"Запитай у лікаря": які листи рівняни надіслали спеціалістам?

Сидіти довго у чергах, хвилюватися за анонімність та просто боятися спілкування із лікарем – це вже у минулому. Відтепер сайт "ВСЕ" разом із Центром краси та здоров'я "ЄВА" відкрив спільний онлайн-проект "Запитай у лікаря". Саме там кожен, хто раніше не наважувався запитати, чи не мав часу проконсультуватися із фахівцем, – зробив це у онлайн-режимі. Впродовж двох тижнів рівняни надсилали запитання двом висококваліфікованим лікарям закладу: лікарю гінекологу-ендокринологу Людмилі Прохорук та лікарю дермато-венерологу, трихологу Сергію Малешу.

Задля збереження анонімності, у матеріалі ми не вказуємо ініціали та вік адресатів листів. Спілкування відбувається у вигляді "запитання від читача – максимально розгорнута відповідь лікаря". Першою на запитання відповідає лікар гінеколог-ендокринолог Людмила Прохорук.

Запитання №1

– Доброго дня! Лікар прописав мені препарат "Кліон-D". Повний курс лікування пройшла 5 днів тому і тепер затримка місячних – три дні. Хоча раніше критичні дні розпочинались день у день. Скажіть, чи може бути затримка через препарат?

– Ні, через препарат не може бути затримки. Швидше, така ситуація виникла через запальний процес, який власне і лікували препаратом "Кліон-D". Проте в кожному конкретному випадку потрібно детальніше розібратися.

Запитання №2

– Доброго дня, пані Людмило! Скажіть, будь ласка: у мене стояла спіраль упродовж 5 років – скільки часу потрібно, щоб організм очистився від гормонів, і я змогла завагітніти? Спіраль зняли 2 місяці тому, але завагітніти я поки що не можу.

– Судячи з запитання щодо гормонів у Вас стояла спіраль "Мірена" (спіраль із вмістом гормонів). Якщо це так, то жодних очищень організм не потребує. Після "Мірени" – вагітніти можна відразу. Інша справа, якщо Ви не можете завагітніти, можливо у Вас є порушення гормонального фону і потрібно обстежитися. Взагалі, перед планованою вагітністю обстеження дає можливість визначити проблеми із здоров'ям, якщо вони є, їх пролікувати і уникнути ускладнень при вагітності.

Запитання №3

– Доброго дня, лікарю! У мене наступна проблема: завжди, ще до вагітності, мала блідуваті виділення. Робила мазки, здавала аналізи. Лікарі сказали, що все в нормі, немає ніяких запалень чи інфекцій. При вагітності, коли стала на облік, лікар сказав, що виділень забагато, порушена флора та призначив капсули "Вагілак 10". Після них виділень стало ще більше. Зараз у мене 27 тиждень вагітності, а виділення стали світло-жовтого кольору. При здачі всіх аналізів – на флору, запалення, аналіз сечі, УЗД – вони показують норму. Чи потрібно мені хвилюватися?

– Важко щось сказати без обстеження, без картки пацієнтки та без результатів аналізів. Але, якщо колір виділень змінюється на жовтий, то це, як правило, говорить про ускладнення. Адже при вагітності знижується імунітет і можливе запалення. 

Препарат "Вагілак" – це препарат, який закладається для нормалізації мікрофлори. Отже, варто постійно консультуватися зі своїм лікарем, адже вагітність – справа серйозна.

Запитання №4

– Добридень! Маю наступне запитання: у мене з моїм хлопцем, зазвичай, незахищений статевий контакт. Я дуже хвилююся, щоб не завагітніти. Скажіть, будь ласка, чи є шанс завагітніти, коли секс без презерватива? Наперед дякую.

– Недаремно Ви хвилюєтеся. Незакінчений статевий контакт – це не стовідсотковий метод контрацепції ("гарантія" до 70%). Отже, потрібно підібрати більш надійний метод контрацепції. Гормональні контрацептиви підбирає лікар. А презерватив захистить від небажаної вагітності і від інфекцій, які передаються статевим шляхом. Люди, які користуються презервативом, набагато менше хворіють.

