Рівнянин Володимир Наливайко: "За 10 років служив миротворцем у Іраку, Ліберії та Конго". ФОТО

Цього року 15 липня вперше святкують День українських миротворців. За збігом обставин інтерв’ю з військовим із Рівного, який нині проходить ротацію у Конго вдалося взяти якраз напередодні свята, хоча планувалось вже кілька місяців. Наш земляк розповів сайту "ВСЕ" про особливості роботи миротворців, вільний час та місцевих жінок.

 

Про повсякдення українських миротворців окремого вертолітного загону, які виконують завдання Місії ООН зі стабілізації у Демократичній Республіці Конго журналіст сайту "ВСЕ" поспілкувалась з Володимиром Наливайком. Наш 36-річний співрозмовник - молодший сержант водій-лаборант відділення водопостачання вертолітного загону. Він проходить службу в лавах 13-го армійського корпусу у Рівному. А ставши миротворцем вже побував у республіці Ірак та Ліберія.

- Володимире, розкажіть, будь ласка, про тих, хто чекає на ваше повернення додому.

- У селі Кричильск Сарненського району, де я народився живе моя мама. Батько нині вже покійний. Загалом нас у батьків - восьмеро дітей. Я сьома дитина, а в 1979 році народилась наймолодша сестра. Вона і залишилась жити з мамою. Всі інші роз’їхались, але живуть у Рівненській області. У Квасилові проживає моя родина – жінка Ірина, 14-річний син Павло та 4-річна донька Яна. Ірина працює у Рівненській чорнобильській лікарні.

- Як обрали професію військового?

- У 1994 році призвали на строкову службу. Потрапив у танковий полк, який розташовувався у місті Сторожинець. Цей полк у 2002 році розформували. Того ж року пішов за контрактом у 13 армійський корпус. У 2002 році був переломний період, коли армія поступово переходила на контрактну основу. Тоді мені і запропонували піти миротворцем. Успішно пройшов усі комісії та перевірки. І в 2003-2004 роках поїхав з миротворчою місією в Ірак. Був заступником командира взводу з матеріального забезпечення. Там прослужив сім місяців і 5 днів. У 2007-2008 роках був у Ліберії, де служба тривала шість місяців і 20 днів. Зараз у Конго вже більше семи місяців.

- Чи не відмовляли Вас рідні від рішення стати миротворцем?

- Рідні звичайно ж переживали, але поставилась з розумінням. Особливо були перестороги, коли збирався у Конго, адже у на той час тут тривали бойові дії. А взагалі, військова служба – це військова служба. Це професія зі своїми особливостями. До того ж, служба миротворця дозволяє мені отримувати пристойну зарплату, яку в Україні важко заробити. На посаді солдата отримуємо 2185 доларів.

- Розкажіть, будь ласка, про особливості своєї роботи у Конго.

- Моя робота полягає в очистці води. Вона піддається очистці для якої використовується військово-фільтрувальна станція ВФС-10. Очистка проводиться у декілька етапів. Вона відстоюється, хлорується та піддається дії “коогулентів” – тобто часток алюмінію, потім проходить через декілька фільтрів, де позбавляється великих та малих решток і бактерій, а наприкінці додатково хлорується. Дуже важливо, що вода яка вживається миротворцями була безпечною для вживання та відповідала стандартам Всесвітньої організації охорони здоров’я. Справжнім досягненням українських миротворців є той факт, що за результатами декількох перевірок поспіль представниками Місії ООН вся вода, яка використовується українським вертолітним загоном відповідає стандартам та є найкращою серед військових контингентів у Демократичній Республіці Конго.

- Чи можна сказати, що у Конго, як і "В Багдаді все спокійно"?

- Ми особисто участь у бойових діях не беремо. І це велике щастя. Коли ми їхали сюди ситуація була загострена. Проте все стабілізувалось. За сім місяців у нашу сторону ніхто жодного разу не вистрелив. А ось в Іраку був неодноразово обстріляний.

- Напевно, важко було звикнути до тамтешнього клімату та фауни?

- Коли їхав у Конго, то готувався до неймовірної спеки, а виявилось, що клімат досить нормальний. Наприклад, у Ліберії було спекотно, а тут коли заступаємо на нічну варту навіть бушлат доводиться брати. З хижими місцевими травинами не зустрічався, проте в автопарк часто заповзають змії, невідомі нам комахи. На щастя, випадків зараження наших військових малярією не було.

- А місцеві жінки не заграють до українських миротворців?

- Та я взагалі з місцевим населення контактую мало. Напевно єдине, що можу розповісти то це про їхні доходи. Ось, наприклад, поблизу нас знаходиться школа. Один день навчання коштує один долар. Тут немає середнього класу достатку. Є або дуже багатий, або дуже бідний. Тож не кожна людина може віддати свою дитину у школу. З місцевими жінками намагаємось не спілкуватись, адже серед них є і представниці найдревнішої професії. Якщо під час поїзди ми їх зустрічаємо, то лишень вітаємось.

- Яким чином відпочиваєте від роботи?

- Як такого вільного часу у нас немає. А якщо він і трапляється, то кожен сам обирає як його провести. Зазвичай займаємось спортом. З 16:00 до 18:00 години щодня спортивна підготовка, чотири кілометри біг, волейбол. Інколи дивимось телевізор. У суботу та неділю ходимо в баню.

- Трапляються випадки, коли потрібна моральна підтримка, порада?

- У нас тут створена церква, у якій щодня правиться. Із нами на ротацію прибув підполковник, який працює священиком. До нього можна звернутись з релігійним чи особистим питанням. Через цю людину будь-яке звернення можна вирішити. Додає сил і спілкування з рідними. З родиною намагаюсь щодня спілкувати через Інтернет.

- У представників різних професій є свої забобони. Чи є такі у вас?

- Так відразу і не скажу. Знаю, що пілоти не фотографуються перед вильотом. У нас забобонів немає. До речі чомусь місцеві мешканці люблять фотографуватися саме з українськими миротворцями. 

Сьогодні Володимир Наливайко разом зі своїми товаришами по службі відзначає професійне свято. А після повернення в Україну чоловік планує продовжити військову службу у Рівному в складі 13 армійського корпусу. Працівники сайту "ВСЕ" бажають миротворцям міцного здоров'я, удачі, сімейного затишку. Миру Вам та Вашим родинам!

Дякуємо за допомогу у проведенні інтерв'ю помічнику командира 18 ОВЗ по зв'язкам зі ЗМІ майору Віктору Шубцю.

Ключові слова: 

Коментарі

Хай оберігає Бог наших миротворців :)

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.