Рівняни думають, що станції мобільного зв'язку повільно вбивають людей

Поява станцій стільникового зв’язку на дахах житлових будинків завжди неоднозначно сприймалася рівнянами. Близько десяти років майстри встановлюють їх у різних куточках міста, а люди продовжують обурюватися та звинувачувати у всіх нещастях "цю біду на дахові дому". Підливають масла у вогонь і епатажні матеріали у ЗМІ, які називають мобільний зв’язок глобальним експериментом над людством, який призведе до плачевних наслідків. Однак паралельно цим матеріалам виходять і статті від санепідемстанції, яка контролює в Україні дотримання норм електромагнітного випромінювання та заспокоює місцеве населення, мовляв, що все нормально та під контролем.

Нещодавно на редакційну скриньку сайту "ВСЕ" надійшов лист від читачки Ірини, у якому рівнянка нарікає на станцію стільникового зв'язку, яка знаходиться у районі вулиці Набережної. У листі жінка зазначає, що через базову станцію у членів її сім'ї погане самопочуття, а подекуди й побутові прилади працюють "із перебоями". Прочитавши лист нашої читачки, ми вирішили поцікавитися загальною думкою рівнян стосовно негативного впливу базових станцій стільникового зв'язку та мобільних телефонів загалом. Як виявилося, майже кожен із ким спілкувалася кореспондент був занепокоєний негативним випромінюванням сучасних засобів зв'язку. Дехто навіть розповів і про підкупи населення заради встановлення тієї чи іншої бази. Загалом, ось, що почула від рівнян кореспондент сайту "ВСЕ":

Валентина Опанасик, працівник галузі охорони здоров'я

– Здавалося б, якщо дотримані всі норми санітарного забезпечення і немає ніяких відхилень, то нічого небезпечного в цьому нема, проте існує й інша версія – електромагнітне поле високої частоти досить негативно впливає на стан здоров'я так само, як і будь-яке ультрафіолетове опромінення. А у даному випадку воно присутнє, і думаю, не в малих "дозах". Сьогодні є багато версій (друкованих матеріалів) і навіть від колег (я до речі, працівник медичної галузі) чула та читала, що все ж таки те що нам приносить досить максимальний комфорт (в даному випадку – мобільний зв'язок та його забезпечення), все ж таки шкодить нашому ж здоров'ю, як би прикро це не звучало.

Богдан Масовець, начальник Рівненського Гідрометцентру

– Базові станції впливають на здоров'я людей. Особисто мав розмову із людьми біля приватного будинку, де поставили "вишки зв'язку", і ім компенсували негативний вплив на здоров'я грошовою одиницею. Однак проблеми зі здоров'ям у них пізніше з'явилися. Тому, одназначно вплив є, і щоб дізнатися, у якій кількості і як саме він впливає, потрібно мабуть провести заміри і все проаналізувати.

Сергій Мініч, прес-секретар обласної організації політичної партії "УДАР" Віталія Кличка

– Очевидно, що станції, про які Ви запитуєте, не впливають позитивно на здоров'я людини. Вони є ретрансляторами сигналу. Однак, якщо оцінювати шкоду, то більше шкоди здоров'ю завдають самі мобільні телефони. Адже вони випромінюють і приймають ці сигнали.

Вікторія Ващук, рівнянка

– Так, звичайно, базові станції стільникового зв'язку впливають на нас. Ми всі знаходимося в його випромінюванні. Як результат, ми бачимо наскільки люди стали депресивними, суїцидально налаштованими, агресивними тощо. Завдяки своїм благам та комфорту, ми розплачуємося своїм здоров'ям.

Роман Денисюк, член Рівненського міськвиконкому

– На мою думку, будь-яке електромагнітне випромінювання без чітко визначеної допустимої норми є шкідливим. Але мобільний зв'язок – це прогрес, який неможливо призупинити. Тому треба навчитися з ним жити, розумно використовуючи досягнення цивілізації.

