Художниця-ясновидиця прожила життя без дзеркала

 

Її твори експонуються в Дрездені і Торонто, а ікони прикрашають не лише храми України, а і далеких куточків Росії. Про талант художниці Лідії Спаської, яка майже все життя прожила в Острозі, написано чимало. Але найкраще знав матір її син, шанований в Острозі  лікар Клим Васильович Спаський.

 

Вона була абсолютна не така як всі. Проста у спілкуванні, дуже трудолюбива і байдужа до усього зовнішнього – одягу, їжі, побуту.

– Ми жили в комірчині у школі, потім у хрущовські часи, у великій шафі, де діркою було вікно, – згадує Клим Васильович. – То була кімнатка, яку ми з мамою та братом знімали на розі вулиць Сталіна і Шевченка. Тоді мамина робота виборола перше місце в області, Києві, і згодом в Москві. Після цієї перемоги до нас завітав кореспондент РАТАУ – кремезний чоловік, обвішаний фотоапаратами, який побачивши маму, запитав: «Тут живет Лидия Спасская?» Кинувши оком на наше убоге помешкання, він пішов шукати фон, на якому можна було зробити пристойний знімок для столичної газети. Наступного дня мама повідомила, що нам дають нове житло. Це було світле приміщення з трьома вікнами на вулиці Татарській, правда без зручностей. Але і там у нас не було дзеркала. Навіщо? Матеріального для мами не існувало. Вона жила малюванням і глибокою вірою в Бога, мала дар яснобачення. Часто до неї приходили бабки, аби та сходила з ними на базар і допомогла у покупці корови: мама точно могла визначити скільки тварині років, яка у неї жирність молока, скільки його дає. А ще вона лікувала людей травами – добре їх знала, збирала і дуже любила ліс. Я добре пам'ятаю як врятувала одного разу безнадійну жінку в агонії – лише травами. Вона могла діагностувати хвороби по обличчях. Мабуть, коли Боженька кропив землю, то крапля таланту потрапила і на маму…

Співрозмовник згадує, як легко і з задоволенням вона малювала! Коли при Хрущові було гоніння на церкви, вона їздила по усьому Союзу і розписувала храми. Так у Києві у 50 роках в церкві Святої Покрови Лідія Іванівна створила майже всі ікони для іконостасу. Коли ж Клим Васильович приїхав в той храм вже в часи Незалежності і хотів сфотографувати її роботу, йому сказали, що храм розписував знаменитий художник Їжакевич...

Пригадує син, як мама ретельно працювала над замовленням портрету Северина Наливайка. Вона збирала матеріали про нього, цікавилась його характером, щоб з допомогою внутрішнього світу точніше передати зовнішні риси обличчя. Вона поїхала на Полісся і знайшла схожу людину-натурщика. Робота вдалася. Тоді приїхали представники з області і сказали, що цей портрет їм дуже потрібний. Пройшло багато років, і художниця дізналася, що тепер її Наливайко знаходиться в Дрезденській картинній галереї...

Клим Васильович згадує і непросту долю її роботи у Свято-Феодосіївській церкві Луцька. Розпис храму був спеціально заляпаний фарбою, аби «знищити сліди москальки». На щастя, роботу таки вдалося відтворити.

 – Мама була добра душею і мудра жінка. На неї неможливо було тиснути, і гоніння вона приймала з покорою та прощенням, – продовжує син. – А коли інколи до неї підходили єговісти чи представники інших релігійних вірувань, то як ошпарені відлітали від неї. Вона була істинною християнкою. Вже будучи хворою, важко пересуваючись, побачивши сніг на обрії, казала нам: «Ідемте туди помолимось, там ближче до Бога». І могла пройти кілометрів 5... Це вона навчила мене відрізняти бездарність від таланту. Мама казала так: якщо вірш, музика робить тебе кращим, добрішим і чеснішим – значить він хороший. Якщо залишає байдужим – то бездарність.

