Автостоп в історіях рівненських мандрівників

Подорожувати автостопом може бути цікаво, весело та незабутньо, це чудовий спосіб познайомитись з людьми та вирватись із одноманітних буднів. Рівняни все частіше мандрують саме у такий спосіб... чи то через прагнення гострих відчуттів, чи через необхідність, але доля екстриму у такій мандрівці все ж є.

 

Кожен сам вирішує, як йому відпочивати. Хтось обирає пасивний, "лінивий" відпочинок, а хтось вирушає шукати пригоди, екстремальні відчуття й подорожує різними містами та країнами.

Отже, Ви зважили всі "за" та "проти" і твердо вирішили відправитися подорожувати автостопом, і Вас безглуздо відмовляти і переконувати? Тоді варто прислухатись до кількох порад.

Для початку варто визначитися чи знаєте Ви, куди хочете поїхати. Справжній автостопщик завжди починає свою подорож з того, що визначає чіткий маршрут. Ви повинні собі уявляти, де почнеться ваша подорож, і де вона закінчиться. Для початку відкрийте атлас автомобільних доріг і позначте початкову та кінцеву точку. Тепер уважніше подивіться на сам маршрут. Які населені пункти будуть траплятися Вам на шляху? Чи доведеться перетинати річки? За якої місцевості пролягатиме дорога: ліс, відкрите поле, пагорби або гори? Коли будете стояти на узбіччі в сотні кілометрів від найближчого населеного пункту, все це буде мати істотне значення.

Якщо ж Ви подорожуєте автостопом за кордоном, то варто врахувати особливості країн та менталітету людей, адже не в усіх країнах прийнято стопити.

"Професійний мандрівник", рівненський письменник Макс Кідрук об'їздив 33 країни світу, і в різних країнах ставляться до такого способу подорожей по-різному:

– Наприклад у Еквадорі, яка є бідною країною, дуже приязно ставляться, і коли ти хочеш піймати авто, то тебе миттєво підбирають, заводять до себе додому і це є нормально. У значно багатшій країні у Чилі ти можеш до "посиніння" стояти на трасі і ніхто не зупиниться. Все залежить від країни. Особисто я не є прихильником автостопу. Чому? Тому що я в будь-якій країні хочу побачити максимальну кількість місць, природних об'єктів і автостоп робить час неконтрольованим. Це буває прикольно і весело. Бувало, що мене підібрав автомобіль з робочими, і вони так на мене дивились, як на чужого білого чувака. Має бути певна обережність у таких подорожах, я раджу користуватись спеціальними сайтами, в якому мандрівники з усіх куточків світу дають поради, – розповідає Макс Кідрук.

Зверніть також увагу на категорію обраної траси: чим більше дорога, тим жвавіше по ній рух і тим більше у вас шансів впіймати транспортний засіб. Починайте свою подорож автостопом за міською межею. У місті Ви зможете зловити, у кращому випадку, тільки таксі. Варто відійти на кількасот метрів від останнього поста ДАІ. Залучати до себе увагу правоохоронців на дорогах зовсім необов'язково.

Рівнянин Володимир Решота також неодноразово подорожував автостопом та розповів, що перш ніж вирушати у таку подорож, потрібно зайти на сайти, на яких досвідчені мандрівники розповідають, де варто "стопити", а де ні.

– В основному машину ловлять на виїздах до хайвею, на заправках, бо в багатьох країнах поліція слідкує, аби на швидкісних трасах ніхто не стояв а у разі порушення – виписують штрафи. В Росії є цілі рухи автостоперів, один з найвідоміших – Академия Вольных Путешественников. Один з її учасників Антон Кротов наїхав мабуть більше мільйона кілометрів і пише про це  книжки, навіть був в Рівному з лекціями.

Володимир Решота розповідає, що в Європі є дружні місця для стопу, а є практично мертві...

– Наприклад у Франції, Іспанії можна годинами стояти і не дочекатись, що зупиниться авто... Підбирають в основному молодь. В деяких містах є виділені місця для ночівлі автостопщиків, але в основному ми шукаємо по Каучсерфінгу... або хостели... Часом попадають страшні на вигляд водії, до яких не хочеться підсідати, але вони виявляються настільки цікавими, що потім не вистачає часу наговоритись. Подорожуючи автостопом можна зустріти дуже різних людей: альпіністів, машиністів, рокерів, прогресивних далекобійників, равинів, пожежників, аби хто не підбирає людей, – розповів Володимир.

Що робити, якщо автомобіль вже зупинився, але Вам не подобається компанія, в якій Вам доведеться їхати? Першою справою, поцікавтеся у водія, куди він прямує. Вислухавши, скажіть, що Вам зовсім не в той бік, і Ви спробуєте піймати іншу машину.

Якщо Ви хочете подолати великі відстані за короткий проміжок часу, то скористайтеся послугами далекобійників.

Також Володимир розповів, що на табличках варто писати не кінцевий пункт призначення, а проміжний, люди так скоріше підбирають.

– Автостопом я їздив у Польщі, Словаччині, Іспанії. Не варто забувати і про небезпеки, які чекають на мандрівників – можуть вимагати потім оплату за транспорт, трапляються п'яні водії, дрібні крадіжки у темну пору доби. Страх – це більше стереотип людей, які не хочуть виходити на дорогу і їхати. Таким чином, вони собі придумують... Ти ж заглядаєш водію в машину, говориш з ним, відчуваєш його... Не варто боятись. Чи зупиниться машина – це як пощастить, як вибереш дорогу, місце та час. В Україні зі Львова я не міг доїхати автостопом – на міжнародній трасі, стояв, стояв, плюнув і пішов на потяг.

