Односельчани Героя України Бориса Возницького на Рівненщині гордяться земляком

Днями побувала у Львові на Личаківському кладовищі, де покоїться тіло нашого земляка Бориса Возницького, колишнього директора Львівської галереї мистецтв. Місце поховання, меморіальна плита з фото недалеко біля входу на цвинтар праворуч  щедро устелена вінками. Нещодавно минув рік з дня його трагічної загибелі. Але, думаю,  не усі знають, що 86-річний Борис Григорович був нашим земляком – уродженцем села Ульбарів, що на Дубенщині...

Дорогу до цього села важко назвати дорогою:  з-під залишків радянського асфальту пробивається бруківка, ями. Ульбарів – одне із вимираючих сіл, адже немає там ні сільгосппідприємства, ні школи. А колись, за словами місцевого жителя Мілана Демка ( на фото),  колективне селянське господарство тут було дуже потужне. Тоді його очолював чех. І в сільраді було 3 школи.

– Бориса Возницького? Чого ж не знаю? То наш герой,  – каже  дідусь Мілан, – Мій брат Василь з ним в один клас ходив і товаришував. Потім вони разом вчилися у Львові, Василь став художником, працював з Борисом, але помер раніше нього. В селі родичів Бориса не залишилось. У Возницьких було  2 брати і сестра. Сестра працювала в школі, в Межирічах. А брат деякий час працював в магазині, вже помер, магазин давно не працює. Там поруч і хата батьківська залишилась. Її Борис продав після смерті батьків.  Я про Бориса більше з газет, телевізора чув останнім часом. Він багато зробив для України. Пам’ятаємо його.

Пан Василь, якого зустріла дорогою, показав  мені могилу Тетяни та Григорія Возницьких, батьків Бориса Возницького ( на фото). Дружина померла першою, їй чоловік поставив пам‘ятник. На його могилі поруч стоїть лише хрест.

–Знаю про Бориса все, знаю як загинув. Шкода, – каже він і згадує, що в минулому році на могилу батьків вже ніхто не приїздив. – Борис раніше приїжджав на проводи. То була людина...

Ульбарів колись був заселений чехами і чеські хати – маленькі, довгі досі збереглися там. Таке було і помешкання у Возницьких. Колишню їхню хату теж допомогли знайти сельчани ( на фото). У ній тепер мешкає Тетяна Адамівна Лазарчук. Правда, будинок зовні жінка осучаснила, а сарай і середина залишились майже незмінні: побілені стіни, колишні подвійні двері і навіть піч в кімнаті залишилась.

  • – Хату я купила в Бориса після смерті його батька, – розповідає літня жінка. – То вже більше  тридцяти років минуло. Живу сама, маю госпордарку велику. От сарай такий камінний зостався, а хату тільки зо двору переробила. Борис був значно старший за мене, то щось і розказати не можу. Шанували його в селі, знали.А школа, в якій він вчився, була ось через дорогу, – показує на поле жінка де і сліду від будівлі не залишилось...

Після загибелі Бориса Григоровича   генеральним директором Львівській галереї мистецтв стала донька Бориса Возницького, заслужений працівник культури України Лариса Разінкова. Вона  40 років працювала разом з батьком, була його помічником. Галереї присвоєно звання Бориса Возницького.

За плечима цього невтомного скарбника духовності було  понад 60 років плідної праці, покладеної на вівтар збереження національної культури. Він був дуже скромною людиною і напередодні свого 85-річчя навіть написав заяву в управління культури: «Прошу не робити мені ніяких ювілеїв». Не хотів аби його відривали від роботи. Він врятував близько сорока тисяч історичних пам’яток. Він часто цитував вислів Йосипа Сліпого «Народ, що загубив минуле, зникає з лиця землі». А ще – Гітлера: «Для того, щоб зліквідувати народ, в нього треба забрати культуру».

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.