Анна Махно, власкор телеканалу "ZIK" у Рівненській області

Базові станції позивно впливають у тому розумінні, що завдяки ним і здійснюється мобільний зв'язок. Адже нині важко уявити життя без мобільних телефонів. Втім, якось читала, що їхнє випроміннювання дещо негативно впливає на здоров'я людини. Тож варто дотримуватися відповідних норм, відстані на якій вони можуть бути встановлені від помешкань.

Андрій Логащук, член МГО "Молодь-ДІЄ"

– Наскільки знаю з наукової літератури та науково-популярних фільмів, випромінювання від цих антет настільки шкідливе, що може призвести до порушень роботи нервової системи, внутрішніх органів. Найпомітніший вплив таких базових станцій – зміна настрою, постійне відчуття втоми. Далі можуть починатись депресії, навіть апетит зникає, робота серця може погіршитись. Я, звичайно, не лікар, але розумію, що сучасні технології мають високий рівень впливу на організм, тому всім рекомендую дуже обережно ставитись до використання мобільного зв'язку та уникати сильних джерел випромінювання.

Дмитро Якимець, голова ГО "Рівненський громадський контроль"

– Сьогодні ніхто не довів небезпеку цих станцій. Але головне, що ніхто не підтвердив їх абсолютну безпечність. Тому встановлювати їх просто над головами людей суто із міркувань економії для оператора – це неправильно! Нехай оператор встановлює спеціальні вежі, використовує існуючі, але не розміщує потужні передавачі на житлових будівлях. Але і люди не повинні мовчати, бо дах багатоповерхівки то їхня сумісна власність і тільки вони вправі розпоряджатися нею!

Михайло Кривенко, комерційний директор ТОВ "Укрімпорт сервіс"

 Одна справа, коли стільникова антена височить десь посеред поля, інша – коли за кілька метрів від помешкання. Усі ці вишки дійсно є  джерелами електромагнітного випромінювання та можуть негативно впливати на здоров'я населення, проте їх установка можлива лише за умови дотримання санітарних норм. Антену стільникового зв’язку дозволено встановлювати за проектом, у якому зроблені розрахунки санітарно-захисної зони та зони обмеження забудови, окрім того, повинні бути дозволи, санітарний паспорт, погодження з територіальними органами та мешканцями даного будинку, а також проведена експертиза – тоді можливо, якщо не уникнути, то хоча б зменшити шкідливий вплив на людину. Залишається питання, де їх потрібно встановлювати, а це вже інше питання, але точно не на житлових будинках.

 

Отож, почувши таке занепокоєння серед рівнян, кореспондент сайту "ВСЕ" звернулася до Держсанепідслужби Рівненської області, щоб дізнатися, на яких вулицях міста найбільша кількість базових станцій та чи справді вони так згубно впливають на наше здоров'я.

Завітавши до головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області, кореспондент був переадресований до провідного інженера лабораторії фізфакторів Тамари Ярмолюк. Власне, із нею і зав'язалася розмова, під час якої було надано багато цікавої інформації.

На даний час провідними операторами мобільного зв’язку у нашій області є ПрАТ "Київстар" (у нього найбільше станцій), ПрАТ "МТС Україна", ТОВ "Астеліт" (life), ТОВ "Інтертелеком", ТОВ "ТриМоб" та інші оператори, які забезпечують доступ до мобільного радіотелефонного зв’язку практично на всій території Рівненщини.

За словами пані Тамари Ярмолюк, такий активний розвиток мережі мобільних операторів спричинив появу великої кількості базових станцій, які утворюють мережу стільникового радіотелефонного зв’язку. ЇЇ поява (мережі – авт.) спричинила збільшення звернень громадян стосовно негативного впливу випромінювання антен базових станцій на здоров’я рівнян. На сьогоднішній день в області працює понад 750 базових станцій мобільного зв’язку різних операторів.

– Поясніть, будь ласка, нашим читачам, для чого встановлюються базові станції стільникового зв'язку?

