Рівненські бізнесмени взяли у заручники депутатів Рівнеради

Як вже писав «ВСЕ», під час реконструкції будівлі на вулиці Соборна, 16, де колись розташовувалася катівня НКВД, зникли тризуб і хрест, які висіли поруч із пам’ятною дошкою жертвам репресій. Власники цієї будівлі розповіли, де нині знаходиться хрест і тризуб. А також повідали, які перспективи відкриття кімнати-музею у пам'ять закатованим українцям. 

На останній сесії Рівнеради депутати Марія Конощук і Олександр Лащук отримали доручення створити тимчасову комісію та розробити план дій щодо недопущення функціонування розважальних закладів у приміщенні на Соборній, 16. А також з’ясувати чому не повернули на законне місце хрест і тризуб до меморіальної дошки і дізнатися яка перспектива створення кімнати-музею жертвам репресій у цій споруді. Для цього вони запросили на зустріч власників будівлі. Тим паче, що торік на шпальтах місцевої преси власники обіцяли відкрити пам’ятну кімнату. 

Див. також Куди зник тризуб і хрест із колишньої катівні НКВД у Рівному?

Ніхто нікому нічого не винен

Також зустріч відвідав і заступник начальника міського управління капітального будівництва Василь Гайчук. Пригадується, у 2010 році він був одним із прихильників того, аби приміщення колишньої швейної фабрики було передане у приватні руки і приведене до ладу.

- Про те, що будівля на вулиці Соборна, 16 – це колишня в’язниця, власники будівлі знали від початку. І на словах були не проти того, аби вшанувати пам'ять репресованих шляхом відкриття кімнати-музею чи розміщення меморіальної дошки загиблим, - повідав пан Гайчук. - Але, якщо вивчити документи, ми побачимо, що в них ніде не прописано, що вони зобов’язані щось відкривати.

Тому це питання нині лежить не в юридичній площині, а у морально-етичній. Це їхнє приміщення, і відповідно до документів вони нікому нічого не зобов’язані, хіба-що, як то кажуть, чисто по-людськи можуть дослухатися до побажань громадськості. Тобто власники приміщення не мусили вішати пам’ятну дошку після реконструкції фасаду, так само як і не зобов’язані повертати туди хрест і тризуб.

Василь Гайчук 

До речі, на кожну меморіальну дошку існують документи. А на ту, що розміщена на Соборній, 16 – немає. Адже її ще у 90-х роках виготовив і почепив там покійний Василь Червоній, а паспорта на неї так ніхто і не зробив. Раніше на тому місці висіла ще радянська меморіальна дошка із зовсім іншим текстом. На неї ми знайшли документи у музеї. А на цю, на жаль, вони відсутні. Тож навіть по документах ця дошка тут розміщуватися не мала б. Тому, я ще раз повторюся, вирішення цього питання юридичної основи немає, а лежить виключно у моральній площині і залежить від волі власників будівлі.

Тризуб... тріснув

У свою чергу один із п’яти власників приміщення на Соборній, 16 Руслан Шевчик повідав, що коли перед початком фасадних робіт будівельники знімали меморіальну дошку і плити із хрестом і тризубом – одна із них тріснула.

- Плита із тризубом лопнула, але не з вини будівельників, вона просто була пошкоджена від давності, - повідомив Руслан Шевчик.

Руслан Шевчик

Прохання депутата Олександра Лащука виготовити нові хрест і тризуб учасники зустрічі зустріли затяжною тишею. Її порушив Руслан Шевчик:

- Чи повісимо назад хрест і тризуб, зараз сказати не готовий. Спочатку ми маємо зрозуміти як воно там виглядатиме, а тоді прийняти рішення. Зараз обіцяти нічого не буду, адже слово – не горобець. Зараз пообіцяю, потім доведеться відповідати. 

Насамкінець Марія Конощук запропонувала виготовити пам’ятну дошку жертвам репресій із підкоригованим текстом. Щоб вона і в фасад вписувалась, і її зміст відповідав дійсності. Адже нині ця дошка також дещо понівечена, а у викарбуваному на ній тексті йдеться «Тут за стінами в’язниці…». А насправді ж за цими стінами не в’язниця. І вже давно. 