Коментарі

Портрети займають, мабуть, найбільше місця у творчості художниці. Власне, вона природжена портретистка. Ще змалку любила подовгу роздивлятись людські обличчя, хоч і знала, що це непристойно, тому мріяла мати шапку-невидимку. Мені Лідія Іванівна розповідала що дуже любила їздити в метро на ескалаторі. Там можна було не боячись викликати якусь агресію роздивлятися обличчя людей, фіксуючи у пам*яті фізіономічні риси.  У кожному вона знаходила щось добре, властиве сааме цій людині. Портрети почала писати ще в далекі тридцяті роки під час навчання в Парижі. Їй довелося портретувати багато цікавих осіб. Серед них – дочку і онуку великого російського композитора Сергія Рахманінова, спадкоємця російського престолу Великого князя Кирила Романова, відомого священника отця Іоанна, професора Олешкевича, окуліста Б. Г. Птицю, визначного астронома Олену Полонську… Ми в музеї називаємо Спаську художницею яка найкраще зображала на своїх полотнах "діти та квіти". Більше ні в кого я не помічав так вдало підмічену дитячу безпосередність у портретованих, особливо це стосується швидких акварельних робіт.  Стосовно квітів то завжди стояла черга людей які хотіли придбати натюрмоти у виконанні мисткині. Правда з цінами не завжди складалося. Коли Спаській необхідні були гроші, то вона прпосила мене привести якого небуть покупця. Коли після чергової екскурсії я приводив якихось туристів то Лідія Іванівна ніяк не могла зложити ціни і екскурсанти їхали ні з чим. Наступного дня Спаська телефонувала мені і казала що погоджується на ту суму яку їй пропонували туристи. Але екскурсантів вже в Острозі не було і необхідно було шукати інших. Ставалося і так що вона вже отримувала якісь гроші і не хотіла вже нічого продавати. Правда коли Лідія Іванівна написала мій портрет то не схотіла взяти з мене гроші, а сказала купити і  натягнути сітку навколо хати в якій була її майстерня на вул. Шевченка.

Взагалі Лідія Іванівна продавала свої роботи лише в час чергової скрути, та й грошей їй не потрібно було багато. Вони їй були необхідні лише для того щоб було що їсти і купити знову фарби для малювання.

5 квітня відбулася чергова річниця з дня народження Лідії Іванівни Спаської. В статті замало сказано щоб читач зумів скласти собі уявлення про цю талановиту і непересічну людину. Але розуміючи формат сайту хочу лише частокво доповнити розповідь про іконисну діяльність художниці. Із середини 50-х років минулого століття мисткиня відчула внутрішню потребу малювати ікони й розписувати храми.  У 1956 році Лідія Іванівна поїхала до надзвичайно мудрого і доброго священника отця Іоанна, який жив у маленькому селі Глухівці між Козятином і Бердичевом. У подарунок для нього вона намалювала копію ікони Володимирської Богоматері і отримала від нього замовлення намалювати багато ікон у церкви, у яких він правив. Невдовзі після цього давній знайомий їх сім’ї отець Сергій Кульчинський зустрівся з художницею в Острозі і запросив її в село Дермань, де для церкви вона написала Голгофу та ікону Петра і Павла. На замовлення того ж отця Сергія, який переїхав на північ Росії, Спаська розписувала церкви в Архангельську, Мурманську, Великому Устюзі. Саме там Лідія Іванівна познайомилась з архієпископом Гавриїлом, який запросив її написати ікони для соборів в Астрахані, Ташкенті. Після цього розписувала Покровську церкву в Києві, де створила композиції «Покладання во гроб», «Воскресіння» та майже всі ікони для іконостасу. В останні роки вона малювала ікони для Богоявленського собору і Успенського римо-католицького костелу в Острозі, для багатьох церков Острозького району.

Про Лідію Спаську у свій час я зробила фільм. Вона писала ікони,які мироточили у храмі Острога.Під своїми картинами вона ніколи не ставила підпис,бо вважала,що це не вона, а Боженька,як казала Спаська,водить її рукою.Вперше чую,що вона була ясновидицею.Але точно знаю,що ця жінка була від Бога.Я не перший день у журналістиці,але таких людей не зустрічала.А щодо того,що життя прожила без дзеркала.Останні роки її життя взагалі пройшли на межі скромності...Однак яке це було багатство душі.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.