УЗД у Рівному: чесний діалог із лікарем

Нині ультразвукове дослідження (УЗД) є одним із найбільш доступних інформативних методів діагностування. За словами лікарів, ця процедура без перебільшення є лідером за частотою застосування у різних галузях клінічної медицини. Чим особливе ультразвукове дослідження та які воно має переваги над іншими методами діагностики, кореспондент сайту "ВСЕ" дізнавалася у лікаря вищої категорії Любові Бовтун.

- Любове Олександрівно, наше спілкування я б хотіла розпочати і роз’яснення для читачів, самого визначення такого поняття, як УЗД. Розкажіть будь ласка, що це за дослідження?

- У першу чергу зазначу, що УЗД за своєю природою є безпечним, безболісним та інформативним метод дослідження організму людини за допомогою ультразвукових хвиль. У його основі лежить принцип ехолокації, який використовує здатність тканин і середовищ нашого організму відображати і поглинати ультразвукові коливання (хвилі). Спрямовані УЗ-коливання сканують досліджувану область, наштовхуються на тканини різної акустичної щільності, та їх відображення (луна) вловлюється спеціальним датчиком і комп'ютерною програмою, яка реєструє ці хвилі та перетворює у зображення, що відтворюється на екрані. Таким чином на моніторі виникає чітке зображення органів, які візуалізуються під час проведення. З його допомогою можна оцінити їх анатомічне розміщення, структуру, взаємне розташування, наявність додаткових утворів, конкрементів, травматичного ушкодження тощо.

- Вже з самого визначення зрозуміло, що УЗД справа не легка. Розкажіть, як так склалося, що Ви вирішили пов’язати своє життя із ульразвуковим діагностуванням?

- Закінчивши у 1995 році Івано-Франківський медичний університет, я не думала, що мені пощастить знайти таку цікаву тему в медицині. Адже, в університеті тільки на деяких парах, зокрема, на акушерстві та гінекології, нам показували цей метод діагностики. А в читальному залі була лиш одна лекція для ознайомлення. Коли я прийшла в обласну клінічну лікарню на інтернатуру з терапії то почула, що в обласній лікарні буде звільнятись місце лікаря на УЗД. На цьому місці працювала Борова- Галай Олеся Євгенівна – мій перший вчитель у дитячій лікарні. Вона і ввела мене в курс справи. Також у моєму становленні, як фахівця, я завдячую лікарям –хірургам РОДЛ, зокрема вже покійному Гончаруку Сергію Івановичу,  та лікарям: Худову Валерію Костянтиновичу, Думановському Георгію Вікторовичу та всім колегам за підтримку.

Оскільки мене завжди цікавила діагностика, то я відразу вирішила змінити свою спеціальність. Наразі я майже цілодобово з задоволенням допомагаю людям. Зараз працюю в обласній дитячій лікарні, пологовому будинку м. Рівного та маю приватний кабінет за адресою вул. Мірющенка 31, 5-й поверх, каб. № 503. В РОДЛ забезпечую ургенцію. Тому так і виходить, що улюблена справа займає практично весь час. Мій робочий графік надзвичайно насичений, але не втомлююся, тому що займаюся справою, яку дуже люблю.

- Такий напружений графік, мабуть, забирає багато й вільного часу. Як рідні ставляться до Вашої майже цілодобової зайнятості?

- У моїй сім’ї п’ятеро дітей і всі знайшли себе в медицині. Хоча батьки в нас викладачі: мама викладала німецьку мову, а батько був фізиком. Однак вони обоє зголосилися на тому, що їхні діти мають стати медичними працівниками. Пройшло з того моменту багато часу, і всі ми надзвичайно вдячні їм за таке рішення. Моя старша сестра – кардіалог, брат – нарколог-психотерапевт, середня сестра - дитячий дерматолог, а ще одна сестра – дитячий стоматолог. Якщо говорити про мою вже власну сім’ю, то і тут всі віддали своє життя медицині, чоловік у мене стоматолог, а син навчається у медичному коледжі. Ось так і повелося у нас, медицина і ми, можна сказати – одне ціле.

- Все ж повертаючись до теми УЗД, розкажіть про переваги цього методу з поміж іншими видами досліджень?

- Перша його перевага – це те, що він не супроводжується жодними додатковими навантаженнями на організм, в тому числі й накопичувальними ефектами іонізуючого випромінювання. Безперечно, окрім УЗД є й інші види досліджень, які також не є навантажувальними, наприклад, магнітно-резонансна томографія. Але цей вид дослідження стоїть на порядок вище, ніж УЗД. Хоча і у нього є свої недоліки - це досить висока вартість обстеження. 

- Серед рівнян побутує думка, що УЗД за своєю природою є дещо небезпечним? Це звичайний міф чи все ж є якісь застереження?