– Їх встановлюють для забезпечення якісного зв'язку на певній території покриття – стільнику (аналогічні бджолиним стільникам, сотам – ред.). Їхня кількість залежить від кількості абонентів, які користуються послугами оператора зв'язку на заданій території, у нашому випадку Рівненській області. Тому для забезпечення постійного зв'язку при пересуванні абонента по області базові станції (БС) з'єднуюься між собою в єдину мережу за допомогою радіорелейних ліній. Іншими словами, абонент, який знаходиться в зоні дії станції, за допомогою мобільного телефона з'єднується із БС, далі сигнал через мережу БС передається на сотні кілометрів, та встановлюється зв'язок із тим, кому ми телефонуємо.

На фото: схематична система стільникового зв'язку

Головним питанням, яке викликає більшість запитів населення, є розміщення передавальних антен базових станцій та їх вплив на здоров’я рівнян, власне, про що і йшлося у листі нашої читачки. Отож, чи можна встановлювати БС на житлових будинках?

Дозволяється встановлювати одну і більше БС на громадських і житлових будинках, за умови, якщо сумарний рівень електромагнітного випромінювання не буде перевищувати санітарні норми. Зрозумійте, місце розташування БС визначається, виходячи із необхідності забезпечити покриття та якість зв'язку, та зумовлене наявністю приміщень і територій, що відповідають технічним вимогам для встановлення відповідного обладнання.

На фото: напрямки дії антени БС

За словами інженера лабораторії фізфакторів, кожна БС, точніше її антени, через які йде випромінювання електромагнітної енергії, працюють під певним кутом до лінії горизонту і азимутом спрямованості. Наприклад, якщо базова станція збудована на даху 5-ти поверхового будинку, а поряд розташований 12-ти поверховий будинок і на нього спрямована антена, існує значна небезпека для його мешканців. Тоді, варто замінити азимути спрямованості, кути нахилу антени чи потужність передавача. Усі БС випромінюють електромагнітну енергію у визначеному напрямку горизонту, тому для них не встановлюється санітарно-захисна зона, тобто вниз, на дах будинку, електромагнітна енергія не потрапляє і місце є безпечним, якщо воно не опромінюється іншим джерелом електромагнітної енергії.

А на яких вулицях Рівного найбільша кількість базових станцій?

– Ну, це найбільші вулиці міста: Київська, Міцкевича, Макарова, Данила Галицького, Гагаріна, Набережна, Дубенська, Будівельників тощо.

На фото: загальний вигляд базової станції

Багато рівнян скаржаться, що через встановлені станції на дахах не працюють (або погано працюють) побутові прилади, наприклад, телевізор. Чи справді БС є прямою шкодою для перегляду телебачення?

 Для операторів мобільного стільникового зв'язку виділяються діапазони частот, які не перетинаються з частотним спектром телебачення. Обладнання станцій має сертифікати відповідності та висновки щодо електромагнітної сумарності, які дають право на встановлення обладнання з визначеними умовами користування радіочастотним ресурсом України. Тому, як Ви вже зрозуміли, вплив на побутову техніку, у тому числі телевізор – неможливий.

Думаю, для багатьох буде цікаво дізнатися, хто ж (які органи) контролюють встановлення та роботу базових систем? Адже, як я розумію, рівняни всі свої скарги зазвичай адресують санепідемстанції?

– Окрім санепідемстанції, яка слідкує, аби робота БС на завдавала шкоди здоров'ю населенню, контроль за встановленням та експлуатацією базових станцій здійснюють: МНС України, Держгірпромнагляд, ДЦ "Укрчастотнагляд" та Держархбудінспекція.

Під час розмови з'ясувався ще один цікавий момент – встановлені в Україні гранично допустимі рівні електромагнітного випромінювання набагато жорсткіші, ніж норми, рекомендовані Міжнародною комісією із захисту неонізуючого випромінювання, що встановлені в інших країнах світу. Для порівняння: гранично допустимі рівні електромагнітного випромінювання в Україні – 2,5 мкВт/см2, в Росії, Білорусії – 10 мкВт/см2, в окремих країнах Скандинавії - 100 мкВт/см2.