Музей репресованим – на зупинці

Трохи довше учасники зустрічі дискутували про можливість відкриття кімнати-музею репресованим у катівні  НКВД. Депутати просили виділити під неї приміщення у будівлі на Соборній, 16. Власники споруди відмовились. І запропонували іншу ідею. 

- Давайте зробимо зупинку громадського транспорту біля нашої будівлі – трохи вище від кафе «Суренж», - мовив Руслан Шевчик. – Ми збудуємо там приміщення близько тридцяти квадратних метрів під музей пам’яті і там же облаштуємо зупинку. Місто в даному випадку безкоштовно отримує на своїй землі ще одну зупинку і музей, а нам добре, що біля нашого приміщення  відбудеться пожвавлення людського потоку. Тим паче, що тут міськвідділ міліції, корпус НУВГП та інші споруди, аби дістатися до яких слід або спускатися із зупинки на Кооперативному коледжі, або підніматися від ЦУМу.

Спочатку присутні сприйняли ідею з недовірою, але у підсумку вирішили, що винесуть її на засіданні сесії міськради. І якщо депутати дозволять, ця ідея буде реалізована попри категоричне небажання міського голови Рівного Володимира Хомка відкривати зупинку у цьому місті.

- Я вже ходив до мера з цією ідеєю, навіть проект виготовив, - зізнався Руслан Шевчик. – Пропонував відкрити зупинку і назвати «Зупинка Клима Савура». Але Володимир Євгенович мені чітко відповів: «Поки я мер – зупинки там не буде», тож я більше ніде цю ідею не озвучував. 

Ще одну ідею щодо пам’ятної кімнати озвучив інший співвласник – директор комп’ютерної академії «ШАГ» Микола Харів. Щоправда, навряд чи її можна назвати «кімнатою-музеєм».

- Невдовзі на другий поверх цього приміщення переїде наш навчальний заклад, - зауважив пан Харів. – Як варіант, можу запропонувати розмістити інформаційні стенди на наших стінах про те, що тут колись була катівня НКВД. Звісно, якщо інших варіантів не знайдеться. 

По документах вся будівля на вулиці Соборна, 16 знаходиться у приватній власності. Депутати свого часу віддали її у приватні руки, а тепер стали заручниками волі місцевих бізнесменів. Власники приміщення категорично неохоче реагують на пропозицію віддати одне із приміщень під музей. Тож, якщо нічого не вийде із реалізацією ідеї про будівництво музею та облаштування його на зупинці, можна сміливо сказати, що гучні балачки про відкриття пам’ятної кімнати репресованим у катівні так і залишаться розмовами. Відтак, усе, що нагадуватиме про страту тисяч українців громаді міста – це меморіальна дошка на стіні цієї будівлі. А якщо пощастить, то тризуб і хрест поруч з нею.

Василь Гайчук
Руслан Шевчик

Коментарі

Гайчук не є заступником начальника УКБ. А зупиннка в тому місці це ще один плювок в обличчя громади міста. Хай ще побудують там автовокзал. Люди без моралі, як і бізнесмени так і представники влади, що "благословляють" такі збочені ідеї.

Відразу видно,що поскупились на довго свердло,тому і прийшлось вирізати нішу для дошки. Повісили аби як,навіть відкоси не поштукатурили,пінопласт здалеку видно. Виготовити тризуб і хрест можна звернувшись на комбінат по виготовленню та продажу надгробків за 200 грн. Але на тому місці де знаходиться зараз меморіальна дошка не повісиш, бо не поміститься.
щоб зупинка не стала політичним рішенням потрібно спочатку звернутись в ДАЇ,подумати скільки дерев прийдеться спиляти по обидві сторони дороги і чия та зупинка з музеєм буде. Може Шевчик хоче ще одне приміщення побудувати під виглядом музею,а потім зробить там бутік.

Ну все як завжди, нічого нового, спочатку зробили, а потім чухають, народні обранці там де не чухається. І не потрібно включати дурочку, що ми понадіялись на підприємців, потрібно було при передачі земельної діляки відразу все обумовити, а то попривикали приймати політичні рішення, а безтолковою бошкою ніхто думати не хоче, доки пєтушара в жо.. не клюне, і починають викручуватись що юридичних підстав не має, є тільки моральні, але який час така і моральність!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.