Будь-яка погода – гарна погода для автостопу. Дощовий день може додати Вам балів, а може навпаки – зіпсувати настрій та здоров'я.

Також краще мати намет і провізію, тому що Ви не застраховані від того, що доведеться ночувати в "полі", якщо удача відвернеться від Вас.

Будьте привітним мандрівником. Спробуйте поговорити з водієм – це одна з причин, чому вони підібрали Вас, і Ви, можливо, дізнаєтеся щось нове і цікаве про місцевість, в якій зараз знаходитесь.

Перед тим, як сісти в машину подивіться прямо в очі водієві – можливо зможете сказати чи є його (або її) наміри поганими. Якщо Вам не подобається вигляд, або запах, або у Вас погане передчуття скажіть, що Ви будете чекати іншу машину, яка відвезе далі чи на краще місце. Ви не зобов’язані сідати, тільки тому що вони зупинилися.

Громадська активістка Вікторія Власюк полюбляє пригоди та веде активний спосіб життя. То вона з банджі стрибає, то подорожує велосипедом, а про свою подорож автостопом Закарпаттям розповіла у відео:

– Наша мандрівка розпочалась зі Львова, а їхали ми у Закарпаття. На дорозі нам пощастило, і зупинився Руслан, який їхав до Італії. Побувавши у місті Мукачево та в Ужгороді назад зупинили водія "Жигулів", який люб'язно погодився "підкинути" нас до міста Хуст. Подорож Закарпаттям була неймовірно цікавою. До Рівного зі Львова нас підвезли двоє хлопців. Загалом нам траплялись лише привітні і хороші люди.

Також Вікторія розповіла, що на дорозі їй траплялись лише хороші люди:

– Поїздка – це окрема пригода. Ніколи не знаєш, хто буде твоїм водієм, що цікавого розповість, куди мандрує, чим живе. Тим більше безкоштовно долати сотні кілометрів – це ж лише в задоволення. Їдучи автостопом і маючи запас часу завжди віддаюся з головою у пригоду: якщо підкинув водій лише до цього міста, а не до кінцевого пункту призначення – то це нагода оглянути це місто. Щодо мінусів такого виду подорожей, то вони звісно є десь... але на моєму шляху не траплялися ніякі мудаки, навпаки – лише щирі, веселі, добрі люди, які ще нагодують, провезуть лишніх кілометрів, аби нам було зручно далі стопити.

Водії завжди зупиняються. Лише раз за весь мій автостоп – це було на виїзді з Кременця – ми стояли 2 години, а потім почали йти, розуміючи що обрали погане місце для стопу – пройшли досить багато кілометрів, і лише тоді нас забрав чоловік на Рівне, – розповіла Вікторія.

Якщо Вас двоє, то, як правило, ваша подорож буде легшою і швидшою. Не без підстав багато людей вважають автостоп небезпечним способом пересування. Якщо Ви зважитеся подорожувати автостопом, то здоровий глузд – Ваш кращий захисник. Не сідайте в машину вночі, і, бажано, не сідайте одні. Тримайте при собі карту, щоб знати, куди Ви прямуєте і чи не збилися зі шляху. Як і в будь-якій подорожі сповіщайте друзів, про те, де Ви зараз і які у Вас успіхи в подорожі.

А ось у громадського активіста Андрія Логащука подорож автостопом перетворилась у незабутню пригоду:

– Мій досвід автостопу неможна назвати грандіозним, проте кілька разів доводилось подорожувати без зайвих грошей на транспорт. Найцікавіша історія сталася зі мною, коли у 2012 році я повертався до Рівного зі своєю подругою з фестивалю "Франкофест", який відбувався в Нагуєвичах (Дрогобицький район Івано-Франківської області). Тоді довелося рухатися аж на 5 автомобілях, – розповідає Андрій.

– Спочатку ми з подругою сіли в автобус, що прямував із Нагуєвичів до Дрогобича. Як виявилось, ми мали б заплатити водію, проте якимось чином не домовились про оплату заздалегідь, а вже в Дрогобичі пропонували водію банку тушонки за проїзд. Зрештою, мене з подругою відпустили, пробачивши нам відсутність грошей. Потім довелося ловити авто у сторону Львова. Туди нас підкинув мовчазний дядечко середніх років, який заразом заїхав до села Джерела Івано-Франківської області за джерельною водою (село отримало свою назву за те, що на його території десь 15 чи більше окультурених джерел питної води). У неймовірно красивому селі ми затрималися десь на пів години, після чого мовчазний чоловік довіз нас до околиці Львова. Там, на околиці міста Лева, я вперше побачив футбольний стадіон "Україна" – ще один приємний момент, який дуже запам'ятався. Здалеку стадіон вражав своєю архітектурою і був схожий на величезне гніздо якоїсь пташки розміру з Титанік. Згодом, менше ніж за годину нас підібрали хлопці зі Львова, російськомовні (що здалось дивним), вони весь час говорили про якийсь свій бізнес, а потім висадили нас на одній із заправок Львівщини, де, здавалось, ми з подругою могли застрягти на кілька годин, бо автомобілів на цій заправці практично не було. Вирішили прогулятись, і пройшли так десь 8 кілометрів з важкими рюкзаками, потрапили під 20-хвилинний дощ, добряче стомились і вже боялися впасти у відчай. Проте на наступній заправці підсіли до далекобійника, який якраз проїжджав за маршрутом через Рівне. Уже з об'їзної, висадившись із вантажівки і добряче виспавшись у її кабіні, ми дістались на маршрутці за останніх 4 грн. Останніх 2 кілометри до домівок йти було вже дуже важко. З того часу всім рекомендую: стопайте попутників на великих заправках, бажано, далекобійників – найбільш надійний варіант, – Андрій Логащук.

Спілкувався: Олександр Радько

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.