Московський патріархат на Рівненщині руйнує старовинний монастир

Тривають ремонтні роботи у Межиріцькому монастирі, що в Острозькому районі Рівненської області. Незважаючи на статус пам'ятки архітектури ХV-XIII століття національного культурного надбання монахи розпочали реконструкцію, яка викривляє вигляд історичної будівлі.

 

 

Нещодавно була знесена верхня частина старовинної дзвіниці, а на її місті будуть щось нове. Старі вікна келій замінюють пластиковими, які не додають монастирю історичного краси. Реконструкція зачепила і оборонні стіни. Натомість місцева влада на такий дії поки що не реагує.

- Монахи московського патріархату почали "реконструкцію", а, власне, зруйнували частину оборонних стін монастиря-фортеці, щоб побудувати нові приміщення, а також на основній дзвіниці 17 ст. будують нову "красіву", - вважає представник Братства імені князів Острозьких Андрій Брижук, який надіслав на електронну пошту сайту "ВСЕ" фото монастиря.

 

Голова Братства імені князів Острозьких, художник-реставратор Державного історико-культурного заповідника м. Острога та Національного університету "Острозька академія" Микола Бендюк розповів, що відповідно до статусу Межиріцького монастиря будь-які ремонтні та реставраційні роботи повинні проводитися з дозволу компетентних органів і суворо контролюватися. Жодних змін зовнішнього вигляду в архітектурній композиції, а також всередині ніхто не має права проводити.

 

Микола Бендюк зазначив, що йому не відомо чи в монастирі мають необхідні дозволи обласного управління культури та комісії з питань архітектури при обласній раді та міністерства культури. Саме з ними має узгоджуватися зовнішня перебудова чи внутрішнє перепланування.

- Коли я почув про наміри перебудови дзвіниці, то зателефонував у Рівне до завідуючого кафедрою архітектури НУВГП Петра Ричкова із повідомленням, що планується така робота. Після дзвінка Петро Анатолійович побував на засіданні комісії обласної ради з питань архітектури, і за його словами, було вирішено, що будь-які роботи  на дзвіниці чи інші пов'язані з оборонними мурами мають носити тільки реставраційний характер. Зовнішній вигляд монастиря має лишитись в незмінному вигляді. За це рішення одноголосно проголосували, - розповів пан Микола.

 

Варто зазначити, що подібні  ремонтні робити у монастирі відбуваються не вперше. Декілька років тому було зруйновано фрески XVI століття, оскільки монахи замість того, щоб реставрувати просто збили їх. Крім того, у результаті ремонту, від підвищення рівня вологості в церкві, на чудотворній іконі Межиріцькій Богородиці початку XVI століття, живописне зображення лику Богородиці відшарувалося на 1-1,5 см. Микола Бендюк безкоштовно відреставрував ікону.

Ще один приклад незворотньої втрати вигляду історичної пам'ятки стався у 2011 році, коли у с. Розваж Острозького району ремонтували церкву, яка має статус пам'ятки архітектури. У результаті робіт, які проводилися зі значними відхиленнями від проекту, первозданний вигляд церкви назавжди
втрачено.

 

За словами Миколи Бендюка, він телефонував до настоятеля монастиря отця Федора, щоб з'ясувати чи є у нього проект на таку реконструкцію. У відповідь почув, що проект та всі погодження знаходиться в головного архітектора області Олександра Карачанського.

Братство імені князів Острозьких намагається не допустити руйнування історичних пам'яток, направляючи запити та звернення у відповідні інстанції. Проте влада та правоохоронні органи належним чином не реагують на роботи, які проводяться у Межирічі. Перш за все, компетентні органи мали б з'ясувати чи дійсно монахи володіють необхідними дозволами для початку ремонтних робіт і чи не порушує така "реконструкція" вимог українського законодавства, щодо охорони культурної спадщини. А поки ремонтні роботи тривають Межиріцький монастир поступово втрачає свій історичний вигляд.

Автор: Марія Семенюк

Фото: Андрій Брижук

Коментарі

В томуто й справа що зробили сучасну ляльку яка вже майже не має ніякого відношення до пам*ятки архітектури, те що ви називаєте реставрацією розпису по суті було знищенням автентичних розписів ще 16 століття і написанням зовсім нових образів. Той монастир з фото 1993 року хоч мав душу а зараз все духовне там вихолощено (( нажаль.

не потрібно хвалити чи виправдовувати монахів!!! живу неподалік, в Острозі, і бачу, що твориться!! це спотворення культурної пам*ятки! Посоромтеся

Хай вам дадуть фото 1993 року, коли туди прийшли монахи. Це був нее монастир, а руїна - прийдіть подивіться, що зараз - ляльку зробили, повінстю реставрацію розпису зробили, мури відновили. Совість би мали таке говорити.

Не суди і судим не будеш! Не паства і не батюшки, а окремі настоятелі, піддавшись спокусі та козням лукавого таке роблять, молімся і дасть Бог все наладиться!

Спаси Тебе Господи! Віруй в Бога, а не в батюшку, старайся виконувати заповідя Божі і не потрібні тобі бусурмани!

Окупанти та їх малоросійська паства орудує. що не знищили московські комуністи - знищать московські попи.

напевно буде продавати свої цигарки...а попам суворо заборонено курити...то де ж правда?нехай люди курять,ну хто без гріха ,як кажуть для народа духовенство!мене христили у моковській церкві,але якщо таке бляцтво з батюшками буде продовжуватсь-піду в мусульманство...

ЯК не прискорбно констастатувати. але це не поодинокий випадок спотворення та
незворотньої втрати вигляду історичної пам'ятки, теж саме я побачив і в Городецькому монастирі, де будується як мені сказали готель для поломників, воно б то і нічого але насторожив той факт що перший пловерх це сплошні гаражі, для яких це таких поломників будується він? Я є прихожанином УПЦ МП, але чим далі тим сильніше керівництво церкви відходить від кононів та традицій церкви і це не може насторожувати, куди ведуть такі пастирі, питання відкрите?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.