Поради рівненського спеціаліста для мам: як вберегти дитячий зір

Медики стверджують: здоров'я очей і гострота зору закладаються в дитини ще в період внутрішньоутробного розвитку. Потім має значення все - пологи, перший рік життя, розвиток, харчування... На сьогодні найбільше навантаження на очі дитина відчуває в школі. Тож що потрібно знати батькам про збереження зору в синочків та донечок та як попередньо перевірити зір малюка, розповіла рівненський офтальмолог вищої категорії Наталя Мержиєвська.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 20% дітей дошкільного віку і один із чотирьох учнів мають проблеми з зором, які можуть призвести до значної і/або безповоротної втрати зору. Поганий зір обмежує можливість здійснювати мрії, знижує якість життя, фізичний розвиток дитини. Втім,  як зазначила під час розмови Наталя Мержиєвська, вчасна діагностика та профілактика допоможуть уникнути цього.

- Зазвичай ті, хто носить окуляри, кажуть, що у них зір погіршився саме у шкільні роки. Наталіє Петрівно, підкажіть, а у якому віці зазвичай виникають проблеми з зором?

- Є таке поняття, як резерв зорових функцій. У здорового покоління він розрахований у середньому до 40-45 років. Після цього починаються вікові зміни. Варто розуміти, що цей резерв зору дуже важливий для сучасного покоління. Є багато різних факторів, які вже у періоді внутрішньоутробного формування дитини впливають на нього. Та й сам механізм, який забезпечує стовідсотковий зір на різній відстані, вже може почати руйнуватися з початкової школи. Тому чітко окреслити, коли формується проблема зниження зорових функцій, важко. Наприклад, у однієї дитини - у першому класі, в іншої – у третьому, а мій досвід показує, що малюки 4-річного віку вже мають набуті проблеми. Варто зрозуміти, це не лише медична, а й соціальна проблема. І вчитель у школі повинен скеровувати батьків на огляд до лікаря-окуліста навіть за відсутності скарг.

- Підкажіть, як часто варто проходити огляд у офтальмолога? 

- Варто зрозуміти – медицина має бути профілактичною. І хворобу на ранній стадії офтальмолог побачить швидше, аніж сам пацієнт відчує зміни. Відтак, дитина шкільного віку має профілактично проходити огляд у офтальмолога двічі на рік. Також батьки мають пам’ятати, що найважчі періоди для зору – пізня осінь і рання весна. Це час не завжди зручних умов освітлення для зорової роботи, гіповітамінозу та хворобливості через зміни в імунній системі. Загалом на огляд дитину варто приводити, коли вона провчилася половину навчального року, або ж після його закінчення. 

- А що є основною причиною зниження зору в дитини?

- Основна «шкільна» проблема з зором (у 90% випадків) – це так звана короткозорість (міопія). Її ще називають хворобою зорової втоми, яка пов’язана з тим, що на конкретний механізм зору припадає неадекватне навантаження. Взагалі пристосування ока до чіткого бачення предметів на різній відстані називається акомодацією. Причин для слабкості акомодаційного апарату дуже багато. На це впливають умови, у яких протікала вагітність жінки, різноманітні стресові ситуації, загальна соматична патологія, народження дитини, а також неврологічні зміни, які можуть бути. Варто також звертати увагу молодих мам, що дитина, яка мала перинатальне ураження центральної нервової системи,  більш схильна до зорових проблем. Не забуваємо і про умови освітлення, тобто загальні гігієнічні вимоги: зорова дистанція, на якій працює дитина, харчування, а також режим зорового навантаження та відпочинку. Як бачимо, все це є багатофакторним механізмом, який впливає на організм в цілому, тому що зорова система не існує окремо від нього. 

- Наталє Петрівно, а які вправи порадите для укріплення зору?

- Існує багато варіантів так званої лікувальної зорової фізкультури. Погодьтеся, зараз майже кожен користується інтернетом і може скачати для себе як методику Норбекова, так і Жданова. Я веду до того, що не має значення, вправами якого автора пацієнти користуються, адже всі вони приблизно однієї направленості, головне – не лінуватися їх виконувати. В основі кожної методики - зміни погляду зору, які пов’язані з напругою і розслабленням зорових м’язів. Такі вправи укріплюють м’язову систему. Найкраще їх виконувати двічі на день. 

- Що є першим сигналом для мам, що у дитини падає зір?

- У першу чергу, поведінка дитини, її намагання нахилитися нижче при роботі на близькій відстані та бажання підійти ближче до телевізора, або до того об’єкта, на який дивиться. Це так зване примружування. Сигналом є і скарги більш дорослої дитини на те, що, дивлячись на якийсь об’єкт, у неї затуманюється зір. Також у дитини можуть виникати болі в області очей, їх ще називають головним болем напруги. Це часто розцінюють як вегето-судинну дистонію. У таких випадках дитина тривало лікується у невролога, а їй просто потрібно одягнути окуляри, які вона використовувала б для роботи. 

- Думаю, багатьом батькам було б цікаво дізнатися, скільки часу дитині можна проводити за комп’ютером, планшетом та іншими гаджетами.

- Основним методом для профілактики або при необхідності лікування зорових проблем є охоронний режим навантаження. Він, у першу чергу, обумовлює мінімізацію впливу сучасних гаджетів на зорову систему дитини. Так, дитина молодших класів повинна дивитися телевізор максимум сорок хвилин в день і використовувати комп’ютер для потреби навчального процесу, а не для ігор. Те ж із мобільними телефонами і планшетами. А дитині середньої школи дозволяється дивитися телевізор максимум півтори години в день, а гаджети використовувати при потребі для навчального та розвиваючого процесу. Чим довша тривалість роботи з сучасними носіями цифрової інформації , тим більшу зорову напругу і втому отримує дитя. Як наслідок – розвивається короткозорість.

- Як правильно підібрати для дитини збалансоване харчування?

- Харчування має містити всі компоненти, особливо якщо йде мова про дитину, адже вона увесь час росте і формується. В раціоні має бути достатня кількість збалансованих білків, жирів та вуглеводів. Це є прерогативою дієтологів і гастроентерологів, але якщо у дитини немає проблеми із кишково-шлунковим трактом, вона повинна їсти абсолютно все. Адже збалансоване харчування означає правильне. Дитячий раціон повинен бути в основному більше наповнений овочами і фруктами, де є необхідна кількість мікроелементів і вітамінних засобів природного походження. 

Отож, хвороба - це завжди неприємність, а захворювання ока — неприємність подвійна. Не варто абияк ставитися до зору власної дитини та відкладати похід до лікаря на пізніше, адже «потім» може бути вже пізно…

Офтальмологічний центр Наталії Мержиєвської знаходиться за адресою: вулиця Мірющенка, 31.

Прийом лікаря: з 15 до 18 години

Попередній запис за телефоном: (097) 343-63-14.

Більше інформації Ви знайдете на сайті за посиланням ТУТ.

на правах реклами.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.