- Коли стоїть питання постановки діагностики , то людина найменше замислюється про шкідливість методу обстеження. Але маємо розуміти для себе, абсолютно безпечних речей не існує. Ми їмо шкідливу їжу, п’ємо шкідливі напої, дихаємо забрудненим повітрям і не акцентуємо на цьому своєї уваги. Але, як лікар, із впевненістю зазначу, що з діагностичних методик, УЗД є одним із найбезпечніших. Власне хочу акцент поставити на інше - профілактика завжди дешевше лікування. Тому УЗД рекомендується проводити не лише, коли у людини є скарги, але й для попередження захворювань, щоб вчасно виявити проблеми, якщо вони є.

- Як проходить ультразвукове дослідження? Чи потрібно до нього якось готуватися?

- Найбільшим попитом користуються обстеження органів черевної порожнини, для якого обов’язково необхідна підготовка. УЗД проводиться і для дітей будь-якого віку з першого дня життя 6- годин  -  повного голоду, для дорослих – 8-10 годин. Ще обстеження органів черевної порожнини не проводиться після ФГДС. Можна проводити обстеження через 1 добу. Зрозумійте одну річ, правильна підготовкадо діагностики – це 90 % успіху проведення правильного обстеження. Наприклад, часто зустрічаються випадки, коли проходило обстеження без підготовки і була описана картина зі змінами, які після повторного обстеження просто не підтвердилися. Неправильний опис лікаря УЗД часто може збити  клініциста в постановці правильного діагнозу і адекватного лікування. А перший принцип в медицині - не нашкодь. Тому, ще раз хочу наголосити: «Якщо Ви не ворог собі і своїм рідним, то дотримуйтеся правильної підготовки!». На останок зауважу, що ще необхідна підготовка при обстежені трансабдомінальному (через черевну стінку) органів малого тазу у жінок (матка і додатки)  та чоловіків (простати). Необхідне виповнення сечового міхура не менше 300 мл. Решта обстежень особливої підготовки не потребують.

- Любове Олександрівно, а наскільки інформативний цей метод?

-  На сьогоднішній день УЗД є одним із найпоширеніших та інформативніших методів діагностуваня. Сучасні апарати дозволяють проводити обстеження, як глибоко розташованих органів, так і поверхнево розташованих утворів. Зокрема, в шарах шкіри, підшкірної клітковини, можна провести обстеження серцево-судинної системи з використанням методів Допплера тощо. Спілкуючись з лікарями КТГ, вони констатують, що невеликі структурні зміни в паренхіматозних органах УЗД бачить краще, ніж КТГ, якщо останній проводиться без контрастування.

- Тобто, на основі УЗД поставити точний діагноз майже не можливо?

- УЗД обстежує орган, вимірює його розміри та оцінює його структуру. Але є ще і функція органу, яка оцінюється з допомогою аналізів. Якщо на УЗД знаходиться утвір в будь-якій частині тіла – УЗД теж не може визначити чітко, що це за утвір. Остаточне рішення за гістологічним дослідженням. УЗД може чітко констатувати наявність утворів, їх розташування, структуру, наявність кровотоку та інші ознаки утвору. А також конкрементів у жовчному міхурі та нирках. При наявності решти патологічних змін ми можемо тільки робити певні висновки, допомагаючи клініцистам у постановці правильного діагнозу.

- Спілкуючись із Вами я мимоволі глянула на апарат УЗД, яким Ви оглядаєте Ваших пацієнтів. З виду він досить дорогий та новий. Звідси і виникло запитання, чи залежить якість дослідження від марки апарату та його функціональних можливостей?

- Безумовно, залежить, хоча і тут є свої нюанси. Обладнання може бути дуже високого класу, але в непрофесійних руках вся його поліфункціональністі буде марною. Моя думка така, коли викладають великі гроші за прилад, то варто вміти користуватися всіма його можливостями. З іншого боку, в багатьох державних закладах достатніх фінансових можливостей для покупки дорогих приладів немає. І цей факт впливає на діагностику пацієнтів, оскільки для грамотного лікаря це може стати істотним обмеженням для реалізації своїх професійних можливостей. Однак, маємо те, що маємо.

- На завершення розмови маю Вам зізнатися, що мої уявлення про ультразвукову діагностику справді змінилися. Багато різних стереотипів, міфів просто зникли. Справді, приємно спілкуватия із людиною, яка розуміється у своїй справі. Тому, вважаю, що багатьом нашим читачам буде приємно звернутися до Вас, як хорошого фахівця. Підкажіть, за якою адресою до Вас можна завітати на прийом?

- Щиро дякую за теплі та позитивні слова. Мій приватний кабінет ультразвукової діагностики, де проводиться обстеження всіх органів та систем дітей і дорослих, знаходиться за адресою: вулиця Мірющенка, 31, кабінет № 503. Запис проводиться за номером: (067)673 -27 -79; (096)896-13-03; (093)424-80-77 та (050)963-88-99. Але краще не хворіти, тому читачам сайту «ВСЕ» бажаю міцного здоров’я та позитивного настрою!

На правах реклами.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.