"Запитай у лікаря": як найточніше обстежити організм, розповідає рівненський лікар УЗД

Упродовж двох тижнів рівняни мали можливість поставити запитання лікарю вищої категорії, спеціалісту у сфері ультразвукових досліджень Любові Бовтун в рамках проекту "Запитай у лікаря" на сайті "ВСЕ". Адже УЗД сьогодні чи не найперший метод виявлення захворювання чи вроджених патологій. Отож, рівненський лікар відповіла на актуальні запитання, які хвилюють сьогодні рівнян.

 

УЗД - найбільш доступний, малоінвазивний інформативний метод діагностування і перший етап виявлення хвороби. Цю діагностику рекомендується проводити не лише коли у людини є скарги, але й для запобігання захворювань, щоб вчасно виявити проблеми, якщо вони є. У лікарні пацієнти соромляться ставити конкретні запитання лікарям, а результати аналізів залишаються незрозумілими для багатьох.

 

Запитання №1

"Скажіть будь ласка на скільки УЗД - точна діагностика і чи точно діагностує певні порушення в організмі? Чи варто проходити дообстеження для більш точного діагнозу?"

- Кожне обстеження є по-своєму інформативним. В деяких випадках потрібно додаткові методи обстеження. Для виявлення патологій, звісно, УЗД – один із перших методів обстеження. Найчастіше додаткового обстеження потребує легенева та кісткова тканина. Інші органи можна вдало обстежити за допомогою УЗД. Для встановлення діагнозу необхідно враховувати скарги, анамнез, об’єктивні обстеження і додаткові обстеження. Для виявлення палогій УЗД один з найперших і найпростіших методів обстеження. Тому з кожним роком обстеження УЗД використовують частіше. Додаткового обстеження найчастіше потребує неушкоджена легенева та кісткова тканини, які погано піддаються обстеження ультразвуком.

Запитання №2

"З якого періоду можна побачити стать дитини, тому що різні лікарі кажуть різне".

- Як правило це після 18 тижня. Але і на пізніших строках не завжди можна чітко вказати стать. Все залежить від положення плоду.

Запитання №3

"На скільки шкідлива процедура УЗД? Кажуть, що ультразвукові хвилі негативно впливають на організм."

- Будь-які хвилі в природі мають певний вплив на організм. Але ультразвукові хвилі є методом обстеження та їх використовують як метод лікування, як фізіопроцедура. Ультразвукові промені знаходяться у певних параметрах. Хвиля проходить через організм, але пацієнт отримує лише 1 %, а лікар – 99%. Якщо обстеження не є довготривалим, то воно абсолютно безпечне для організму. В апаратах є певні настройки для різних ділянок обстеження. Отже, можна регулювати потужність ультразвуку. Отже, багато речей залежить від лікаря, який проводить обстеження. І ще небажано проводити всі обстеження в один день.

Запитання №4

"Чи впливає якість УЗД від того, на якому апараті діагностує лікар?"

- Має значення клас апарату. Значну роль відіграє і кваліфікація лікаря: хороший фахівець зможе провести діагностику на будь-якому апараті, навіть низького класу. Медицина змінюється щодня, і наша спеціальність змінюється щохвилини: вдосконалюються апарати, методики, знаходяться нові напрямки в  ультразвуці. Дійсно, апаратура має велике значення. В даному випадку можна зрівняти "Запорожець" і "Мерседес". Але ще більше значення має лікар, який управляє цією машиною.  Зачасту лікарів УЗД розглядають, як просто операторів, які технічно вимірюють розміри органів і описують структуру. Але той, хто проводить обстеження, перш за все лікар і він працює в допомогу клініцисту. Тому заключення лікар УЗД повинен описати так, щоб лікарю-клініцисту було зрозуміло. Тому при описі заключення ми маємо згадувати всі вузькі спеціальності в медицині (гастроентерологію, хірургію, педіатрію, урологію і т.д.).

Запитання №5

"Як потрібно підготуватись до УЗД та що із собою брати?"

- Підготовка обов'язково потрібна для обстеження органів черевної порожнини. Ці обстеження проводяться строго "натщесерце".  Дітям перед обстеженням черевної порожнини не можна їсти і пити впродовж 6 годин, дорослим  – 8-10 годин. Ще потрібна підготовка перед обстеженням органів малого тазу чоловіків та жінок. Сечовий міхур має бути виповненим, якщо це трансабдомінальне обстеження (через передню стінку). Решта обстежень підготовки не потребують. Якщо ви зібрались піти на обстеження, уточніть про підготовку заздалегідь і візьміть з собою рушничок. В будь-якому випадку лягати на свій приємніше.

Запитання №6

"Чи можна перед діагностикою внутрішніх органів вживати їжу?"

- Якщо це стосується органів, які знаходяться в черевній порожнині, то ні. Всі органи, які обстежуються у черевній порожнині проводяться натщесерце! Тому що, якщо людина вживає їжу, то неможливо оцінити точні розміри органів і деяку патологію діагностувати неможливо. Під час прийому їжі органи працюють і збільшуються, часто можна зробити хибний опис. Тому, варто дотримуватись правила – діагностувати органи черевної порожнини лише на голодний шлунок. Пацієнти повинні розуміти, що необхідно обов'язково готуватись до обстеження. Може не проводитися підготовка лише у тому випадку, коли людина поступає в лікарню в гострому стані і їй необхідно провести оглядове обстеження, особливо це стосується травм.

Запитання №7

"Які хвороби найчастіше діагностуєте у рівнян?З якими проблемами найчастіше звертаються жителі міста і області?"

- Дуже багато звертаються батьки з малюками, отже хочуть знати з чим буде жити малюк далі. В нашому регіоні є дуже багато вроджених аномалій сечостатевої системи, зокрема вроджена патологія нирок. Багато людей звертаються з дітками, щоб перевірити органи травлення при ацетонемічних синдромах, незрозумілих болях у животі.  Перше обстеження, яке проводять малюкам після народження – це нейросонографія. Отже, пологи – це складний процес, тому і патологій після народження виявляється багато. Частіше стали звертатися для обстеження серця, кістково-суглобової системи (часті травми).

Запитання №8

"Чи збільшилась кількість пацієнтів сьогодні, у порівнянні з минулим роком?"

- Ми проводимо набагато більше обстежень з кожним роком. Можливо, люди більш свідомо почали ставитися до свого здоров'я. Як результат – виявляємо більше патологій. Раніше УЗД серця проводили в одиничних випадках. Сьогодні ж кожна мама прагне дізнатись чи на 100% здорова її дитина. Збільшилась кількість онкопатологій, але враховуючи потужність сучасних апаратів патологію стали виявляти набагато раніше.

Запитання №9

"Ви працюєте і в державному і у приватному секторі. Чи можна сказати, що лікарі приватних клінік менш професійні?"

- Я вважаю, що людина яка відкриває приватну структуру, бере на себе величезну відповідальність. Як правило, у нашому регіоні непрофесійних приватних лікарів я не знаю. У нас досить хороші фахівці. Можливо тому до нас звертаються зачастую з інших областей.

Якщо у Вас виникають запитаня з приводу УЗД, Ви може звернутися до Любові Бовтун.

на правах реклами

Більше цікаво та корисної інформації читайте у розділі "Здоров'я" на сайті ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.