Запитання №5

– Після статевого акту у мене на 2-3 день з’являється цистит. Точніше, такі відчуття, що весь час хочеться у туалет, і дискомфорт в піхві. Інколи ще нудить і болить знизу живота. Зазвичай, такі симптоми з’являються після незахищеного сексу. Чи є причини хвилюватися, і чи варто після таких ознак звертатися до гінеколога? Наперед дякую.

– Є причини хвилюватися. Йдеться про сечо-статеву систему. Швидше це хронічний запальний процес, який загострюється. Потрібно обстежитися на інфекції, що передаються статевим шляхом.

Запитання №6

– Пані Людмило, у мене наступна проблема: за декілька днів (інколи – за тиждень-півтора) до місячних у мене ниючий біль внизу живота. Чим ближче до початку критичних днів, тим болі з’являються частіше. Однак за 3-5 хвилин просто зникають. У перший день місячних дуже болить живіт, допомагає лише таблетка "Кетанов". Якщо говорити про виділення (кров) у перший день, то їх майже немає , а болі ось уже 8 рік просто нестерпні. Оглядалася у лікаря – все в нормі. Але що мені робити з цим болем, чи можливо, так і має бути? Дякую.

– Так не має бути. Болі напередодні та у перші дні менструації можуть свідчити про таке захворювання, як ендометріоз. Це серйозне захворювання гормональної системи жінки. Потрібно лікуватися, а не приймати "Кетанов".

Запитання №7

– Ми з чоловіком плануємо дитину. Майже щодня над цим активно працюємо. Скажіть, коли тест зможе показати, що я вагітна. Якщо я, наприклад, на 7-й день після статевого контакту купую тест на вагітність із чутливістю 10, він покаже точний результат? Дякуємо за відповідь.

– Всі тести на вагітність базуються на тому, що вловлюють "гормон вагітності", який в організмі жінки починає виділятися із моменту зачаття. Тільки цього гормону на початку є дуже мало, а потім з кожним днем стає більше. Якщо ми робимо тест із малою чутливістю зарано, то він може нічого не показати. Якщо тест чутливий, але також надто малий термін, то він теж може нічого не показати.

Додатково можна поміряти базальну температуру (міряємо температуру в задньому проході не встаючи з ліжка). І якщо вона вище 37 градусів за Цельсієм, можна думати про вагітність. Найоптимальніший час для запліднення - середній тиждень між менструаціями, а статеві контакти - не частіше, як через 1-2 дні.

 

Відповів на всі вхідні запитання від читачів і лікар дермато-венеролог, трихолог Сергій Малеш. Імена читачів, які задавали запитання, також приховані задля збереження анонімності.

Запитання №1

– Проблема наступна: жінці 38 років, у неї випало волосся, брови та вії. Щоправда, вії згодом відросли. Після повного обстеження лікарі не змогли поставити точний діагноз, оптимістичних прогнозів ніхто не надавав. Зазвичай, всі говорили одне – захворювання важко піддається лікуванню. Пройшло вже 7 років. Змін немає ніяких. Що можна зробити в цій ситуації, та скільки це буде коштувати? Адже за 1200 грн в місяць про лікарні та аптеки можна і не думати. Чи є щось ефективне і не дуже дороге в такому випадку? Буду дуже вдячна за відповідь.

– Діагноз, скоріше за все, – універсальна алопеція (повне випадіння волосся). Це є хронічний аутоімунний гостро запальний процес. Якщо говорити простими словами – імунітет своїми антитілами "з'їдає" волосся.

За своєю природою цей процес є дуже складним, тим паче, якщо пройшло вже більше року. Ймовірність того, що волосся знову виросте, складає від 2% до 5%. В іншому випадку це потрібно лікувати. Якщо говорити про народні засоби, які б могли допомогти при такій хворобі, – їх немає. Можна здати аналіз на вміст цинку в крові, вміст у крові біотину та ферменту біотинедас. Хоча, більшість з цих аналізів роблять лише закордонні лабораторії, яких у Рівному немає.

