Чому у Рівному підробляють довідки про щеплення малюків

У дитячих садочка Рівненщини гаряча пора. Батьки записують дітей до дошкільних навчальних закладів. Документів треба небагато: написати заяву, укласти договір, принести свідоцтво про народження дитини, медичний зошит і карту щеплень. З останнім можуть виникати труднощі, особливо у тих випадках, якщо в садочок не дуже хочуть брати нещеплену дитину.

Аби все ж таки записати дитину в дитсадок, деякі батьки змушені в терміновому порядку робити всі щеплення заразом, інші ж звертаються до медпрацівників, які за певну «винагороду» видають уже готові документи з усіма необхідними записами. А це вже корупція у чистому вигляді. Чи є законний спосіб потрапити в дитсадок, якщо дитина нещеплена, з’ясовував журналіст «Рівненської правди».
За словами завідуючої дитсадка №10 у м.Сарни Діани КОШКІНОЇ, дитину можуть прийняти до ДНЗ з довідкою про те, що вона пройшла усі необхідні медичні обстеженням.
– Якщо батьки не можуть чи не хочуть робити щеплення, то ЛКК дитячої поліклініки разом з педіатром вирішують, чи дитина здорова і чи може вона відвідувати дитячий колектив, – пояснює пані Діана. – Копію медичного заключення разом з іншими документами батьки віддають у ДНЗ. А медична сестра садочка чи завідувач до цього питання абсолютно непричетні, вони діють згідно з законодавством.
Керівництво освіти Рівненщини в цьому питанні дуже обережне. Не бажаючи прийняти рішення, яке б задовольнило усіх учасників конфлікту і стало б на заваді корупції, обласне управління освіти та науки ОДА віддало це на відкуп батькам та керівництву ДНЗ. Як повідомив начальник відділу загальної середньої та дошкільної освіти управління освіти і науки Рівненської ОДА Святослав СИДОРУК, питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією.
– За наявності відповідних медичних довідок встановленого зразка з висновком лікарсько-консультативної комісії, у якому зазначено, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, керівник зобов’язаний прийняти дитину до закладу освіти, – каже Святослав Сидорук. – Є ще такий документ як спільний лист Міністерства освіти і науки та Міністерства охорони здоров’я «Щодо вирішення окремих питань про зарахування до дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів дітей, у яких відсутні обов’язкові профілактичні щеплення». В ньому, зокрема, йдеться про те, що дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.
Однак, каже чиновник, можуть бути й винятки: якщо щеплення дитині були протипоказані і зберігається благополучна епідемічна ситуація, консиліум лікарів може прийняти рішення про допуск дитини до навчального закладу. За логікою, виходить, що певна група людей, об’єднаних в комісію чи консиліум, вирішують, пустити чи ні вашу дитину в садочок. Фактично, маючи таке право, вони порушують Закон України про дошкільну освіту, яка в нашій країні є обов’язковою.
Ні освітяни, ні медики не люблять говорити на цю тему, тому що в реальності усе відбувається інакше. Хтось домовляється на рівні дитячих поліклінік, де у картку дитини просто вписуються щеплення. Дехто вирішує питання уже в дитячому садочку, домовившись із керівництвом. Якщо ця система працює, то вона задовольняє і освітян, і медиків. А чи задовольняє вона батьків? Адже одні дотримуються календаря щеплень і здебільшого не хочуть, аби в одній групі з їхніми дітьми не було нещеплених малят. Інші ж принципово не роблять дітям вакцинацію. Причому з абсолютно різних причин: бояться наслідків, хвилюються за якість вакцин, з релігійних міркувань тощо. В результаті сьогодні страждають і одні, й другі.
Дитячий імунолог  Рівненської міської дитячої лікарні Світлани ГРЕСЬ часто стикається з фальсифікованими картами щеплень. Люди, які проставляють дітям щеплення у цей документ, не завжди є спеціалістами у медичній сфері, тому, наприклад, зустрічаються відмітки про щеплення, вакцини від яких в Україні у той час не було. Що ж стосується власне дитячих садочків, то імунолог переконана: найкраще, щоб батьки казали правду про те, щеплені їхні діти чи ні. А щоб між батьками не виникало конфліктів, було б добре, якби були окремі заклади для щеплених і нещеплених діток. Тоді б були дотримані права всіх батьків. Разом з тим Світлана Гресь запевняє, що через відсутність щеплень є велика ймовірність спалаху інфекційних захворювань, тому робити  їх все ж таки потрібно. Як приклад, лікарка наводить спалах кору в Сарненському районі два роки тому.
– Той випадок на Сарненщині обговорювали навіть медики у США. Але після того люди, навіть ті, що не вакцинувалися з релігійних міркувань, самі почали звертатися за щепленнями від кору, – каже дитячий імунолог.
Якщо батьки вирішили не робити щеплення і не підробляти документи, а у них виникають проблеми під час прийому дитини в садочок, треба просто почитати Конституцію. В Законі України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачено, що профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов’язковими. Водночас їх наявність чи відсутність не може бути умовою надання або відмови в наданні особі можливості реалізувати своє право на освіту.

Джерело rp.rv.ua

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.