сил ворога та вийшли з оточення.

Відтоді у місцевих лісах було знайдено чимало безіменних могил, у яких поховані полеглі у боях Гурбенської битви.

На сьогоднішній день монастир не має мироточивих, давніх ікон чи мощей святих, але він має дещо інше, що є не менш важливим – Дух Народу, який оберігається Богом. Святим є саме місце, на якому розташований монастир, адже це те місце, в якому велася боротьба за Україну.

Монастир розташований в урочищі Гурби Української православної церкви (підпорядкований Київському патріархату).

Урочище Святого Миколая

На окраїні села Гільча І є славнозвісне на всій Волині урочище Святого Миколая з джерелами-близнятами у кам'яному гроті. Тут б'ють з-під землі чисті джерела цілющої холодної води. Вважалося, що ці джерела не просто громові, а вибиті Божими блискавицями, і тому є цілющими.

Джерельна вода, витікаючи з-під пагорба, проходить через шари крейди, глини, піску й очищується природним шляхом. Вона містить багато корисних елементів, при регулярному вживанні допомагає лікувати хвороби шлунково-кишкового тракту, нирок. Це місце відоме далеко за межами області, сюди щодня приходять і приїжджають люди, щоб набрати святої цілющої води. Протягом багатьох століть джерело в урочищі Святого Миколая є місцем паломництва. По-особливому джерела Святого Миколая вшановують на весняного Миколи 22 травня. Тут проводяться багатолюдні богослужіння.

Читайте також: "Тур вихідного дня на Рівненщині – Острожчина. ФОТО",  "Тур вихідного дня на Рівненщині – Дубенщина. ФОТО", "Тур вихідного дня – Костопільщина. ФОТО", "Тур вихідного дня - Радивилівщина. ФОТО", "Тур вихідного дня - Сарненщина"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.