Зрештою, з чого треба розпочати: спочатку звертаєтеся до лікаря, далі купуєте в аптеці три ампули дексометазону (орієнтовна ціна – 300 грн) і починаєте обколювати уражені місця по спеціальній методиці. Процедура проводиться 1 раз на 2 тижні. (мінімально робите 7-10 процедур). Якщо після 7-10 процедури немає ніяких змін, терапію варто зупинити.

Інша річ – вузько спектральна фототерапія. Є спеціальний апарат, який має довжину хвилі 311 нанометрів, подібно до кварцу, але з обмеженим спектром опромінювання. Таких процедур потрібно робити 2-3 в тиждень. Цінова політика – від 25 грн за процедуру. Єдина проблема – тут потрібно дуже багато процедур (від 25).

Отож, вищеперераховані поради – це мінімальний перелік варіантів, які можуть допомогти подолати недуг. У моїй практиці такі випадки є, і ми з ними боремося. Вже після лікування можна досягти досить хорошого результату.

Запитання №2

– Як правильно підібрати шампунь. Чи дійсно шампунь для сухого волосся зволожує, а для фарбованого – зберігає колір. Можливо, у Вас є рекомендації, як підібрати маску для волосся, на що звертати увагу при купівлі. І ще запитання: як часто можна фарбувати волосся, щоб не пошкодити його?

– По-перше, фарбувати волосся без пошкодження, на превеликий жаль, не вдається. Тому що фарби натуральні у світі є, але обмежена кількість, і це – досить коштовна річ. По-друге, фарбування – це завжди забирання одного пігменту і заміна його на інший пігмент всередині, на той, якого ми й хочемо. Тобто це – уже пошкодження, в більшій чи меншій мірі воно залежить від того, якою фарбою і освітлювачем користуватися.

Шампунь має функцію – вимити волосся на 90%-95%. Він не несе в собі лікувальної функції. Тобто зволожити він може максимум на 5%-10% від ефекту інших процедур, які є в трихологічній практиці. Це можуть бути лосьйони, тоніки, маски, бальзами та інші форми. Є змивні і незмивні. Моя перевага надається незмивним формам, які будуть працювати. Волосина – це така структура, яка може ввібрати в себе 20% від своєї ваги. Оптимальною є процедура у перукаря або в стиліста, або перукаря-трихолога. Зараз всі ці варіанти модні. Людина, яка володіє методикою, можливо добавить вапоризатор або використає інший метод, що дозволить максимально глибоко проникнути, в більшій кількості, скажімо, не 8%, а 20% – більше, ніж у домашніх умовах.

Бажано було б зробити тріоскопію, подивитися на трихоскопі, наскільки пошкоджене Ваше волосся, і дати більш-менш професійну оцінку. В межах трихології не завжди можна відповісти про стан волосся через Інтернет. На жаль, найчастіше люди не розуміють функції шампуню і сприймають його, як основний лікувальний елемент. Шампунь – це найбільш рекламований засіб для збільшення продажів. Крім того, мало хто миє голову правильно. Перший раз потрібно змити різні стайлінги. А вже друге нанесення повинне бути з легким масажем.

Запитання №3

– В магазинах, аптеках часто можна побачити такий препарат, як "Репейное масло + перец". Його орієнтовна ціна – від 16 до 100 грн. Як зазначають виробники, якщо 2 рази на тиждень втирати цю олію в корінь волосся, то воно стане міцнішим та буде швидше рости. Скажіть, чи варто нею користуватися?

– Волосина стане міцнішою при умові, що це є здорова волосина і вона не випадає. Чому? Тому що масаж дасть прилив крові до самої цибулинки кореня волосу, відповідно побільшає матеріалу, побільшає всього. По-друге, все таки перець є судино-розширяючим. Олія ріпи сама по собі сильним стимулятором росту не є. Цей препарат має вміст олії з якимись певними амінокислотами, вітамінами, які трішечки допомагають. Але є умова. Для того голова повинна бути очищена, потрібне добре проникнення цієї олії до цибулинки. Не в шкіру, а саме до цибулинки. Як відомо, цибулинка залягає на глибині від 2 до 4 мм у шкірі голови. Тобто не всі засоби можуть туди дійти. У мене є думка, що при здоровому волоссі це дасть якийсь результат. А якщо волосся випадає – то засіб є малоефективним.