Проте, як би не хотілося рівнянам з різних причин "воювати" проти "вишок" стільникового зв’язку, таки варто знати, що значно небезпечніше користуватися мобільним телефоном, якщо базової станції нема поблизу й апарат працює на повну потужність шукаючи "антену". І навпаки, що ближче розташована базова станція відповідного оператора, то кращий і безпечніший мобільний зв’язок.

А от щодо безпечності самих мобільних телефонів питання складніше. По-перше, в Україні нема санітарних норм, які б вимагали дотримання певних рівнів електромагнітного випромінювання мобільних телефонів. По-друге, "вишка" далеко, а телефон поряд із собою ми носимо постійно. До того ж, полюбляємо говорити довго і без застосування гарнітури, тобто прикладаючи "трубку" до голови. А ще часто забуваємо, що мобільний телефон не іграшка, особливо для немовлят.

– На повну потужність працює, наприклад, мобільний, яким людина користується у транспорті, адже йому доводиться постійно шукати базову станцію, – розповідають працівники санепідемстанції.

Користуючись нагодою, попросила визначити, чи сильне випромінювання спричиняє мій смартфон. Для цього провідний інженер лабораторії електромагнітних полів та інших фізичних факторів обласної Держсанепідемслужби Тамара Ярмолюк скористалася вимірювачем рівнів електромагнітного випромінювання. За даними вимірювача, мій смартфон "дарує" мені трохи більше 1 мкВТ/см2. Тож хвилюватися мені ніби й немає причин, чого і вам бажаю.

Коментарі

Ще ніхто не довів корисність Якимця і ко., тільки бла-бла-бла з усіх дірок, а реальної роботи нуль. А з приводу станцій, є хороша історія, не знаю чи правда:
"После строительства вышки жители от жителей ближайшего микрорайона в администрацию области стали поступать письма с жалобами на ухудшение самочуствия, здоровья, свиньи там дохнут, йух перестал стоять и прочее. Мэр собирает совещание связистов, показывает письма и просит объяснить обстановку. Встает главный связист и говорит: да, проблему надо решать. Если сейчас уже так много жалоб, представляете, что будет, когда мы ее включим?"
Тут непогано пояснюється про БС:
http://habrahabr.ru/company/beeline/blog/132169/

http://www.spinor.kiev.ua/
На цьому сайті є багато статей про торсійні поля. Читайте, думайте та робіть висновки. Все-таки шкода від прогресу є. Нікуди від цього не не дітися. А взагалі, є дослідження, що люди діляться на 3 категорії. Першій електромагнітне випромінювання (а також і радіація) - шкідливе, другій - нейтрально, а третій - корисно. А шкідливу дію випромінювання наприклад на мобільному телефоні можна перевірити за допомогою приладу ИГА-1. Цей прилад є в геодезичній лабораторії Рівного. Між іншим є прилади, які ліквідують шкідливу дію випромінювання.Це так само можна перевірити за допомогою приладу ИГА-1. https://www.youtube.com/watch?v=O8awtfk6WdY
Я особисто знаю 2 прецендента. Перший- коли на школі за одну ніч поставили базову станцію і в деяких школярів починала йти кров із носа. І санстанція говорила, що випромінювання в нормі, але кров йшла. Але, коли ,шляхом неймовірних зусиль вдалося зняти цю базову станцію з даху школи, то кров з носа перестала йти. Це було в Білорусі. А другий подібний випадок був, здається в Дніпропетровський області. А так, контролюючи органи кажуть неправду про безпеку. Так у нас робиться, тому що мобільний бізнес приносить гарний доход.

Ми живемо в повному розумінні слова ШКІДЛИВОМУ середовищі, починаючи з пластикових вікон і закінчуючи їжею. Чи є можливість ізоляції? Практично ні. Тож замість того, щоб себе постійно психологічно травмувати: "Как бы чего не вышло...", проживіть щасливо сьогоднішній день і оптимізм додасть вам здоров"я. Людина, що знаходиться в стані постійного страху - самознищується.

Немає станцій, поганий зв"язок - "За, що ми платим! Хочем кращий зв"язок!"
Є станції - "Вони нам шкодять, приберіть".

Народ Вам взагалі коли-небудь догодиш?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.