Запитання №4

– Добрий день, пане Сергію. У мене така проблема. Як тільки розпочинається зима, моє волосся починає жахливо електризуватися та пушитися. Стає тьмяним та ламким. Підкажіть, будь ласка, засоби, які були б недорогими але дієвими. Редакціє, не сприймайте це за рекламу, мені дійсно потрібна допомога.

– По-перше, серія засобів має бути трихологічною, тобто мати відповідне схвалення зі сторони спеціалістів.

По-друге, це мають бути засоби, які знімають статику. Скоріше за все, Ви носите або капюшон, або шапку, і волосся треться і електризується. Я б порекомендував також відмовитись від фену.

Запитання №5

– Нещодавно зробила біо-завивку волосся. Бог із тим, що завивка через 2 тижні розпалася, але з'явилася нова проблема – волосся стало надзвичайно сухим та ламким і почало просто випадати жменями. Ніякі дорогі маски, бальзами та шампуні не допомагають. Іноді я боюся розчісуватись. Благаю, допоможіть.

– Запитання до Вас – завітайте до трихолога і визначтеся, чи Вас більше турбує випадіння волосся, чи Вас більше турбує пошкодження волосся. Біо-завивка є, по-суті, пошкодженням волосся, тому що вона робилася з ціллю зробити волосся закрученим. Відповідно, це є зміна нормальної структури самого стержня волосини.

По-друге, потрібно розуміти, як вони випадають. Випадають з цибулинкою, чи просто ламаються. Якщо ламаються, то, скоріше за все, технологічно не правильно була зроблена завивка. А якщо з цибулинкою, то, скоріше за все, сталось отруєння. Бажано все таки звернутися до спеціаліста. Шампуні в даному випадку не дадуть ніякого результату. Потрібно брати спеціальні засоби і правильно їх наносити. Тому що, як правило, в домашніх умовах ми не завжди можемо адекватно навіть просту маску нанести, не кажучи вже про якісь інші компоненти. Зазвичай, у хороших косметичних центрах можуть запропонувати цілий комплекс процедур.

Запитання №6

– В мене з дитинства хороше волосся, це правда: маю густоту, волосся довге, блискуче і швидко росте. Приблизно 2 місяці тому з’явилась жахлива проблема. Волосся стає брудним та жирним вже на наступний день після миття. Змінила декілька шампунів, та проблема не зникає. Дякую за підказку.

– По-перше, бальзами і шампуні тут не будуть ефективними.

По-друге, біля кожної волосинки є сальні залози, які її захищають. Вони виділяють секрет, який витікає і на шкіру, і на волосся – це природно. Якщо його забагато, то потрібно з'ясувати причину. Для цього потрібно звернутися до лікаря трихолога, щоб він з'ясував причину на трихоскопі. Або ж призначив ряд обстежень, щоб допомогти пацієнту знайти причину і ліквідувати наслідки.

Запитання №7

– Підкажіть, будь ласка, наскільки за місяць у довжину має відростати нормальне, здорове волосся. Оскільки в мене за 1 місяць відростає близько 1 см. А за літо буває і більше. Як це залежить від пори року, чи як це вимірювати?

– В середньому прийнято вважати у дерматологічній практиці, що наше волосся росте від 0,7 до 1,2 см. Це нормальна швидкість росту волосся.

 

Якщо Ви не встигли надіслати запитання для лікаря чи, якщо з певних причин він не потрапив до проекту "Запитай у лікаря", – зверніться до нього особисто. Прийом проходить у Центрі здоров'я та краси "ЄВА", що знаходиться по вул. Костромська, 41. Або ж попередньо запишіться на прийом за телефоном: (0362) 69-00-00.

А ми ж, у свою чергу, бажаємо Вам гарного робочого тижня та позитивного настрою. Не хворійте!